·
Okunma
·
Beğeni
·
12775
Gösterim
Adı:
Kızım Olmadan Asla
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053845010
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sonsuz Kitap
Baskılar:
Kızım Olmadan Asla
Kızım Olmadan Asla!
No Without My Daughter
Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.

Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde haftalarca çoksatanlar listesinde bir numarada kaldı! Sadece Fransa'da 2 milyonun üstünde okundu! Tüm dünya bu kitabı konuştu! Filmi bazı Müslüman ülkelerde yasaklandı!

Betty Mahmudî'nin hayatı, kocası ve kızıyla İran'a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü... Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü
göze alacak!
408 syf.
·8/10
Bir anne için en büyük acı , yavrusu acı çekerken hiçbir şey yapamamaktır , diyen Betty Mahmudi ' nin gerçek yaşam öyküsü ...

Kitap , kocası tarafından İran’da yaşamak zorunda bırakılan Amerikalı bir kadının kızıyla birlikte özgürlüğe kaçışını ve özgürlükleri için nelere katlandıklarını konu alıyor. Betty , ataerkil bir toplum olan İran'da kızıyla birlikte sıkışıp kalan , kadınların asla söz hakkına sahip olmadığı , sevdiği adam ve ailesi tarafından şiddete ve işkencelere maruz kalan , kızı için her zorluğa göğüs gerip katlanan bir annedir.

Betty Mahmudi , İranlı bir doktor olan Seyit Bozorg Mahmudi (Mudi) ile ikinci evliliğini yapmış 3 çocuk annesi Amerikalı bir kadındır. Amerika'daki mutlu hayatlarına rağmen eşinin istediği üzerine kızlarını da yanlarına alarak iki haftalığına İran'a eşinin ailesinin yanına tatile giderler ve olaylar bundan sonra başlar.

Okurken empati yapmadan duramıyor insan. Birçok yazım hatası olmasına rağmen anlatım oldukça akıcı. İlk önce filmini izlemiştim çok etkilendim. Beni bu kadar etkileyen filmin kitabını okumamak olmazdı.

Betty Mahmudi şanslı olanlardan. Betty gibi hala birçok kadın esaret altında yaşamaya mahkum ediliyor ve hiç kimse yardım edemiyor. En kısa zamanda Betty ile aynı kaderi yaşayan tüm kadınların esaret prangalarından kurtulmalarını ve özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum .
408 syf.
·9/10
Kitabin dili cokk akici,bu yuzden hicc yormadi,okurken cokk sinirlendim (Iranlilarin kotu yawam tarzi,ayda bir kere yikanmalari,yemek yedikden sonra ellerini pecete yerine kiyafetlerine silmeleri vs) ..Bettynin kocasi aslen Iranlidir,lakin Amerikada okumuw ve doktor olarak caliwmaya bawlamiw...Bettyle evlendigindan bi kac yil sonra kizlari hala kucukken ailesinin doldurmalariyla kocasi Irana donmeyi kafasina koymuw,Betty Irana giderse kocasinin bir daha donmeyeceginden korkdugundan razi degildir gitmeye,kocasi gidib ailesini gorup doneceklerine inandirir. Betty istemeyerek de olsa onunla gider ve her wey bundan sonra bawlar. Kocasi pasaportlarini gizler ve Bettye zulm etmeye bawlar,lakin bir sure sonra kocasinin Irandaki ailesinin yawam tarzi kocasini da sikmaya bawlar,lakin geri donuw yoktur, her gununu Bettyye zulm ederek gecirir ayni zamanda da Bettynin gizlice Amerikan sefirliyiyle iletiwime gecdigini bildiginden hareketlerini kisitlar..sonunda Betty birinin yardimiyla gizlice kacak yolla kizini goturup Amerikaya kacar..
408 syf.
·Beğendi·10/10
Derinden etkileyen gerçek hayat hikayesi .
Güçlü bir kadın ve aynı zamanda güçlü bir anne ..
Yobaz toplumun içine düşmüş ve bu çukurdan kurtulmaya çalışmanın öyküsü .. kitabı soluksuz okudum ve herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.
408 syf.
·10/10
#Uluslararası Bestseller#
Kitap 1991 yılında filme uyarlanmıştır. Amerikalı bir anne ve kızının, İran’dan kaçış hikayesi anlatılmaktadır. Kızı için mücadele veren bir annenin gerçek hikayesidir.

Betty, eşi ve üç çocuğu ile Amerika mutlu bir yaşam sürer. Ta ki eşinin ailesini ziyarete gitmek istediğini söylene kadar. Israrlarına rağmen kocasını bu fikrinden vazgeçiremez.

Mudi, İran’a gidince huyları da değişmeye başlar ve ani bir kararla burada kalacaklarını söyler. Betty’nin mücadelesi bundan sonra başlar. Baskıcı bir ülkede kızını büyütmek istemez. Ve kaçış planları yapmaya başlar. Uzun uğraşlar sonunda, elçiliğin yardımıyla kendi ülkesine kimseye haber vermeden geri döner.

http://www.dailymotion.com/video/x2b7ws9
408 syf.
·Puan vermedi
Beni derinden etkileyen kitaplardan biridir. Okurken yutkunmakta zorluk çektiğim, bir annenin duygularını yaşadığım ve gözlerimin dolduğu doğrudur.
408 syf.
·Beğendi·8/10
Betty amerikalı 3 çocuk annesi bir kadın ikinci eşi Mudi iranlı bir doktor ve bu eşinden mehtap isminde bir kızı var. Amerikada mutlu birliktelikleri sürerken iki haftalığına iran a eşinin ailesinin yanına tatile giderler. Olaylar bundan sonra başlıyor. İki haftalık tatil Mudi nin ailesinin yanında kalma isteği ile kalıcı hale dönüşür. Betty ve mehtap bu durumdan hoşlanmasalarda Mudinin zor kullanması karşısında kabul etmek zorunda kalırlar. İrandaki savaşı hayat şartlarının ve yaşam mücadelesininde anlatıldığı kitapta bir annenin kızı için yaptığı fedakarlıkları anlatıyor aslında ismindende anlaşıldığı gibi kızı olmadan gidemeyen bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılmış bu kitapta. İranda kadınlara verilen önem ve bir amerikalının gözünden müslümanlıkta irdelenmiş üzücü ve kahredici çok sahne mevcut malesef. Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.
408 syf.
·36 günde·9/10
Bazı kitaplar vardır ve muhakkak okunması gerekir. Hayata dair anlamlar yüklüdür ve insan kendinden bir parça bulur o kitaplarda.

Kızım Olmadan Asla da işte tam da öyle bir kitap. Bir kadının kocası tarafından kandırılarak, küçük kızıyla birlikte istemediği bir ülkede istemediği bir hayatı yaşamaya zorlanmasının hikayesi. İnsan okurken empati kurmadan yapamıyor. Hele ki siz de bir kadınsanız sayfalarda çok fazla şey buluyorsunuz kendinize ait. Zulme boyun eğmeyen güçlü bir annenin, zekasını ve iradesini kullanarak düştüğü kuyudan kızını ve kendisini kurtarmayı nasıl başardığını görüyorsunuz. Mutlaka okunması gereken gerçek bir yaşam öyküsü.
408 syf.
·3 günde·6/10
(Evdekal 4)

İsminden de anlaşıldığı gibi kızı için yaşayan bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor.Yasakların hüküm sürdüğü Iranda kızını büyütmek istemediği için bir çok planlar yapıp oradan kurtulmaya çalışıyor.Orada olma sebebi ise İranlı bir doktor olan kocası...
Herşey başladığında Amerika'da yaşayan bir aile göreceksiniz fakat devamında olaylar Iran da gelişmeye devam edecek.Yaşanılanların gerçek olması epey sürükleyici ve benzer hikayeler duymuştum hiçbir şeyi abartılı bulmadım.Kitapta annenin mücadelesinin yanı sıra değindiği önemli bir konu var; evliliğinin ilk günlerinde başlayan ve görmezden gelinen, üzerinde pek durulmayan derin sorular.Günümüzde de evliliklerin temelinde başlayan sorunlar görmezden gelinirken genellikle sonrasında büyük problemler yaratıyor.Belki de görmezden gelinmiyor ama diğer duyguların baskınlığı sebebiyle ertelenilip üstü kapatılıyor.
Anlatılanlar , direnişler ve annenin kıvrak zekası beni derinden etkiledi.Umarım şu an istediği yaşamı sürmektedir.

(Tek problem yazım hataları ve nadir bulunan anletım bozukluğu olan cümleler)
382 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Merhaba 1k ailesi! Bugün sizlere Betty MAHMUDÎ'nin Kızım Olmadan Asla kitabını yorumlayacağım..

Kitap o kadar güzeldi ki... Bazı yerlerinde "bu kadar da yapılmaz" dediğim yerler çok oldu ama çabuk bitti kitap akıcı olunca.. Kızım Olmadan Asla kitabı bir bakıma mutlu giden bir evliliği alt üst eden bir koca anlatılıyor. Mudî ailesini görmek, tatil yapmak için İran'a ailesiyle birlikte gidiyor ve oraya yerleşmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Eşine bu kadar iyi olan bir adam, oradaki Ayetullah Humeyni'nin başta olduğundan, şeriat sistemi olduğundan dolayı karısını da burada yaşamaya, buranın kültürüne alıştırmaya çalışıyor..

Yazacak çok şey var fakat biraz siyasi içerikte olduğundan dolayı yazmak istemedim.. Yukarıda anlattıklarım kitabın genel görüntüsü diyebilirim.. Bazı günler kitapçıya gittiğimiz zaman yüzüne bile bakmadığımız kitaplar bize çok şey öğretiyor aslında.. "O kitap çok uyduruk" deyip almadığımız zaman belki de birçok bilgiyi elimizin tersiyle itiyoruz bilemeyiz.. Neyse efendim kitap yorumu şimdilik bu kadar, keyifli okumalar..
408 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Bir annenin ( Betty Mahmudi) ve kızının (Mehtap) Amerika'dan Iran'a uzanan hayatini konu ediniyor. Amerika'da egitim almis, uzun süre Amerika'da yaşamış olan  kocası tarafından (Mudi) kandırılarak Iran'da kötü yaşam koşullarında yasamaya mahkum edilen Betty' nin,  kızını kurtarmak ve tekrar Amerika'ya dönmek için verdiği amansız bir savaş. Iran'da yaşadığı süre zarfında yaşadığı sıkıntılar, kızı için verdiği mücadele, okuyucuyu icine çeken gerçek bir hayat hikayesi. bir annenin, kızı için neler yapabileceğini, nelere gogus gerebilecegini yüreğinizi tutarak okuyacaksınız.
(Not: olaylar, 80'li yıllarda geçmektedir. Bunu belirtmemin nedeni, karmaşaya sebebiyet vermemek için.)
.
"Irade olan yerde çare de vardır."

"15.000 kilometre doğuda büyüyen bir kasırganın evliliğimi altüst edip beni tutsak edeceğini, oğullarımdan ayıracağını; yalnız benim değil henüz doğmamış kızımın da yaşamını tehlikeye atacağını nasıl bilebilirdim ki?"
.
"Acem efsanesine göre dunya bir boganin boynuzlarının üzerinde duruyordu ve boga,
her yıl boynuzlarında taşıdığı yükünü bir boynuzundan diğerine ak tarıyordu. Yeni yıla girildiği aynanın üzerinde duran yumurtaların sallanmalarından anlaşılıyormuş." Bu bilgiyi ise yanlış bilinen bir bilgi için paylaşıyorum
408 syf.
Önce eşim ve kızım okudu. Çok beğendiklerini söylediler ve bana da tavsiye ettiler. Okudum. Bir kadının, bir annenin yaşayabileceği acıları, eziyetleri yaşaması. Bir annenin, kitabın adında da yer alan ASLA kelimesinden yola çıkarak verdiği mücadeleyi, kadının doğurmak ve hizmet etmekten başka hiçbir hükmünün olmadığı zihniyetini de gözler önüne seren eşsiz yapıtlardan biri. Eminim ki okuyunca pişman olmayacaksınız.
408 syf.
·Beğendi·10/10
Şuan 10.sınıf öğrencisiyim. Geçen sene yani 9.sınıfta arkadaşımın arkadaşı bana bu kitabı vermişti ve 1 günde hüngür hüngür ağlayarak okuduğum bir kitaptı. Etkisinde baya kaldımmm. Hala unutmuş değilim etkisi o kadar büyük ki kelimelere anlatmak kifayetsiz kalır.
Kitap , kocası tarafından İran’da yaşamak zorunda bırakılan Amerikalı bir kadının kızıyla birlikte özgürlüğe kaçışını ve özgürlükleri için nelere katlandıklarını konu alıyor.
Betty Mahmudi , İranlı bir doktor olan Mahmudi (Mudi) ile ikinci evliliğini yapmış 3 çocuk annesi Amerikalı bir kadındır. Amerika'daki mutlu hayatlarına rağmen eşinin istediği üzerine kızlarını da yanlarına alarak iki haftalığına İran'a eşinin ailesinin yanına tatile giderler ve olaylar bundan sonra başlar. Keşke gitmez olaydııı...

Anlatım oldukça akıcı. Ve bir o kadar da etkileyici bir kitap. Ağladığım kitaplardan Top 1 diyebilirim. Kitap çok öğretici, ders çıkarılması gereken bir kitap. Birincisi kesinlikle yabancı biriyle evlenmiycem ve onun ülkesine gitmiycem İşin espri tarafı....

Hayatım boyunca Betty kadar güçlü bir kadına şahit olmadım. İnşallah gelecek nesildeki kadınlarımızda bu kadar güçlü olur. En büyük temennim
Her gelişinizde sizin yaptığınız kardan adamı biraz daha küçülmüş bulduk. Sonunda yerde yalnızca mor boyun atkısı kaldı. Kardan adam, aynen sizin gibi hiçbir iz bırakmadan buharlaşmıştı...
Bir gün yirmi yıldır Amerika’da yaşayan; ama bulaşık kurulama bezinin ne işe yaradığını bilmeyen İranlı bir kadınla karşılaştım. Ona bulaşık kurulama bezinin ne işe yaradığını gösterdiğimde harika bir buluş diyerek sevinmişti.
Şimdi aradan yedi yıl geçmiş ve ben kâbuslarla dolu uykusuz bir gecede bir zamanlar sevmiş olduğum erkeğin yanında yatmış anılarımı gözden geçiriyordum. Bu noktaya geleceğimizin ipuçları o zamanlarla bile o kadar çoktu ki ama ne yazık ben bunların tümünü görmezden gelmiştim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızım Olmadan Asla
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053845010
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sonsuz Kitap
Baskılar:
Kızım Olmadan Asla
Kızım Olmadan Asla!
No Without My Daughter
Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.

Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde haftalarca çoksatanlar listesinde bir numarada kaldı! Sadece Fransa'da 2 milyonun üstünde okundu! Tüm dünya bu kitabı konuştu! Filmi bazı Müslüman ülkelerde yasaklandı!

Betty Mahmudî'nin hayatı, kocası ve kızıyla İran'a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü... Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü
göze alacak!

Kitabı okuyanlar 2.618 okur

  • ilkay pınar
  • Nihan Çete
  • Nebahat Akçay
  • Hakan durmuş
  • masal bölükbaşı
  • Melike Sarıoğlu
  • Hülya Altunbey
  • Mine Tuba
  • Lluvia
  • Selçuk azman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%5.7
25-34 Yaş
%18.1
35-44 Yaş
%44
45-54 Yaş
%22.2
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91
Erkek
%8.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.9 (258)
9
%21.6 (143)
8
%19.5 (129)
7
%5.7 (38)
6
%3.6 (24)
5
%0.5 (3)
4
%0.5 (3)
3
%0.8 (5)
2
%0.3 (2)
1
%0.8 (5)

Kitabın sıralamaları