Adı:
Kızım Olmadan Asla
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053845010
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Samsunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sonsuz Kitap
Baskılar:
Kızım Olmadan Asla
Kızım Olmadan Asla!
Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.

Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde haftalarca çoksatanlar listesinde bir numarada kaldı! Sadece Fransa'da 2 milyonun üstünde okundu! Tüm dünya bu kitabı konuştu! Filmi bazı Müslüman ülkelerde yasaklandı!

Betty Mahmudî'nin hayatı, kocası ve kızıyla İran'a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü... Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü
göze alacak!
408 syf.
·8/10
Bir anne için en büyük acı , yavrusu acı çekerken hiçbir şey yapamamaktır , diyen Betty Mahmudi ' nin gerçek yaşam öyküsü ...

Kitap , kocası tarafından İran’da yaşamak zorunda bırakılan Amerikalı bir kadının kızıyla birlikte özgürlüğe kaçışını ve özgürlükleri için nelere katlandıklarını konu alıyor. Betty , ataerkil bir toplum olan İran'da kızıyla birlikte sıkışıp kalan , kadınların asla söz hakkına sahip olmadığı , sevdiği adam ve ailesi tarafından şiddete ve işkencelere maruz kalan , kızı için her zorluğa göğüs gerip katlanan bir annedir.

Betty Mahmudi , İranlı bir doktor olan Seyit Bozorg Mahmudi (Mudi) ile ikinci evliliğini yapmış 3 çocuk annesi Amerikalı bir kadındır. Amerika'daki mutlu hayatlarına rağmen eşinin istediği üzerine kızlarını da yanlarına alarak iki haftalığına İran'a eşinin ailesinin yanına tatile giderler ve olaylar bundan sonra başlar.

Okurken empati yapmadan duramıyor insan. Birçok yazım hatası olmasına rağmen anlatım oldukça akıcı. İlk önce filmini izlemiştim çok etkilendim. Beni bu kadar etkileyen filmin kitabını okumamak olmazdı.

Betty Mahmudi şanslı olanlardan. Betty gibi hala birçok kadın esaret altında yaşamaya mahkum ediliyor ve hiç kimse yardım edemiyor. En kısa zamanda Betty ile aynı kaderi yaşayan tüm kadınların esaret prangalarından kurtulmalarını ve özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum .
408 syf.
·10/10
#Uluslararası Bestseller#
Kitap 1991 yılında filme uyarlanmıştır. Amerikalı bir anne ve kızının, İran’dan kaçış hikayesi anlatılmaktadır. Kızı için mücadele veren bir annenin gerçek hikayesidir.

Betty, eşi ve üç çocuğu ile Amerika mutlu bir yaşam sürer. Ta ki eşinin ailesini ziyarete gitmek istediğini söylene kadar. Israrlarına rağmen kocasını bu fikrinden vazgeçiremez.

Mudi, İran’a gidince huyları da değişmeye başlar ve ani bir kararla burada kalacaklarını söyler. Betty’nin mücadelesi bundan sonra başlar. Baskıcı bir ülkede kızını büyütmek istemez. Ve kaçış planları yapmaya başlar. Uzun uğraşlar sonunda, elçiliğin yardımıyla kendi ülkesine kimseye haber vermeden geri döner.

http://www.dailymotion.com/video/x2b7ws9
408 syf.
·Puan vermedi
Beni derinden etkileyen kitaplardan biridir. Okurken yutkunmakta zorluk çektiğim, bir annenin duygularını yaşadığım ve gözlerimin dolduğu doğrudur.
408 syf.
·Beğendi·8/10
Betty amerikalı 3 çocuk annesi bir kadın ikinci eşi Mudi iranlı bir doktor ve bu eşinden mehtap isminde bir kızı var. Amerikada mutlu birliktelikleri sürerken iki haftalığına iran a eşinin ailesinin yanına tatile giderler. Olaylar bundan sonra başlıyor. İki haftalık tatil Mudi nin ailesinin yanında kalma isteği ile kalıcı hale dönüşür. Betty ve mehtap bu durumdan hoşlanmasalarda Mudinin zor kullanması karşısında kabul etmek zorunda kalırlar. İrandaki savaşı hayat şartlarının ve yaşam mücadelesininde anlatıldığı kitapta bir annenin kızı için yaptığı fedakarlıkları anlatıyor aslında ismindende anlaşıldığı gibi kızı olmadan gidemeyen bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılmış bu kitapta. İranda kadınlara verilen önem ve bir amerikalının gözünden müslümanlıkta irdelenmiş üzücü ve kahredici çok sahne mevcut malesef. Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.
408 syf.
·36 günde·9/10
Bazı kitaplar vardır ve muhakkak okunması gerekir. Hayata dair anlamlar yüklüdür ve insan kendinden bir parça bulur o kitaplarda.

Kızım Olmadan Asla da işte tam da öyle bir kitap. Bir kadının kocası tarafından kandırılarak, küçük kızıyla birlikte istemediği bir ülkede istemediği bir hayatı yaşamaya zorlanmasının hikayesi. İnsan okurken empati kurmadan yapamıyor. Hele ki siz de bir kadınsanız sayfalarda çok fazla şey buluyorsunuz kendinize ait. Zulme boyun eğmeyen güçlü bir annenin, zekasını ve iradesini kullanarak düştüğü kuyudan kızını ve kendisini kurtarmayı nasıl başardığını görüyorsunuz. Mutlaka okunması gereken gerçek bir yaşam öyküsü.
408 syf.
·6/10
Kitabı okuyunca keşke filmini izlememiş olsaydım dedim kendi kendime . Daha bir heyecanla okurdum .Kitap hikayeden dolayı akıcı . Edebi bir anlatım yok doğal olarak da aramamak lazım . Betyy 'nin her ne kadar masumane anlatsa da çok da masum kandırılmış olduğunu hissetmedim okuduğumda.Betty bana göre akıllı ve cesur bir kadın.Ama kocasının Amerika 'da ona rahat bir yaşam sürdürmesi Mudi'den vazgeçmemesine neden olmuş .Kitap da bu zaafından üstünkörü bahsetmiş zaten yazar. Özetle cesareti ibret alınmalı , öyle yada böyle bir hata yapmış ve inatla hedefe odaklanmış . Güzel okunası bir kitap ...
408 syf.
Önce eşim ve kızım okudu. Çok beğendiklerini söylediler ve bana da tavsiye ettiler. Okudum. Bir kadının, bir annenin yaşayabileceği acıları, eziyetleri yaşaması. Bir annenin, kitabın adında da yer alan ASLA kelimesinden yola çıkarak verdiği mücadeleyi, kadının doğurmak ve hizmet etmekten başka hiçbir hükmünün olmadığı zihniyetini de gözler önüne seren eşsiz yapıtlardan biri. Eminim ki okuyunca pişman olmayacaksınız.
408 syf.
·3 günde·9/10
Bu kitabı benim gibi kitapsever bir arkadaşımın sosyal paylaşım sayfasında muhteşem övgülerle yer verdiğinde mutlaka alıp okumalıyım demiştim. İyi ki de almış ve okumuşum diyorum. Yazarın birebir yaşadığı talihsiz bir evliliğin neticesinde çekmek zorunda kaldığı onca eziyet ve sıkıntılara rağmen İran, Türkiye ve Amerika üçgeninde kızı 5 yaşındaki Mehtab' ı asla geride bırakmayıp sahip çıkması, koruması ve huzura kavuşmalarını anlatan roman tadında ancak bir kaç isim değişikliği haricinde tamamen yaşanmış gerçek bir hikaye. İran kökenli anestezi doktoru bir koca ve ikinci evliliğinde daha mutlu olabileceğini hayal edip büyük umutlarla onunla evlenen Amerika' lı gelin Betty. Okurken , bağnazlığın ve yobazlığın bu derece ileri derecede yaşanan bir toplum olacağını bilmek çok rahatsız edici doğrusu. Okumuş , görmüş geçirmiş olmak da bazen yeterli olmuyormuş ne yazık ki..O kadar ki kitabın bazı bölümlerinde kitabı kapatıp okumaya ara vermek durumunda hissettim. Çünkü yaşananlar ve yaşatılanlar öylesine acı verici ki ( bir de gerçek olduğunu bilerek okumak tabi ) devamını okumak için insan biraz mola verme ihtiyacı hissediyor. Okunmaya değer, OKUNASI bir kitap, tavsiye ederim kesinlikle ....
408 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabi yillar önce okumustum ve cok etkilenmis, cok üzülmüştüm. Iran Devrimini anlatan harika bir kitap. Bir iranli ile evli olan Amerikali bir kadinin devrimden sonra eşiyle birlikte Iran'a gitmeleri ve orada baslarindan geçen olaylar anlatiliyor. Amerika'da cok modern bir kişiliğe sahip olan kocası, Iran da biraz da cevre ve aile baskisi nedeniyle tamamen değişir ve karısının ve kizinin da Iran geleneklerine göre yasamalari konusunda baskıcı bir tutum sergiler. Sonrasinda ise annenin kizini bu ülkeden kaçırma mucadelesie tanik oluyoruz.
408 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Bunun nedeni ise; beni içine alan bir kitap olması sanki Betty bendim. Üzüntüsünün de sevincinin de beni derinden etkilemesiydi. Samimi bir anlatımın yanı sıra sürükleyici bir kitaptı. Bir solukta okunacak bir kitap. Aynı zaman da mücadelenin ve inanmanın önemini vurgulayan gerçek bir hayat hikayesi. İyi okumalar dilerim.
407 syf.
Normalde bu kitap hakkında inceleme yazıp paylaşmayı düşünmüyordum.Ama şu an birşeyler yazmalıymışım gibi hissediyorum.Kitabı Batı'dan 5TL ye almıştım.Tabii nasıl birşeydir,yazarı kimdir doğru dürüst bilmiyorum.Sadece arka kapak yazısından anladığım kadarıyla kitabın acıklı bir hikayesi oluşuydu.Kitabı 2 yada 3 günde okudum.Ve sonlara doğru bi heyecan bi heyecan ,sanki ben ordaymışım gibi...Yavaş yavaş da okuyorum ki geç bitsin.Öyle yada böyle  bitirdim.Bitirdiğim an düşündüğüm tek şey bunların "GERÇEKTEN" yaşanmış olmasıydı.Bu bi kurgu değildi ve olayların hepsi gerçekleşen şeylerdi....
Bugün de izlemek istediğim ama bi türlü fırsatım olmadığından izleyemediğim filmini izledim.Bence daha iyi olabilirdi.Yani kitaba göre biraz basit kaçmış.Veya ne olacağını bildiğimden bana öyle geldi..Elime geçerse 2.kitabı olan "Çocuk Sevgisi Uğruna"yı okumak istiyorum.Gerçi çok fazla beğenilmemiş ama yinede meraktan okuyacam"))
408 syf.
·17 günde
Kitabı bitireli birkaç gün oldu ve yazarın başından geçenleri hala hazmedebilmiş değilim. Kitapta (muhtemelen yayınevinin hatası olan) birçok yazım hatası mevcut olmasına rağmen anlatım çok akıcı. Tabi ki bunda hikayenin yazarın başından geçmiş olması epey etkili. Bir de bir annenin kaleminden çıktıysa...

Hikayeye gelince, kitapta yazılanların gerçekten yaşanmış olması çok acı. Ortadoğu ülkelerinde kadının ne kadar değersiz görüldüğünü anlatıyor kısaca batılı bir kadın. Kitabı okuduktan sonra Ata'ma bir kez daha minnettar kaldım.

Kendimi yazarın yerine ya da İran'da doğup büyümüş bir kadının yerine koymaya çalıştım. Tabi ki orada yaşayanlara göre artık normal görünen bir durum olsa da, sahiden çok acı...

Yer yer ağlayarak ve çoğunlukla tiksinti duyarak okudum. En kısa zamanda filmini de izleyeceğim.
Her gelişinizde sizin yaptığınız kardan adamı biraz daha küçülmüş bulduk. Sonunda yerde yalnızca mor boyun atkısı kaldı. Kardan adam, aynen sizin gibi hiçbir iz bırakmadan buharlaşmıştı...
Babamın sürekli olarak yinelediği, "İradenin olduğu yerde çare tükenmez" cümlesini geçirdim aklımdan.
Korkunun bulaşıcı olduğu söylenir. Bence doğru; içimde büyüyen korkunun aynısını kızımın gözlerinde de görebiliyordum.
Herkes benden sabırlı olmamı istiyordu. Ama sabrımın tükenmek üzere olduğunu hiç kimse anlamıyordu.
İranlıların otoriteye bu denli kolay boyun eğmelerinin nedeni bu olmalıydı. Karar vermekte özgür iradelerini kullanamıyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızım Olmadan Asla
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053845010
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Samsunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sonsuz Kitap
Baskılar:
Kızım Olmadan Asla
Kızım Olmadan Asla!
Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.

Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde haftalarca çoksatanlar listesinde bir numarada kaldı! Sadece Fransa'da 2 milyonun üstünde okundu! Tüm dünya bu kitabı konuştu! Filmi bazı Müslüman ülkelerde yasaklandı!

Betty Mahmudî'nin hayatı, kocası ve kızıyla İran'a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü... Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü
göze alacak!

Kitabı okuyanlar 1.316 okur

  • Ayşe Ercoşkun
  • Sevcihan Acar
  • Serdar eren
  • Çiğdem Çelik
  • Yasemin Eriş
  • Saadet Kozan
  • Merve
  • BETÜL TOPRAK
  • Arzu Kılıçlı
  • Esra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%5.7
25-34 Yaş
%18.1
35-44 Yaş
%44
45-54 Yaş
%22.2
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91
Erkek
%8.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.1 (138)
9
%25.3 (85)
8
%19.3 (65)
7
%6.5 (22)
6
%2.7 (9)
5
%0
4
%0.9 (3)
3
%0.9 (3)
2
%0.6 (2)
1
%1.5 (5)

Kitabın sıralamaları