Kızım Olmadan Asla

8,8/10  (143 Oy) · 
699 okunma  · 
108 beğeni  · 
3.255 gösterim
Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.

Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde haftalarca çoksatanlar listesinde bir numarada kaldı! Sadece Fransa'da 2 milyonun üstünde okundu! Tüm dünya bu kitabı konuştu! Filmi bazı Müslüman ülkelerde yasaklandı!

Betty Mahmudî'nin hayatı, kocası ve kızıyla İran'a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü... Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü
göze alacak!
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  6053845010
 • Çeviri:
  Çiğdem Samsunlu
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Efşan 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni derinden etkileyen kitaplardan biridir. Okurken yutkunmakta zorluk çektiğim, bir annenin duygularını yaşadığım ve gözlerimin dolduğu doğrudur.

Kitap ve Kahve Delisi 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Betty amerikalı 3 çocuk annesi bir kadın ikinci eşi Mudi iranlı bir doktor ve bu eşinden mehtap isminde bir kızı var. Amerikada mutlu birliktelikleri sürerken iki haftalığına iran a eşinin ailesinin yanına tatile giderler. Olaylar bundan sonra başlıyor. İki haftalık tatil Mudi nin ailesinin yanında kalma isteği ile kalıcı hale dönüşür. Betty ve mehtap bu durumdan hoşlanmasalarda Mudinin zor kullanması karşısında kabul etmek zorunda kalırlar. İrandaki savaşı hayat şartlarının ve yaşam mücadelesininde anlatıldığı kitapta bir annenin kızı için yaptığı fedakarlıkları anlatıyor aslında ismindende anlaşıldığı gibi kızı olmadan gidemeyen bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılmış bu kitapta. İranda kadınlara verilen önem ve bir amerikalının gözünden müslümanlıkta irdelenmiş üzücü ve kahredici çok sahne mevcut malesef. Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.

Kitap Böcüğü 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · 9/10 puan

Bazı kitaplar vardır ve muhakkak okunması gerekir. Hayata dair anlamlar yüklüdür ve insan kendinden bir parça bulur o kitaplarda.

Kızım Olmadan Asla da işte tam da öyle bir kitap. Bir kadının kocası tarafından kandırılarak, küçük kızıyla birlikte istemediği bir ülkede istemediği bir hayatı yaşamaya zorlanmasının hikayesi. İnsan okurken empati kurmadan yapamıyor. Hele ki siz de bir kadınsanız sayfalarda çok fazla şey buluyorsunuz kendinize ait. Zulme boyun eğmeyen güçlü bir annenin, zekasını ve iradesini kullanarak düştüğü kuyudan kızını ve kendisini kurtarmayı nasıl başardığını görüyorsunuz. Mutlaka okunması gereken gerçek bir yaşam öyküsü.

Tuğba GÜNERİ 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı okuyunca keşke filmini izlememiş olsaydım dedim kendi kendime . Daha bir heyecanla okurdum .Kitap hikayeden dolayı akıcı . Edebi bir anlatım yok doğal olarak da aramamak lazım . Betyy 'nin her ne kadar masumane anlatsa da çok da masum kandırılmış olduğunu hissetmedim okuduğumda.Betty bana göre akıllı ve cesur bir kadın.Ama kocasının Amerika 'da ona rahat bir yaşam sürdürmesi Mudi'den vazgeçmemesine neden olmuş .Kitap da bu zaafından üstünkörü bahsetmiş zaten yazar. Özetle cesareti ibret alınmalı , öyle yada böyle bir hata yapmış ve inatla hedefe odaklanmış . Güzel okunası bir kitap ...

Nur E. 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Bunun nedeni ise; beni içine alan bir kitap olması sanki Betty bendim. Üzüntüsünün de sevincinin de beni derinden etkilemesiydi. Samimi bir anlatımın yanı sıra sürükleyici bir kitaptı. Bir solukta okunacak bir kitap. Aynı zaman da mücadelenin ve inanmanın önemini vurgulayan gerçek bir hayat hikayesi. İyi okumalar dilerim.

Nejla GÜNEŞ 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bu kitabı benim gibi kitapsever bir arkadaşımın sosyal paylaşım sayfasında muhteşem övgülerle yer verdiğinde mutlaka alıp okumalıyım demiştim. İyi ki de almış ve okumuşum diyorum. Yazarın birebir yaşadığı talihsiz bir evliliğin neticesinde çekmek zorunda kaldığı onca eziyet ve sıkıntılara rağmen İran, Türkiye ve Amerika üçgeninde kızı 5 yaşındaki Mehtab' ı asla geride bırakmayıp sahip çıkması, koruması ve huzura kavuşmalarını anlatan roman tadında ancak bir kaç isim değişikliği haricinde tamamen yaşanmış gerçek bir hikaye. İran kökenli anestezi doktoru bir koca ve ikinci evliliğinde daha mutlu olabileceğini hayal edip büyük umutlarla onunla evlenen Amerika' lı gelin Betty. Okurken , bağnazlığın ve yobazlığın bu derece ileri derecede yaşanan bir toplum olacağını bilmek çok rahatsız edici doğrusu. Okumuş , görmüş geçirmiş olmak da bazen yeterli olmuyormuş ne yazık ki..O kadar ki kitabın bazı bölümlerinde kitabı kapatıp okumaya ara vermek durumunda hissettim. Çünkü yaşananlar ve yaşatılanlar öylesine acı verici ki ( bir de gerçek olduğunu bilerek okumak tabi ) devamını okumak için insan biraz mola verme ihtiyacı hissediyor. Okunmaya değer, OKUNASI bir kitap, tavsiye ederim kesinlikle ....

Cansu Atay 
 13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Kitabı bitireli birkaç gün oldu ve yazarın başından geçenleri hala hazmedebilmiş değilim. Kitapta (muhtemelen yayınevinin hatası olan) birçok yazım hatası mevcut olmasına rağmen anlatım çok akıcı. Tabi ki bunda hikayenin yazarın başından geçmiş olması epey etkili. Bir de bir annenin kaleminden çıktıysa...

Hikayeye gelince, kitapta yazılanların gerçekten yaşanmış olması çok acı. Ortadoğu ülkelerinde kadının ne kadar değersiz görüldüğünü anlatıyor kısaca batılı bir kadın. Kitabı okuduktan sonra Ata'ma bir kez daha minnettar kaldım.

Kendimi yazarın yerine ya da İran'da doğup büyümüş bir kadının yerine koymaya çalıştım. Tabi ki orada yaşayanlara göre artık normal görünen bir durum olsa da, sahiden çok acı...

Yer yer ağlayarak ve çoğunlukla tiksinti duyarak okudum. En kısa zamanda filmini de izleyeceğim.

Yasonunkitapları 
17 Oca 17:30 · Kitabı okudu · 20 günde · Puan vermedi

Kitabı ,ilk 90 sayfa okuyup sıkılmıştım bunda çeviride olan yazım hatalarının etkisi olmakla birlikte anlatımı basit bulmuştum.Araya başka bir kitap aldım bitirdim .Sonra kaldığımyerden devam ettim, şuan ki düşüncem ise iyi ki okumuşum :)
Kitabı okurken çok zorlanıyorsunuz heleki anneyseniz...okurken yüreğinizin derinliklerinde sızı hissedersiniz .Amarikalı bir ailenin mutlu yaşantısına araya giren aileler ,kültür dil,din farkının an be an nasıl bir aileyi yok edişine yakıp yıkışına şahit olacaksınız ...üstelik bu bir kurgu değil Betty Mahmudi'nin (yazarın) gerçek yaşam öyküsü ...

Mudi Mahmudi aslen İranlı olup Amerika'da doktorluk yapmaktadır . Betty ile hasta doktor ilişkisi kısa zamanda evlilikle sonuçlanır .Kızları Mehtap'ın doğumuyla iyi bir eş iyi bir babadır.Mutluluk uzun sürmez kendi ülkesindeki siyasi olaylara kayıtsız kalamaz Amerika'da yapmakta olduğu doktor kimliğini fazlasıyla etkiler hatta meslekten men edilir .Ülkesine dönmeye karar verir .Bu plandan habersiz olan Betty Mudi'nin İran'a iki haftalık tatil teklifine evet der . İran'a gitmeyi kızının bir gün babasının ülkesine gitme arzusuna engel olmak için kabul eder . İşte bundan sonrası Betty ve kızı için büyük bir eseret başlar.Gittiği ülkeden geri dönüşü yoktur .iki seçeneği vardır ya kızını bu sevmediği ülkede babasıyla bırakıp çok sevdiği ülkesi Amerikaya gidecek ya da kızıyla birlikte bir kaçış planı yapıcak ki bu son seçenek tek umudu İradenin olduğu yerde çaba tükenmez " diyen Betty'nin evladı için nelere göğüs gerdiğini içiniz acıyarak okuyorsunuz .Bir anne çocuğu için canını feda eder .Bir anne çocuğu için her tür zorluğa katlanır .Betty harika bir anne modeli .Okurken cidden zorlandım kendimi Btty'nin yerine bile koymak istemedim o şartlarda sanırım ben onun kadar güçlü olamazdım ...
Bence okunması gereken bir kitap .

Önce eşim ve kızım okudu. Çok beğendiklerini söylediler ve bana da tavsiye ettiler. Okudum. Bir kadının, bir annenin yaşayabileceği acıları, eziyetleri yaşaması. Bir annenin, kitabın adında da yer alan ASLA kelimesinden yola çıkarak verdiği mücadeleyi, kadının doğurmak ve hizmet etmekten başka hiçbir hükmünün olmadığı zihniyetini de gözler önüne seren eşsiz yapıtlardan biri. Eminim ki okuyunca pişman olmayacaksınız.

Bir annenin evladı için savaşabileceği zorlukları gördüm aslında fedakarlığı, korkarken sevginin verdiği cesareti kavuşmayı... göze alacaklarının yapacaklarının sınırının olmadığını gördüm demek ki kadın anneyken çok güçlü

4 /

Kitaptan 15 Alıntı

Tuğba GÜNERİ 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Babamın sürekli olarak yinelediği, "İradenin olduğu yerde çare tükenmez" cümlesini geçirdim aklımdan.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 80)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 80)
M. 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Herkes benden sabırlı olmamı istiyordu. Ama sabrımın tükenmek üzere olduğunu hiç kimse anlamıyordu.

Kızım Olmadan Asla, Betty MahmudiKızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi
Aysel Kök 
12 Mar 23:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu sistem ülkesinin vicdanını ve düşünen beynini temsil eden Ayetullah'a sonsuza kadar sorgulamaksızın itaat eden insanlar yaratmaya yarıyordu. Sorgulamaksızın uygulayan insanlar yaratan bu eğitim sistemi benim beş yaşındaki kızıma kim bilir ne yapacaktı?

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 119)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 119)
Aysel Kök 
14 Mar 23:28 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İranlıların otoriteye bu denli kolay boyun eğmelerinin nedeni bu olmalıydı. Karar vermekte özgür iradelerini kullanamıyorlardı.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 119)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 119)
Metin Özdemir 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sokakta para desteleriyle dolaşan insanları şimdi anlıyordum. Bir şey almak için bir dünya Riyal gerekiyordu. İran'da kredi kartı ya da çek kavramı yoktu., bundan dolayıdır ki her şey nakit olarak ödeniyor ve en ufak bir şey için bile avuç dolusu para veriliyordu.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 37)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 37)
Metin Özdemir 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İstediğim gibi giyinebileceğim ve nefes alabileceğim bir toplumda bir daha yaşayabilecek miyim sorusu geldi aklıma. Yüreğim burkuldu.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 314)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 314)
Metin Özdemir 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Günler mi?
Haftalar mı?
Yıllar mıydı bizi bekleyen şey?

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 60)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 60)
Metin Özdemir 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mehtap'ı alma isteğim müdire hanımı fena halde kızdırdı. Aylardan beri benim yanımda olan müdire hanım kocama rağmen bana elinden gelen yardımı sunmuştu. Ama şu anda onun gözünde büyükelçilikteki yetkilileri okula getirmekle affedilmez bir hata yapmıştım. Aslında gelen görevliler İsviçreliydi; ama sonuçta Amerika'yı temsil ediyorlardı. Şahin Hanım'ın görevi ise Amerikan karşıtı eğitim yapmaktı. Müdire olabilmesinin nedeni bu politik görüşe sahip olmasındandı.
"Kızınızı size veremeyiz" dedi Şahin Hanım. "Burada İslami yasaları geçerlidir. Burası İslami yasalarla yönetilen bir okuldur ve bu yasalar çocuğun babasına ait olduğunu söyler. Biz de bu kurallara uymak zorundayız. Hal böyle olunca çocuğu size teslim etmemize imkanı yok."
"Ama vermelisiniz" diye bağırdım. " Çocuğun canını yakacak!"

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 194)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 194)
Metin Özdemir 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gözlerinde binlerce şeytanın öfkesi parıldıyordu.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 188)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 188)
2 /