Kızım Olsan Bilirdin

6,6/10  (7 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
233 gösterim
Kızım Olsan Bilirdin, Cihan Aktaş’ın, aileler, dağılmalar, kaybetmeler, geçmiş güzellikler, hatırlamalar, geri gelmeyecek olana yapılan hüzünlü yolculuklar ve elbette hatırlayamamak hakkında incelikle kurduğu öykülerinden oluşan bir kitap. Öykülerde aile büyüklerinin Alzheimer’a düşmüş akıllarının hatırlayamadıkları, evlatların görmezden gelmelerinin karşısına çıkan duvara dönüşüyor. Kaybolanın, yitirilenin ardından okura düşen ağır bir hüzün oluyor. Unutmanın yaşamamış olmak anlamı taşıyıp taşımayacağını sorgulayan yazar, akıl ile kalp arasındaki bağa dikkat çekiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786053260950
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mutlu Küf 
18 Şub 19:37 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Çok küçük yaşta okuma alışkanlığı kazanmış biriyim ve ne derece beğenmezsem beğenmiyim bir kitabı yarım bırakma kötülüğü yapmam kendime. Sıkılarak da olsa, haftalar da sürse devam ederim ama bu kitaba devam edemedim. Hayatımda yarım bıraktığım ilk kitap oldu. Konuşmalar sirkülasyonundan ibaret kitap. Kim konuşuyor, peki şimdi, şimdi konuşan kim diye düşün düşün fırlatıp attırıyor kitap kendini. Diyalog yok, sadece metin var ve metinler aslında konuşma. Belki de iç sesi konuşuyor şu an filan diyorsunuz bir zaman sonra. En nihayetinde sırada beni bekleyen kitaplarımdan çaldığım zamana acıdım ve bıraktım. Yarım bıraktığım ilk kitap ve çok üzgünüm...

Bir anda onlarca yaş ileri gidiyor ve ağaran saçları sarkmış karnı ve düşük omuzlarıyla size somurtan bir ihtiyar görüveriyorsunuz her gün baktığınız kenarları yaldızlı aynada. İş bu ya bir de kenarda bir bardakta iki çene size gülümsüyor. Şaşakalıyorsunuz her zaman dikkat ederdiniz ya giyiminize, bugün karşınızda bir paspal var. Ne bu hal! Yıllardır yanınızdan ayrılmayan kimi zaman seyahat yastığı kimi zaman baston bazense gözlerinizdeki nemi silen bir oyalı mendil bellediğiniz canınızın parçası yok. Yüzünüzü iki kenara silkiyorsunuz ama bu defa ellerinize kayıyor başınız. Hani o titreyen ellerinize. Eviniz değil burası! Yoksa eviniz mi. Benziyor aslında. Peki şu kenarda oturan kadın? Anneniz mi yoksa. Yok canım! Size kızınız olduğunu söylüyor bir de ! UTANMAZ! Öyle ya Kızınız olsa bilirdiniz, kızınız olsa bilirdi.......
Bazen tekrarlara düşüyor bu kitap tıpkı sürekli daha az evvel söylediğini unutan bir ihtiyar gibi. Ama asla yaşlı değil. Cihan Aktaş'tan güzel bir öykü. İyi okumalar :)

Tuğba Bal 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kızım Olsan Bilirdin, Alzheimer hastası bir annenin yaşadıklarını hissettiklerini ve çaresizliğini konu alıyor. Aile hayatını, dağılmaları, yaşadığı anı unutup, akıldan silinmeyen geçmişin içinde yaşayan bir anne ve evladın ne yaparsa yapsın hiç fayda vermeyen fedakarlığı, aslında insanın içini dağlıyor. Bence düşünüldüğü zaman ders verir nitelikte bir eser.

Kitaptan 1 Alıntı