Kızıma Mektuplar

7,0/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
525 gösterim
"Bu kitabı kızlarınıza mutlaka okutun."
-Oprah Winfrey-

Ben bir çocuk doğurdum, bir oğlan ama binlerce kızım var. İçinizde Siyah, Beyaz, Yahudi, Müslüman, Asyalı, İspanyol, Kızılderili ve Aleutlar var. Kiminiz şişman, kiminiz zayıf ve güzel ya da çirkin, eşcinsel ya da değil, eğitimli ya da okumamışsınız ve ben hepinize sesleniyorum.
-Maya Angelou-

Zamanımızın en sevilen yazarlarından biri olan Maya Angelou'dan ruhunuza işleyecek ve sizi aydınlatacak olağanüstü bir çalışma.

Maya Angelou'nun kızı yoktu, ama gittiği her yerde binlerce kız gördü. Onlara bu hayatın ne kadar anlamlı olduğunu ve iyi yaşamının yolarını göstermek için Kızıma Mektuplar'ı kalem aldı. Başından geçen acı tatlı olayları, nerede ve hangi ortamlarda nasıl yetiştiğini, ilk aşk tecrübesini, dünyaya bakış açısını şiirsel bir dille ifade ediyor.

Bir yandan çok sevdiği dostlarını zamanla kaybederken neler hissettiğini şiirlerle dile getiren Angelou, öte yandan niçin dindar biri olduğunu ve dinin hayatındaki önemini lezzetli bir üslupla anlatıyor.

Maya Angelou'nun diğer eserleri gibi, Kızıma Mektuplar da hem eğlendiriyor hem de öğretiyor. Sürekli okumak isteyeceğiniz, herkese anlatacağınız ve içten yazılmış bu muazzam çalışma hayatınızı değiştirecek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2009
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789759962074
 • Çeviri:
  Zeynep Ertan
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ruta 
26 Mar 16:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kızıma Mektuplar listemde olan bir kitap değildi. Daha önce adını da duymamıştım. Ama Üsküdar Kitap Fuarı'nda standlar arasında gezerken Profil Kitap'ın 5₺ indirminde gördüm ve kırmızıya olan zaafım nedeniyle kitabı elime alıp inceledim. Arka kapağındaki yazıyı gördükten sonra kendime ikinci kez düşünme fırsatı bile vermeden aldım... Ve mükemmeldi... Maya Angelou yaşadığı dolu dolu hayatın ders çıkarılacak anlarını yazıya dökerek kızları olarak gördüğü biz gelecek nesle büyük bir iyilik yapmış.
Kitap içinde şiir ve şarkılarında yer aldığı 28 mektuptan oluşuyor.
Anlatımı çok akıcı ancak bendeki baskı 2. baskı olmasına rağmen edisyon hataları mevcut. Ama kitabın bir sonraki sayfasında ne olduğu heyecanıyla sayfaları hızlı hızlı çevirirken bir yandan da hemen bitmesinden endişe edip kendinizi dizginlemeye çalışmanız arasında edisyon hataları o kadar da gözünüze batmıyor.
Kitabın kapağında büyük harflerle, "BU KİTABI KIZLARINIZA MUTLAKA OKUTUN." yazıyor. Kızlar, annelerinizin okutmasını beklemeden okuyun ve siz annelerinize okutun.
Ben kitabı 45-60 dakika arası bir sürede bitirdim ve favorilerim arasına ekledim. Kadına şiddet vecinsel istismarın daha da arttığı, ırkçılığın ideolojik bir düşünce tarzı olarak görüldüğü bu dönemde bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Şule ALTAN 
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel bir çalışma.Denemeler derlemesi.Seyahat notları , farklı kültürlere bakış açıları akıcı bir dille işlenmiş.Aynı zamanda samimi.Size bir şeyler katar.Hiçbir şey katmasa kültürünüz artar.Elinizde varsa okuyun derim.

Kitaptan 12 Alıntı

"Size aşktan bahsetmeye geldim
vadilerinden ve tepelerinden
yarattığı sarsıntı, titreme ve heyecanlardan
Size aşkı sevdiğimi ve aşkı sevmeyi sevdiğimi söylemeye geldim

Kızıma Mektuplar, Maya AngelouKızıma Mektuplar, Maya Angelou

"İnsanlar sizden uzaklaşırsa, size gerçekten sıkıntı veren şeye yoğunlaşıp bir çare aramaya daha çok vaktiniz olacaktır."

Kızıma Mektuplar, Maya AngelouKızıma Mektuplar, Maya Angelou

"İnsanlara gerçekleri söylediğinizde, insanların sizden uzaklaşmaya başlayacaklarını bilmeniz gerekir; çünkü onların da kendilerine acı veren dizleri ve ağrıyan başları vardır ve sizinkileri bilmek istemeyeceklerdir."

Kızıma Mektuplar, Maya AngelouKızıma Mektuplar, Maya Angelou
Ruta 
21 Nis 02:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Senegal
"Bilgeliğin esası, sadelikte yatıyordu."

Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 99 - Profil Yayıncılık)Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 99 - Profil Yayıncılık)
Ruta 
21 Nis 02:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Porgy ve Bess
"Hayat gemim, sakin ve yumuşak denizlerde yürümeyebilir. Yaşamımdaki mücadeleci günler parlak ve umut vadedici olmayabilir. Fırtınalı ya da güneşl günlerde, muhteşem ya da yalnız gecelerde, minnettar tutumumu her zaman korudum. Karamsar olmakta ısrar etsem bile, her günün bir yarını vardır."

Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 75 - Profil Yayıncılık)Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 75 - Profil Yayıncılık)
Ruta 
21 Nis 02:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Annemin Öngörüsü
"Bağımsızlık sert bir içki gibidir; gençliğinizde içecek olursanız, beyin üzerinde taze şarapla aynı etkiyi yapabilir. Tadının güzel olup olmaması önemli değildir, insanda bağımlılık yaratır ve her kadehle birlikte içen kişi daha fazlasını ister."

Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 59 - Profil Yayıncılık)Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 59 - Profil Yayıncılık)
Ruta 
21 Nis 01:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Başına gelen bütün olayları kontrol edemeyebilirsin, ancak bunların senden bir şeyler almasına engel olmayı seçebilirsin. Birinin bulutundaki gökkuşağı olmaya çalış. Şikayet etme. Hoşlanmadığın şeyleri değiştirmek için her türlü çabayı göster. Eğer bir değişiklik yapamıyorsan, düşünce şeklini değiştir. Yeni bir çözüm bulabilirsin.
Asla sızlanma. Sızlanmak, bir zalime etrafta bur kurban olduğunu haber verir."

Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 8 - Profil Yayıncılık)Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 8 - Profil Yayıncılık)
Ruta 
21 Nis 02:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölümsüz Beyaz Perde
"Nereden geldiğimi asla unutamayacağımı anlıyorum. Ruhum her zaman geriye bakacak ve tırmandığım dağları ve içinden geçtiğim nehirleri ve yolun ilerisinde hala beni bekleyen zorlukları düşüneceğim. Bunu bilmek bana güç veriyor."

Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 104 - Profil Yayıncılık)Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 104 - Profil Yayıncılık)
Ruta 
21 Nis 02:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ulusal Ruh
"Birisi politikacılara, küfür çamuru içine gömülmeye devam ettikleri taktirde, yollarına yalnız devam etmeleri gerektiğini söylemeli.
Bayağılığa göz yumarsak, geleceğimiz sallantıya girecek ve bir cehalet yığınının altında kalacaktır. Böyle olması gerekmiyor. Aklımız ve mekanımız, geleceğimizi cesurca karşılamaya yeterli. Harcadığımız zaman ve işgal ettiğimiz mekan için sorumluluk almaya da."

Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 132 - Profil Yayıncılık)Kızıma Mektuplar, Maya Angelou (Sayfa 132 - Profil Yayıncılık)
2 /