Kızımla Ekonomi Sohbetleri (Kapitalizmin Kısa Tarihi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.378
Gösterim
Adı:
Kızımla Ekonomi Sohbetleri
Alt başlık:
Kapitalizmin Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
4 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051735320
Orijinal adı:
Talking to My Daughter About the Economy: A Brief History of Capitalism
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Borç, para ve servetin kökeni nedir?
Toplumlar arası eşitsizlikler nasıl ortaya çıktı ve derinleşti?
Piyasaları olan toplumlar neden ve nasıl piyasa toplumlarına dönüştü?
Takas değerinin deneyimsel değere üstünlüğü hangi sonuçları doğurdu?
Yoktan para yaratılması nasıl mümkün olabilir?
Borç ile kâr neden birbirinden ayrılamaz?
Neden kamu borcu diğer borç tiplerinden farklıdır?
Emek ve para piyasalarını diğer piyasalardan ayıran nedir?
İnsan emeği üretim sürecinden bütünüyle çıkarılabilir mi?
Bankacılar neden krizleri tetikleyici şekilde davranırlar?
Enflasyon, deflasyon ve arbitraj nasıl işler?
Para politikalarını siyasetten ayırmak mümkün müdür?
Piyasa ekonomilerinin sorunları daha çok piyasa ile çözülebilir mi?
Ekonomi, mutluluk ve anlam arayışı üzerine bize neler söyleyebilir?

Yunanistan ekonomi bakanlığı döneminde uluslararası üne kavuşan saygın muhalif ekonomist Yanis Varoufakis, bu küçük ancak yoğun kitapta günümüz ekonomisinin yapısını ve bu yapının insanlık için doğurduğu sorunları somut örneklerle, terminolojinin tutsağı olmadan başarıyla özetliyor. Yayımlandığı 24 ülkede ilgiyle karşılanan Kızımla Ekonomi Sohbetleri yazarın kızıyla sohbet havasında kaleme aldığı, akademik derinliğe dayanmakla birlikte son derece ulaşılabilir ve akıcı bir metin. Hem gençler hem de günümüz ekonomisini anlamak isteyen ve alanda teknik bilgisi olmayan okurlar için oldukça değerli bir giriş kaynağı. Varoufakis ekonominin “uzmanlara bırakılması gereken” bir bilim değil, siyasi ve sosyal güçlerin etkisinde, tüm insanlığın bugününü ve geleceğini etkileme gücüne sahip bir savaş alanı olduğunu söylüyor ve hepimizi bu gerçekliği anlamaya davet ediyor.

“Varoufakis en büyük siyasi erdemler olan cesaret ve dürüstlüğün ikisinden de nasibini almış.” - THE TIMES

“Az sayıdaki kahramanımdan biri, Varoufakis gibi insanlar oldukça hâlâ umut var.” - SLAVOJ ŽIŽEK

“Uzmanlar çoğu zaman karmaşık fikirleri basit şekilde açıklamaktansa jargonun arkasına saklanmayı yeğler. Varoufakis ise bu alışkanlığı paramparça ediyor, ilk argümanlarından biri eğer ekonomiyi uzmanlara bırakırsak en önemli siyasi kararları da onlara bırakacağımız. Bu kitap sayesinde Varoufakis okurlarını yeni bir dille donatırken pek çok ekonomi balonunu da arka arkaya patlatıyor.” - THE GUARDIAN

“Varoufakis’in kapitalizm tarihi yazarın her zamanki akıcı üslubunu ve öğretme heyecanını yansıtıyor. Bankacıların kara büyüsünü anlamaya çalışanların arayışları artık sona erebilir.” - FINANCIAL TIMES
165 syf.
·Puan vermedi
Yanis Varoufakis 1961 doğumlu Yunan iktisatçı ve siyasetçidir. Halen hayatta olan Varoufakis, 2015 yılında Yunanistan'da Maliye Bakanlığı görevinde bulunmuştur. Aynı zamanda Prospect dergisinin yaptığı dünyanın önde gelen araştırmacıları anketinde ikinci sırada yer almıştır.

Varoufakis ekonomi terimlerinin kökenine kadar inmiş ve bunu hikayelerle örneklendirerek kızıyla sohbet şeklinde bir kitap kaleme almıştır. Dili sade ve açık olmakla beraber sebep sonuç ilişkisi içinde konuların ele alınması da ekonomiye giriş için ideal bir kitap sayılabilir.

Kitapta sadece ekonomiden bahsedilmemiş; kapitalizmin korkunç yüzü de ön plana çıkarılmıştır. Yazar aynı zamanda kitapta bizi düşünmeye itmektedir. Borç ve servetin kökeninden girilmiş, bankalara, yolsuzluklara, ekonomi-siyaset ilişkisi gibi bir çok konuya değinilmiş; toplumlar arasındaki eşitsizliklerin çıkışı da ayrı olarak irdelenmiştir.

Gerçek hikayelerle para politikalarını ele alan Varoufanis herkesin anlayacağı dilde bu eseri kaleme almıştır. Aynı zamanda yanlış bilinen gerçekleri de kitapta aktarmıştır. Ekonomiye merakı olupta anlamayanlar için tavsiye ederim.
165 syf.
Keyifli, bilgilendirici, adı gibi sohbet havasında yazılmış samimi bir kitap. Okuması zor değil çünkü yazar konuları olabildiğince sade ve anlaşılır bir şekilde açıklamış. Ayrıca kitapta Matrix’ten, Star Trek’ten, Faust’tan ve daha nice bilindik kitap ve filmden örneklerle ve gündelik hayattan alıntılarla ve yerinde sorularla işlenen konular akıcı ve ilgi çekici bir şekilde aktarılmış. Kısacası kitabı sevdim ve tavsiye ederim.

İyi okumalar..
165 syf.
·4 günde·7/10 puan
Yanis Varoufakis ! Kendisi 2015 yılında kısa bir süre Yunanistan’da maliye bakanı olarak görev yapmıştır. Yunanistan'ı mali krizden çıkaracak kişi olarak gösterilmekteydi o zamanlar, kendisinin katıldığı bütün Avrupa Birliği toplantıları olağandan farklı olarak sert geçmiştir hatta çoğu Avrupa ülkesinin Maliye Bakanı kendisi için; “zor bir kişilik zamanımızı boşa harcıyor” gibi cümleler kurmuştur. Ama bu söylemleri bile ciddiye almayan bir kişiliktir Varoufakis, söylenenlere “haklılar tansiyon biraz yüksekti” ya da “bana karşı olan nefretlerini görüyorum ve bunu memnuniyetle karşılıyorum” demiştir. Euro Bölgesi toplantılarına deri ceketle giden, Ekonominin bilim dalı olmadığını söyleyen, Ekonomi Ekonomistlere bırakılamayacak kadar önemlidir tezini savunan hatta yönetici sınıfının kendi refahını korumak ve piyasaya hakim olmak için ekonomi ideolojisini yarattığına inanan bir düşünürdür.

Varoufakis, kitabında ekonominin tarihsel süreçler içinde gelişimini anlatırken hikaye anlatıcılığını benimseyerek yapmış bunu, kitabın ekonomi terminolojisine boğmadan herkesin anlayacağı bir dilde olması önemli bir unsurdur ki yazarın asıl amacı 10 yaşındaki kızını ekonomi ile tanıştırmak zaten. Siz kitabın ilk sayfalarına adımlarınızı atarken yazar sizi kısa anekdotlarla önemli edebiyat eserleriyle, herkesin aklına yer eden kült filmlerle ve kahramanlarla tanıştırıyor. Bu ufak hikayeleri de konunun bütünlüğünü sağlayacak şekilde bağlıyor her defasında. Kendi tespitim olmasıyla birlikte yazarın bilim kurgu hayranı olduğunu düşünüyorum, kitabında distopik gelecekler üzerinde durması bunu destekler niteliktedir. Ve o senaryolarda bile ekonominin ruhunu boş bırakmamıştır. Ekonominin geçmişte ve gelecekte her zaman hayatımızın odak noktasında olacağını, bedeni olmasa bile elini hiç bırakmayacağımızı, bırakamayacağımızı bir şekilde bizlere anlatmak istemiştir.

Bu kitabı ekonomi ile haşır neşir olan onu sayılar haricinde düşünmeyenlere önermiyorum çünkü kaybedecekleri bir şey olmadığını düşünüyorum aksine ekonomiyi hayatı boyunca sadece akşam haberlerinden dinleyenlere sözde uzmanları veya ekonomistleri dinleyip hiçbir şey anlamayanlara öneriyorum. Çünkü yazarında dediği gibi “ekonomi ekomistlere bırakılamayacak kadar önemlidir”.
165 syf.
Ekonomi hepimiz için kolay bir alan değil. Nedenini nasılını bilmek zor geliyor. Akıntıya kapılıp gidiyoruz, ters yüz olmamak için yatırımlar yapıyoruz. Yazar geçmişten geleceğe ekonomiyi tarihsel süreciyle anlatmış. Birçok kavramı kolaylıkla anlatacağımız şekilde açıklamış. Kızı 10 yaşlarında ve onun anlayabileceği bir sadelikte kitabı hazırlamış. Ekonomik olaylar bizi şok ederken, neden bunların başımıza gelip durduğunu anlamak isteyenlere okumaları salık verilebilir.
165 syf.
Evet, ilk önce eğer benim gibi kafanız ekonomiye basmıyorsa gayet anlaşılır ve basit bir kitap. O yüzden benim işime çok yaradı ama belli bir ekonomi bilginiz veya ilgi alanınız varsa size sıkıcı gelebilir. Kitaptaki örneklendirmeler çok hoştu yer yer filmlerdeki karakterlerden yer yer hikayelerden. Eğer artık ekonomiye bir gireyim vs diyorsanız bence iyi bir giriş. Ayrıca Yanis bey’in günümüzdeki bir sürü ekonomisti eleştirmesi ve kendisini iktisatçı olarak tanıtması da gayet hoş ve kendi ülkesini bile eleştiren bir adam o yüzden ben sevdim. Tavsiye ederim.
165 syf.
·Puan vermedi
Kitabın yazarı ve aynı zamanda 2008 krizi sürecinde Yunanistan’ın ekonomi bakanı olan akademisyen ekonomist Yanis Varoufakis; isminin hakkını verir şekilde kızına anlatırcasına öykülemelerle, samimi anekdotlarla genel çerçeveler dahilinde kaleme almış eserini. Ekonomi üzerinde teorik ve pratik bilgiler edinme umuduyla başladığım bu kitap, beklentilerimi ziyadesiyle karşıladı diyebilirim. Bir siyasetçi gözüyle halkın ekonomik yönetimini ele alırken yine aynı kalemle fakat bir ekonomist gözüyle kendisini de eleştiriyor Varoufakis. Önsözde belirttiği üzere halkın ekonomi bilme zorunluluğu düşüncesine de hizmet ediyor kitap. Birçok ekonomik terim çeşitli öykülerle, tarihi ve kurgusal gerçeklikteki film karakterlerlerinin görüşleriyle bağdaştırılarak kolay anlaşılabilir mantık sınırlarına indirgenmiş. Hititlerden Roma’ya, Roma İmparatorluğu’ndan on sekizinci yüzyıl Britanya’sına dünya tarihi sahnesinde rol almış tüm devletlerin ve devletsel yapılanmaların ekonomik güçlerinin kaynakları dürüstçe anlatılmış. İngiliz ve Alman sömürgeciliğinin Avustralya’daki Aborijin topluluğundan nasıl güç aldığı, yerli Amerikan kültürü üzerine nasıl yeni bir ABD borsası kurulduğu tüm gerçekliğiyle aktarılmış. Kitaba dair en sevdiğim bölümler neden Aborijinlerin İngiltere’yi işgal etmediği ve Sanayi Devrimi’nin neden Britanya’da başladığı ile alakalı olan bölümlerdi. Eğer dünya ekonomisinin Ziggurat’lardan Bitcoin’e yolculuğuna samimi ve dürüst bir üslupla şahit olurken modern kapitalizm üzerine bilgi edinmek isterseniz sizi fazlasıyla memnun edebilecek bir yapıt Kızımla Ekonomi Sohbetleri. Çok beğendiğim bir
alıntı ile görüşlerimi noktalamak isterim: “Sisteme karşı öfkeni koru ama bunu
makul ve tedbiri elden bırakmayan bir tutuma dönüştür ki zamanı geldiğinde dünyamızı gerçekten adil ve doğal bir düzene taşıyabilmek için gereken düzeni kendinde bulabilesin.”
165 syf.
·4 günde·5/10 puan
Doğruyu söylemek gerekirse kitap beni hiç sarmadı. Ekonomiyi herkesin anlayacağı söylenmişti bu kitapta. Ama ben bu basitliği kolaylığı göremedim. Kitabın içeriği ağır mı? Hayır o da değil, sadece umduğum kolaylığı bulamadım. Ekonomi, bankacılık, serbest piyasa, enflasyon gibi konulara yazar değiniyor, ama bilindik meselelerden öteye gitmiyor. Dili akıcı ama konuyu anlatımı can sıkıcı.
165 syf.
·4 günde·10/10 puan
Dört dörtlük bir ekonomiye giriş kitabı. Sırf onunla da sınırlı değil, aynı zamanda günümüzün kapitalist dünyasının sertliğini ifşa ettiği gibi onun yıkıcılığına çözüm olarak ufak öneriler getirmesi bakımından da takdire şayan bir eser.
165 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Yazar Yunanistan eski ekonomi bakanı. Yunanistan’ı 2010’lardaki krizden çıkaran bakan olarak biliniyor.

Kitabın isminden kitabın sohbet havasında geçtini anlıyoruz.

Dili sade ve anlaşılır. Çevirmeni de tebrik ediyorum, çok kaliteli bir çeviri ortaya çıkarmış.

Benzetmeler ve kullanılan metaforlar 5 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği düzeyde. Bu çoğu ekonomi kitabından farklı ve güzel bir özellik.

Kitap temel düzey ekonomi bilgilerini aktarıyor. Ayrıca yazar genel olarak yaşam, siyaset ve kapitalizm hakkındaki düşüncelerine de değinmiş.

Ekonomiye temelden başlamak isteyenler için mükemmel bir kitap ayrıca çocuklara da ekonomi ilgisi kazandırma konusunda önem teşkil ediyor. Yakında böyle bir ekonomiye başlangıç rehberi hazırlamayı düşünüyorum.
165 syf.
·10/10 puan
İsminin ötesinde bir kitap...az öz anlaşılır bir dille yazılmış. Ekonominin de içinde olduğu ama aslında insanlığın nereden nereye evrildiğini, kararlarımızda duygunun merhametin ve vicdanın ne kadar önemli rol oynadığını, etik kuralların görülür veya görülmez biçimde hayatın her alanında her an nasıl işlediğini ve son cümlesi ile de kızına, hep bu sorunun cevabını vermesiyle gerçek özgürlüğüne kavuşacağını bize ve kızına anlatmış muhteşem bir “gerçek”insan kendisi...“ Bedenen seyahat edemiyorsan da zihnen daima çok uzak yerlere gitmeye çalış, ancak bu sayede dünyayı hakkıyla tanıyabilirsin. Bu tutumun sana özgürlüğünü koruma şansı verecektir. Ve büyüyüp dünyada kendine yol açarken Özgür bir olarak kalabilmen için, nadir bulunan ama hayati bir özelliği, ekonominin işleyişini bilme ve şu çok değerli soruya cevap verebilme becerinden doğan özgürlüğü koruman şart: “Çevremdeki düzende ve ötesinde kim kime ne yaparak yaşamını sürdürüyor “
Hayatı farkında olarak yaşayan öyle insanların olmasını her daim ümid ediyor ve diliyorum...
165 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çok begendigim okurken keyif aldığım, sohbet ediyormuş hissi veren bir kitabın daha sonuna geldim. Yazar eski yunanlı bir Maliye bakanıydı sanırsam. Kendisi hakkında fazla bir bilgim yoktu. Son zamanlarda ekonomi üzerine kitaplar okurken bu kitabı fark ettim. Icini açıp birkaç sayfa okuduktan sonra bunu da okumalıyım dedim. Kitap açık ve basit bir dille yazılmış ve sohbet havası içerisine sizi dahil ediyor. Tavsiye ederim. Kitapla kalın...
165 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
Yazarımız yani Yunanistan eski ekonomi bakanı ve akademisyen, cesur bir şekilde kapitalizm ve paranın kime, ne şelide ve hangi amaca hizmet ettiğini hem dürüst hem de çok basit bir dille anlatmış.
Kitap paranın nasıl var olduğundan, hangi amaçla doğduğundan başlıyor. Paranın var olmasından sonra ise hükümdarların ve yöneticinlerin parayı nasıl hakimiyetleri altına aldığını göstererek devam ediyor.

Şu an içinde bulunduğumuz piyasa ekonomisi ise coğrafi keşifler ve sanayi devriminin arka arkaya gelmesi ile oluşan kootik bir dönemin sonunda şekillenmeye başlıyor.
Bankaların ve Para Babalarının ekonomiyi herkesin anlayamayacağı teknik terimlere ve formüllere boğarak haksız kazançları nasıl meşru gösterdilerini ile sonlanıyor.

Kitap güzel alegoriler ile baştan sona herkesin ekonomiyi anlayabileceği bir şekilde anlatmış.

Mesleğiniz ne olursa olsun bu kitabı herkese tavsiye ederim.
Yazarın deyimiyle "Ekonomi iktisatçılara bırakılamayacak kadar önemli bir konudur".
Devletin her zaman zenginlere muhteşem bir sigorta poliçesi sunduğu söylenebilir. Ve zenginler bu iyiliğe, prim ödemekten kaçmak için ne gerekiyorsa onu yaparak karışık vermişlerdir.
Yanis Varoufakis
Sayfa 75 - Epsilon Yayınevi, 2019, 3. Baskı
Eğer bir amaç yalnızca toplu olarak gerçekleştirilebilecekse, başarılı olmak için her bireyin yalnızca uyum içinde çalışması yetmez, diğer tüm bireylerin de öyle yapacağına inanması gerekir.
Yanis Varoufakis
Sayfa 86 - Epsilon Yayınevi, 2019, 3. Baskı
Tüm bebekler çıplak doğar ancak çoğunluğu paçavralar giyerken bazıları en iyi butiklerden satın alınan pahalı elbiseler giyer.
Yanis Varoufakis
Sayfa 15 - Epsilon Yayınevi, 3. Baskı
Eğer bir şirkette %51 hisseye sahipsen, geri kalan %49'u binlerce insan elinde tutsa dahi mutlak yönetici sensin.
Yanis Varoufakis
Sayfa 151 - Epsilon Yayınevi, 2019, 3. Baskı
Özellikle bizim lehimize işlediği zaman düzenin mantıklı, doğal ve adil olduğuna kendimizi ikna etmemiz ileri derecede kolaydır.
Yanis Varoufakis
Sayfa 27 - Epsilon Yayınevi, 2019, 3. Baskı
Tüm bebekler çıplak doğar ancak çoğunluğu paçavralar giyerken bazıları en iyi butiklerden alınan pahalı giysiler giyer. Biraz büyüdüklerinde bazıları okula altı delik ayakkabıyla gitmeyecekleri günün haylini kurarken, şanslılar sin model iphone gibi farklı hediyeler tercih ettikleri için aileleri onlara ne zaman giysi getirse suratları asılır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızımla Ekonomi Sohbetleri
Alt başlık:
Kapitalizmin Kısa Tarihi
Baskı tarihi:
4 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051735320
Orijinal adı:
Talking to My Daughter About the Economy: A Brief History of Capitalism
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Borç, para ve servetin kökeni nedir?
Toplumlar arası eşitsizlikler nasıl ortaya çıktı ve derinleşti?
Piyasaları olan toplumlar neden ve nasıl piyasa toplumlarına dönüştü?
Takas değerinin deneyimsel değere üstünlüğü hangi sonuçları doğurdu?
Yoktan para yaratılması nasıl mümkün olabilir?
Borç ile kâr neden birbirinden ayrılamaz?
Neden kamu borcu diğer borç tiplerinden farklıdır?
Emek ve para piyasalarını diğer piyasalardan ayıran nedir?
İnsan emeği üretim sürecinden bütünüyle çıkarılabilir mi?
Bankacılar neden krizleri tetikleyici şekilde davranırlar?
Enflasyon, deflasyon ve arbitraj nasıl işler?
Para politikalarını siyasetten ayırmak mümkün müdür?
Piyasa ekonomilerinin sorunları daha çok piyasa ile çözülebilir mi?
Ekonomi, mutluluk ve anlam arayışı üzerine bize neler söyleyebilir?

Yunanistan ekonomi bakanlığı döneminde uluslararası üne kavuşan saygın muhalif ekonomist Yanis Varoufakis, bu küçük ancak yoğun kitapta günümüz ekonomisinin yapısını ve bu yapının insanlık için doğurduğu sorunları somut örneklerle, terminolojinin tutsağı olmadan başarıyla özetliyor. Yayımlandığı 24 ülkede ilgiyle karşılanan Kızımla Ekonomi Sohbetleri yazarın kızıyla sohbet havasında kaleme aldığı, akademik derinliğe dayanmakla birlikte son derece ulaşılabilir ve akıcı bir metin. Hem gençler hem de günümüz ekonomisini anlamak isteyen ve alanda teknik bilgisi olmayan okurlar için oldukça değerli bir giriş kaynağı. Varoufakis ekonominin “uzmanlara bırakılması gereken” bir bilim değil, siyasi ve sosyal güçlerin etkisinde, tüm insanlığın bugününü ve geleceğini etkileme gücüne sahip bir savaş alanı olduğunu söylüyor ve hepimizi bu gerçekliği anlamaya davet ediyor.

“Varoufakis en büyük siyasi erdemler olan cesaret ve dürüstlüğün ikisinden de nasibini almış.” - THE TIMES

“Az sayıdaki kahramanımdan biri, Varoufakis gibi insanlar oldukça hâlâ umut var.” - SLAVOJ ŽIŽEK

“Uzmanlar çoğu zaman karmaşık fikirleri basit şekilde açıklamaktansa jargonun arkasına saklanmayı yeğler. Varoufakis ise bu alışkanlığı paramparça ediyor, ilk argümanlarından biri eğer ekonomiyi uzmanlara bırakırsak en önemli siyasi kararları da onlara bırakacağımız. Bu kitap sayesinde Varoufakis okurlarını yeni bir dille donatırken pek çok ekonomi balonunu da arka arkaya patlatıyor.” - THE GUARDIAN

“Varoufakis’in kapitalizm tarihi yazarın her zamanki akıcı üslubunu ve öğretme heyecanını yansıtıyor. Bankacıların kara büyüsünü anlamaya çalışanların arayışları artık sona erebilir.” - FINANCIAL TIMES

Kitabı okuyanlar 280 okur

  • Abdulkadir Akgün
  • Emre emre
  • Mustafa Alpı
  • Emrah YALÇIN
  • Rıdvan Göktaş
  • Mustafa Çetin
  • Meral şaşmaz
  • Eylem
  • Zehra Çiçek
  • Ceyda Kaya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (28)
9
%25.6 (31)
8
%28.9 (35)
7
%16.5 (20)
6
%2.5 (3)
5
%3.3 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0