·
Okunma
·
Beğeni
·
2321
Gösterim
Adı:
Klara Milic
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
171
Format:
Karton kapak
ISBN:
9783908777229
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Güven Yayınevi
Baskılar:
Klara Miliç
Klara Miliç
Klara Milic
100 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lütfen uyan, hayat sevmek için çok kısa yaşamak içinse çok uzun, biliyorum. Karamsarlığa kapılıp, bana geldiğinde senden faydalanamadığım için beni affet. Onurumun selası okundu artık, eğer buradaysan ki buradasın bunu hissediyorum, karşıma çık. Günü alelade işler ile geçirip, geceleyin sana geleceğim. Beraber olabilmemiz için ölmem gerekiyorsa -ki gerekiyor evet seninle olabilmek için öleceğim.

Rus edebiyatının en önemli temsilcilerinden İvan Sergeyeviç Turgenyev’in kaleminden düşen son eserdir Klara Miliç. Kendi türü olan toplum meseleleri konularının dışına çıkıp, bir olaydan esinlenerek yazdığı aşk, mutluluk, acı, ölüm ve ölümden sonraki hadiselerin en yalın, basit anlatım tarzı olan, dahası ise birçok dile çevrilen naçizane eserdir Klara Miliç.

İlk sayfalarda okuru içerisine hapseden, gösterişten uzak ve süssüz yazım tarzı, yazarın gerçekçilik kişiliğinin örneği olsa da birbiri ardına sıralanmış cümlelerden okuru uzak tutmuyor, eser okuru duygu durumları arasında şaşkınca gezindiriyor.

Boyutlar arasında geçişlere inanan ben romanın mistik havasının sarhoşluğu ile adeta koşan kalbimin ritimleri arasında kayboldum. Anın gece ve saatin geç olması, anlatımdaki gerçekliğin en derinde hissedilmesiyle aralıksız kelimelerin arasında gezinmemek içten bile değildi.

Daha önce iki farklı yayınevinden 1950lili yıllarda çevrilen kitap, 2018 yılında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hatasız olarak yeniden biz okurlara sunulmuştur. Çevirinin akıcılığı ve kitap içerisindeki düzen kesinlikle muazzam.

"Yufka bir yürek istediğin gibi bükülür." (Alıntı)

Beni etkilediği gibi dünya ve Türk yazarlarından da birçok etkilenen yazarlarımız vardır. Kitap arka kapağında ise Kürk Mantolu Madonna’da bu kitaba atıfta bulunmuştur der.

Sözün özü; kesinlikle ilk 10 içerisinde koyabileceğim bir yazım örneğiydi. Okunulası ve tavsiye edilesidir. Gece sessiz sakin bir ortamda okunması tavsiye edilir.

"Sadece hasreti bilen biri...
Nasıl acı çektiğimi anlayacaktır...
Ve nasıl acı çekiyor olduğumu..." (Alıntı)

Sevgi ile kalın.
100 syf.
·8/10
İvan Sergeyeviç Turgenyev-Klara Miliç
#alıntı
“Ruh ölümsüz değil midir ? Gücünü gösterebilmesi için fâni uzuvlara mı ihtiyacı var? Manyetizma bize canlı bir insanın ruhunun başka bir insanın ruhu üzerindeki etkisini kanıtlamıştı.. Şayet ruh ölümsüzse neden bu etki ölümden sonra da devam etmesin ? İyi de hangi maksatla ? Bundan ne çıkabilir ki ? Peki biz etrafımızda olup biten her şeyin maksadını idrak edebiliyor muyuz?”

#okudumbitti

İnsanlar her zaman elindekinin kıymetini bilmez. Hepimiz böyle değil miyiz ? Ta ki onu kaybedene kadar. Hatta karşımızdaki insana olan aşkımızı anlayabilmemiz için bile onu bir süreliğine kaybetmemiz gerekir. Sizinde başınıza en az bir kere gelmiştir böyle bir şey, eminim. Peki ya aşık olduğunuzu anladığınız kişiyi sonsuza kadar kaybetseniz ve bu ciddi anlamda bir kaybediş olsa neler hissedersiniz ?


Yazar böyle bir adamı anlatıyor kitabında, aslında çirkin ve ilk izlenim olarak hiçte hoşlanmadığı bir kadın. Sonrasında gelişen olaylar ise okunmaya değer. Sonunu merak ederek kendinizi kaptırıyorsunuz bir de bakmışsınız ki bitmiş. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar ️
100 syf.
·Beğendi·9/10
Yakov Aratov sanata ve kitaplarına düşkün; insanlarla kaynaşmaktan hoşlanmayan, yeni birileriyle tanışmaya hiç yanaşmayan, özellikle kadınlardan uzak duran, halası Platonida İvanovna ile yaşayan yalnız bir adamdır. Aratov'un görüştüğü tek arkadaşı olan Kupfer, onun sanata olan ilgisini bilmesi sebebiyle, hayır amaçlı düzenlenen ve kendisinin de düzenleyicilerinden biri olduğu bir edebiyat ve müzik dinletisi etkinliğinden bilet almasını ister; böylece fevkalade bir sesle tanışacağından bahseder. Aratov'un Klara Miliç ile tanışması bu şekilde olur. Gelişen olay örgüsü içinde Klara Miliç'in kendini zehirleyerek bir tiyatro oyunu sonrası intiharı üzerine biraz suçluluk duygusu biraz duygulardan emin olabilme dürtüsüyle, Klara Miliç'in intiharındaki gizemi çözmeye çalışır. Aratov kendi iç dünyasında yaşadığı çelişkiler, gördüğü halüsinasyonlar sebebiyle Klara Miliç'in ruhunun onunla odasında olduğuna kanaat getirir. İlk gördüğünde ondan çok hoşlanmasa da olay örgülerinin sonunda iç monologlarıyla, kendini Klara Miliç'e aşık olduğuna inandırır. Akıcı dili sayesinde birkaç saat içinde bitirebildim bu kitabı. Ölüm, yaşam ve aşk olgularına dair anlatıların olduğu, sürükleyici bir eser.
100 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Açıkçası kitap beklentimin altında kaldı. Mistik içerikler ve ölüm olgusu ön planda olan bir kitap. Bir kaç yerde sıkılıp bırakmayı düşündüm. Ancak inat edip bitirdim. Sonlara doğru mistik olaylar hem şaşırtıyor hem de sıkıyor.
100 syf.
·Beğendi·9/10
Klara milic kasım 2018 tarihli İş Bankasındaki ilk baskısından önce ükemizde 1944 yılında İsmet İnönü öncülüğünde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından bastırılmıştır.

Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna'yı yazarken bu kitaptan esinlenmiştir. Kısa kısa bölümlerle toplamda 80 sayfada duyguyu, anlatmak istediğini okuyucuya geçirebilen bu kitap insanı durduk yere hüzünlendirebilmek de başarı sayılırsa kesinlikle başarılıdır ve bir göz atmayı hak eder.
100 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba kitapsever dostlar. Bugün Turgenyev’den Klara Miliç ile geldim. Turgenyev bu kitabıyla toplumsal konulardan uzak kalmış, bireye dönmüş, içe bakmış, içi anlatmış. Ruh, ölüm, varoluş sancısı, aşk, mutluluk ve hüzün bir arada güzelce harmanlanmış, bir tencerede kaynatılmış ve 84 sayfa olarak bize sunulmuş. Klara Miliç… Güzel sesiyle ve tiyatro yeteneği ile insanları büyüleyen, hediyelere boğulan ancak yaşamdan ve tüm bunlardan da boğulan, kendini ve kendi gibi birilerini arayan, kendine bile hasret kalan Klara Miliç… Aratov’un deyişiyle “zavallı Klara.” Zavallı mı peki? “Çılgın Klarara!” Çılgın mı peki? Hak ediyor mu bu sıfatları? Varoluş mücadelesi içinde yanan kavrulan bu kadın herkesten ve her şeyden kaçadursun biz biraz alıntıları yorumlayalım:

.

“Ne var ki oralarda, aşağılarda, hayatının derinliklerinde can sıkıcı ve karanlık bir şey ona bütün yolculuklarında eşlik ediyordu.” Karanlık ya da değil hepimiz bir şekilde bu hisle kavrulmuşuzdur. Çevremizdekilere: “Yere, göğe sığamıyorum.” vb. cümleler kurmuşuzdur. Kahramanlarımızdan esas oğlan olan Aratov işte böyle bir sancıyla yaşadığını ancak başına gelenler sonrasında idrak edebiliyor. Aslında yaşadığı sıkıntı aşk mı yoksa yalnızca bir sıkıntı mı okuyunca buna siz karar vereceksiniz.

.

Ruhlara, mistisizme ve bunlar neticesinde yaşanabilecek doğaüstü olaylara inanır mısınız? Turgenyev bu kitabıyla bizi mistik dünyalarda da gezdiriyor. Aratov rüyalarının etkisiyle diyor ki: “Bu mümkün olabilir mi?(…) Böyle bir güç var olabilir mi?” Ne yalan söyleyeyim ben doğaüstü güçlere ve rüyalarda gelen mesajlara oldukça inanıyorum. 10’lu yaşlarımda kaybettiğim çok sevdiğim birini henüz dün gece rüyamda görmüşken ve onun o koyu kahverengi gözleri zihnimde mıh gibi çakılıyken Aratov ve yaşadığı hisler beni çok etkiledi. Yalnız belirteyim bu alıntının geçtiği sayfa Aratov için henüz bir başlangıç, bir de ilerleyen sayfaları görün hele. Çok seveceksiniz inanıyorum.

.

Bana kendimi anımsatan bir alıntım var sırada. Bazen zihnim hiç susmuyor, hep konuşuyor. Susturmak için çabalıyorum, meditasyonlar ve dualar eşliğinde sakinleştirmeye çalışıyorum ama nafayda. İşte kendimi gördüğüm o alıntı : “Bu omuzlarımın üstünde taşıdığım kafa değil,(…)arı kovanı… ve orada ne arılar vızıldıyor bilemiyorum.” Vız vız vız Benim için çok da kötü değil aslında işleten demir ışıldar demişler ama Aratov’un halası bu arılarla delirirmez umarım. Delirir mi? Evhamlı Rus kadını…

.

Son olarak Klara Miliç’in cümlelerini yazmak istiyorum. Bana Salome’yi ve eşsiz özgürlükteki ruhunu hatırlattı: “Yapamıyorum, başka türlü yapamıyorum! Kalbim paramparça! Ama yapamıyorum! Kafesiniz küçük… Kanatlarıma göre değil!”

.

Bu kitaptan fazla alıntım yok gördüğünüz gibi. Genelde olaylarla geçen, mistik ögeler barındıran, aşka farklı bakan bir eser. Klara Miliç kendini buldu mu bulamadı mı bilmiyorum ama onun üzerinde şahane duran bir tutkusu var ve bu tutkusu etrafına saçtığı ateşlerle Aratov’u da cayır cayır yakıyor. Rüyalar, mesajlar, hayaller… Kimine göre varlar kimine göre yoklar… Bir şeye var ya da yok diyebilmek için de kocaman bir bilgi birikimi gerekiyor ki şu an bunu yapabilecek düzeyde değilim ama biliyorum ki rüyalara ve işaretlere sonsuz inanıyorum. Aratov’u anlıyorum, Klara Miliç’i anlıyorum. Dilerim ki bu güzel eseri hazinenize katarsınız ve benim kadar keyif alırsınız. Rus edebiyatı okumanın çok başka bir zevki var. O müthiş tasvirler eşliğinde tiyatroda hunharca alkış tutmanız, arabada tıngır mıngır yolculuk yapmanız, sosyete davetlerinde oflayıp puflamanız ya da sokakta aşkınız için gözyaşı dökmeniz mümkün
100 syf.
·10 günde·8/10
İS. Turgenyev yaradıcılığına, eləcə də yaradıcılığının "qəribə povestlər" qisminə çox sayda tədqiqat işləri həsr edilib.

Yazıçının yaradıcılığında aparıcı mövzulardan biri, şübhəsiz, sevgidir. Həyat boyu Turgenyev öz yaradıcılığında bu hissi müxtəlif aspektlərdən dərk etməyə, bu hissin təbiətinin insanın daxili dünyasına təsirini, qoyduğu izi anlamağa çalışıb.

Turgenyev yaxşı başa düşürdü ki, gizli təbiətə, mistik əsasa malik olan sevgi - emosiya bir çox nöqtələrdə anlaşılmazdır, bu haqda konkret izah vermək mümkün deyil. Yazıçının bu cür izaholunmaz sevgi mövzusuna həsr edilmiş "qəribə povestlər" sırasına daxil olan əsərlərindən biri də ömrünün sonunda yazdığı "Klara Miliç" əsəridir.
Turgenyev məktublarında ona danışılan real hadisəni xatırladıb. 1873-cü ildən Böyük teatrın səhnəsində istedadlı aktrisa Yevlaliya Pavlovna Kadminanın (Klara Miliçin prototipi) uğurları artmağa başalyıb. Sonrakı illərdə Kadmina sənətini inkişa etdirmək üçün müxtəlif şəhərlərə, Peterburq, Kiyev, Xarkov, Odessa, hətta İtaliyaya da gedib. 1881-ci ildə elə teatr səhnəsində aktrisa Kadmina zəhər içərək intihar edib.

V.D. Alenitsın (Aratovun prototipi) bir dəfə Kadminanı görərək ona aşiq olub. Aktrisanın ölümündən sonra onun sevgisi ağır zehni xəstəliyə keçib. Bəzi memuar yazıçılarının fikirlərinə görəsə, Alenitsın aktrisa Kadminaya onun ölümündən sonra aşiq olmuşdu. Bu həyat dramı o vaxtlar böyük səs salmışdı.
Davamı... https://www.ceylanmumoglu.com/...hekayesi-klara-milic
93 syf.
·Beğendi·8/10
Toplumsal meselelerden ziyade mutluluk, aşk, acı, ölüm ve varoluşun sırları gibi insanlığın sonsuz meselelerini ele alan etkileyici bir eser..

Dili oldukça sade ve betimlemelerden uzak eşittir; akıcı.. Oldukça kısa ve etkiliyici olan bu kitap yolluk tarzı yada çerezlik gibi, tadı damağınızda kalıyor..

Ayrıca Turgenyev dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok yazarı etkilemiş, hatta Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna eserinde KlaraMiliç’e atıfta bulunmuştur.
100 syf.
·6/10
.. Hala niçin ağlıyorsun, ölmem gerektiği için mi. Aşkın ölümden güçlü olduğunu bilmez misin. Ölüm, ölüm, nerede senin zehirli iğnen, ağlamak yok, aksine mutlu olmalısın, tıpkı benim gibi
Dilediğim gibi yaşayamıyorum, başka türlüsüne de gerek yok...
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 58 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Ceren Durukan Akyüz
Yufka bir yürek istediğin gibi bükülür.
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Ceren Durukan Akyüz
Hiç kimsede insanın dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi olamaz.
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Ceren Durukan Akyüz
Bütün ömrüm rehinidir seninle sadık bir buluşmanın...
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Ceren Durukan Akyüz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Klara Milic
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
171
Format:
Karton kapak
ISBN:
9783908777229
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Güven Yayınevi
Baskılar:
Klara Miliç
Klara Miliç
Klara Milic

Kitabı okuyanlar 152 okur

  • Nejla Tarım
  • Bahadır Kök
  • orhan taşcı
  • Emel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.6 (1)
6
%0
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0