Klasik Yunan Mitolojisi

9,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
559 gösterim
Dünya üzerinde hayat başladıktan milyonlarca sene sonra, varlıkların en güzeli, en şereflisi, en mükemmeli olan insan yaratıldı. İnsanlar yeryüzünde görülüp ve düşünmeye ve hayal kurmaya başladıkları zamanlarda kâinatı ve kendilerini yaratan tanrıyı aramışlardır.

Esasen insan yaradılışı itibariyle yaradanı aramak fıtratında halkedilmiştir. Henüz ilmin ışık tutamadığı ve tarihin kaydedemediği, mazinin o karanlık devirlerinde insan, Tanrısını bazen güneşte, bazen yıldızda, bazen denizde, bazen ateşte aramış ve kendi aklınca bulmuş sanarak temsilî heykelini yapmış, mabedini inşa etmiş ve ona tapmıştır.

Şu bir gerçek olaydır ki, mağaralarda yaşayan en iptidai insandan, atom devrinin en mütekâmil insanına gelinceye kadar "insanlık" hiçbir zaman Tanrısız kalmamış ve Tanrısız yaşamamıştır. Tanrıya inanmadığını sandığı, daha doğrusu Tanrısını inkâr ettiği zamanlarda bile, insan, sadece Tanrısını değiştirmiştir, yani bir inancı bırakmış, başka bir inanca sarılmıştır. Dün inandığını bugün inkâr ederken, zavallı, bir mabetten yeni bir mabede girdiğinin farkına varmamış, inkârın da bir iman olduğunu anlayamamıştır.

Eski Yunanlıların inandıkları tanrı, tanrıça ve kahramanların hayat ve maceralarından bahseden Mitoloji'yi okurken, insanoğlunun, kendini yaratan Tanrısını, arama ve bulma hususunda yüzyıllar boyunca ne hayaller kurduğunu, ne gayretler sarfettiğini göreceğiz.
(Tanıtım Bülteninden)
Aristokrat İşçi 
30 Haz 20:38 · Kitabı okudu · 11 günde

Öncelikle kitabın yazarından biraz bahsetmek gerek ki, kendisinin çok yönlü bir insan olduğunu belirtmeden olmaz "Mutasavvıf, mütefekkir, emekli asker, şair vs."
Tabii bizi ilgilendiren burada Mevlevi ve mutasavvıf kimliği. Konu mitoloji olunca insan anlatıma biraz şüpheci yaklaşabiliyor.
Ama kitabı okumaya başlayınca görüyoruz ki yazar objektif bir kimlikle oldukça akıcı ve öğretici bir dille bizi Yunan Mitolojisi konusunda bilgilendirmiş. Kitabın içinde okurken ders kitabı havasındaymış duygusuna kapıldığım olmadı değil. Ama kesinlikle sıkıcı bir ders kitabı olmadığını söylemeliyim.
Klasik Yunan Mitolojisine giriş kitabı olarak ideal olduğu bir gerçek.

Erden Tunç 
13 Mar 15:49 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yunan Mitolojisi konusunda genel bir bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir başvuru kaynağı.

Mitoloji konusuna ilgi duyanlar, Yunan Mitolojisi ile ilgili eğitim alanlara tavsiyedir.