Adı:
Klasikleri Niçin Okumalı?
Baskı tarihi:
Ağustos 2020
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750814358
Orijinal adı:
Perché Leggere i Classici?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Klasikleri Niçin Okumalı?
Warum Klassiker lesen ?
Why Read the Classics?
Dünya edebiyat tarihine yalnızca bir yazar olarak değil, edebiyat üzerine düşünceleriyle de damga vuran İtalya’nın “kalem sincabı” Italo Calvino’nun, hayatının değişik dönemlerinde kendisi için büyük bir önemi olmuş yazarları, şairleri, bilim adamlarını ağırladığı Klasikleri Niçin Okumalı? kitabı ilk kez Türkçede... Öncelikle Stendhal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim, tarihsel gerilim, yaşam atılımı bir bütün oluşturur: Romanın çizgisel gerilimidir bu. Puşkin’i severim, çünkü berraklık, ironi ve ciddilik demektir. Hemingway’i severim, çünkü yalınlık, abartısızlık, mutluluk arzusu, hüzün demektir. Stevenson’u severim, çünkü sanki uçar. Çehov’u severim, çünkü gittiğinden daha öteye gitmez. Conrad’ı severim, çünkü derin sularda seyreder ve batmaz. Tolstoy’u severim, çünkü kimi zaman “hah, şimdi anlıyorum nasıl yaptığını” duygusuna kapılırım, oysa bir şey anladığım yoktur. Manzoni’yi severim, çünkü düne kadar nefret ediyordum. /.../ Gogol’u severim, çünkü açıkça, kötülükle ve ölçüyle çarpıtır. Dostoyevski’yi severim, çünkü tutarlılıkla, öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır. Balzac’ı severim, çünkü kâhindir. Kafka’yı severim, çünkü gerçekçidir. Maupassant’ı severim, çünkü yüzeyseldir. Mansfield’i severim, çünkü zekidir. Fitzgerald’ı severim, çünkü halinden memnun değildir. Radiguet’yi severim, çünkü gençlik geri gelmez bir daha. Svevo’yu severim, çünkü yaşlanmak da gerekir...
292 syf.
·38 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap klasik yazarları anlamak için çok uygun bir eser ama okumadan önce eserleri okumak gerekiyor yoksa incelemeler havada asılı kalıyor. Klasik okumalarından önce veya sonrası için iyi bir inceleme eseri olmuş.
292 syf.
·6/10 puan
Klasikler niçin okunmalı?
Eveet tamda aradığım kitap diyorsanız DURUNNNN derim :))
Önce kitabı iyice bir araştırın. Almadan önce elinize alın inceleyin. Güzelce bir koklayın. Sonra bu kitapsa alın:) Yazarın ölümünden sonra geçmişe dönük yazılarından yapılan bir derleme kitaptır.
Dünya edebiyat tarihine eserleri ve düşünceleriyle adını "kalem sincabı" olarak duyurmuş yazar kitap içerisinde sevdiği veya düne kadar nefret ettiğini (yaşamının belirli dönemlerinde kendisi için etkili olmuş) söylediği ama bugün artık seviyorum dediği yazar ve şairlerin eserlerini anlatmıştır.
-"Öncelikle Stendhal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim, tarihsel gerilim, yaşam atılımı bir bütün oluşturur:Romanın çizgisel gerilimidir bu. Puşkin'i severim, çünkü berraklık, ironi ve ciddilik demektir. Hemingway'i severim, çünkü yalınlık, abartısızlık, mutluluk arzusu, hüzün demektir. Stevenson'u severim çünkü sanki uçar.
....... "diyerek daha bir çok yazarı kitabında anlatmıştır.
İçerisinde daha önce duymadığım ve merak ettiğim yazarlar da oldu. Hatta o yazarlara ait türkçe çeviri eserlerin olmadığını öğrenmek biraz üzdü.
Kitap sizi önce kitaba adını veren soruyla karşılıyor.
Soruya 14 madde ile açıklama yapmıştır Calvino.
Aradığınız böyle bir kitapsa akıcı ve merakla ilerler. Değilse kendi adıma beni bazı yerler zorladı, anlamadığım yerler oldu. Bunu da o kitabı, yazarı okumadığıma bağladım. Anlatılan kişileri, eserleri varsa onlarla ilgili bilgi alabileceğim video veya makalelere desteklemeye çalıştım.
İyi okumalar.
Italo Calvino Klasikleri Niçin Okumalı?
292 syf.
·8 günde·7/10 puan
Deneme türünde kaleme alınan bu eserin, "Klasikleri Niçin Okumalı?" başlıklı ilk bölümünde yazar, klasikleri neden okumamız gerektiğini 14 madde ile açıklıyor. Geri kalan bölümlerde ise hayatında bir süre için önemli bir yer edinmiş farklı yazarlara, şairlere, düşünürlere veya eserlere değiniyor.

Açıkçası bitirebildiğime hala şaşkınım. Çok ağır bir dili vardı; sonu gelmeyecek sandığım cümleler, ilk defa duyduğum terimler… Anlayacağınız zorlu bir okuma oldu ama pişman değilim, benim için yararlı olduğunu düşünüyorum; yeni kitaplar, şairler tanıdım.

Tekrar okuyacağımı zannetmiyorum fakat ileride başlayacağım bir kitap veya yazarı, eserde bahsediliyorsa açıp o bölümü okuyabilirim; yani bir nevi rehber gibi kitaplığımda bulunduracağım.

Yılın son okumasına yaraşır bir kitap oldu, 2021 herkes için daha verimli, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl olur umarım. :)
292 syf.
·97 günde·8/10 puan
Öncelikle Calvino'nun oturup en sevdiği yazarların neden okunması gerektiğini açıkladığı bir kitap yazmadığını belirteyim. Bu kitap yazarın ölümünden sonra eski yazılarından yaptığı bir derleme. Kitabın ismi de ilk yazıdan geliyor. Bir derginin dönemin önde gelen İtalyan yazarlarına sorduğu bu soruya Calvino'nun verdiği cevap kitabın en akılda kalıcı yeri. Burada "Klasik Nedir?" sorusunu bolca cevaplamış yazar. Yapılan alıntıların da büyük bir kısmı buradan zaten.

Peki bu 8 sayfa bitince kitabı atıyor muyuz? Tabii ki hayır, indirimde de olsa o kadar para verdik, başka ne kapabiliriz diye devam ediyoruz haliyle. Calvino Görünmez Kentler ve Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu gibi aşmış eserlerinin yanı sıra edebiyatla da oldukça ilgili bir yazar (Post modern olmak bunu gerektirir zaten:) Nabokov gibi edebiyat dersleri vermenin yanı sıra gazete ve dergilerde bolca yazıları bulunmakta. İşte bu kitapta da (genelde kronolojik olarak) klasik olarak tanımlayabileceğimiz (ya da tanımlayamayacağımız:) bazı kitapları(ve yazarları) inceliyor. Odysseia ile başlayan kitap Pavese'ye kadar sürüyor. Spoiler sevenler için dizin de vereyim:)

Homeros - Odysseia
Anabasis-Ksenophon
Odivius-Dönüşümler
Plinius-Doğa Tarihi (2. .,7. ve 8. Kitap)
Nizami - Yedi Prenses
Joanot Martorell ve Martí Joan de Galba - Tirant lo Blanc
Ludovico Ariosto - Orlando Furioso
Ludovico Ariosto (Yine)
Gerolamo Cardano - Teselli Üzerine
Galileo Galilei - Doğa Kitabı
Cyrano de Bergerac - Öteki Dünya: Ay Devletlerinin ve
İmparatorluklarının Gülünç Tarihi
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
Voltaire - Candide
Denis Diderot - Kaderci Jacques
Giammaria Ortes - İnsan Görüşlerinin Değerine İlişkin Hesap
Stendhal - Aşk Üzerine
Stendhal - Parma Manastırı
Balzac - Ferragus
Charles Dickens - Ortak Dostumuz
Gustave Flaubert - Üç Öykü
Lev Tolstoy - İki Süvari Subayı
Mark Twain - Hadleyburg'u Yoldan Çıkaran Adam
Henry James - Daisy Miller
Robert Louis Stevenson - Kumsaldaki Ev
Joseph Conrad - Kaptanları olan Kitaplar :)
Boris Pasternak - Doktor Jivago
Jean Petit - Acıyı Tanıma
Carla Emilio Gadda - Merulana Sokağı
Eugenio Montale - Belki Bir Sabah Giderken
Eugenio Montale (Yine)
Ernest Hemingway (Genel)
Francis Ponge (Genel)
Jorge Luis Borges (Genel)
Raymond Queneau (Genel)
Cesar Pavese (Genel)

Fark edeceğiniz gibi bolca (benim tanımadığım) İtalyan yazar/şair bulunuyor. Açıkçası bazı yerlerde epey sıkıldım, atladım hatta. Faydalanacaklar olur illa ki. Ama benim de zevk alarak okuduğum bölümler, yeni keşfettiğim kitaplar oldu. Batı edebiyatı ile (tercihen akademik düzeyde) ilgilenen okurların benden daha fazla zevk alacakları kesin.

Toparlamak gerekirse bu kitap klasikleri niye okumak gerektiğini soran okurlar için değil, onlar alıntılara ya da diğer incelemelere bakabilirler. Yukarıda belirttiğim yazar/şair/kitaplara ilişkin kafanızda bir soru işareti varsa ya da Calvino eşliğinde zorlu bir edebiyat yolculuğuna çıkmak istiyorsanız size şimdiden iyi okumalar.
292 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kitabın ilk cümlesini okuyunca 'bir insan bu kadar bilge olabilir mi' diye düşündüm ve kitabı bitirince de 'Italo Calvino düşündüğümden çok daha bilgeymiş' dedim. En bilineninden en bilinmeyine kadar okumuş olduğu birçok klasik hakkında 4-5 sayfalık notlar almış sevgili Calvino. Romanlar için o kadar güzel analizler yapmış ki okuyup da anlayamadığım metaforların veya alegorilerin hepsini anlamış oldum sayesinde. Kitabın konusu dediğim gibi ilk sayfaları klasikleri neden okumamız gerektiği üzerine yazılmış. Sonraki sayfalarında ise en önemli klasikler için yazdığı notlar üzerine. Eser olarak aklımda kalanlar Don Kişot, Odyssea. Bahsi geçen yazarlar olarak da; Mark Twain, Hegel, Dante, Joseph Conrad, Hemingway. Ve daha niceleri. Bazı yerlerde bilmediğim çok şair/yazar çıktı, onları da araştırıp okumama öyle devam ettim ve böylece yeni bilgiler öğrendim İngiliz/İtalyan Edebiyatına dair. Yalnız şunu eklemek isterim, edebiyatın kendisine ilginiz yoksa ya da yazarların kişilik analizlerine ya da bilinmeyen romanların derin analizlerine, bu denemeyi okumayın çünkü sizin için işkence olabilir. Neyseki benim tüm bunlara ilgim vardı. Puanım 8/10
292 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Calvino'nun güçlü bir entelektüel olarak yazın dünyasına yaptığı en büyük katkıdır bence. Kendine ait roman ve hikayelerin gerisinde kalmış gibi görünse bile Klasikleri Niçin Okumalı her edebiyat severin göz atması gereken bir rehber. Homeris'tan başlayıp batı ve doğunun klasik isimlerinden bazılarının seçilmiş eserlerinin incelendiği eser gerçekten orijinal tatlar arayan okurlar için bire bir. Niyazi Gencevî'nin Peyker'i favorim.
292 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Italo Calvino, Klasikleri Niçin Okumalı kitabına, klasik tanımlamalarıyla (sosyal medyada da sık sık rastladığımız, alıntılanmış olan o ilgi çekici bölümler) başlıyor.
On dört maddeden oluşuyor bu tanımlamalar.Ben birkaç tanesini paylaşayım.Meraklıların zevki kaçmasın.️
1-Klasikler, haklarında asla "okuyorum" sözünü değil, genellikle "yeniden okuyorum" sözünü işittiğimiz kitaplardır.
2-Okumuş ve sevmiş olanlar için zenginlik anlamına gelen, ama zevkine varabileceği daha iyi koşullarda ilk kez okuma şansını bulanlar için de o denli zenginlik demek olan kitaplara klasik denir.
3-Klasikler, gerek unutulmazlıklarıyla varlıklarını duyurduklarında, gerek kolektif ya da bilinçdışı kılığına bürünüp belleğin katmanları arasında gizlediklerinde, özel etki gösteren kitaplardır.
4-Bir klasiği her yeniden okuma, ilk okuma gibi keşif okumasıdır.
5-Bir klasiği her ilk okuma, aslında yeniden okumadır.
6-Bir klasik, söyleyecekleri asla tükenmeyen bir kitaptır.
Sonraki bölümler ( denemeler) Calvino'nun çeşitli yazarlar ve eserleri üzerine yazılarından oluşuyor.
Bir kısmı okumamama rağmen adını duyduğum yazarlar: Ksenophon, Ovidius gibi...
Bir kısmı okuduğum, tanıdığım yazarlar:Stendhal, Balzac, Charles Dickens, Flaubert, Tolstoy,Henry James gibi...
Bir de adını hiç duymadığım yazarlar, şairler, eserler var, Calvino'nun çok değer verdiği.Eugenio Montale ( İmge Yayınları) ve Carlo Emilio Gadda ( Türkçe çevirisi yok) çok ilgimi çekti.
Umarım bir yayınevi Carlo Emilio Gadda çevirisi yapar.
Klasikleri Niçin Okumalı? kitabını okurken sağlam bir kitap listesi çıktı karşıma.Fakat bahsedilen kitapları okumadan bu kitabı okumak ne kadar anlamlı oldu bilmiyorum.İlgili kitapları okuduktan sonra, dönüp bu denemeleri tekrar okumalı.Yani ne oluyor? "Klasikleri Niçin Okumalı? " kitabı, kitaplığımdaki başvuru kitaplarının arasına yerleşiyor.️
292 syf.
·46 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hepimiz mutlaka klasik romanlar okumuşuzdur ancak bunun neden gerekli olduğu konusunda oturup enikonu düşünmemişizdir. İşte yazar bize bu hususta oldukça aydınlatıcı fikirler veriyor. Kitabın başlığındaki soruyu cevaplayan içeriğe sahip aynı zamanda dünya klasiklerinin meşhur önemli yazarları hakkında da detaylı bilgiler veriyor. Pek çoğunu tanımasam da en azından fikir sahibi oldum.

Calvino kitabın başında klasikleri niçin okumamız gerektiğini 14 maddede sıralamış. İlki aynen şöyle;

1-Klasikler, haklarında asla “okuyorum” sözünü değil, genellikle “yeniden okuyorum” sözünü işittiğimiz kitaplardır.


Zamana yayarak ağır ağır zevkle okudum. Bazı bölümler sıkıcı olsada, tüm kitap severlere tavsiye ederim.
292 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Hep eleştiri olacak değil ya... Bu sefer İtalyan yazar Calvino okuduğu eserlerden nasıl etkilendiğini yazmış. Neredeyse nasıl duygulandığına kadar yazmış. Bu kitap da bizlere bazı klasiklerin güzel bir özeti olmuş. Bu kitabı okuyunca bir yazarın edebiyattan ne anladığını görmüş olacaksınız. Bence kitap yazmaya niyetli kişiler mutlaka okumalı ki edep-edebiyat fakiri yazımlar çıkmasın ortaya. Diğer taraftan da yeni edebiyat öğrencileri de yolculuklarının başında bu kitabı okuyarak klasikleri farklı bir bakış açısıyla okuyabilir. Tarih, roman Kahramanları, gerçek Kahramanlar, şehirler, köyler, kasabalar, kitaplara yazılan önsözler, dergiler, gazeteler, rakip yazarlar, dost yazarlar daha neler var neler.


Bu arada sonradan aklıma geldi, yayınevi yapı kredi yayınları son derece güzel baskısı için teşekkürü hak ediyor.

Bunu da sonra ekledim, çevirmene teşekkür etmeden geçmeyelim...
292 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10 puan
Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?

İtalya’nın “kalem sincabı” olarak tanınan yazarlığı kadar,edebiyat üzerine düşünceleriyle de damga vurmuş bir yazar Italo Calvino.Klasikler Niçin Okunmalı? Kitabında kendisi için büyük önem taşıyan,hayatının çeşitli dönemlerinde okuyup tanıdığı,yazar,bilimadamları ve şairler Üzerine yazmış olduğu deneme yazılarından oluşmuş kitap.Bir nevi kendi klasiklerini oluşturmuş.

Öncelikle benim için çok zorlu bir okuma olduğunu söylemeliyim.Çünkü bahsetmiş olduğu yazarlardan bir çoğuyla yeni tanıştım.Ama okumamı zorlaştırmak yerine yeni yazarları keşfetmenin mutluluğunu yaşadım,araştırdım.

Homeros’u edebiyatın ve şüpheciliğin babası olarak tanımlıyor,onunla birlikte,Ksenophon,Anabasşs,Galileo,Robinson Crusoe,Stendhal,Balzac,Dennis Diderot,Charles Dickens,Tolstoy,Borges gibi bilindik yazarların dışında, hiç okumadığım Robert Louis Stevenson,Trant ol Blanc,Gerolamo Cardano gibi yazar ve bilimadamları da var kitapta.

Kitabın hemen girişinde ondört maddeden oluşan klasikler hakkında konuşulan maddeler sıralamış Şöyle ki;

️Klasikler, haklarında asla “okuyorum “sözünü değil, genellikle “yeniden okuyorum “sözünü işittiğimiz kitaplardır.

Okumak fiilinin önündeki yeniden sözü ünlü bir kitabı okumadıklarını itiraf etmekten utananların küçük bir iki yüzlülüğün olabilir diyor.

Bir bireyin “oluşum dönemindeki” okumaların ne kadar kapsamlı olursa olsun her zaman okuyamadığı çok sayıda temel yapıt kalır geriye.️Bir maddede ise” Bir Klasik, söyleyecekleri asla tükenmeyen bir kitaptır.

İtalo Calvino Homeros İçin her tür şüpheciliğin ve bilimin ve edebiyatın babası diyor.


️Dünya Gerçekliği çoğul, dikenli, üstüste binmiş sık katmanlar halinde belirir gözümüze.Tıpkı bir enginar gibi. Edebiyat yapıtında bizim için önemli olan, her zaman yeni okuma boyutları keşfederek yapıtın sayfalarında sonsuz bir enginar gibi karıştırmayı sürdürebilmektir.

Ayrıca Italo Calvino diyor ki;

️Öncelikle Stendahal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim,tarihsel gerilim,yaşam atılımı bir bütün oluşturur.Puşkin’i severim, Çünkü berraklık berraklık,ironi be ciddilik demektir.Gogol’u severim, çünkü açıkça,kötülükle ve ölçüyle çarpıtır.Dostoyevski’yi severim,çünkü tutarlılıkla,öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır.Balzac’ı severim,çünkü kahindir.Kafka’yı severim,çünkü gerçekçidir.Svevo’yu severim,çünkü yaşlanmak da gerekir...Gibi sevdikleri bir çok yazarı sevme gerekçeleriyle açıklamış.
292 syf.
·14 günde·3/10 puan
Calvino’nun (çoğu Avrupa’lı) kendisini etkileyen pek çok yazar hakkında yaşamının değişik dönemlerinde kaleme aldığı yorumlarını içeren (ve ölümünden sonra derlenip yayımlanan) bir kitap.

Ben aslında iyi yazarların başka iyi yazarlara dair yazdıklarını merak ederim, mümkün mertebe takip etmeye çalışırım. Bu kitabı da bu duygu ve düşüncelerle edindim. Ama --muhtemelen kitapta işlenen çoğu yazarı pek takip etmediğim için-- bu kitabı sevemedim. Büyük kısmını hızlı modda okudum, pek tavsiye de edemiyorum. Yine de okumayı düşünenler için şu yorumum katkı sağlayabilir: Okuma kararı vermeden önce kitabın içindekiler bölümüne (incelenen yazarlar listesine) göz atmanız faydalı olacaktır.
19. yüzyıl anlatısında, paranın önemli bir yeri olmuştu: Balzac'ta tarihin itici gücü, Dickens'ta duyguların mi­henktaşı olan para, Mark Twain'de bir aynalar oyunudur, boşluk girdabıdır.
Yılana gelince, ilk günahtan sonra Tanrı onu insanın bedenine koymuştur; bağırsaktır o: İn­sana hükmeden ve onu kendi arzularına zorlayan, görünmez dişleriyle onu yiyip bitiren şu doymak bilmez hayvan, kendi üs­tüne dolanmış yılan.
Rousseau'dan Hemingway'e kadar, bize insanın değerinin kanıtları olarak büyük ya da küçük bir şeyi yaparken kendini sınamayı, başarmayı, başarısızlığa uğramayı gösteren bütün yazarlar, Defoe'da ilk ustalarını görebilirler.
Hiçbir bilim, mutluluk, talih , iyinin ve kötünün işleyişi, varoluşun değerleri konusunda aydınlatamaz bizi;her birey ölür ve gizini kendisiyle birlikte götürür..
Sevgilisinin kaçırıldığını görür, kızı kaçıranın pe­şine düşer, gizemli bir saraya girer, boş hollerde ve koridorlarda dönüp durur. Başka bir deyişle, saray, aranan kişinin olmadığı, yalnızca arayanların bulunduğu bir yerdir.
Neden şikayet edeyim, ah, kendi çılgın arzum dışında? O, yükseğe çıkarıp beni, havanın içinden geçiriyor, kanatlarımın tutuştuğu yere varıncaya dek; sonra, tutamayınca orada, düşürüveriyor beni gökten aşağı. Bununla bitmiyor ki derdim: Yeniden kanatlandırıp yeniden yakıyor; öyle ki, hiç sonu gelmiyor çektiğim işkencenin
kitapta yazılı arzunun yaşamda hissedilen arzuyu belirgin kıldığını ve yaşamın kitapta anlatılan biçime bü­ründüğünü görürüz:

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Klasikleri Niçin Okumalı?
Baskı tarihi:
Ağustos 2020
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750814358
Orijinal adı:
Perché Leggere i Classici?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Klasikleri Niçin Okumalı?
Warum Klassiker lesen ?
Why Read the Classics?
Dünya edebiyat tarihine yalnızca bir yazar olarak değil, edebiyat üzerine düşünceleriyle de damga vuran İtalya’nın “kalem sincabı” Italo Calvino’nun, hayatının değişik dönemlerinde kendisi için büyük bir önemi olmuş yazarları, şairleri, bilim adamlarını ağırladığı Klasikleri Niçin Okumalı? kitabı ilk kez Türkçede... Öncelikle Stendhal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim, tarihsel gerilim, yaşam atılımı bir bütün oluşturur: Romanın çizgisel gerilimidir bu. Puşkin’i severim, çünkü berraklık, ironi ve ciddilik demektir. Hemingway’i severim, çünkü yalınlık, abartısızlık, mutluluk arzusu, hüzün demektir. Stevenson’u severim, çünkü sanki uçar. Çehov’u severim, çünkü gittiğinden daha öteye gitmez. Conrad’ı severim, çünkü derin sularda seyreder ve batmaz. Tolstoy’u severim, çünkü kimi zaman “hah, şimdi anlıyorum nasıl yaptığını” duygusuna kapılırım, oysa bir şey anladığım yoktur. Manzoni’yi severim, çünkü düne kadar nefret ediyordum. /.../ Gogol’u severim, çünkü açıkça, kötülükle ve ölçüyle çarpıtır. Dostoyevski’yi severim, çünkü tutarlılıkla, öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır. Balzac’ı severim, çünkü kâhindir. Kafka’yı severim, çünkü gerçekçidir. Maupassant’ı severim, çünkü yüzeyseldir. Mansfield’i severim, çünkü zekidir. Fitzgerald’ı severim, çünkü halinden memnun değildir. Radiguet’yi severim, çünkü gençlik geri gelmez bir daha. Svevo’yu severim, çünkü yaşlanmak da gerekir...

Kitabı okuyanlar 146 okur

  • Cavide
  • Gülşen Yüksek
  • Nahide AYDIN
  • Sevda Kızılca
  • UmayUmay
  • Nebahat Özden
  • zemkitap
  • Tuba hatip
  • BATUHAN
  • Kevser Ergül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (8)
9
%4.7 (2)
8
%27.9 (12)
7
%25.6 (11)
6
%11.6 (5)
5
%4.7 (2)
4
%0
3
%2.3 (1)
2
%0
1
%4.7 (2)

Kitabın sıralamaları