Klingsor'un Son Yazı

6,4/10  (10 Oy) · 
29 okunma  · 
5 beğeni  · 
719 gösterim
"Pek çok kez böyle hissetmiş, pek çok kez böyle düşünmüş, böyle korkmuş olduğu gelmişti aklına. Hayatının bütün iyi, verimli, şevkli zamanlarında, hatta gençliğinde bile, böyle yaşamıştı, mumunu hep iki ucundan yakmıştı, müthiş bir israfın, yakıp tüketmenin kah alkışlayan kah yazıklanan duygusuyla, kadehi dibine kadar boşaltmanın umarsız hırsıyla, ve sona karşı gizliden gziliye duyduğu derin bir korkuyla...
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  61
 • ISBN:
  9789750809873
 • Orijinal Adı:
  Klingsors Letzter Sommer
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Kara 
 02 Nis 11:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kitap bir ressam olan Klingsor'un son birkaç ayını anlatıyor. Çok yoğun anlatımı olan bir kitap.60 sayfa olmasına rağmen 4 günde okudum. Hikâyeden çok Klingsor'un hayata,resime, kadınlara, insanlara dair düşünceleri üzerine bir kurgu oluşturulmuş.

Merlin M 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın hacimce küçük, ama duygu ve bakış olarak büyük bir kitabı. Başkahraman bir ressamdır ve kitapta onun son zamanlarını okuruz. 67 sayfalık kocaman bir iç dünya sunmuş Hesse. Ölmek üzere olan bir ressam, hayatının son günlerinde bir aşk kıpırtısı, tüm iniş çıkışları aynı anda hisseden bir kalp. Hesse'nin tarzını beğenenler için iyi bir seçim olacaktır.

Burçin Esra Karadağ 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ressam olan Klingsor'un gözünden dünyayı betimlemeler cümbüşene çevirdiği son yaz. Betimlemeler ile neyin tasvir edildiğini anlamak için göbeği çatlayan bir tek ben değilimdir umarım.

"Dünya ne kadar güzel, nasıl da doyuruyor ve yoruyor insanı!"

60 sayfalık bir kitap.
Kitabı okurken yaşlanmış bir ressamın gözünden yaşadığımız dünyayı en renkli hali ile gördüğüme pişman olmamıştım.
Aslında tam somut bir hikayeden çok doğa ve insan ruhu tasvirleri vardı her sayfada.
Sözcüklerin rengarek sunulduğu , duyguların ise dolu dizgin yaşandığı bir tabloydu bu kitap.
Yazarın da ressam olduğunu düşünürsek,yine kendinden bir hikaye anlattığını hissedebiliriz.

Seda 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Klingsor'un Son Yazı, Vincent Van Gogh'un hayatıyla paralellikler gösteren, bir ressamın yaşamının son zamanlarını anlatan bir kitap. Oldukça kısa fakat oldukça da sıkıcı bulduğum bu kitabı çok zor bitirebildim. Kesinlikle Hesse'nin en iyilerinden değil.

Kitaptan 9 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
29 Mar 20:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İşte evimize gelmiştim. Allaha şükür! Bu anda tek bildiğim şey, evimizin benim için bir sığınma, bir huzur, bir ışık ve güvenlik yeri olduğuydu. Rahat bir nefes alarak yüksek kapıyı itip süzüldüm içeri.

Klingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse (Sayfa 32)Klingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse (Sayfa 32)
Reşat KARAKAŞ 
 31 Mar 11:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ama küçükler, büyüklerden istekleri kadar daha zeki olsunlar, yazgı denen güç karşısında tek başına ve çaresiz kalırlardı hep.

Klingsor'un Son Yazı, Hermann HesseKlingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse
şeyma özaslan 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Klingsor başka türlü davranıyordu. Susamazdı o. Kalbindekileri gizleyemezdi. Hayatının gizli acılarından, ki onları pek az kişi bilirdi, yalnızca en yakınlarına söz ederdi. Çoğu kez korkuya kapılırdı, hüzne, çoğu kez karanlığın kuyusunda tutsak kalırdı, önceki hayatının gölgeleri o sırada aşırı boyutlarda günlerine girer ve o günleri karartırlardı. Sonra da Luigi'nin yüzünü görmek içini ferahlatırdı. Ara sıra ona şikayette bulunurdu.

Luigi ise onun bu zayıflıklarından hoşlanmazdı. Ona acı verirdi bunlar, merhamet uyandırırdı. Klingsor dostuna yüreğini açmaya çalıştı, böyle yaparak onu kaybettiğini ise çok geç anladı.

Klingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse (Sayfa 17)Klingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse (Sayfa 17)
Gürkan Metin 
 30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

..İçiyorum sizi,sevimli görüntüler! Hep sürecekmişim ve ölmeyecekmişim gibi yapıyorum size,ben ölümlülerin en ölümlüsü,en inançsızı,en kederlisi,hepinizden daha fazla ölüm korkusu çeken ben.Temmuz geçip gitti,ağustos da gidecek,ansızın sarı yaprakların arasından,çiy düşmüş sabahın içinden o kocaman hayalet çıkacak karşımıza soğuktan titreyerek.Ansızın kasım ayı ormanın üzerinden geçecek.O iri hayalet ansızın gülecek,ansızın yüreğimiz üşüyecek,ansızın o güzelim pembe etlerimiz kemiklerimizden dökülecek,çölde çakal uluyacak,kahrolası akbaba boğuk sesiyle şarkısını söyleyecek.Büyük kentin kahrolası bir gazetesinde fotoğrafım çıkacak,altında şöyle yazacak: ''Seçkin ressam,dışavurumcu,büyük renk ustası,bu ayın on altısında öldü.''

Klingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse (Sayfa 42)Klingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse (Sayfa 42)

"Dünya, inanılmaz bir güzellikte ve benzersizlikteydi, çok renkliydi, biraz kuşkulu , biraz inanılmazdı, yine de HARİKAYDI..."

Klingsor'un Son Yazı, Hermann HesseKlingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse
Merve Kara 
 23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Ruhsal olanı, yalnızca eksik olan tenselliği telafi etmek için kullanırsan tensel olanın değerini abartmış olursun.

Klingsor'un Son Yazı, Hermann HesseKlingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse
Merve Kara 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

...bu berbat dünyada duygularımız paylarını alamıyorlar ve bu yüzden hepimiz, herkes kendi usulünce, bu kötü dünyadan öcümüzü alıyoruz.

Klingsor'un Son Yazı, Hermann HesseKlingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse

"Kendi yüreğindeki her duyguyu itiraf edersen doğru yoldasın. Hiçbir duyguyu küçümseme, değersiz bulma. İyidir çok iyidir hepsi de, nefret de, haset de, kıskançlık da, zalimlik de... Haksızlık yaptığımız her duygu söndürdüğümüz bir yıldızdır."

Klingsor'un Son Yazı, Hermann HesseKlingsor'un Son Yazı, Hermann Hesse