Kocan Kadar Konuş

7,7/10  (290 Oy) · 
939 okunma  · 
212 beğeni  · 
4.961 gösterim
"Türkiye'de kadınların DNA'larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. 'Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş' atasözü, anneannem Peyker'in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.

Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30'una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!"

Evli misin?
Ya nişanlı?
Sevgilin var mı?
O da mı yok!
Yaş kaç?
Hmm. Anlaşıldı.

Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşın-kankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş.

Koca bulmak ÇOK zor iş arkadaş…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9786050919387
 • Yayınevi:
  Dex Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ŞEBNEM BURCUOĞLU; renkli, sade, bol kahkahalı bir roman çıkardı biz okurların karşısına. İçindeki şiirsel sözlerde romanı daha bir etkileyici kılıyor. Fakat nasıl başladıysam bitmesi de bir o kadar kısa sürdü. Açıkçası bu kahkaha tufanına, yazarın kalemine, samimiyetine nasıl alışmış isem hiç bitmesin, bende durmadan okuyayım ve kahkaham bölünmesin istedim. Yazar tam bir komedi. Bu romanı okuyalı uzun zaman oldu. Ama şuanda bile yüzümde engelleyemediğim bir tebessüm var. Her yazar komedi türünü Şebnem Burcuoğlu gibi kaleme alamaz bence. Çünkü her yazar samimiyet kuramaz kitaplarında okurlarla. Bu türünde temeli samimiyettir. Yazar bu temeli okurlara her cümlesinde hissettirmeyi fazlasıyla başarmış. Yazara ve Dex Yayınlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

kübra aslan 
05 May 19:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şebnem Burcuoğlu kadınlar için, özellikle de bekar kalmış kadınlar için el kitabı niteliğinde olan Kocan Kadar Konuş ile güzel bir esere imza atmış.

Türk kadınının en büyük sorunlarından biri olan kocan varsa varsın yoksa yoksun yada 30lu yaşlara gelip hala evlenememiş kadınların evde kalmış etiketi bu kitapta mükemmel bir şekilde işleniyor.

Kitabın ana karakteri olan Efsun 30lu yaşlara gelmiş ve halen evlenememiş biridir. Kendinden yaşça küçük kuzeninin de evlenme hazırlıklarına başlaması ile kendi aşk hayatını sorgulamaya başlıyor ve koca arayışları içine giriyor. Buna mahalle baskısı da diyebilirsiniz yada her gittiğiniz misafirlikte yada düğünde o yaşta bekar bir kıza koca bulma muhabbetleri de diyebilirsiniz.

Efsun’un hayatında sevgilileri olmuştur. Ya evlenilemeyecek kadar kapa yada kendi deyimi ile hanzo yada kendisin aldatmış kişilerdir. Koca arayışına girince de hem komik hem de depresif olaylar geliyor başına. Tabi burada çevresindeki herkesin mükemmel bir sevgili yada evlilik uzmanı olmasının etkisi büyük. Herkes her şeyi en iyi bildiği için başlıyor tavsiyeler vermeye. Tabi olan Efsun’a oluyor.

Kocan Kadar Konuş aslında Türkiye’de her kızın başına gelen bir evliliğe yönlendirme macerası diyebiliriz. Sanki Türkiye’de gizli bir güç kızları evlendirmek için var ve herkes bu gücün kontrolü altına girmiş bekar bir kız görünce başlıyorlar evlilik muhabbetlerine. Bu da ister istemez kızlar üzerinde bir baskı yaratıyor. Sonucu da kitaptaki gibi oluyor. Yani bir anlamda Şebnem Burcuoğlu Türk kızlarının sorunlarından bir tanesini hem komik hem de bunalım öğelerini de ekleyerek okurlarına sunmuş.

pınar çiçek 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğlenceli ve sürükleyici bir kitap,okumayı çok sevmeyen birisi bile zevkle kısa bir süre de okuyabilir.Filmini izledikten sonra o kitabi okumak pek huyum olmasa da bu bir ilk oldu.Serinin 2. kitabını da okuyacağım ilk fırsatta.

Yonca 
28 Haz 21:45 · Beğendi · Puan vermedi

Filmi kitaptan alıntı diye biliyorum...Filmini ilk olarak izlemis oldukça tebessüm etmistim efsun kendi halinde biriyken eski çocukluk askı sinanı tekrar görmesiyle askı yine içinde yasıyor ve komik gelisen olaylar ile karsılastırıyor bizi yazar.. Keyif alarak okuduğum bir kitaptı.

Sadık Kocak 
24 Oca 16:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okuyan nadir erkeklerden olduğumdan tebriklerinizi bekliyorum.
Kitap geçekten çok eğlenceliydi. Finalini de o kadar güzel bitirmiş ki yazarımız, zorunlu olarak diğer kitabı da bunu beğendiniz onu da alın okuyun şeklinde tamamlamış ..

Ekrem Özkara 
25 Nis 12:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazar " Şebnem Burcuoğlu " - " Kocan Kadar Konuş " adlı bu kitabında günümüz kızlarının sorunlarından birine parmak basmış.Erken evlenince bir dert,zamanı geçince bin dert diyen misali..
Ayrıca aile,komşu,çevre,mahalle ne der ve onun baskısı..
Kitaba gelince zaman zaman gülümsetiyor ve sizi düşüncelere sevk ediyor.Bir solukta okunacak bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Meyrem KARADENİZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Memleketimden insan manzaraları dediğim, keyifli, kendimden bir çok şey bulduğum akıcı ve sizi yormayan bir kitap. Özellikle bayanların yaşadığı çevre baskısı ve kendi olmak ile bu baskılar arasında sıkışıp kalan kitap tutkunu karakteri severek okuyacaksınız. Bol kitaplı günleriniz olsun :)

Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsana kocaman kahkahalar attırıyor gerçekten. Basit bir kitap olsa da bu toplumda yaşayan kadınların çektiklerini anlatmasını, eleştirmesini, dalga geçmesini sevdim. Aslında sıradan bir hikaye. Bu ülkede yaşayan bir çok kadının başına gelebilecek bir hikaye. Tabi en iyi tarafı da bu zaten.

arzu algayır 
15 May 11:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

okurken toplu taşımada olmamaya dikkat edilmesini tavsiye ederim. çünkü, yüksek sesle kahkaha içerir :) bazı bölümlerinde elimde olmaksızın gülme krizlerine girdiğim bir kitap.

Mehtap Poyraz 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

basıt ve akıcı bır anlatımı var, okurken hiiç öyle sesli gülmedim ama cerezlik, kafa dagıtmaya yarar, edebi değeri olmayan bir kıtap işte.

Kitaptan 92 Alıntı

Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Birini sevmezken hayat daha hızlı ama daha boş akıyor. Hayatınıza biri girdiğinde de her sabah uyanmanın, giyinmenin hatta yemek yemenin bile bir anlamı oluyor."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 126)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 126)
Aysel 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Tecrübe edinmek bizi olgunlaştırıyor ama bir yandan da kalbimizi kirletiyor..."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 195)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 195)
Aysel 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Şimdi söyleyin bana, ayrılınca üzülmemek için mi karşımızdakiyle aşırı mutlu olup eski (sözde huzurlu) hayatımızı tamamen kaybedeceğimiz için mi (herkese değil ama) o birine bağlanmaktan korkuyoruz?"

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 191)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 191)
Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"İnsanlar duygularını sakladığı gibi kelimelerini de saklıyor. Sanki hepimizin ortasında kocaman bir kutu var ve güzel bir laf eden ceza olarak kutuya 50 lira atıyor..."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 114)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 114)
Aysel 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Niye erkekler ne istediğini bilmiyor? “Yanımda ol” diyor ama yalnızlığını seviyor. “Şeffaf ol” diyor ama kaçanı kovalıyor."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 37)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 37)
Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

" Bazen karşınızdakinin gözlerinde bir anlam yakalarsınız belki de o an için gerçekten samimi olan. Sonra adam işe yaramazın teki çıksa bile siz o yakaladığınız anlama kilitlenip kalırsınız.Adamı değil, o anlamı seversiniz aslında. Buna literatürde “vakit kaybı” denir."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 31)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 31)
Gonca 
 18 May 17:55 · Kitabı okudu

Zaten küçüklüğümden beri saadeti israf etmekten korkar,bir kısmını ilerisi için saklamak isterdim.

Kürk Mantolu Madonna'daki Raif Bey'in repliği bu.Kafami sola çeviriyorum .Neylere üfleyen çocuğun yerinde Sabahattin Ali oturuyor.

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 174 - Şebnem BURCUOĞLU)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 174 - Şebnem BURCUOĞLU)
Yonca 
26 Haz 23:18 · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Başucu kitabım, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonnası. Bir kadınla bir adamın aşk hikayesini anlatır Sabahattin Ali. Başrolde Raif Bey ve Maria Puder.Bu kitabın insanı çarpan yanı, aşkı en sade ve sakin haliyle tarif etmesi. Nasıl diyeyim, bu hikâye
su gibi, kusursuz bir tablo gibi... Yapmacıksız, derinden,saf bir sevgiyle karşısındakini sevmeye özendiriyor insanı."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 18 - DEX Kitap)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 18 - DEX Kitap)