Kocan Kadar Konuş

7,7/10  (232 Oy) · 
742 okunma  · 
167 beğeni  · 
4.396 gösterim
"Türkiye'de kadınların DNA'larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. 'Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş' atasözü, anneannem Peyker'in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.

Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30'una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!"

Evli misin?
Ya nişanlı?
Sevgilin var mı?
O da mı yok!
Yaş kaç?
Hmm. Anlaşıldı.

Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşın-kankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş.

Koca bulmak ÇOK zor iş arkadaş…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9786050919387
 • Yayınevi:
  Dex Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ŞEBNEM BURCUOĞLU; renkli, sade, bol kahkahalı bir roman çıkardı biz okurların karşısına. İçindeki şiirsel sözlerde romanı daha bir etkileyici kılıyor. Fakat nasıl başladıysam bitmesi de bir o kadar kısa sürdü. Açıkçası bu kahkaha tufanına, yazarın kalemine, samimiyetine nasıl alışmış isem hiç bitmesin, bende durmadan okuyayım ve kahkaham bölünmesin istedim. Yazar tam bir komedi. Bu romanı okuyalı uzun zaman oldu. Ama şuanda bile yüzümde engelleyemediğim bir tebessüm var. Her yazar komedi türünü Şebnem Burcuoğlu gibi kaleme alamaz bence. Çünkü her yazar samimiyet kuramaz kitaplarında okurlarla. Bu türünde temeli samimiyettir. Yazar bu temeli okurlara her cümlesinde hissettirmeyi fazlasıyla başarmış. Yazara ve Dex Yayınlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

pınar çiçek 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğlenceli ve sürükleyici bir kitap,okumayı çok sevmeyen birisi bile zevkle kısa bir süre de okuyabilir.Filmini izledikten sonra o kitabi okumak pek huyum olmasa da bu bir ilk oldu.Serinin 2. kitabını da okuyacağım ilk fırsatta.

Sadık Kocak 
24 Oca 16:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okuyan nadir erkeklerden olduğumdan tebriklerinizi bekliyorum.
Kitap geçekten çok eğlenceliydi. Finalini de o kadar güzel bitirmiş ki yazarımız, zorunlu olarak diğer kitabı da bunu beğendiniz onu da alın okuyun şeklinde tamamlamış ..

Meyrem KARADENİZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Memleketimden insan manzaraları dediğim, keyifli, kendimden bir çok şey bulduğum akıcı ve sizi yormayan bir kitap. Özellikle bayanların yaşadığı çevre baskısı ve kendi olmak ile bu baskılar arasında sıkışıp kalan kitap tutkunu karakteri severek okuyacaksınız. Bol kitaplı günleriniz olsun :)

Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsana kocaman kahkahalar attırıyor gerçekten. Basit bir kitap olsa da bu toplumda yaşayan kadınların çektiklerini anlatmasını, eleştirmesini, dalga geçmesini sevdim. Aslında sıradan bir hikaye. Bu ülkede yaşayan bir çok kadının başına gelebilecek bir hikaye. Tabi en iyi tarafı da bu zaten.

Mehtap Poyraz 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

basıt ve akıcı bır anlatımı var, okurken hiiç öyle sesli gülmedim ama cerezlik, kafa dagıtmaya yarar, edebi değeri olmayan bir kıtap işte.

M.Y. 
 12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Önce filmini seyretmiş birisi olarak kitap beni sıkmadı hatta eğlendirdi diyebilirim. Zaten çok kolay okunan, akıcı, esprili bir dili var kitabın. Türkiye'de evliliklerin nasıl yapıldığına dair tespitler hiç de gerçeklikten uzak değil. Aksine, güleriz ağlanacak halimize kıvamında. Boşanma oranlarının son yıllarda neden arttığı evliliklerin ne üzerine kurulduğundan gayet rahat anlaşılabiliyor. İnsanlar daha karşısındakini doğru dürüst tanımadan sırf evlenmiş olmak için evleniyor. Garip bir durumun eğlencelik güzel bir anlatımıydı.

Kitapla ilgili sevmediğim ki hatta kızdığım nokta Kürk Mantolu Madonna kitabının sonunun söylenmesi. Okumayı düşündüğüm kitaplardan birisiydi doğrusu. Sonunu öğrenmek hiç hoş olmadı.

Filmine değinecek olursak da kitabın neredeyse birebir aktarıldığını söyleyebilirim. Filmini sevdiyseniz kitabını da okuyarak bazı küçük detayları öğrenebilirsiniz. Mesela Efsun'un konuştuğu hayali yazarın aslında Sabahattin Ali olduğu gibi.

Melike Sezer 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

On dört saatlik uykudan sonra çorbaya dönen ve ağrıyan kafama rağmen dersin ortasında kahkaha attırdı, çok harika ya.Yine de sayfa sayısı çok azdı, iki kitap yerine tek bir kitap olsaymış keşke dedirtti bana. Kitaba dair Pucca'ya benziyor gibisinden bir ön yargım vardı ama kırıldı sanırım.

Hatice Sultan 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Filmini izledim ve eğlenceliydi.filme aktarılmayan satır aralarındaki cümleleri merak ettiğim için okudum.Ne çok güzel nede çok sıkıcı hatta yer yer eğlenceli.Özellikle gidip almanıza gerek yok yada bu kitabı okumalıyım diyerek saatlerinizi ayırmaya değecek bir kitap değil

Musarra_beyit 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Tabiki de kitabı daha güzel. Önce kitap sonra filmini izlemenizi tavsiye ederim. bol kahkahalı bir komedi severler kitaba hemen başlamalısınız. Sabahattin Ali'nin arada başkahramanımız ile konuşmaları ise ayrı bir tat oldu.

Kitaptan 49 Alıntı

Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Birini sevmezken hayat daha hızlı ama daha boş akıyor. Hayatınıza biri girdiğinde de her sabah uyanmanın, giyinmenin hatta yemek yemenin bile bir anlamı oluyor."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 126)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 126)
Aysel 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Tecrübe edinmek bizi olgunlaştırıyor ama bir yandan da kalbimizi kirletiyor..."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 195)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 195)
Aysel 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Şimdi söyleyin bana, ayrılınca üzülmemek için mi karşımızdakiyle aşırı mutlu olup eski (sözde huzurlu) hayatımızı tamamen kaybedeceğimiz için mi (herkese değil ama) o birine bağlanmaktan korkuyoruz?"

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 191)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 191)
Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"İnsanlar duygularını sakladığı gibi kelimelerini de saklıyor. Sanki hepimizin ortasında kocaman bir kutu var ve güzel bir laf eden ceza olarak kutuya 50 lira atıyor..."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 114)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 114)
Aysel 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Niye erkekler ne istediğini bilmiyor? “Yanımda ol” diyor ama yalnızlığını seviyor. “Şeffaf ol” diyor ama kaçanı kovalıyor."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 37)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 37)
Aysel 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

" Bazen karşınızdakinin gözlerinde bir anlam yakalarsınız belki de o an için gerçekten samimi olan. Sonra adam işe yaramazın teki çıksa bile siz o yakaladığınız anlama kilitlenip kalırsınız.Adamı değil, o anlamı seversiniz aslında. Buna literatürde “vakit kaybı” denir."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 31)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 31)
Şəfəq Mamedova 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göz kapaklarım ağırlaşıyor... İnsan elindekilerin değerini kaybedince anlar. Ne kadar klişe bir cümle bu. Peki niye hala aynı şeyi tekrarlıyoruz? Niye hala inatla kaybedene kadar bekliyoruz? Salak mıyız biz?

Kocan Kadar Konuş, Şebnem BurcuoğluKocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu
Butterfly 
29 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

"Murathan Mungan ne demiş? Biz büyüdük kirlendi dünya. Evet kirlendi. Ama kirlenen sadece dünya. Bu pislik içinde kalbi tertemiz kalanlar da var. Siz varsanız, sizden bir tane daha olmalı bir yerlerde."

Kocan Kadar Konuş, Şebnem BurcuoğluKocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu
Şəfəq Mamedova 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayata tutunmak, anlatılması zor bir şey. İnsan ne yıkımlar yaşıyor ama öyle ya da böyle devam ediyorsun yola. Yürürken sağ kolun düşüyor, sonra sol gözün. Düşenleri yerden toplayıp idareten yerine takarak ilerliyorsun bir şekilde. Artık o gözü ters mi takdın, sadece iç organlarını mı görüyorsun fark etmiyor. Dıştan bir bütün halindesin ya...

Kocan Kadar Konuş, Şebnem BurcuoğluKocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu

Kırk küp, kırkının da kulbu kırık küp demek kolay da şöyle içten bir 'seni seviyorum' mu zor?

Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 40)Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu (Sayfa 40)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız