Koltuk

8,2/10  (5 Oy) · 
68 okunma  · 
4 beğeni  · 
694 gösterim
Tramvay Galatasaray'a gelmişti.Biletçi durmadan Halip'in çocuklarını anlatıyordu.En sonunda vatmanda dayanamadı başını kapıdan içeri uzattı.Herhalde biletçiye:''işine bak!' diye çıkışacaktı.

-Kimmiş o Fenerli olan, diye sordu.Yolculardan biri,

-Ne o beğenmedin mi? dedi.Benim ne olmuş?

Vatman büsbütün içerledi:

-Arkadaş ben arabamda Fenerli yolcu taşımam! İn aşağı!..Yolcu,

-Asıl eşeklik bende ki senin gibi Beşiktaşlı vatmanın arabasına binmişim, dedi arabadan atladı.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9759038281
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ayşen 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Her kitabın bir anısı vardır insanın hayatında. Bu kitabında anısı, benim için Vertigo nöbetiydi. İki günde bitecek kitap 25şubatta geçirdiğim ilk Vertigo nöbetimden sonra bir hafta kendimi rolantiye almamla anca bitebildi. Allah kimseyi sağlığından etmesin, beterinden korusun.
Kitaba gelecek olursak, Aziz Nesin öykülerinden oluşan bir kitap. Türkçesi beni çok etkiliyor Aziz Nesin'in. Bazı öykülerindeki mizanseni abartılı bulsam da seviyorum Aziz Nesin okumayı.

Mehmet Kesdal 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 4/10 puan

Aziz Nesin'in bir şahane kitabı daha.Toplumsal psikolojiyi doğru tahlil etmiş olduğu bu kitabında , yurdum insanının olağan hallerini dile getirirken hem düşündürüp,hem de güldürmüştür.

Kitaptan 5 Alıntı

Sadettin TANIK 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mizah
- Maçı nasıl buldunuz?
- Temintenperi pagayrim pagayrim, bişey ağnamayrim. Haçan o topa furtun furtun, mademçi furtun, niye argasından koşaysun? Mademçi arkasından koşacaysun, ne temuye fureysun?...

Koltuk, Aziz NesinKoltuk, Aziz Nesin
Sadettin TANIK 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gazetecilik
Gazetecilerin en eskisi.
- Siz acemi bir belediye başkanısınız, dedi. Siz bizim söylediklerimize yazdıklarımıza boşverin. Biz gazetelerimizi satmak için muhalefet yapmaya mecburuz. Eh falanı eleştirirsek olmaz, filanı yersek başımız belaya girer. Feşmekanı eleştirirsek mahkemeye verir. Öbürü yalanlama gönderir, beriki kızar. En yumuşağı belediye olduğu için, biz de belediyeye yükleniriz. Biz bitli akasya dediğimiz zaman, falan makamı kastederiz. Yollar dar dediğimiz zaman maksadımız filan yerdir. Çukur deyince, söylemek istediğimiz başka bir şeydir.

Koltuk, Aziz NesinKoltuk, Aziz Nesin
Ayşen 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Bu makama gelenler değil, bu makama getirdiklerimiz, diye sözü düzeltti.

Koltuk, Aziz Nesin (Sayfa 23)Koltuk, Aziz Nesin (Sayfa 23)
Ayşen 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kapıcı olacak adam değildi ama, bu sıra dünyanın şirazesi bozulmuş, altı üstüne gelmişti. Kapıcı bile olamayacakların kapısında birkaç kapıcı vardı. Kapıcılarla, kapıların sahipleri yer değiştirmişti.

Koltuk, Aziz Nesin (Sayfa 85)Koltuk, Aziz Nesin (Sayfa 85)
Ayşen 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Türkler, endüstri alanında bizden ve bütün öbür ileri uluslardan çok daha üstünler. Kendi fabrikalarında çok gizli şekilde, planı ve mekanizması bizce bilinmeyen radyo, otomobil, traktör, kamyon yapmakta ve bu imalatı bütün dünyadan gizlemektedirler.
Ötedenberi kuvvetleri dünyaca bilinen Türkler, radyoyu yumrukla, otomobili tekmeyle, traktörü tokat ve itmeyle, otobüsü de işemekle çalıştırmayı başarmaktadırlar. Bu teknik sır, atom sırrından da önemli olduğundan, bu sırrı çalmak üzere hemen buraya teknik bilgisi kuvvetli casuslar göndermeniz fabrikamızın çıkarınadır.

Koltuk, Aziz Nesin (Sayfa 79)Koltuk, Aziz Nesin (Sayfa 79)