Komi ve Kemikler

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
540 gösterim
Kendine, kendini yazmak için yazar bulan hikayeler, yerin yedi kat altına açılan kapaklar, saat çiçekleri, kum zambakları, eksik kemikler, eksik şarkılar… Pek alışılmamış, fantazmatik bir boyuta davet ediyoruz sizi. Gerçek ile düşün rol karmaşasına girdiği bu labirentvari boyuta psikanalitik gözlüklerinizle girmenizi tavsiye ederiz. Zira, zihnin tüm katmanlarının birbirine sakince temas ettiği bu kitapta, gerçeklik ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutmanız gerekecek. Zaten Freud "gerçeklik rüyaların ağırlığını taşıyamayanlar içindir" dememiş miydi? 2008 Yunus Nadi Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Komi ve Kemikler şimdi yeniden basıldı, edebiyatın karanlık kıyılarını sevenler için ...

"Yusuf Atılgan'ın edebiyat akrabaları kimlerdir diye düşünüyordum ki, genç bir yazar ilk kitabı Komi ve Kemikler ile parmak kaldırıyor: Gönül Çolak'tır bu."
-Ahmet Telli-

"Kim ne derse desin hamurunda var; mayası sağlam bir öykücü... Öykülerse tam anlamıyla bir usta işi."
-Tarık Dursun K.-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786058541412
 • Yayınevi:
  Encore Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
21 May 14:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yusuf Atılgan kaleminde bir yazar diye nitelendirilen Gönül Çolak'tan, uzun süre aldığı ödüller nedeniyle okumak istediğim bir kitaptı bu. Aklımda yer etse de nedense girdiğim kitapçılarda bulamadığım için hep sonraya erteledim. En sonunda toplu bir sipariş ardından uzun bekleyişten sonra kitaba kavuştum ve kısa sürede de bitirdim. Öncelikle belirtmeliyim ki konular karanlık. 4 adet öykü var hepsi kafkaesk atmosferde, hem yazar hem karakter gözüyle yazım tekniği uygulanmış biçimde bunaltı konuları taşıyor. Özellikle ilk hikaye (kitaba da ismini veren) cidden çok farklı geldi. Uzatılıp roman olabilme kapasitesi olan bir hikayeydi.

1- Komi ve Kemikler : Pencereden karşı daireyi izleyen bir yazarın/karakterin izlediği adamın (komi) üzerinden giderek onun hayatıyla ilgili yazdığı hikaye ile başlayıp, kominin de gözünden kendisini izleyen kadın hakkında düşüncelerini de taşıyan bir öykü. Katmanlı gidiyor. Borges ve Sine Ergün (daha sonra çıksa da) esintileri görebilirsiniz.

2- Karanlık Oyunu I : Bir sokakta hayatınızla ilgili olduğunu sandığınız tünele girmeye karar veriyorsunuz. İçerisi karanlık, yüzleşmeye hazırlanın. (Aylin Balboa kesin Gönül Çolak okumuştur diye düşündüm nedense)

3- Karanlık Oyunu II : Birinci hikayenin devamı gibi gözüken fakat yine çok mekan ve zamanlı bir hikaye. Nerede olduğunuzu bilemiyorsunuz.

4- Sokak Çocukları Yanılmaz : En sevdiğim 2.öykü oldu bu kitapta. İstanbul'un arka sokaklarında geçen ufacık bir karakter/yazar çatışmalı bir öykü. Ağır Roman tadı alacaksınız.

5- Monitör Örümceği : Kafka'ya selam mahiyetinde, bir yazarın evindeyken, gördüğü örümceğin kendisiyle konuşmaya başlaması üzerine bir öykü. Son öykü olarak güzel düşünülmüş.

Kitaptan 3 Alıntı

Evren Erarslan 
21 May 14:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Abla yaşın kaç senin diye soruyor. Kız irkiliyor önce kendisine abla denilmesinden rahatsız oluyor belli ki. Fakat kadınsı bir içgüdü ile böyle adamların yalan söylemeyeceğini düşünüp fırsatı değerlendiriyor. Sence kaç gösteriyorum?
- Hiç göstermiyorsun be abla! diyor. Vallahi hiç göstermiyorsun, adeta hiç yaşamamış gibisin."

Komi ve Kemikler, Gönül ÇolakKomi ve Kemikler, Gönül Çolak
Evren Erarslan 
21 May 14:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Siz kahramanlarınıza bir dünya yaratırken, onlar da çağrıştırdıklarıyla sizi bazen hiç istemediğiniz yerlere fırlatıveriyorlar."

Komi ve Kemikler, Gönül ÇolakKomi ve Kemikler, Gönül Çolak