Adı:
Kongo'ya Ağıt
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050944525
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
“Lontano” devam ediyor!

Bütün yollar cehenneme çıkıyor…
Afrika’da, Floransa’da, Paris’te…
Düşman aynı: Çivi Adam!
İblisle son düello başlıyor!..
608 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sevgili 1000Kitap üyeleri inceleme uzun ama bir yıl bekleyip iki günde bir çırpıda biten bu güzel kitabı incelemeyeyim de ne yapayım değil mi :D

Paris'te 2016'da basımı ve dağıtımı yapılan Congo Requiem okuyabilmek için tam bir yıl bekledik! Yıl boyunca sanıyorum iki haftada bir Doğan Kitap'a mail atıp Tankut Gökçe'nin çeviriye başlayıp başlamadığını sordum :D

Tam ümidimi yitirmişken bir reklam ile karşılaştım; "Kongo'ya Ağıt 23 Haziran'da ön siparişle tüm kitapçılarda!"

Kitabı elime alınca ilk hissim yine heyecan oldu. Çünkü Grangé okuyanlar bilirler ki; her seferinde şaşırtan ve kurgusuna hayran bırakan bir kitap vardır elinizde..
Üçleme olarak yazılan bir seri olacağının haberini okumuştum Grangé röportajında ancak sanırım bu son macerasıydı Morvan ailesinin..

Biraz da kitaptan bahsedelim;
2016'da Lontano ile başlayan yolculuk, Kongo'ya Ağıt ile devam ediyor.
Erwan bu kez Catherine Fontana'nın (7. kurban) katilinin Çivi Adam olup olmadığını araştırıyor ve karşısına Coltano hissedarları, ticaret yapanlar, rahibeler, eski tanıklar, psikiyatrlar ve en önemlisi de babası Morvan çıkıyor. Yıllar önce gerçekleşen bu cinayeti, yıllar sonra kendi imkanları ile aydınlatmaya çalışan Erwan, babası tarafından engellendiğini bilmeden her ayrıntıyı öğrenebilmek için 'yeşil şehir' Lontano'ya yolculuğa çıkıyor!

Koltan madenleri, gizli gerçekler ve Morvan'ın sırları ile dolu olan bu yolun sonunda Erwan'ı bekleyen Çivi Adam mı yoksa her şey büyük bir komplo mu?
Ayrıca Morvan ailesi için Floransa'da da kabuslar devam ediyor. Hem Gaëlle hem de Loïc, Floransa'da Çivi Adam'ın yankıları ile uğraşıyor...

Üç ana bölümden oluşan kitapta; ilk bölümde karşımıza birçok yeni isim çıkıyor. Hafızada tutmaya çalışmadan okumaya devam ederek sayfalar ilerledikçe isimleri benimsemiş oluyoruz. (Bir Grangé ilüzyonu daha!)
İkinci bölümde araştırmalarından elde ettikleri ile yola devam ediyor Erwan. Elinde şüpheli isimler ve ailesinde devam eden sorunlarla boğuşuyor.
Her zaman olduğu gibi son bölüm çok iyiydi. Artık şüpheli sayısı azalmıştı ve emin adımlarla katile yaklaşıyordu Morvanlar!

Birçok yeni terimle karşılaştığım Lontano sonrası, Kongo'ya Ağıt ile de yeni kelimeler ve terimler öğrendim. Özellikle koltan, madenler ve Afrika hakkındaki detaylı bilgileri dikkatle okudum.

Yine bir Grangé klasiğiydi tabi ki. Önce; Lontano'yu okumayanların da okuyabilmesi için karakter tanıtımı ve olaylara değiniyor, sonra yavaş yavaş asıl meseleye girip sizi içine çekiyordu Grangé.
Okurken bir sonraki sayfaya bakmamak için kendimi zor tuttum. O kadar heyecanlandım ki, yüz şeklimin değiştiğini bile farkettim.

Başlarda bana fazla isim ve aşırı ayrıntı izlenimi verse de ikinci bölümün ortalarında öyle şeyler okudum ki helal olsun yine yapacağını yaptın dedim kendi kendime :D

Katili tahmin etmeyi denedim, aslında sonradan vazgeçmeseydim bulmuştum da! Ama olsundu, yine de denemişti dersiniz arkamdan :D
Bir daha ne zaman yazacağını bilmiyor olmak kadar kötüsü yok ama bazen beklemek de güzeldir eğer sonunda mutlu olacaksak diyor ve bitiriyorum artık :D
608 syf.
·31 günde·Beğendi·9/10
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba 1K Dostlarım :) Malum yaz dönemi kitapları okumaya devam da yorumları yazmaya anca fırsat bulabiliyoruz. Lontana'nın devamı Kongo'ya Ağıt beklediğim gibiydi. Grange farkı ile keyifle okudum. Şaşırdım ve bir sürü bilgi edindim gene... Bu adamın kurgu dünyası beni çok etkiliyor. Olayları birbirine bağlaması ve tahmin edememek son dakikaya kadar ne olacağını beklemek süper... Lakin bu tür gerilim, polisiye ve aksiyon yazarı maalesef çok fazla yok. Konuya değinmek istemiyorum ama naçizane tavsiyem okursanız asla pişman olmazsınız. Sevgiyle kalın :)
 • Lontano
  8.4/10 (662 Oy)619 beğeni1.873 okunma374 alıntı10.136 gösterim
 • Sisle Gelen Yolcu
  8.7/10 (807 Oy)700 beğeni2.627 okunma1.019 alıntı9.467 gösterim
 • Kaiken
  7.8/10 (769 Oy)620 beğeni2.744 okunma271 alıntı8.541 gösterim
 • Şeytan Yemini
  8.6/10 (905 Oy)856 beğeni3.350 okunma1.216 alıntı10.763 gösterim
 • Koloni
  8.2/10 (782 Oy)678 beğeni3.190 okunma924 alıntı11.679 gösterim
 • Ölü Ruhlar Ormanı
  8.1/10 (880 Oy)764 beğeni3.415 okunma651 alıntı10.295 gösterim
 • Mefisto Kulübü
  8.5/10 (341 Oy)330 beğeni1.286 okunma161 alıntı5.695 gösterim
 • Sessiz Kız
  8.7/10 (306 Oy)302 beğeni1.009 okunma92 alıntı5.024 gösterim
 • Taş Meclisi
  7.9/10 (1.085 Oy)951 beğeni4.489 okunma427 alıntı9.647 gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (418 Oy)417 beğeni1.554 okunma139 alıntı7.711 gösterim
608 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Grangé tutkumdan falan artık bahsetmiycem.. Zira onu geçtik artık :) yine bir bekleme sürecinden bahsetmek istiyorum.. Efendim ''Lontano'' okuduğumda hamileliğimin ilk yıllarındaydım şuan kızım 6 aylık düşünün nasıl beklemişim.. Bu arada hamileyken gerilim okuma ile ilgili eleştirisi olan kişilere de açık değilim :) Kongo'ya Ağıt yayımlandı raflara geldi.. gelgelelim ki okadar zaman geçti ki ''Lontano'' unutuldu :/ bu yüzden kısa bir Lontano hatırlama turu yapmak durumunda kaldım. Hayır ilk defa seri kitap olduğu için mecbur kaldım bu sebeple kitabın bukadar geç yayımlanması, çevirinin uzun sürmesi ile ilgili de Doğan kitap'a tacizlerim oldu elbet. Geç olsun güç olmasın dedim sineye çektim ve an itibariyle Kongo'ya Ağıt bitti.. taze taze sizlerle paylaşıyorum.
.................................................................................
BU KISIMDAN SONRASI SPOİLER İÇERİR
................................................................................
Lontano ile başlayan hikayemiz Kongo'ya Ağıt ile devam etti zaten bu kitabın Morvan ailesini ağırlıklı ele alacağını tahmin etmiştim ki nitekim ilk kitapta sadece karakter olarak geçen aile üyelerinin nasıl birer birey olduklarını gördük resmen bu nasıl bir aile dedirtcek türden anasından kızına,oğluna ailede katil olmaya meraklı olmayan yokmuş :) Grangé'nin kendine has ritüllerini yine gördüm pek de mutlu oldum olmazsa olmazlarım (araba markaları, Alabros kesim saçlar, silahlar ki bu sefer glocklardan keleşlere geçilmiş gözümden kaçmadı değil) Bu kitabı okurken de bu adam bunca şeyi nasıl biliyor yaa her kitapta sınırlarını zorluyoru çok net gördüm, zira askeri bilgisinden, uyuşturucu hakkkındaki açıklamaları, ülkeler arası sömürgecilik, siyasi ve ekonomisinden, filmler ve müzik bilgisine saymakla bitmez bir ansiklopedi gibi yine. Bu arada ''Ölü Ruhlar Ormanı''ndan bu yana Grangé'nin tam bir freud tutkunu olduğunu görmemek için de kör olmak gerek
Genel olarak yine bir Grangé klasiği bir kitaptı ve elbetteki beğendim.. Ama büyük beklentilere girdiğim için kafamda hep farklı hayal etmiştim kitabı.. Mesela erkek katillerden bıktığım için artık katilin (çivi adam) kadın olmasını beklemiştim. Her nekadar çivi ADAM kısmına uymasa da güzel bir şaşırtma olabilirdi. Maggie benim katil profilimdi eğer sonunda o olsaydı çok da şık olabilirdi . Nitekim onun da masum biri olmadığını gördük..
Genel olarak sonu beni mutlu etmese de (hep söylediğim gibi bir SİYAH KAN değil) bekleyişime deydi.
608 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
J. C. Grange’yi yaklaşık olarak 2008 yılından beri takip ediyorum. Bana polisiye romanları sevdiren yazarlardan biri kendisi. Her kitabı kendi içerisinde bir macera; okuyucuyu kendi içine çeken bir kaos aynı zamanda.

Serinin ilk kitabı olan Lontano’yu geçen yıl okumuştum. Cevaplanmayan bir sürü soru ile bitmiş ve hemen ardından Kongo’ya ağıtı almış fakat başka kitaplardan okumak kısmet olmamıştı. Aradan bu kadar uzun süre geçince biraz başlamak konusunda tereddüt etsem de sonunda elime alabildim kitabı. Her zamanki gibi bir grange klasiği olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. fakat bu kitabı diğer kitaplarındaki gibi yalnızca işlenen ana cinayetlere odaklanmak dışında aile geçmişine uzanması ve kitabın çoğunluğunu bu geçmişi araştırarak geçirmesi bakımından biraz ayrılıyor sanırım.

Dört ana karakter üzerinde başlayan kitap okudukça çivi adam merkezine bağlanarak Lontano kitabındaki bütün merak edilen soruların cevabını size sunuyor. Olayların birbirine bağlanışı açısından tam bir mükemmellik içeriyor kitap. Okurken sürekli ‘ne olacak’. ‘ nasıl bu olaylar birbirine bağlanacak’ diye düşünerek bir çırpıda kitabı bitirebiliyorsunuz.

Özellikle bu karantina günlerimizde zamanın çabuk ve eğlenceli geçmesini sağlayacak kitap size. Her Grange kitabını okuduktan sonra söylediğim gibi efsane bi adamsın Grange. Okuyun, okutturun ;)
Kongo'ya Ağıt Jean-Christophe Grangé
608 syf.
·8 günde·Beğendi
Kongo’ ya Ağıt Lontano’nun devamı şeklinde yazılmış. Zaten Lontano ‘ yu okuduğumda çok fazla bilinmeyenle bitmişti. Bu kitapla bütün soru işaretleri ortadan kalkıyor tabiki... Ama yine yazar olağanüstü zekasını gösteriyor ve o soru işaretlerini öyle bir kurguyla ortadan kaldırıyor ki okurken avuçlarınızın terlediğini hissediyorsunuz...Bu iki kitabında da çok fazla bilgi olduğundan ayrıntıları unutmamak adına art arda okumanızı tavsiye ederim...Keyifli okumalar..
608 syf.
·7 günde·10/10
Çiviadam... Nerdesin? Kimsin? Nesin?
Doğan Kitap'tan çıkmış bu güzel eser yine bizleri kendine hayran bıraktı. Efendim, neymiş reklammış. Reklam değil. Böyle bir kaliteli bir yazarın hakkından ancak bu yayınevi gelir.Fiyatı çok ama. Öyle deme efendi! Hele bir oku. Hele bir kafayı ye, kitap seni esir alsın, ondan sonra konuş be adam! Tankut Gökçe. Evet. İyi bir yazarı iyi bir çevirmen yönetirmiş. Beni duyuyorsan seni sevdim be adamım. Güzel, zahmetli, kaliteli bir çeviri. Zaten bu adam (Jean) ne zaman bir eser yazsa, hemen Tankut'çuğum şu Fransız ecnebisinin eserini çevirir misin diye konuşmalar geçiyor ofiste. Biliyorum... Tamam yeter artık bu kadar reklam. Sadede gelin... Peki. Ama küçük bir şey söyleyim: Böyle güzel Fransızca argo kelime ve değişik türde atasözlerini çok az yayınevi becerir ha!

Kocattın beni be Çiviadam. Nickimi bile senin lakabını yazdım. Çünkü seni kimse bulamıyor. Polis, asker, doktorlar, kimyagerler, adli tıp uzmanları ve ben ve biz kimse ama kimse... Lontano'dan beri süregelen bu kovalamaca hep başka kapıların açılmasına neden oluyor. Baba Morvan ve oğlu Erwan Afrika'nın pis kokulu doğasından çıkmış, sadist, büyücü, deli, adına ne derseniz deyin bir katilin peşinde iz sürerler. Lontano adlı eserde Erwan Başkomiser, babasının isteği üzerine askeri bir üste, esrarengiz bir cinayeti çözmenin peşindedir. Fakat bu olay bir zincirlemeye dönüşür. Çünkü yıllar önce babası aynı katili Lontano'da yakalamıştır. Ve bu zincir halkasının her ucu Çiviadam'a çıkar. Erwan bütün araştırmalar sonucunda bir türlü neticeye ulaşamaz. Her pisliğin altında da babası çıkar tabii. Babası oğluna bu işin peşini bırakmasını söyler. Ama Erwan ailesinin rahata ermesi, huzura kavuşması için bu olayın izini süreceğine yemin eder. Bu cümleleri, Lontano'nun devamı Kongoya Ağıt'ın bir girişgahı, bir hatırlatması adına yazdım. Şimdi ise sırada Çiviadamın geçmişine yolculuk yapılacak.

Erwan, Çiviadam'ın kurbanlarından biri olan Catherine Fontano'nun aslında başka biri tarafından öldürüldüğünü ima etmiştir babasına. Her ne kadar karşı çıksada bunun çözümünü Lontano yolculuğunda görmüştür Başkomiser. Baba Morvan ise işlerinin bizzat takibi için kendiside aynı yere seyahat yapar: Kongo'ya. Baba Morvan'ın tek isteği vardır ki bu evlatlarına iyi bir servet bırakmaktır. Fakat kızı Gaelle ve Loic babalarına hep mesafelidir. Morvan'ın yaptığı kaçak işletmenin resmi yüzünü ise oğlu Loic yönetir. Mecbur babasıyla da iyi geçinmenin yollarına bakar. Zaten büyük patron (Baba) her zaman tecrübeli, kariyerli, kodamanlar ve bakanlarla sıkı bir bağı olan adam olmuştur hep. Evlatlarının da kaynama noktalarını hep bilmiştir. Morvan Kongo'ya varınca hazinesine kavuşur. Koltano ismi verdiğimiz, oyun konsolları ve elektronikte kullanılan bu maden, Beyazlar ve Siyahlar arasında hep rekabete neden olmuştur. Bu iş hep kirli ellerde gezmiştir. Mumbanza denen Afrikalı; Coltano(Morvan'ın şirketi) ' yu yönetmenin yanında, başka insanlara yaranmak adına Morvan'a kumpas kurmaktadır. Bu arada ise Erwan uzun bir yolculuğun ardından Lontano'ya ayak basar. Fakat işler umduğu gibi gitmez. Çünkü Kongo'nun bir yandan kavurucu sıcaklığı, pisliği, bir yandan da hayalet insan denilen yerlilerin acımasız tuzakları hep karşısına çıkacaktır. Erwan, Çiviadam olayının merkezine varması ile hayal kırıklığına uğrar. Olaylar yine en başına döner haliyle. Fransa'ya geri dönmek zorunda kalır. Fakat çaresiz, yorgun bir şekilde. Beraberinde ise büyük bir sır getirir!

Yazarımızı tarif edecek olursam, mükemmel bir kelime hazinesi olan bir insan derim.Bütün argo, atasözü, lafı gediğine oturtacak cümleleri ustalıkla yazan bir yazar. Öyle bir cümleler var ki okurken; hakkaten yav tam da bizim Anadolu'da tabir ettiğimiz kelimeleri yazmış deniliyor. Lafını hiç çekmeyen, müstehcenliği titizlikle anlatan bir kalem. Olayları da öyle bir anlatıyor ki biz diyoruz aha katil bu derken, bize bir tokat atıyor ama ne tokat, Osmanlı. Sonra kitap bitmeye yakın tamam len buldum artık katili rahatlıyon ama eski Kurt buna fırsat verir mi? Bir aparkat daha. Nakavt. Mecburen pes ediyon. Yani bu adam insanı melettiriyor.:)
Betimleme ve yazı stili Stephen King ile eşdeğer. Benzerlik açısından tabii. Ustalık açısından iki Dev'i ben kıyaslayamam.:) Affedin.

Son olarak bir gerilim- macera kitabı olan eser aslında bir tarih kitabı da denilebilir. Aslında bu kitap'tan biz okuyucular çok karlı çıkıyoruz. Çünkü çok değerli ve akla hayale gelmeyecek bilgileri yazar bizlerden kıskanmıyor. Ne demiştim tarih. Çiviadam mevzusu bizlere psikoz bilimi ve bunun mensupları olan insanlara bakış açımızı, merhamet ve vicdan terazisini, deliliğin boyutlarını anlamamızı sağlıyor. Aynı zamanda unutulmuş (belki çoğu insanın dahi duymadığı-mız) bir insanlık ayıbı olan Ruanda soykırımı. 1- 2 ayda 1 milyondan (resmi) belki daha fazla insanın barbarca birbirlerini katlettiği dram. Birbirleri diyorum çünkü bunu yapan insanlar kendi ırklarından, kendi topraklarında yaşayan kabileler: Tutsi Ve Hutular. Aslında yazar burda kendi ülkesine sitemde bulunuyor. Çünkü bu soykırımın arkasında Fransa, Belçika , Ab, ve daha başka ülkeler ve en önemlisi biz kokuşmuş insanlık var. Kaldı ki bu olay daha dünün mevzusu: 1994 yılı. Belli başlı katiamları duymuşuzdur ama bunu pek azımız bilir. Çünkü Afrika kaderine terkedilmişlerin bir merkezi. Morvan'ın dediği gibi: Merhametin olmadığı bir kıta. Çoluk çocuk demeden, annelerin karnı, gözü oyularak yapılan, pala ve benzeri silahların dış güçlerce sağlandığı bir olay. Bu olayda Hutu'lar Tutsileri öldürmüşler. Önüne gelen canlıyı doğramışlar. Hatta parası olanlar KURŞUN parası vererek ( zengin olanları) acı çekmeden ölmek istemişler. Sonuçta ölüm tabii. Bir ara öldürmekten yorulan Hutular, kaçmasınlar, sonra öldürelim diye ayak tendonlarını kesmişler. Konu dışına biraz çıktım ama gerçekten bu eser hem bazı şeyleri öğrenmemizi hem de insanlığımızı ölçmemize yardımcı oluyor...
608 syf.
·35 günde·Beğendi·8/10
Lontano'nun devam kitabi niteligindeki bu kitap tam bir Grange kitabi ve ilk kitapta sorulan tum sorularin yanitini veren bir kitap.
Kitap aslinda iki kisimda incelenebilir. Ilk kisim, Erwan ve iki kardesinin birbirinden habersiz ve alakasiz gibi duran 3 olayi cozme surecini anlatir. Erwan, Lontano'nun sonunda karar verdigi uzere Kongo'ya, babasinin gecmisini cozmek icin 1970'lerdeki olaya odaklanirken diger iki kardes de kendilerini bambaska olaylarin icinde bulurlar.
Kitabin ikinci kismi ise bu uc kolun birbirine baglandigi ve olaylarin cozume kavustugu kisim. Ancak burada Grange okuyucuya pek cok sasirtici supriz de sunmus.
Kitabi genel olarak begensem de, uc koldan ilerleyen kisimda pek cok karakter, benzer isimler, sonrasinda da degistirilmis kimlikler yeni isimler derken biraz karakterler icinde kayboldum. Biraz yavas okumamin da etkisi vardi tabi bu kafa karisikligimda.
608 syf.
Kördüğüm olmuş olaylar dizisiydi adetta kitap. Her yerde bir katil çıkıyor. Evet güzel bir kitaptı. Kitabın ilk kitaba göre o kadar iyi olmadığını söyleyebilirim. Fakat bu kitapta bir Grange kitabı olduğu için okunmaya değerdi. Bazen kitap gerçekten olaylar karmaşasına dönüyordu. Yer yer heyacanladırıp yer yer kafamı karıştırdığını söyleyebilirim. Her cinayet kitabında olduğu gibi bilindik bir sonla bitti kitap.
608 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Morvan ailesi... Herhâlde edebiyat dünyasının tuhaf aileler sıralamasında epey yukarılarda yer alır. Bu beş kişilik ailenin her bireyini ustaca bir kurguyla bir araya getiren ve hikayelerini merakla okutan Grange yaşayan en iyi polisiye yazarlarından biri olarak gösterilmesini sonuna kadar hak ediyor.
Kitabın ilk bölümünü ve Kongo'daki sefaleti anlattığı bölümler ise polisiye romanları edebiyatın parçası olarak görmeyenlerin kararlarını sorgulatacak kadar iyi yazılmış. Şu eleştiriyi de getirmek lazım. Her ne kadar yapılanların Batı sömürgeciliğinin sonucu olduğuna değinilse de biraz daha ön plana çıkarılabilirdi.
Kitabın ikinci bölümü ise klasik Grange kitaplarındaki gibi. Soluk soluğa polisiye kovalamaca...
Polisiye romanları seven herkesin okuduğundan asla pişman olmayacağı bir kitap Kongo'ya Ağıt.
608 syf.
·9/10
2 kitap arası çok ara vermemek lazımmış.öldürülen kişileri düşünürken baya bir hafızamı zorladım.birde işin içine grange nin okuduğum diğer kitaplarıda karışacaktı neredeyse.Benim ara vermem dışında bu seriyi beğendim.lontanonun başları baya bir sıksada sonlara doğru yine kurgu ve anlatım mükemmel.sürükleyici.
608 syf.
·Puan vermedi
Güzel olmasına güzel de zorlama olmuş dediğim çok yer var. Özellikle olayların çözülüp çözülüp sonra bir daha çözülmesi insanı bir süre sonra sıkıyor. Çok gereksiz uzatmaları var, keşke okuyucuyu sıkmadan tek kitapta bitirseymiş kurguyu. 🤷‍️
608 syf.
Açıkçası puan verirken bir süre düşündüm. Ama söz konusu Grange kitapları olunca biraz duygusallıkla değerlendirme yapabiliyorum. Bu sefer de puanlamada böyle oldu ama bu, incelememe hataları sayarak başlamama engel değil. HAFİF SPOILER KOKAN HAREKETLER YAPABİLİRİM ŞİMDİDEN KUSURA BAKMAYIN !.. Öncelikle kitabın içeriğinde gözüme çarpan hatalarda kimi suçlayacağımı şaşırdım. Kah yazara, kah çevirmene, kah baskı kaynaklı hatalara kızdım ama atmosfere kapılarak okuyan bir okuyucu olduğumdan hikayenin akışından uzaklaştırmadım kendimi. Yine de, "de" lerin yazımındaki bariz hatalara, başı sonu tutarlı olmayan bazı cümlelere, yazım hatalarına karşı kayıtsız kalamadım. Bunun yanında, bir bölümde, 30 çeken nisanın 31'inci gününden bahsedilmesi (sadece bir kere, sonrasında 30 nisan olarak yazılmış) de gözümden kaçmadı. Gelelim spoiler kokan hareketlere... Hikaye, Çivi Adam olayının etrafında dönerken Morvanların aile sırları da bu kitapla birlikte çözülüyor. İhtiyar'ın kurduğu saltanat ve köklü aile imajı, dramatik bir yıkıma uğruyor. Bunun yanında aile bireyleri, kendi karakterlerinden beklenmeyecek dönüşümlere de uğruyorlar. İlk kitaptan aklınızda kalan profiller, bu kitapla birlikte köklü değişikliklere uğrayabilir, hazırlıklı olun. Bu arada hatalardan bahsederken aklıma gelmedi, hata olarak da kabul edilmez gerçi ama değinmeden geçmeyeyim.Yazarın, iki Fransız kendi aralarında muhabbet ederken araya İtalyanca kelimeler veya kavramlar sıkıştırması (birkaç yerde) bence gereksiz olmuş. İtalya ile ilgili hiçbir konu yok ortada, bir de bildiğim kadarıyla Fransızlar dillerine önem veren bir millettir, böyle farklı dillerden kelimeleri, konuşurken kullanma gereksinimi duymazlar diye düşünüyorum. Ama birdenbire hoop!.. İtalyanca bir kavram... Sanırım yazarımız İtalyancaya merak salmış. Kolay gelsin diyelim :) Hikayedeki İtalya kısımları ve kitabın hatırı sayılır bir kısmının dekoru olan Afrika, güzel bir çeşni olarak okuyucuya sunulmuş. Koltan olayı merkeze alınabilecek kadar önem teşkil etmiyor konu içerisinde ve nihayete de ermiyor. Öylece kalmış bir şey yani. Afrika'da işler kaldığı yerden devam ediyor demek ki, ezen değişir, ezilen hep aynı kalır... Afrika demişken, Erwan'ın o havan saldırısından sağ çıkışı, biraz zorlamaydı. Yani en azından ben sahneyi hayal ettiğimde, oradan sağ çıkmasını, ve daha sonra kaçabilecek bir halde sağ çıkmasını pek havsalama yediremedim. Finaldeki olay da cabası. Tipik Rambo vakası ya da Fransız Polat Alemdar örneği :) Hafif spoiler derken havayı ağırlaştırdım sanırım. Son olarak şunları da deyip kaçayım o vakit. Lontano ile bu kitap arasında 40 kitap okuduğum halde hikayeden çok da kopmadığımı fark ettim. Bunda yazarın, ilk kitapta olan olayları hatırlatıcı nitelikte detaylara yer vermesinin de etkisi büyük. Ama siz atmosferi dibine kadar hissetmek istiyorsanız ve hala Lontano'yu okumadıysanız iki kitabı da edinip okumaya öyle başlayın. Keyifli okumalar :)
Diplomalı, sinirli, başarıya ulaşmak için her yolu mubah gören tiplerdi; iPhone'larını bir an olsun ellerinden bırakmadan yaşıyorlar ve saatlerce kırmızı ojeli tırnaklarıyla ilgileniyorlardı...
Jean-Christophe Grangé
Sayfa 119 - Doğan Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kongo'ya Ağıt
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050944525
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
“Lontano” devam ediyor!

Bütün yollar cehenneme çıkıyor…
Afrika’da, Floransa’da, Paris’te…
Düşman aynı: Çivi Adam!
İblisle son düello başlıyor!..

Kitabı okuyanlar 1.159 okur

 • Ayşe günaydın
 • Kübranur Öztürk
 • Sahra türk
 • Birsen
 • Şevval Arıkan
 • Aybüke Nisa
 • Cemal Selanik
 • Güleser kutluer
 • Elif Aktaş
 • Haluk Ufuk Canbek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%7.5
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%42.1
45-54 Yaş
%13.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.5
Erkek
%39.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.3 (125)
9
%31.3 (129)
8
%23.3 (96)
7
%9.7 (40)
6
%3.2 (13)
5
%1.7 (7)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları