Konstantinopolis Kapılarında Bir Bahadırlık Romanı

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
412 gösterim
Hikmet Temel Akarsu’dan bir bahadırlık romanı

Bizans’ın kapılarına dayanan ilk Türkler

Roman ve öykü yazarı Hikmet Temel Akarsu’nun, Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’in kapılarına dayanan özgür Türkmen boylarının benzersiz maceralarını anlattığı yeni tarihsel romanı “Konstantinopolis Kapılarında” raflarda.

Malazgirt savaşından sonra “Küçük Asya”yı boydan boya fethederek dönemin dünya imparatorluğu Bizans’ın başkentine dayanan Türkmen boylarının verdikleri mücadele, bir anlamda Anadolu’da ilk Türk devletinin kuruluşunun da hikâyesini oluşturuyor.

“Türk Ortaçağı” olarak adlandırılabilecek bir dönemi ele alan romanda, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’ndaki veraset meselelerinden dolayı kendilerine yeni bir yurt ararken Anadolu’yu mesken tutan, Kutalmışoğlu Süleyman Şah önderliğindeki ilk Türkmen boylarının çarpıcı ve adanmışlık dolu serüvenleri, bugüne kadar Türk edebiyatında benzerine pek rastlanmamış bir teknikle anlatılıyor. Bir zamanlar çok severek okunan kahramanlık maceralarını andıran bu romanda, o eski tarihi hikayelerin tadını bulacaksınız.

Devrim Kunter’in desenleriyle de ayrı bir zenginlik kazanan “Konstantinopolis Kapılarında”, Hikmet Temel Akarsu’nun “Türk Ortaçağı” serisinin ikinci kitabı (İlk kitap: “Özgürlerin Kaderi / Malazgirt”).
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9786050906042
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
nevnihal erdoğan 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu romanın diğer tarihi romanlardan en önemli farkı kuvvetli bir mimari arka plan kurmuş olması ve heyecan unsurunu sürekli ayakta tutması.