Konuştukça Batıyoruz

5,4/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
486 gösterim
Krizdeki siyasetimizin ve ekonomimizin liderleri ve bütün kahramanları bu kitabı mutlaka okumalı... Hem bundan sonra hata yapmamak, hem de 'Bundan önce nerelerde, nasıl hata yaptık' sorularına cevap bulabilmek için... Bugün dünyada iletişim kopukluğundan, birbirleriyle anlaşamamaktan şikayet etmeyen kişi yoktur...

İşte onun için bu kitabı, sadece yöneticiler değil, herkes okumalıdır."
Hıncal Uluç

"Ağızdan çıkıncaya kadar sözün efendisi sizsiniz... Ağızdan çıktı mı, söz sizin efendiniz."
Güneri Civaoğlu

"Susmanın en büyük konuşmak olduğunu hâlâ öğrenemedik. Doğru olarak diyoruz ki 'Susma, sıra sana gelecek' peki konuştukça sıra bize gelmedi mi? Sanıyorum ki en iyisi önce birbirimizi dinlemek olmalı, o zaman sıra hiç birimize gelmeyecek.'
Ergun Hiçyılmaz

İletişim kopukluğu çağımızın en yaygın hastalığıdır. Karşı karşıya kaldığımız pek çok olayda, sık sık kendimizi açıkça ifade edemediğimizi, anlaşılamadığımızı ya da yanlış anlaşıldığımızı düşünmüşüzdür. Konuştukça düzeleceğini sandığımız işler çok kez daha da kötüye gitmiştir.

Birisiyle, herhangi bir konuda anlaşmazlık yaşıyorsunuz. Saatler süren konuşmalardan sonra, birbirinizi oldukça iyi anladığınızı düşünüyorsunuz ama çözüme bir adım bile yaklaşamadığınızı fark ediyorsunuz. Bazen, bırakın çözüme yaklaşmayı, olaylar dallanıp budaklanıp, iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Konuşuyorsunuz! Daha çok konuşuyorsunuz! Genellikle de konuştukça batıyorsunuz.

Peki yanlış nerede? Yanlış, yalnızca karşılıklı konuşarak ve birbirimizi daha iyi anlayarak bütün problemlerin üstesinden gelebileceğimiz şeklindeki yaygın kanıya saplanıp kalmamızda.

Konuştukça Batıyoruz; bu yaygın kanıya meydan okuyor. Bir yandan konuştukça meselelerin nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığını örneklerle anlatırken, öte yandan da nasıl davranılması gerektiğini ortaya koyuyor. Yanlış anlama ve anlaşmazlık arasındaki ince çizgiye dikkat çekip, anlaşmazlıkların üstesinden gelebilmemiz için, bize her zaman kullanabileceğimiz yeni bir yol öneriyor: Stratejik İletişim Yöntemi.

Konuştukça Batıyoruz; yaşadığımız anlaşmazlıkları çözebilmemiz için, öncelikle bir strateji geliştirmemiz gerektiğini ve bu stratejiyi kendi durumunuza uygun olarak nasıl geliştirebileceğimizi gösteriyor, konuşmalarda yaşanan sorunları mizahî bir dille ortaya koyarken, stratejik çözüm yolları da öneriyor. Yaşadığımız anlaşmazlıkların üstesinden gelebilmek için, Stratejik İletişim Yönetimi'nin dört adımını kendi durumumuza uygulamalıyız; böylece problemler ortadan kalkacaktır.

Konuştukça Batıyoruz; Stratejik İletişim Yöntemi'nin dört adımını nasıl uygulayacağımızı yaşanmış olaylar üzerinden açıklıyor. Bize de sadece, bu adımları uygulayıp problemlerimizi halletmek kalıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789944983570
 • Orijinal Adı:
  When Talking Makes Things Worse!
 • Çeviri:
  Deniz Akkuş
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Vallahi ne yalan söyleyeyim sırf bitirmiş olmak için bitirdiğim ve benim için gereksiz bulduğum kitaplardan biri. Zaten hiç bişi de anlamadım ve aklımda kalacak hiç bir çarpıcı cümlesi bile yok. Bilmiyorum, merak eden bi karıştırsın...

Kitaptan 1 Alıntı