Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında

7,6/10  (10 Oy) · 
22 okunma  · 
4 beğeni  · 
703 gösterim
John Steinbeck, gençliğinden beri bir gezi tutkunuydu. Daha 20 yaşlarındayken Pasifik Okyanusu'na açılma hayalleri kuruyordu. Henüz yazarlık serüveninin başındayken dahi ülkesini ve insanlarını gezip görerek tanımayı şiar edinmişti. Ona Nobel Ödülü'nü kazandıran da ülkenin 'ruhunu' bu denli anlayabilmiş olmasıydı. Ne var ki 1960 yılına gelindiğinde bir yazar olarak rüştünü ispat etmiş Steinbeck, önceden tanıdığı ve romanlarında resmettiği Amerika ve Amerikan halkını değil, açıktan açığa tüketim toplumuna dönüşmüş ve bencilliği içine işlemiş bir Amerika bulur etrafında. Hastalığının da iyiden iyiye kendini hissettirdiği bir dönemde Steinbeck'i, karavanı Rochinante ve elbette köpeği Charley'le yollara düşüren, ülkesini 'tanıyamama' halidir. Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında'da, hava kirliliğinden rengi değişmiş gökyüzünün hemen altındaki apartmanların, trafiğe boğulmuş caddelerin, acı fren seslerinin arasında 'toprağa köklerini salma' kaygısı içinde sürüklenen Steinbeck, Amerika'yı yeniden 'keşfediyor'. 

Her kitabı klasikleşmiş Steinbeck'in, gezi edebiyatının en güzel örneklerinden olan bu önemli eseri Türkçede ilk kez okur karşısında... 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789755706603
 • Orijinal Adı:
  Travels with Charley, In Search of America
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tom Jones 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Steinbeck'in Gazap Üzümleri'nden sonra okuduğum bu kitabı insanı alıp belgesel tadında bir geziye götürüyor. Gezmeyi seven biri olan kahramanımız kendine güzel bir karavan yaptırıp, köpeği ile Amerika yollarına düşer. Amacı Amerika'yı anlamak ve keşfetmektir. Geçtiği her eyalette incelemelerde bulunur ve insan davranışlarına eleştirel bir gözle bakar.
Yazar kitapta insan doğasını irdeliyor ve doğru tespitlerde bulunuyor. Kitabın dili akıcı, hikaye tadında. Bazı bölümler var ki sanki yazarla birlikte o topraklarda dolaşıyorsunuz..

"Tecrübelerim bana, bütün milletlere bayıldığımı ama bütün hükümetlerden nefret ettiğimi göstermiştir."

Nur 
15 Şub 02:10 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı okurken anlatıcı ile birlikte bende düştüm yollara, onlar ile gezdim, onlarla insanları tanıdım ve onlarla birlikte kahve içtim. Eğlendirirken düşündüren bir yapısı vardı kitabın. İnce eleştirileriyle insanı düşündürüyor. Kahramanın köpeğine duyduğu sevgi ve şefkat çok güzeldi. John Steinbeck için fazla bir şey söylenemez zaten. Hafif sizi yormadan, sakin bir kitap okumak istiyorsanız. Buyrun bu kitap tam size göre. Ben beğendim

Baran Gündem 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 268 günde · Beğendi · 8/10 puan

İsmine bakınca oldukça keyifli bir yol, macera kitabı okuduğunuzu düşünseniz de gittiği her yerde hem ülke hem dünya hem de yerel bir çok önemli konuya değinilen bir çok yanlışın hatanın gösterildiği aslında ağır sitem içeren bir kitap. Malesef söylediği şeylerde çok haklı yazar. Sadece macera romanı okumak isteyenler belki istediğini bulamayabilir fakat genel olarak oldukça başarılı bir eser olmuş.

ali can san 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

John steinbeck yazın dünyasındaki eşsiz eserlerinden biraz olsun farklı birşeyler yapmak niyetiyle karavanı ve köpeği charley ile amerikada yaptığı geziyi anlatıyor.okurken çok keyif aldım zira amerikanın eyaletlerini toplum yapısını adetlerini biraz olsun öğrenme fırsatı buldum.

Ümit 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 5/10 puan

Kitabın arka kapağını okuyunca çok beklentiye girdim kitap hakkında ama beklediğim gibi değildi. Kitap açıkcası J.Steinbeck seviyesinde değil. Gezdiği yerleri betimlemek yerine psikolojik analiz bekliyordum kitaptan, yanılmışım.

Kitaptan 17 Alıntı

Baran Gündem 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tecrübelerim bana, bütün milletlere bayıldığımı ama bütün hükümetlerden nefret ettiğimi göstermiştir.

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 79)Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 79)
Rabia 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu

İnsan kendine bir hedef belirledi mi, rahatsızlık verse, hatta nahoş olsa bile ille o hedefe ulaşmaya çalışıyor.

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John SteinbeckKöpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck
Rabia 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Dünyada her şeyin bir hedefi olmalı, yoksa insan zihni onu reddeder. Ayrıca bir de maksadı olmalı, yoksa insan vicdanı ondan kaçar.

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John SteinbeckKöpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck
2 /