Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında

8,3/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
547 gösterim
John Steinbeck, gençliğinden beri bir gezi tutkunuydu. Daha 20 yaşlarındayken Pasifik Okyanusu'na açılma hayalleri kuruyordu. Henüz yazarlık serüveninin başındayken dahi ülkesini ve insanlarını gezip görerek tanımayı şiar edinmişti. Ona Nobel Ödülü'nü kazandıran da ülkenin 'ruhunu' bu denli anlayabilmiş olmasıydı. Ne var ki 1960 yılına gelindiğinde bir yazar olarak rüştünü ispat etmiş Steinbeck, önceden tanıdığı ve romanlarında resmettiği Amerika ve Amerikan halkını değil, açıktan açığa tüketim toplumuna dönüşmüş ve bencilliği içine işlemiş bir Amerika bulur etrafında. Hastalığının da iyiden iyiye kendini hissettirdiği bir dönemde Steinbeck'i, karavanı Rochinante ve elbette köpeği Charley'le yollara düşüren, ülkesini 'tanıyamama' halidir. Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında'da, hava kirliliğinden rengi değişmiş gökyüzünün hemen altındaki apartmanların, trafiğe boğulmuş caddelerin, acı fren seslerinin arasında 'toprağa köklerini salma' kaygısı içinde sürüklenen Steinbeck, Amerika'yı yeniden 'keşfediyor'. 

Her kitabı klasikleşmiş Steinbeck'in, gezi edebiyatının en güzel örneklerinden olan bu önemli eseri Türkçede ilk kez okur karşısında... 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789755706603
 • Orijinal Adı:
  Travels with Charley, In Search of America
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tom Jones 
05 Haz 12:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Steinbeck'in Gazap Üzümleri'nden sonra okuduğum bu kitabı insanı alıp belgesel tadında bir geziye götürüyor. Gezmeyi seven biri olan kahramanımız kendine güzel bir karavan yaptırıp, köpeği ile Amerika yollarına düşer. Amacı Amerika'yı anlamak ve keşfetmektir. Geçtiği her eyalette incelemelerde bulunur ve insan davranışlarına eleştirel bir gözle bakar.
Yazar kitapta insan doğasını irdeliyor ve doğru tespitlerde bulunuyor. Kitabın dili akıcı, hikaye tadında. Bazı bölümler var ki sanki yazarla birlikte o topraklarda dolaşıyorsunuz..

"Tecrübelerim bana, bütün milletlere bayıldığımı ama bütün hükümetlerden nefret ettiğimi göstermiştir."

Baran Gündem 
03 Haz 12:35 · Kitabı okudu · 268 günde · Beğendi · 8/10 puan

İsmine bakınca oldukça keyifli bir yol, macera kitabı okuduğunuzu düşünseniz de gittiği her yerde hem ülke hem dünya hem de yerel bir çok önemli konuya değinilen bir çok yanlışın hatanın gösterildiği aslında ağır sitem içeren bir kitap. Malesef söylediği şeylerde çok haklı yazar. Sadece macera romanı okumak isteyenler belki istediğini bulamayabilir fakat genel olarak oldukça başarılı bir eser olmuş.

Ümit 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 5/10 puan

Kitabın arka kapağını okuyunca çok beklentiye girdim kitap hakkında ama beklediğim gibi değildi. Kitap açıkcası J.Steinbeck seviyesinde değil. Gezdiği yerleri betimlemek yerine psikolojik analiz bekliyordum kitaptan, yanılmışım.

Kitaptan 3 Alıntı

Baran Gündem 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tecrübelerim bana, bütün milletlere bayıldığımı ama bütün hükümetlerden nefret ettiğimi göstermiştir.

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 79)Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 79)
Baran Gündem 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gamlı bir ruh, insanı bir mikroptan çok daha hızlı öldürür.

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 48)Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 48)
Baran Gündem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kirlilik ve atık
Amerika şehirleri, porsuk ini gibi etrafı çöple kuşatılmış. Kullandığımız herşey kutularda, kartonlarda, tenekelerde yani o pek bayıldığımız ambalaj denen şeyler içinde geliyor. Attığımız şeylerin oluşturduğu tepeler, kullandığımız şeylerden çok daha fazla. Başka hiçbir şeyde göremesek de en azından çöplerde, üretimimizin ne kadar vahşi ve şuursuz olduğunu görebiliriz; atıklar bunun delili. Bunu herhangi bir sistemi eleştirmek için söylemiyorum ama bu kadar çok atığı kaldıramayacağımız bir zaman gelmeyecek mi merak ediyorum; nehirlerdeki kimyasal atıklar, her yerdeki madeni atıklar, yerin dibine gömülen ya da denizin derinliklerine daldırılan nükleer atıklar. Kızılderili köyleri kendi çöpüne fazlaca battığında sakinleri başka yere taşınırmış. Ama bizim taşınacak başka yerimiz yok...

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 29)Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında, John Steinbeck (Sayfa 29)