Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında

7,5/10  (11 Oy) · 
25 okunma  · 
6 beğeni  · 
740 gösterim
John Steinbeck, gençliğinden beri bir gezi tutkunuydu. Daha 20 yaşlarındayken Pasifik Okyanusu'na açılma hayalleri kuruyordu. Henüz yazarlık serüveninin başındayken dahi ülkesini ve insanlarını gezip görerek tanımayı şiar edinmişti. Ona Nobel Ödülü'nü kazandıran da ülkenin 'ruhunu' bu denli anlayabilmiş olmasıydı. Ne var ki 1960 yılına gelindiğinde bir yazar olarak rüştünü ispat etmiş Steinbeck, önceden tanıdığı ve romanlarında resmettiği Amerika ve Amerikan halkını değil, açıktan açığa tüketim toplumuna dönüşmüş ve bencilliği içine işlemiş bir Amerika bulur etrafında. Hastalığının da iyiden iyiye kendini hissettirdiği bir dönemde Steinbeck'i, karavanı Rochinante ve elbette köpeği Charley'le yollara düşüren, ülkesini 'tanıyamama' halidir. Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında'da, hava kirliliğinden rengi değişmiş gökyüzünün hemen altındaki apartmanların, trafiğe boğulmuş caddelerin, acı fren seslerinin arasında 'toprağa köklerini salma' kaygısı içinde sürüklenen Steinbeck, Amerika'yı yeniden 'keşfediyor'. 

Her kitabı klasikleşmiş Steinbeck'in, gezi edebiyatının en güzel örneklerinden olan bu önemli eseri Türkçede ilk kez okur karşısında... 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789755706603
 • Orijinal Adı:
  Travels with Charley, In Search of America
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tom Jones 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Steinbeck'in Gazap Üzümleri'nden sonra okuduğum bu kitabı insanı alıp belgesel tadında bir geziye götürüyor. Gezmeyi seven biri olan kahramanımız kendine güzel bir karavan yaptırıp, köpeği ile Amerika yollarına düşer. Amacı Amerika'yı anlamak ve keşfetmektir. Geçtiği her eyalette incelemelerde bulunur ve insan davranışlarına eleştirel bir gözle bakar.
Yazar kitapta insan doğasını irdeliyor ve doğru tespitlerde bulunuyor. Kitabın dili akıcı, hikaye tadında. Bazı bölümler var ki sanki yazarla birlikte o topraklarda dolaşıyorsunuz..

"Tecrübelerim bana, bütün milletlere bayıldığımı ama bütün hükümetlerden nefret ettiğimi göstermiştir."