Köpeğiyle Dolaşan Kadın (Otuz Yedi Seçme Öykü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.268
Gösterim
Adı:
Köpeğiyle Dolaşan Kadın
Alt başlık:
Otuz Yedi Seçme Öykü
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
682
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588767
Çeviri:
Ergin Altay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Anton Çehov (1860-1904): Kırk dört yıllık ömrüne karşın, hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işlediği öykü ve oyunlarıyla, dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli 19. yüzyıl yazarlarından biridir. 
Elinizdeki ciltteyse, Çehov'un kısalı uzunlu otuz yedi seçme öyküsü, yazılış sırasıyla yer almakta ve bu büyük ustanın öykü yazarlığının farklı evrelerine ışık tutmaktadır.
681 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Anton Pavloviç Çehov'un, 37 öyküsünü barındıran ve içlerinden bir tanesinin adının verildiği bir eser, Köpeğiyle Dolaşan Kadın. Anton Pavloviç okumamıştım daha önceden. Bunun sebebi Anton Pavloviç değildi elbette. Yazın dünyasında kısa öykülerin, sanki bana her zaman bir şeylerin yarım kalacağı hislerini yaşatma korkusuydu. Ancak Anton Pavloviç Çehov, kesinlikle yarım kalmışlıkların ötesinde eserler meydana getirmiş. Eğer siz 15 sayfa olan bir öyküde bile okuyan bir kişiyi etkileyebiliyor, kişiyi hikaye içine çekmeyi başarabiliyorsanız bu alanda kusursuzsunuz
demektir.

Belki de; kitaba ismini veren Köpeğiyle Dolaşan Kadın, en iyi öyküsüdür diye düşünür iseniz yanılmış olacaksınız. Çünkü içinde çok daha mükemmel hikayeler barındırıyor. Açıkçası neden Köpeğiyle Dolaşan Kadın hikayesinin kapak adı olarak alındığını anlamadım. Mükemmel olan hikâyelerden biri olan, İoniç, çok daha anlamlı olabilirdi.

Az sözle çok şey anlatanlardan, Anton Çehov. Kulak verilmeli...
682 syf.
·47 günde·Beğendi·8/10
Birbirinden farklı 37 hikayeler. Uzun kısa dolu dolu hikayeler. Yazarın bir özelliği hemen hemen çoğu hikayesinin sonunu ölümle intiharla aldatmalarla bitirmesi. Tuhaf.

Kitapta yazım hataları, çevirme hataları da mevcut.

Okumaya değer, keyifli okumalar.
682 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Çehov, yaşanılan olaylara odaklanmaktan daha çok insanların duygu durumlarını, yaşam tarzlarını öyküleştiren yazarlardan biridir. Bu kitapta 37 tane öyküsü bulunuyor. Tabi ki her öykünün derinliği bir değil. Benim çok sevdiğim öyküleri bir iki cümleyle anlatayım.

Ölüm cezası tartışmasıyla ortalık alevlenir ve bir banker ile genç bir hukukçu bahse girerler. Hukukçu 15 yıl buyunca bir odada mahkum gibi yaşarsa karşılığında bankerden iki milyon alacaktır. Bir insanın tüm dış etkenlerden sıyrılıp, okuyarak kendini bulmasının öyküsüdür Bahis.

Düşmanlar öyküsü şöyle başlar: “Karanlık bir eylül akşamı saat dokuzda, bölge doktoru Krilov’un tek çocuğu, altı yaşındaki oğlu Andrey difteriden öldü. “ Bir insanın yaşayabileceği belki de en büyük acıyı yaşayan doktorun, yaşadığı acı ile kendi mesleğinin etik değerleri arasında kalmasının hikayesi aktarılıyor. “Başkalarının hayatı insanın her çeşit iç acısından önemlidir!” Önemli midir gerçekten?

Sıkıcı Bir Öykü, Profesör Nikolay Steoanoviç’in bize içini döktüğü, son zamanlarda yaşadığı sorunlar ve düşünce biçimindeki olumsuz değişmelerin kaynağını bulmaya çalıştığı bunu yaparken de zorunlu olarak yapması gereken ailevi görevler arasında sıkışıp kalmanın verdiği sıkıntıyı anlatan bir bireyin öyküsü.

Efsanelerle içiçe girmiş bir sanrı yaşayan Kovrin, arasıra siyahlar giymiş bir keşiş görür. Felsefeyle ilgilenmekten büyük haz duyan kahramanımız bu yolda kendisine hayali bir yoldaş bulur. Tabi bu ilişki dışardan tek taraflı görünmeye başlanılınca, Kovrin özel olma ve sıradan olma arasında tercih yapmak zorunda kalır. “Siyahlar Giymiş Keşiş: Senin hayal dünyanda varım, senin hayal dünyanda doğanın bir parçası olduğuna göre doğada da varım demekti. “

İonıç öyküsü, S.’den on versta uzaktaki Dyalij’in köy hekimliğine atanan Dmitri İonıç Starsev’in bu köyde yaşadıklarını anlatıyor. Eğlenceli ama bir o kadar da sıkıcı olan bu kentte aşık olan İonıç, aşkının karşılığını alamayınca kendini işine adar. Çalışır, durmadan dinlenmeden çalışır. Bu öykü özgür ruhların döne dolaşa bağlı ruhlara nasıl dönüştüğünün bir anlatısıdır.

Bir Hasta; Karalyov ile hastası Liza arasındaki konuşmalara odaklanan öykü, insanlar için dostluğun önemini anlatmasının yanında fabrika işçilerinin yaşadığı durumları da anlatan kısa ama bir o kadar da çok katmanlı bir anlatıya sahip. “ Yapayalnız bir insanım. Annem var severim onu ama gene de yalnızım. Yaşamım bu yola girmiş bir kere… Yanız insanlar çok okurlar, ama az konuşur az duyarlar. Yaşam bir sırdır onun için. Gizemcidirler, iblisi görürler sık sık, karşılarında olmasa bile görürler onu. “

Diğer sevdiğim öyküler; Bukalemun, Başkalarının Derdi, Sinir Bozukluğu, Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Korku, Boynundaki Anna Nişanı, Aşk Üzerine, Çukurda
682 syf.
·9/10
Değerli bir eser. Seçme öyküler ile hayatın umudun hırsın yokluğun insanları ne hallere getirdiği umutsuzluk la yok ettiği hayatların anlatımı.
Sanırım çevirmenin işi olacak bu. Çünki Ruslar valla diye yemin etmezler. :)
Çok güzel seviyorsun dedi,bunu hak etmediğini gördüm vazgeçtim sevmekten O'nu.Kahrından gitti.Gitsin.
Bu arada yukarıda, güneşin denize yavaş yavaş indiği ufukta bulutlar toplanıyorlardı.Bulutlardan biri zafer takına, biri aslana,bir başkası da makasa benziyordu. Bulutların arkasından ,geniş, yeşil bir ışın çıktı, gökyüzünün ta ortasına kadar uzandı. Cok geçmeden mor bir ışın geldi yanına, onun yanına da sarı, arkasından pembe... Bir leylak ağacı gibiydi gökyüzü.Bu görkemli, göz kamaştıran gökyüzünü görünce okyanus da -adları hiç bir dilde olmayan- tutku, sevinç, sevgi dolu renklere büründü yavaş yavaş.
Ah! Ömürlerinde hiç sevmeyenler ne kadar habersizlermiş dünyadan!
Anton Çehov
Sayfa 506 - İş Bankası Kültür Yayınları, 8.Basım, Rusça Aslından Çeviren: Ergin Altay
Bugün bir şey yapıyorum,bunu neden yaptığımı yarın anlayamıyorum.Petersburg'da devlet hizmetine girdim,korktum;tarımla uğraşmak için buraya geldim,gene korktum...Çok az biliğimizi,bu yüzden de her gün yanıldığımızı,haksızlıklar ettiğimizi,başkalarını yok yere suçladığımızı,mutsuz ettiğimizi;tüm gücümüzü bize hiç de gerekli olmayan,yaşamımızı engelleyen şeylere harcadığımızı görüyorum.Bütün bunların neye,kime yaradığını bilmediğim,anlayamadığım için de korkuyorum.İnsanları anlayamıyorum ben dostum,korkuyorum onlardan.Köylülere bakınca dehşete kapılıyorum.Bu insanların hangi yüce amaçlar uğruna çektiklerini,niçin yaşadıklarını anlayamıyorum.yaşam bir haz ise köylüleri gereksiz ve artık insanlar saymak gerekir;yok eğer yaşamın bir anlamı da amacı da yokluk ile katı,umutsuz bir bilgisizlikse,o zaman bu işkencenin kimin işine yaradığını,ne için sürdürüldüğünü anlayamıyorum...Hiç kimseyi,hiç birseyi anlayamıyorum.
Anton Çehov
Sayfa 281 - İŞ KÜLTÜR
Doğada bir umutsuzluk, bir tedirginlik vardı. Odasında bir başına oturmuş, geçmişi unutmağa çalışan düşmüş bir kadın gibi, ilkbahar, yaz anılarını düşünüyor, kaçınılmaz kışı, boynunu eğmiş, bekliyordu.Düşmanlar öyküsünden.
"... er geç sona ermeyen bir şey yoktur hayatta."
Anton Çehov
Sayfa 490 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Köpeğiyle Dolaşan Kadın
Alt başlık:
Otuz Yedi Seçme Öykü
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
682
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588767
Çeviri:
Ergin Altay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Anton Çehov (1860-1904): Kırk dört yıllık ömrüne karşın, hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işlediği öykü ve oyunlarıyla, dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli 19. yüzyıl yazarlarından biridir. 
Elinizdeki ciltteyse, Çehov'un kısalı uzunlu otuz yedi seçme öyküsü, yazılış sırasıyla yer almakta ve bu büyük ustanın öykü yazarlığının farklı evrelerine ışık tutmaktadır.

Kitabı okuyanlar 112 okur

  • Kürşad Yavan
  • Ebrar Beyza Aydın
  • rca
  • Pembe J.
  • Ezgi Göktürk
  • Sefa Öztürk
  • DrKitapsever
  • Kaan
  • Ekrem
  • Dursun Yener

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%38.6
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.1
Erkek
%55.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (11)
9
%30.8 (12)
8
%25.6 (10)
7
%10.3 (4)
6
%0
5
%0
4
%2.6 (1)
3
%0
2
%2.6 (1)
1
%0