Köpeğiyle Dolaşan Kadın Otuz Yedi Seçme Öykü

8,8/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
921 gösterim
Anton Çehov (1860-1904): Kırk dört yıllık ömrüne karşın, hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işlediği öykü ve oyunlarıyla, dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli 19. yüzyıl yazarlarından biridir.
Elinizdeki ciltteyse, Çehov'un kısalı uzunlu otuz yedi seçme öyküsü, yazılış sırasıyla yer almakta ve bu büyük ustanın öykü yazarlığının farklı evrelerine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  682
 • ISBN:
  9789754588767
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 16 Alıntı

BİROL COŞKUN 
17 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir olay için doğru gibi gözüken bir çözüm, öteki on tanesini daha bir karışık, içinden çıkılmaz yapar. Bence en iyisi, her olayı, genel bir kural çıkarmaya çalışmadan, özel olarak incelemek, yalnızca onun için bir sonuca varmaktır. Doktorların dediği gibi, her olayı kendi koşulları içinde değerlendirmeli."

Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 482)Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 482)
BİROL COŞKUN 
17 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yalnız yaşayan insanların anlatmaya can attıkları bir şeyleri vardır daima."

Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 482)Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 482)
BİROL COŞKUN 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zenginleştikleri ölçüde Tanrı'ya, ruhun kurtuluşuna olan inançlarını yitiren; ancak bu dünyada ki yaşamlarının sonu karşısında korktuklarından, ne olur ne olmaz diyerek mum adayan, ayinlere giden zengin köylüler korkuyorlardı ölümden.

Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 474)Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 474)
BİROL COŞKUN 
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Karılarımız, çocuklarımız, öğrencilerimiz bizde adımızı, etiketimizi değil kendimizi, insan yönümüzü sevsinler istiyorum.

Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 216)Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 216)

Cesareti ruhundan karnına geçmiş, orayı kazımış, sonra topuklara inmiş, çizmelerine saplanmıştı... Oysa delik deşikti çizmelerinin altı... Felaket!

Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 4 - Elçi öyküsünden.)Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 4 - Elçi öyküsünden.)

İki fakültede okumamı bir mucize sayıyorlar; iki yıl sonra bir kenara atılacak, unutulup gidecek bir yapıt yazdığım için göklere çıkarıyorlar beni; ama düşmüş kadınlardan, şu sandalyelerden söz ettiğim gibi kayıtsız söz edemediğim için doktora gösteriyorlar beni, deli diyorlar, bana acıyorlar!

Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 109 - Sinir Bozukluğu öyküsünden.)Köpeğiyle Dolaşan Kadın, Anton Çehov (Sayfa 109 - Sinir Bozukluğu öyküsünden.)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber