Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

9,3/10  (48 Oy) · 
94 okunma  · 
45 beğeni  · 
4.092 gösterim
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9786059702614
 • Orijinal Adı:
  The Boy Who Was Raised As a Dog
 • Çeviri:
  Belgin Selen Haktanır
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Büşra Bayırlı 
 03 Mar 00:34 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitaba denk geliş hikayem, Adem Güneş'in bu kitabı okuduğunu görmemle başladı. (Kitapyurdun da yazarlar ne okuyor kısmında) İsmi dikkatimi çok çekmişti. Araştırdım. Satışı yoktu. 1,5 yıldır da tekrar basılmasını bekledim. Beklediğim ve merak ettiğim kadar varmış.

Dünyaca ünlü çocuk psikiyatristi Dr.Perry, sıradışı olaylara maruz kalmış çocukların hikayelerini kaleme almış. Gözleri önünde annesi öldürülen ve saatlerce annesinin bedeniyle aynı odada kalan Sandy, küçükken annesinin yeteri kadar ilgisini görmeyen ve bu durumdan dolayı hiç kilo almayan dört yaşındaki Laura, bebekken bilinçsiz anne baba tarafından yalnız bırakılmış Leon ve çoğunlukla istismar yaşamış çocuklar... Vaka hakkında önce çocuk ve aile hakkında araştırma yapılıp bilgi sahibi olunuyor. Daha sonra tedavi ve tedavi yöntemleriyle iyileştirme süreci başlıyor. Fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan çöküş yaşayan çocukların hayata nasıl döndürüldüğünün kanıtı aslında bu kitap. Umut ışığı her daim vardır.

Kitap ismini, Justin'in başından geçenlerden dolayı alıyor. Anne babası yok. Ona bakan kişi ise çocuğa dair hiçbir şey bilmeyen köpek bakıcısı. Köpeklere nasıl bakıyorsa ona da öyle bakıyor. Devamı ise kitapta ;)

Geçen olaylar seksenli, doksanlı yıllarda yaşansa da ve ne kadar zaman geçmiş olursa olsun yaşanılan sorunlar aynı. İşte bu yüzden her anne babanın, öğretmenin, psikoloğun, psikiyatristin okuması gereken kitaplardan.