Adı:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702614
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy Who Was Raised As a Dog
Çeviri:
Belgin Selen Haktanır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.
Kitaba denk geliş hikayem, Adem Güneş'in bu kitabı okuduğunu görmemle başladı. (Kitapyurdun da yazarlar ne okuyor kısmında) İsmi dikkatimi çok çekmişti. Araştırdım. Satışı yoktu. 1,5 yıldır da tekrar basılmasını bekledim. Beklediğim ve merak ettiğim kadar varmış.

Dünyaca ünlü çocuk psikiyatristi Dr.Perry, sıradışı olaylara maruz kalmış çocukların hikayelerini kaleme almış. Gözleri önünde annesi öldürülen ve saatlerce annesinin bedeniyle aynı odada kalan Sandy, küçükken annesinin yeteri kadar ilgisini görmeyen ve bu durumdan dolayı hiç kilo almayan dört yaşındaki Laura, bebekken bilinçsiz anne baba tarafından yalnız bırakılmış Leon ve çoğunlukla istismar yaşamış çocuklar... Vaka hakkında önce çocuk ve aile hakkında araştırma yapılıp bilgi sahibi olunuyor. Daha sonra tedavi ve tedavi yöntemleriyle iyileştirme süreci başlıyor. Fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan çöküş yaşayan çocukların hayata nasıl döndürüldüğünün kanıtı aslında bu kitap. Umut ışığı her daim vardır.

Kitap ismini, Justin'in başından geçenlerden dolayı alıyor. Anne babası yok. Ona bakan kişi ise çocuğa dair hiçbir şey bilmeyen köpek bakıcısı. Köpeklere nasıl bakıyorsa ona da öyle bakıyor. Devamı ise kitapta ;)

Geçen olaylar seksenli, doksanlı yıllarda yaşansa da ve ne kadar zaman geçmiş olursa olsun yaşanılan sorunlar aynı. İşte bu yüzden her anne babanın, öğretmenin, psikoloğun, psikiyatristin okuması gereken kitaplardan.
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, On çocuğun gerçek hikayelerinden sadece biri. Onun hikayesinin kitabı adlandırmış olması, yaralarının diğerlerinden daha derin, daha kanamalı olduğu anlamını taşımıyor. Her çocuk belki farklı noktalarından ama derinden, en derinden almış yarasını. Benzer hikayeleri olan sayısız çocuktan sadece on talihli çocuk. Talihleri varmış çünkü onlara dertleri hususunda otorite olarak kabul edilen, Psikiyatri Profesörü Bruce D. Perry'nin eli uzanmış. Bu on cesur çocuk hikayeleriyle, yetişkinlere özellikle çocuk yetiştirme sorumluluğunu almış, alacak olan yetişkinlere de önemli mesajlar veriyor.
Çocukların dünyası bambaşka bir dünya. Hayatımızın ilk senelerini çoğumuz hatırlamayız bile... Oysa o 3 senede yaşadığımız en minik olayın bile ileride verebileceği kocaman patlakları tahmin bile edemeyiz. Bu kitap bunlara dokunuyor işte. Bir psikiyatristin 10 ayrı vakasını anlatıyor. Bilimsel yanlar da es geçilmeden anlatılmış çok fazla bilgi katacak düzeyde yazılmış mükemmel bir kitap.
Bir çocuk psikiyatristinin olumsuz yaşam deneyimleri yaşayan çocuklar ve bu çocukların yaşadığı travmaya yönelik mesleki çalışmalarını öyküleme metoduyla ele alan kitap sanırım an itibariyle en begendigim kitap olma özelliğini kazandı.
Her öyküde başucu kaynağı niteliğinde deneyimler kazanıyormuş hissiyle ilerliyorsunuz.
Çocuklarla çalışan tüm disiplinlerin; psikoloji, psikiyatri, sosyal hizmet, tüm eğitimciler, adli ve kolluk birimlerde çalışan meslek elemanlarının okuması gereken kaynak bir kitap.
Masum bir çocuğun haketmediği bu ağır şeyleri yaşamasına Tanrı neden izin veriyor diye bağıra bağıra ağlamak istedim. Kötü muamele karşısında psikiyatrik vakalar haline gelen ancak asla bir özür olarak nitelendirilmeyen davranıştaki çocukların bu süreçte yanlarında olan aynı zamanda kitabın yazarı olan Bruce olayları kendi gözlemleriyle aktarmış. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanmayı ihmal etmemiş. Erken yaşta yaşanan bu karmaşık ilişkilerin çocukların hayatlarını ve seçimlerini nasıl etkilediğini anlatmış. Kitaptaki kötü karakterlere ve dolayısıyla bu olayların gerçek faillerine lanet okudum. Her insan insani değildir..
Nasıl olur da bu kitabın incelemesini yapmayı unutmuşum! !
Kitabın adı biraz itici gelmişti ama Adını içerisinde anlatılan olayların birisinden almış.
Çocuk psikiyatristi Bruce D. Perry, hep böyle travma geçirmiş çocuklarla olan çalışmalarını hikaye ediyor kitapta. Köpek gibi yetiştirilmiş olan Justin sadece bir tanesi. Bir Ergoterapist gözünden okudum. Bu kitabı sadece terapistlerin ve terapist adaylarının değil lise öğrencileri de dahil olmak üzere tüm eğitimcilerin ve ailelerin okumasını isterim.Hatta bütün lise ve üniversitelerde de zorunlu olarak okutulmalı.
Beynin gelişme ve çalışma sistematiğini anlamaya yarayan çok değerli bilgiler edinebilirsiniz.
Bir yetişkinin ya da bir çocuğun hangi davranışı neden yaptığını yorumlama konusunda yardımcı olabilecek bir kitap.
Travma, psikoloji, nöroloji gibi konulara ilgi duymayan ve hatta bu kavramları bilmeyenlerin bile anlayabileceği, çok yalın bi o kadar da sürükleyici bir kitap.
***
Hikayesi anlatılan çocuklar arasında tacize uğramış, şiddet görmüş olanlar var, erken dönem ihmalkarlık kurbanı olanlar da. Görülen gelişim gerilikleri, korku ve stres tepkilerinin tedavi süreçlerini anlatıyor yazar. Ve maalesef ki hepsi de gerçek olaylar.. "Bir çocuğun ne kadar çok sağlıklı ilişkisi varsa, herhangi bir travmayı atlatıp ilerleme kaydetmesi de o kadar ihtimal dahilindedir. Unutmayın ki;
En etkili terapi Sevgidir.
Hangımız kac tramvatık vakalar gecırmısz bılemeyız. Ama bu cocukların geçmişine baktıgım zaman halıme birkez daha şükrettım. Çok çarpıcı hıkayeler ve resmen tüyleri ürpertırcesine etkılendım. Okuduktan sonra düşünüp baktım tekrar. Belkı kendı yaralarımızı derınen iyileştiremeyız ama yanımda olan evlatllarımı zarar vermeden dört elle sarılarak hayatlarını güzel anlar bırakarak yetıstırme yolunda ilerlemeye devam
10 tane gerçek hikaye... Kitapta; Dr. Perry'nin travma geçirmiş çocuklara yaklaşımı , tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şiddet görmüş, tacize uğramış , bilerek ya da farkında olmadan ihmal edilmiş çocukların yaşadıkları sıkıntıları , gelişim bozuklukları ve gerilikleri , korku ve stres tepkilerini okurken sarsılabilirsiniz . Ama Dr. Perry ve onun gibi insanlar sayesinde hep bir umut olduğunu yüreğinizde hissediyorsunuz.
Bir kitaptan daha fazlası ... Mutlaka kitaplığınızda bulunmalı. Bir kerelik okuyup kenara koymalık değil , ara ara açıp tekrar okunmalı.
Şu günlerde gündemde olan çocuk tacizleri olaylarının üzerine güzel bir okuma oldu. Travma yaşamış çocuklara nasıl davranılması gerekir tedavisinde izlenmesi gereken yollar nedir çok güzel açıklanmış. Özellikle annelere tavsiyemdir.
Kitabı dün gece geç saatlerde bitirdim. İnanın okurken hiç bitmeyecek sandım. Her bölümde travma yaşayan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Aynı zamanda hastalıklarla ilgili bilgiler veriliyor. Benim de strese varmı kronik görme sorunum var stres olduğum an gözlerim kapanıyor ve göremiyorum. Kitapta kendi hastalığımla da bağlantılı çok şey öğrendim. Küçücük çocuklar bu işkenceleri tecavüzleri ilgisizliği nasıl hakeder Ya da hangi bilinç düzeyi çocuğun bunu gerçekten hakettiğini düşünür. İnanın aklım almıyor. Bazı bölümler de gerçekten gözlerim doldu böyle hayretler içerisinde okudum. Annesinin cinayete kurban gibişini izleyen bir çocuğun travması ve küçükken annesinin arkadaşı tarafından tecavüze uğrayan kızın hikayesi beni çok kötü yaptı. Kitapta isimler değiştirilmiş yazar zaten kitabın başında bundan bahsediyor. Kitap ilk basıldığında sadece 10 farklı travma hikayesi varmış. Ama ben genişletilmiş baskısını almışım önsözde bundan bahsediliyor. Beyinle ilgili tablolar şemalar ve kitabın son bölümünde soru cevaplar var. Okunup ibret alınması gereken bir kitap. İnsanoğlu olarak gerçekten çok kötüyüz bunu bir kez daha anlamış oldum.
Çocukları anlama konusunda alanıma katkısı olacağını düüşündüğüm bir kitaptı, yanılmadığım için gerçekten çok mutluyum. Kitapta geçen olayların gerçek olmasının vermiş olduğu kızgınlık, üzüntü vb. birçok duyguyu yaşıyorsunuz. İnsan bir başka insana hele de savunmasız bir insana bunu nasıl yapar diye çok düşünüyorsunuz. Gelişim evresinde yaşanan ufak gibi görünen yanlış bir davranışın çocuğun dünyasına açtığı onarılamaz yaraları gözler önüne seriyor. Okurken duygudan duyguya öylesine geçişler yaptım ki artık dışardaki davranış problemleri olan çocukları gözlemlerken bebekken nasıl bir ortamda büyüdü diye çok sorguluyorum.
Her bölüm kendi içinde birer makale niteliğinde. Bilimsel terimler çokca kullanılmakta ancak açıklaması hemen bir sonraki paragrafta yapılıyor. Okuduğum ve bilgilendiğim bir kitap oldu, ilk fırsatta tekrar okuyacağım. Kitapseverlere iyi okumalar...
Bir çocuk psikoloğunun hastalarının hayatlarından seçerek oluşturduğu 10 hikayeden oluşuyor. Açıkçası, ilk hikayeden sonra bıraktım ve devam edemedim. Herkesin, midesinin kaldırabileceği bit kitap değil. Hele çocukların yaşadıkları olunca, daha da fazla etkilemiyor insan.
Kişinin bir benlik geliştirebilmesi için , seçim yapması ve bu seçimlerin sonuçlarından öğrenmesi gerekir; size öğretilen tek şey itaat etmek olursa, neleri sevdiğinizi ve istediğinizi anlamanız mümkün olmaz.
Düşüp dizlerini sıyırdıktan sonra annelerine bakan küçük çocukları hepimiz görmüşüzdür; anne endişeli görünmüyorsa, çocuk ağlamaz ama tam aksi bir ifade görürse, avaz avaz ağlamaya başlar.
Negatif duygular olayları pozitif duygulara göre daha hatırlanır kılar, bunun nedeni olumsuz olayları hatırlamak ve ilerde tekrarlanırlarsa onlardan kaçınmak hayatta kalabilmek için kritiktir..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702614
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy Who Was Raised As a Dog
Çeviri:
Belgin Selen Haktanır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.

Kitabı okuyanlar 229 okur

  • Özge Uçan
  • Emine Demirkan
  • Gülperi Celep
  • Cansu Örtgen
  • Derya Akgul
  • Eda Cesur
  • Tuğçe KARA
  • Cansel Beyazoğlu
  • İbrahim Tomur
  • Songül D.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%35.9
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%2.6
55-64 Yaş
%5.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.7
Erkek
%14.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.5 (51)
9
%19.8 (20)
8
%18.8 (19)
7
%5 (5)
6
%1 (1)
5
%1 (1)
4
%0
3
%0
2
%1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları