Köpek Gibi Büyütülmüş ÇocukMaia Szalavitz, Bruce D. Perry

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.845
Gösterim
Adı:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
456
ISBN:
9786059702614
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy Who Was Raised As a Dog
Çeviri:
Belgin Selen Haktanır
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.
Kitaba denk geliş hikayem, Adem Güneş'in bu kitabı okuduğunu görmemle başladı. (Kitapyurdun da yazarlar ne okuyor kısmında) İsmi dikkatimi çok çekmişti. Araştırdım. Satışı yoktu. 1,5 yıldır da tekrar basılmasını bekledim. Beklediğim ve merak ettiğim kadar varmış.

Dünyaca ünlü çocuk psikiyatristi Dr.Perry, sıradışı olaylara maruz kalmış çocukların hikayelerini kaleme almış. Gözleri önünde annesi öldürülen ve saatlerce annesinin bedeniyle aynı odada kalan Sandy, küçükken annesinin yeteri kadar ilgisini görmeyen ve bu durumdan dolayı hiç kilo almayan dört yaşındaki Laura, bebekken bilinçsiz anne baba tarafından yalnız bırakılmış Leon ve çoğunlukla istismar yaşamış çocuklar... Vaka hakkında önce çocuk ve aile hakkında araştırma yapılıp bilgi sahibi olunuyor. Daha sonra tedavi ve tedavi yöntemleriyle iyileştirme süreci başlıyor. Fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan çöküş yaşayan çocukların hayata nasıl döndürüldüğünün kanıtı aslında bu kitap. Umut ışığı her daim vardır.

Kitap ismini, Justin'in başından geçenlerden dolayı alıyor. Anne babası yok. Ona bakan kişi ise çocuğa dair hiçbir şey bilmeyen köpek bakıcısı. Köpeklere nasıl bakıyorsa ona da öyle bakıyor. Devamı ise kitapta ;)

Geçen olaylar seksenli, doksanlı yıllarda yaşansa da ve ne kadar zaman geçmiş olursa olsun yaşanılan sorunlar aynı. İşte bu yüzden her anne babanın, öğretmenin, psikoloğun, psikiyatristin okuması gereken kitaplardan.
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, On çocuğun gerçek hikayelerinden sadece biri. Onun hikayesinin kitabı adlandırmış olması, yaralarının diğerlerinden daha derin, daha kanamalı olduğu anlamını taşımıyor. Her çocuk belki farklı noktalarından ama derinden, en derinden almış yarasını. Benzer hikayeleri olan sayısız çocuktan sadece on talihli çocuk. Talihleri varmış çünkü onlara dertleri hususunda otorite olarak kabul edilen, Psikiyatri Profesörü Bruce D. Perry'nin eli uzanmış. Bu on cesur çocuk hikayeleriyle, yetişkinlere özellikle çocuk yetiştirme sorumluluğunu almış, alacak olan yetişkinlere de önemli mesajlar veriyor.

Benzer kitaplar

Çocukların dünyası bambaşka bir dünya. Hayatımızın ilk senelerini çoğumuz hatırlamayız bile... Oysa o 3 senede yaşadığımız en minik olayın bile ileride verebileceği kocaman patlakları tahmin bile edemeyiz. Bu kitap bunlara dokunuyor işte. Bir psikiyatristin 10 ayrı vakasını anlatıyor. Bilimsel yanlar da es geçilmeden anlatılmış çok fazla bilgi katacak düzeyde yazılmış mükemmel bir kitap.
Hangımız kac tramvatık vakalar gecırmısz bılemeyız. Ama bu cocukların geçmişine baktıgım zaman halıme birkez daha şükrettım. Çok çarpıcı hıkayeler ve resmen tüyleri ürpertırcesine etkılendım. Okuduktan sonra düşünüp baktım tekrar. Belkı kendı yaralarımızı derınen iyileştiremeyız ama yanımda olan evlatllarımı zarar vermeden dört elle sarılarak hayatlarını güzel anlar bırakarak yetıstırme yolunda ilerlemeye devam
Masum bir çocuğun haketmediği bu ağır şeyleri yaşamasına Tanrı neden izin veriyor diye bağıra bağıra ağlamak istedim. Kötü muamele karşısında psikiyatrik vakalar haline gelen ancak asla bir özür olarak nitelendirilmeyen davranıştaki çocukların bu süreçte yanlarında olan aynı zamanda kitabın yazarı olan Bruce olayları kendi gözlemleriyle aktarmış. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanmayı ihmal etmemiş. Erken yaşta yaşanan bu karmaşık ilişkilerin çocukların hayatlarını ve seçimlerini nasıl etkilediğini anlatmış. Kitaptaki kötü karakterlere ve dolayısıyla bu olayların gerçek faillerine lanet okudum. Her insan insani değildir..
Şu günlerde gündemde olan çocuk tacizleri olaylarının üzerine güzel bir okuma oldu. Travma yaşamış çocuklara nasıl davranılması gerekir tedavisinde izlenmesi gereken yollar nedir çok güzel açıklanmış. Özellikle annelere tavsiyemdir.
10 tane gerçek hikaye... Kitapta; Dr. Perry'nin travma geçirmiş çocuklara yaklaşımı , tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şiddet görmüş, tacize uğramış , bilerek ya da farkında olmadan ihmal edilmiş çocukların yaşadıkları sıkıntıları , gelişim bozuklukları ve gerilikleri , korku ve stres tepkilerini okurken sarsılabilirsiniz . Ama Dr. Perry ve onun gibi insanlar sayesinde hep bir umut olduğunu yüreğinizde hissediyorsunuz.
Bir kitaptan daha fazlası ... Mutlaka kitaplığınızda bulunmalı. Bir kerelik okuyup kenara koymalık değil , ara ara açıp tekrar okunmalı.
Kitabı dün gece geç saatlerde bitirdim. İnanın okurken hiç bitmeyecek sandım. Her bölümde travma yaşayan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Aynı zamanda hastalıklarla ilgili bilgiler veriliyor. Benim de strese varmı kronik görme sorunum var stres olduğum an gözlerim kapanıyor ve göremiyorum. Kitapta kendi hastalığımla da bağlantılı çok şey öğrendim. Küçücük çocuklar bu işkenceleri tecavüzleri ilgisizliği nasıl hakeder Ya da hangi bilinç düzeyi çocuğun bunu gerçekten hakettiğini düşünür. İnanın aklım almıyor. Bazı bölümler de gerçekten gözlerim doldu böyle hayretler içerisinde okudum. Annesinin cinayete kurban gibişini izleyen bir çocuğun travması ve küçükken annesinin arkadaşı tarafından tecavüze uğrayan kızın hikayesi beni çok kötü yaptı. Kitapta isimler değiştirilmiş yazar zaten kitabın başında bundan bahsediyor. Kitap ilk basıldığında sadece 10 farklı travma hikayesi varmış. Ama ben genişletilmiş baskısını almışım önsözde bundan bahsediliyor. Beyinle ilgili tablolar şemalar ve kitabın son bölümünde soru cevaplar var. Okunup ibret alınması gereken bir kitap. İnsanoğlu olarak gerçekten çok kötüyüz bunu bir kez daha anlamış oldum.
Herkesin mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum.. İnsanların davranışlarının altında yatanları anlayacak, birçok önyargılarınızdan kurtulacak insanlara daha az öfkeleneceksiniz..Gerçek bir psikiyatrın gerçek hikayelerinden oluşan bir eser.. Çok severek okudum ve tekrar tekrar okuyacagım ..
Çocukları anlama konusunda alanıma katkısı olacağını düüşündüğüm bir kitaptı, yanılmadığım için gerçekten çok mutluyum. Kitapta geçen olayların gerçek olmasının vermiş olduğu kızgınlık, üzüntü vb. birçok duyguyu yaşıyorsunuz. İnsan bir başka insana hele de savunmasız bir insana bunu nasıl yapar diye çok düşünüyorsunuz. Gelişim evresinde yaşanan ufak gibi görünen yanlış bir davranışın çocuğun dünyasına açtığı onarılamaz yaraları gözler önüne seriyor. Okurken duygudan duyguya öylesine geçişler yaptım ki artık dışardaki davranış problemleri olan çocukları gözlemlerken bebekken nasıl bir ortamda büyüdü diye çok sorguluyorum.
Her bölüm kendi içinde birer makale niteliğinde. Bilimsel terimler çokca kullanılmakta ancak açıklaması hemen bir sonraki paragrafta yapılıyor. Okuduğum ve bilgilendiğim bir kitap oldu, ilk fırsatta tekrar okuyacağım. Kitapseverlere iyi okumalar...
Bir çocuk psikoloğunun hastalarının hayatlarından seçerek oluşturduğu 10 hikayeden oluşuyor. Açıkçası, ilk hikayeden sonra bıraktım ve devam edemedim. Herkesin, midesinin kaldırabileceği bit kitap değil. Hele çocukların yaşadıkları olunca, daha da fazla etkilemiyor insan.
Eğer psikolojiye ilgi duyuyorsanız,size oldukça ilginç şeyler öğretecek bir kitap.Bir çocuğun beyninin nasıl geliştiğini,üç yaşına kadar aldığı bakımın nasıl tüm hayatını etkilediğini,bazı duyguları bebekken öğrenemezsek sonrasında asla öğrenemeyeceğimizden bahsediyor.Travmatik geçmişiniz varsa sizi derinden etkileyip,acı çekmenize sebep olabilir.
Düşüp dizlerini sıyırdıktan sonra annelerine bakan küçük çocukları hepimiz görmüşüzdür; anne endişeli görünmüyorsa, çocuk ağlamaz ama tam aksi bir ifade görürse, avaz avaz ağlamaya başlar.
Negatif duygular olayları pozitif duygulara göre daha hatırlanır kılar, bunun nedeni olumsuz olayları hatırlamak ve ilerde tekrarlanırlarsa onlardan kaçınmak hayatta kalabilmek için kritiktir..
Kokuları, sakin olduklarında çıkardıkları agucuklar, pürüzsüz tenleri ve özellikle de yüzleri içimizi mutlulukla kaplayacak biçimde tasarlanmıştır.
Bazen farklı olanı ötekileştirerek veya daha aşağı görerek, kendimizi daha akıllı, daha üstün veya daha yetenekli gibi algılarız. Türümüzün en çirkin davranışlarının kökü algılanmış tehdide karşı ortaya çıkan bu temel beyin tepkisinde gizlidir. Anlayamadığımız şeyden hemen korkmaya başlarız ve bu korku beynimizin rasyonel kısımlarını bastırabilecegi için hemen nefrete hatta şiddete dönüşebilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
456
ISBN:
9786059702614
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy Who Was Raised As a Dog
Çeviri:
Belgin Selen Haktanır
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.

Kitabı okuyanlar 132 okur

  • Burcu PAMUK
  • Didem Tk
  • İpek Tunç
  • Nur ABLAK
  • Ayşe Demirsoy
  • Adile Çapraz
  • hakkı sez
  • Esma Kaymaz
  • Yunus Akar
  • RABİA KARAKUZU

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%35.9
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%2.6
55-64 Yaş
%5.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.7
Erkek
%14.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.6 (38)
9
%18.2 (12)
8
%21.2 (14)
7
%3 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları