Adı:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702614
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy Who Was Raised As a Dog
Çeviri:
Belgin Selen Haktanır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.
250 syf.
·Puan vermedi
Hıçkıra hıçkıra okuduğum bir kitap..
Yarısında bırakıp..
Kendimi toparlayıp tekrar devam ettim..

Adını içerisinde anlatılan olayların birisinden almış. 
15 yaşındaki annesi tarafından terk edilen bir bebeğin, bir süre yanında kaldığı anneannesinin vefatından sonra köpek yetiştiricisi, biraz da zeka özürlü olan bir yaşlı adamın elinde kalmasıyla içine düştüğü dramdan…

Çocuk 11 aylıktan itibaren köpek gibi kafeste büyüdüğünden, daha doğrusu büyüyemediğinden konuşması, yürümesi, kısacası bir insan gibi davranmasını gerektiren hiç bir yönü gelişmemiş. Yazar, onu bir hastane odasında ilk gördüğünde, saldırganlığından bir kafes içine konulmuş, yemekleri insanların üzerine fırlatan, 6 yaşında altı bağlı, zayıf, sürekli çığlık atan, konuşmayı bilmeyen bir çocuk…

Çocuk psikiyatristi Bruce D. Perry, hep böyle travma geçirmiş çocuklarla olan çalışmalarını hikaye ediyor kitapta. Köpek gibi yetiştirilmiş olan Justin sadece bir tanesi.

....
299 syf.
·10 günde·9/10
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, On çocuğun gerçek hikayelerinden sadece biri. Onun hikayesinin kitabı adlandırmış olması, yaralarının diğerlerinden daha derin, daha kanamalı olduğu anlamını taşımıyor. Her çocuk belki farklı noktalarından ama derinden, en derinden almış yarasını. Benzer hikayeleri olan sayısız çocuktan sadece on talihli çocuk. Talihleri varmış çünkü onlara dertleri hususunda otorite olarak kabul edilen, Psikiyatri Profesörü Bruce D. Perry'nin eli uzanmış. Bu on cesur çocuk hikayeleriyle, yetişkinlere özellikle çocuk yetiştirme sorumluluğunu almış, alacak olan yetişkinlere de önemli mesajlar veriyor.
303 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Çocukların dünyası bambaşka bir dünya. Hayatımızın ilk senelerini çoğumuz hatırlamayız bile... Oysa o 3 senede yaşadığımız en minik olayın bile ileride verebileceği kocaman patlakları tahmin bile edemeyiz. Bu kitap bunlara dokunuyor işte. Bir psikiyatristin 10 ayrı vakasını anlatıyor. Bilimsel yanlar da es geçilmeden anlatılmış çok fazla bilgi katacak düzeyde yazılmış mükemmel bir kitap.
456 syf.
·Beğendi
Nasıl olur da bu kitabın incelemesini yapmayı unutmuşum! !
Kitabın adı biraz itici gelmişti ama Adını içerisinde anlatılan olayların birisinden almış.
Çocuk psikiyatristi Bruce D. Perry, hep böyle travma geçirmiş çocuklarla olan çalışmalarını hikaye ediyor kitapta. Köpek gibi yetiştirilmiş olan Justin sadece bir tanesi. Bir Ergoterapist gözünden okudum. Bu kitabı sadece terapistlerin ve terapist adaylarının değil lise öğrencileri de dahil olmak üzere tüm eğitimcilerin ve ailelerin okumasını isterim.Hatta bütün lise ve üniversitelerde de zorunlu olarak okutulmalı.
Beynin gelişme ve çalışma sistematiğini anlamaya yarayan çok değerli bilgiler edinebilirsiniz.
Bir yetişkinin ya da bir çocuğun hangi davranışı neden yaptığını yorumlama konusunda yardımcı olabilecek bir kitap.
Travma, psikoloji, nöroloji gibi konulara ilgi duymayan ve hatta bu kavramları bilmeyenlerin bile anlayabileceği, çok yalın bi o kadar da sürükleyici bir kitap.
***
Hikayesi anlatılan çocuklar arasında tacize uğramış, şiddet görmüş olanlar var, erken dönem ihmalkarlık kurbanı olanlar da. Görülen gelişim gerilikleri, korku ve stres tepkilerinin tedavi süreçlerini anlatıyor yazar. Ve maalesef ki hepsi de gerçek olaylar.. "Bir çocuğun ne kadar çok sağlıklı ilişkisi varsa, herhangi bir travmayı atlatıp ilerleme kaydetmesi de o kadar ihtimal dahilindedir. Unutmayın ki;
En etkili terapi Sevgidir.
456 syf.
·10/10
Masum bir çocuğun haketmediği bu ağır şeyleri yaşamasına Tanrı neden izin veriyor diye bağıra bağıra ağlamak istedim. Kötü muamele karşısında psikiyatrik vakalar haline gelen ancak asla bir özür olarak nitelendirilmeyen davranıştaki çocukların bu süreçte yanlarında olan aynı zamanda kitabın yazarı olan Bruce olayları kendi gözlemleriyle aktarmış. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanmayı ihmal etmemiş. Erken yaşta yaşanan bu karmaşık ilişkilerin çocukların hayatlarını ve seçimlerini nasıl etkilediğini anlatmış. Kitaptaki kötü karakterlere ve dolayısıyla bu olayların gerçek faillerine lanet okudum. Her insan insani değildir..
250 syf.
·Beğendi·9/10
Bir öğretmenseniz ya da bir doktor, mühendis, memur, simitçi, şekerci, komşu.. anneyseniz ya da baba.. kısaca insan iseniz okumanız gereken bir kitap.
Küçücük yaşamların dünyasına, farkına varmadan nasıl etkide bulunduğumuzu, nasıl geri dönüşü mümkün olmayacak bir şekilde değiştirdiğimizi görmemiz için okumamız gereken bir kitap.
Okudukça büyüdüm, okudukça ezildim..
Kendime, olaylara onların gözünden bakmayı bir nebze de olsa öğrendim.
Evet, bu kitaba aşığım :)
456 syf.
·2 günde·10/10
Bitmesini istemediğim, okumaya kıyamadığım, bolca bilgi içeren bir kitap daha..
Öncelikli olarak belirtmeliyim ki kitap; lisans, yüksek lisans gibi alanlarda okutulmakta olup sayısız dile çevrilmiş bir kaynaktır.
Yazarın geliştirmiş olduğu Nöroardışık Tedavi Modelini anlatmaktadır
Kitaba daha başlamadan önsözü ve giriş bölümleri beni kendisine sevdirmeyi başardı.

Bakınız;
* “Ateş ısıtabilir veya yakıp yok edebilir, su susuzluğu giderebilir veya boğabilir, rüzgâr okşayabilir ya da kesebilir. İnsan ilişkileri de böyledir: birbirimize hem yaratabilir ve yok edebilir, hem besleyebilir ve dehşet içinde bırakabilir, hem de travma yaşatabilir ve iyileştirebiliriz.”

Kitap travma üzerine yazılmıştır. Çocukluk dönemindeki bağlanma durumunun aksaması ile oluşan çeşitli travma durumlarından bahsedilmiştir. Kitaptaki vakalar içerisinde geçen bazı terimleri yazmak isterim;
-Post Travmatik Stres Bozukluğu
-Sıkıca Tutunma Terapisi
-Büyüme Aksaklığı
-Tepkisel Bağlanma Bozukluğu
-Munchausen Sendromu
-Olumsuz Çocukluk Deneyimi
-Yeniden Canlandırma
-Sosyopati
-Meadow Kanunu

Vakalar ve izlenen tedavi programı, satır aralarında verilen bilgiler ve konu anlatımı ile (gerçekten enfes bilgiler mevcut) çok keyifli ve bilgi dolu bir eser olmuş.

Bunun yanı sıra kitabın sonuna eklenen , vakalara ait soru ve cevaplar ise, bence konuyu pekiştirmek ve özümsemek için harika bir ekleme olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim :)

Alıntılar:

“Özellikle hayatın erken dönemlerinde sürekli olarak hissedilen korkuyla beyinde meydana gelen değişimler, dünyaya karşı daha dürtüsel ve saldırgan, daha az düşünceli ve şefkatli bir tepki vermeye doğru sürekli bir kaymaya neden olabilir.”

“Bir kişiye kronik korkuya ve strese maruz bırakmak, Bir arabaya daha güçlü bir motor eklerken fren yapma gücünü azaltmaya benzer: “Makine” nin tehlikeli bir biçimde kontrolden Çıkmasını engelleyen güvenlik mekanizmalarını değiştirdiğiniz anlamına gelir”

“Bebekler , emzirilmeyi, kucağa alınmayı, dokunulmayı ve sallanmayı daha ilk baştan rahatlatıcı ve keyif verici bulurlar. Sevgiyle bakıldıklarında ve açlık veya korku yüzünden strese girdiklerinde, birisi istikrarlı bir biçimde yanlarına gelirse, doyurulmanın ve rahatlatılmanın keyfi ve rahatlama hissini insan temasıyla ilişkilendirirler.”

“Kendisini kesen bir çok kişinin travma geçmişi vardır. Kendilerini kestiklerinde , esas travma sırasında verdikleri adaptif tepkiye benzer disosiyatif bir hale girebilirler. Kendilerini kesmek onları rahatlatabilir çünkü travmatik anıları hatırlamak veya günlük hayatın yarattığı zorluklar yüzünden oluşan endişeden bir kaçış sağlar bu.”
456 syf.
·Puan vermedi
Hangımız kac tramvatık vakalar gecırmısz bılemeyız. Ama bu cocukların geçmişine baktıgım zaman halıme birkez daha şükrettım. Çok çarpıcı hıkayeler ve resmen tüyleri ürpertırcesine etkılendım. Okuduktan sonra düşünüp baktım tekrar. Belkı kendı yaralarımızı derınen iyileştiremeyız ama yanımda olan evlatllarımı zarar vermeden dört elle sarılarak hayatlarını güzel anlar bırakarak yetıstırme yolunda ilerlemeye devam
456 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
10 tane gerçek hikaye... Kitapta; Dr. Perry'nin travma geçirmiş çocuklara yaklaşımı , tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şiddet görmüş, tacize uğramış , bilerek ya da farkında olmadan ihmal edilmiş çocukların yaşadıkları sıkıntıları , gelişim bozuklukları ve gerilikleri , korku ve stres tepkilerini okurken sarsılabilirsiniz . Ama Dr. Perry ve onun gibi insanlar sayesinde hep bir umut olduğunu yüreğinizde hissediyorsunuz.
Bir kitaptan daha fazlası ... Mutlaka kitaplığınızda bulunmalı. Bir kerelik okuyup kenara koymalık değil , ara ara açıp tekrar okunmalı.
456 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Şu günlerde gündemde olan çocuk tacizleri olaylarının üzerine güzel bir okuma oldu. Travma yaşamış çocuklara nasıl davranılması gerekir tedavisinde izlenmesi gereken yollar nedir çok güzel açıklanmış. Özellikle annelere tavsiyemdir.
456 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabı dün gece geç saatlerde bitirdim. İnanın okurken hiç bitmeyecek sandım. Her bölümde travma yaşayan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Aynı zamanda hastalıklarla ilgili bilgiler veriliyor. Benim de strese varmı kronik görme sorunum var stres olduğum an gözlerim kapanıyor ve göremiyorum. Kitapta kendi hastalığımla da bağlantılı çok şey öğrendim. Küçücük çocuklar bu işkenceleri tecavüzleri ilgisizliği nasıl hakeder Ya da hangi bilinç düzeyi çocuğun bunu gerçekten hakettiğini düşünür. İnanın aklım almıyor. Bazı bölümler de gerçekten gözlerim doldu böyle hayretler içerisinde okudum. Annesinin cinayete kurban gibişini izleyen bir çocuğun travması ve küçükken annesinin arkadaşı tarafından tecavüze uğrayan kızın hikayesi beni çok kötü yaptı. Kitapta isimler değiştirilmiş yazar zaten kitabın başında bundan bahsediyor. Kitap ilk basıldığında sadece 10 farklı travma hikayesi varmış. Ama ben genişletilmiş baskısını almışım önsözde bundan bahsediliyor. Beyinle ilgili tablolar şemalar ve kitabın son bölümünde soru cevaplar var. Okunup ibret alınması gereken bir kitap. İnsanoğlu olarak gerçekten çok kötüyüz bunu bir kez daha anlamış oldum.
Amerikan Psikiyatri Birliği, ortalama bir çocuğun on sekiz yaşına gelene dek sadece televizyonda 16 bin simüle edilmiş cinayet ve 200 bin şiddet içeren eyleme şahit olacağını tahmin etmiştir ama henüz hiçbir araştırma video oyunlarındaki şiddetin miktarı veya bunun çocukların davranışlarına ne şekilde etki edeceği konusunda kesin bir bilgi verememiştir. Doğamızın 'iyi meleklerini' vurgulayan bir toplum inşa edebilmek için, çocukların bu tür şiddet içeren şeylere olan erişimini engellemek önemlidir. (...) Sonuç olarak çok sayıda ufak olumsuz etkiyi değiştirmemek sonradan büyük bir etki yaratabilir.
Ateş ısıtabilir veya yakıp yok edebilir ,su susuzluğu giderebilir veya boğabilir ,rüzgar okşayabilir ya da kesebilir .
İnsan ilişkileri de böyledir:
Birbirimizi hem yaratabilir ve yok edebilir hem besleyebilir ve dehşet içinde bırakabilir ,hem de tramva yaşatabilir ve iyileştirebiliriz.
Negatif duygular olayları pozitif duygulara göre daha hatırlanır kılar, bunun nedeni olumsuz olayları hatırlamak ve ilerde tekrarlanırlarsa onlardan kaçınmak hayatta kalabilmek için kritiktir..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702614
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy Who Was Raised As a Dog
Çeviri:
Belgin Selen Haktanır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.

Kitabı okuyanlar 424 okur

  • Buse
  • Lilith'in Kızı
  • İrem Elibol
  • özge
  • Melike
  • Emel Altınbıçak
  • Hilal Kadıoğlu
  • Özgül Gögebakan
  • Celile_
  • Sevan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%35.9
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%2.6
55-64 Yaş
%5.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.7
Erkek
%14.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.1 (72)
9
%21.6 (36)
8
%19.2 (32)
7
%4.8 (8)
6
%1.8 (3)
5
%0.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.6 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları