Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

9,5/10  (27 Oy) · 
43 okunma  · 
24 beğeni  · 
2.708 gösterim
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, yayınlandığı 2007 yılından beri çok satanlar listesinden çıkmamış ve temel eser haline gelmiş bir kaynak. Bruce D. Perry, çocuk psikolojisi ve travma üzerine uzmanlaşmış bir psikiyatrist olarak, yıllar içerisinde deneyimlediği sarsıcı, yaralayıcı aynı zamanda ilham verici, en önemlisi sevmek ve kaybetmek üzerine çok şey öğreten iyileşme hikayelerini bu kitapta topluyor. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, her yaştan kişiye sevgiyi en baştan anlatıyor, öğretiyor. Çocukluktan başlayarak hayatımız boyunca hissettiğimiz iyi kötü bütün duyguları tekrar tanımlıyor. Kendi duygularımıza, sevdiklerimizin duygularına bakışımızı yeniliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  299
 • ISBN:
  9786054054688
 • Orijinal Adı:
  The Boy Who Was Raised As a Dog
 • Çeviri:
  Elif Söğüt
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esin Erol 
05 Ağu 12:21 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukların dünyası bambaşka bir dünya. Hayatımızın ilk senelerini çoğumuz hatırlamayız bile... Oysa o 3 senede yaşadığımız en minik olayın bile ileride verebileceği kocaman patlakları tahmin bile edemeyiz. Bu kitap bunlara dokunuyor işte. Bir psikiyatristin 10 ayrı vakasını anlatıyor. Bilimsel yanlar da es geçilmeden anlatılmış çok fazla bilgi katacak düzeyde yazılmış mükemmel bir kitap.

Rezzan 
 26 Eyl 00:07 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, On çocuğun gerçek hikayelerinden sadece biri. Onun hikayesinin kitabı adlandırmış olması, yaralarının diğerlerinden daha derin, daha kanamalı olduğu anlamını taşımıyor. Her çocuk belki farklı noktalarından ama derinden, en derinden almış yarasını. Benzer hikayeleri olan sayısız çocuktan sadece on talihli çocuk. Talihleri varmış çünkü onlara dertleri hususunda otorite olarak kabul edilen, Psikiyatri Profesörü Bruce D. Perry'nin eli uzanmış. Bu on cesur çocuk hikayeleriyle, yetişkinlere özellikle çocuk yetiştirme sorumluluğunu almış, alacak olan yetişkinlere de önemli mesajlar veriyor.

Gizem Kordali 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Masum bir çocuğun haketmediği bu ağır şeyleri yaşamasına Tanrı neden izin veriyor diye bağıra bağıra ağlamak istedim. Kötü muamele karşısında psikiyatrik vakalar haline gelen ancak asla bir özür olarak nitelendirilmeyen davranıştaki çocukların bu süreçte yanlarında olan aynı zamanda kitabın yazarı olan Bruce olayları kendi gözlemleriyle aktarmış. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanmayı ihmal etmemiş. Erken yaşta yaşanan bu karmaşık ilişkilerin çocukların hayatlarını ve seçimlerini nasıl etkilediğini anlatmış. Kitaptaki kötü karakterlere ve dolayısıyla bu olayların gerçek faillerine lanet okudum. Her insan insani değildir..

cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çocukların yaşadıkları travmalar sonucu nasıl hayatlarına devam edebildiklerini anlamak için. Ve hem çocuk hem de yetişkinler için 'neden böyle?' dediğimizde aslında çok daha derinde ve çok daha farklı sebeplerden dolayı, bilinçli ya da bilinçsiz bu şekilde davrandıklarını anlamak ve biraz da kabullenebilmek için okunmalı.

Nur Zorlu 
28 Haz 13:47 · Kitabı okudu · 39 günde · 10/10 puan

Psikoloji öğrencileri için tavsiye edebileceğim içinde hem akademik bilgiler hem de yaşanmış hikayeler bulunan hem sıkıcı olmayan hem de size çok fazla şey katan bir kitap.

Kitaptan 19 Alıntı

Esin Erol 
05 Ağu 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilinmeyen bizi korkutur
Bazen farklı olanı ötekileştirerek veya daha aşağı görerek, kendimizi daha akıllı, daha üstün veya daha yetenekli gibi algılarız. Türümüzün en çirkin davranışlarının kökü algılanmış tehdide karşı ortaya çıkan bu temel beyin tepkisinde gizlidir. Anlayamadığımız şeyden hemen korkmaya başlarız ve bu korku beynimizin rasyonel kısımlarını bastırabilecegi için hemen nefrete hatta şiddete dönüşebilir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 264 - Okuyan us)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 264 - Okuyan us)
Esin Erol 
31 Tem 19:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hafıza
Peki, nedir hafıza? Çoğumuz onu isimler, yüzler, telefon numaraları ile bağlantılı olarak düşünürüz fakat aslında hafıza bunlardan çok daha fazlasıdır. Biyolojik sistemlerin en temel özelliğidir. Hafıza beynin ne yaptığı, bizi nasıl oluşturduğu ve gecmişimizin geleceğimizi belirlemesini nasıl sağladığıdır. Hafızanın bizi biz yaptığını söylemek yanlış olmaz.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 44 - Okuyan us, Tina)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 44 - Okuyan us, Tina)
Esin Erol 
01 Ağu 00:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklar esnek doğmazlar. Esnek yapılırlar. Erken yaşlarda gelişim aşamasındaki bir beyin deneyimlere en açık olduğu dönemdedir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 57 - Okuyan us, Sandy)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 57 - Okuyan us, Sandy)
Esin Erol 
04 Ağu 01:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Beyin kişisel tarihimizi yansıtır. Genetik yeteneklerimiz ancak doğru gelişimsel deneyimleri uygun zamanlarda yaşarsak ortaya çıkar. Erken yaşta bu deneyimler cevremizdeki insanlar tarafından kontrol edilir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 156 - Okuyan us, Arthur)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 156 - Okuyan us, Arthur)
Esin Erol 
02 Ağu 02:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evrimsel açıdan çok iyi bir nedeni olduğu için korku bizim en ilkel duygumuzdur. Korku olmasaydı atalarımızın çoğu yaşayamazdı.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 87 - Okuyan us)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 87 - Okuyan us)
Rezzan 
24 Eyl 23:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan bağları
Felaketlerin en travmatik yanları, insan bağlarını paramparça etmeleridir. Sizi sevmesi gereken insanlar tarafından size zarar verilmesi, onlar tarafından terk edilmek, kendinizi güvende, değerli ve insan gibi hissettiğiniz bire bir ilişkilerinizden mahrum bırakılmanız çok ciddi yıkıcı deneyimlerdir. İnsanlar kaçınılmaz bir biçimde sosyal varlıklar olduğu için, başımıza gelebilecek en büyük felaketler ilişkisel kayıplarla ilgilidir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 271)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 271)
Rezzan 
18 Eyl 21:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Çocuk büyütmek
Çocuk büyütmek zordur. Çocuk büyütmenin zevklerini hissedebilmek için gerekli nörobiyolojik kapasiteden yoksunsanız gerginlikler ve sıkıntılar iyice büyür.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 123)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 123)

Sonuçlara yönelik plan yapıyorsanız kendi 'gelecek halinizle' empati kuruyorsunuz demektir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 209 - Koridor Yayınevi)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 209 - Koridor Yayınevi)
Esin Erol 
03 Ağu 14:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir çocuk ikinci bir dili ergenlikten önce öğrenmemişse, öğrendiği herhangi yeni bir dili hemen hemen her zaman aksanlı olarak konuşacaktır.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 110 - Okuyan us)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 110 - Okuyan us)
2 /