Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

9,4/10  (36 Oy) · 
68 okunma  · 
35 beğeni  · 
3.491 gösterim
Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler

Küçük bir çocuğun beyni travmadan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir tahribata yol açar ve bu beyin iyileştirilebilir mi?

Dr. Bruce Perry, olağandışı durumlara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandıran dünyaca ünlü bir çocuk psikiyatristidir. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk'ta, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle irdeleyerek ve bunları herkesin kolaylıkla anlayabileceği hikayelere dökerek, aşırı strese maruz kalan beyinde tam olarak ne olduğunu açıklıyor ve bu beynin akıl almaz iyileşme kapasitesini ortaya koyuyor. Perry'nin stratejilerini öğrendiğinizde, travma geçirmiş çocukların fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan nasıl iyileştirileceğinin ve sağlıklı bireylere dönüştürüleceğinin formülünü de elinizde tutuyor olacaksınız.

Beynin içinde olanları anlayabilmenin, psikolojik olarak en uç durumdaki çocuklar için bile bir umut ışığı olacağını gösteren bu kitap uzun süre hafızanızdan çıkmayacak.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9786059702614
 • Orijinal Adı:
  The Boy Who Was Raised As a Dog
 • Çeviri:
  Belgin Selen Haktanır
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Rezzan 
 26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, On çocuğun gerçek hikayelerinden sadece biri. Onun hikayesinin kitabı adlandırmış olması, yaralarının diğerlerinden daha derin, daha kanamalı olduğu anlamını taşımıyor. Her çocuk belki farklı noktalarından ama derinden, en derinden almış yarasını. Benzer hikayeleri olan sayısız çocuktan sadece on talihli çocuk. Talihleri varmış çünkü onlara dertleri hususunda otorite olarak kabul edilen, Psikiyatri Profesörü Bruce D. Perry'nin eli uzanmış. Bu on cesur çocuk hikayeleriyle, yetişkinlere özellikle çocuk yetiştirme sorumluluğunu almış, alacak olan yetişkinlere de önemli mesajlar veriyor.

Esin Erol 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukların dünyası bambaşka bir dünya. Hayatımızın ilk senelerini çoğumuz hatırlamayız bile... Oysa o 3 senede yaşadığımız en minik olayın bile ileride verebileceği kocaman patlakları tahmin bile edemeyiz. Bu kitap bunlara dokunuyor işte. Bir psikiyatristin 10 ayrı vakasını anlatıyor. Bilimsel yanlar da es geçilmeden anlatılmış çok fazla bilgi katacak düzeyde yazılmış mükemmel bir kitap.

اَلِفْ 
04 Oca 11:26 · Kitabı okudu · 25 günde · Puan vermedi

Hangımız kac tramvatık vakalar gecırmısz bılemeyız. Ama bu cocukların geçmişine baktıgım zaman halıme birkez daha şükrettım. Çok çarpıcı hıkayeler ve resmen tüyleri ürpertırcesine etkılendım. Okuduktan sonra düşünüp baktım tekrar. Belkı kendı yaralarımızı derınen iyileştiremeyız ama yanımda olan evlatllarımı zarar vermeden dört elle sarılarak hayatlarını güzel anlar bırakarak yetıstırme yolunda ilerlemeye devam

Gizem Kordali 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Masum bir çocuğun haketmediği bu ağır şeyleri yaşamasına Tanrı neden izin veriyor diye bağıra bağıra ağlamak istedim. Kötü muamele karşısında psikiyatrik vakalar haline gelen ancak asla bir özür olarak nitelendirilmeyen davranıştaki çocukların bu süreçte yanlarında olan aynı zamanda kitabın yazarı olan Bruce olayları kendi gözlemleriyle aktarmış. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanmayı ihmal etmemiş. Erken yaşta yaşanan bu karmaşık ilişkilerin çocukların hayatlarını ve seçimlerini nasıl etkilediğini anlatmış. Kitaptaki kötü karakterlere ve dolayısıyla bu olayların gerçek faillerine lanet okudum. Her insan insani değildir..

Filiz Dereci 
16 Şub 10:43 · Kitabı okudu · 154 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum.. İnsanların davranışlarının altında yatanları anlayacak, birçok önyargılarınızdan kurtulacak insanlara daha az öfkeleneceksiniz..Gerçek bir psikiyatrın gerçek hikayelerinden oluşan bir eser.. Çok severek okudum ve tekrar tekrar okuyacagım ..

Asterias 
13 Oca 02:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer psikolojiye ilgi duyuyorsanız,size oldukça ilginç şeyler öğretecek bir kitap.Bir çocuğun beyninin nasıl geliştiğini,üç yaşına kadar aldığı bakımın nasıl tüm hayatını etkilediğini,bazı duyguları bebekken öğrenemezsek sonrasında asla öğrenemeyeceğimizden bahsediyor.Travmatik geçmişiniz varsa sizi derinden etkileyip,acı çekmenize sebep olabilir.

cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çocukların yaşadıkları travmalar sonucu nasıl hayatlarına devam edebildiklerini anlamak için. Ve hem çocuk hem de yetişkinler için 'neden böyle?' dediğimizde aslında çok daha derinde ve çok daha farklı sebeplerden dolayı, bilinçli ya da bilinçsiz bu şekilde davrandıklarını anlamak ve biraz da kabullenebilmek için okunmalı.

Hilal Safak 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçindeki hikayeler belki çok uç belki sayılı insanda gorulmüş ama okurken öyle derinden etkiliyorki okuduklarımın etkisinden uzun süre çıkamadım annelere babalara muhakkak okumalarini tavsiye ediyorum

Nur Zorlu 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 39 günde · 10/10 puan

Psikoloji öğrencileri için tavsiye edebileceğim içinde hem akademik bilgiler hem de yaşanmış hikayeler bulunan hem sıkıcı olmayan hem de size çok fazla şey katan bir kitap.

Kitaptan 35 Alıntı

Esin Erol 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilinmeyen bizi korkutur
Bazen farklı olanı ötekileştirerek veya daha aşağı görerek, kendimizi daha akıllı, daha üstün veya daha yetenekli gibi algılarız. Türümüzün en çirkin davranışlarının kökü algılanmış tehdide karşı ortaya çıkan bu temel beyin tepkisinde gizlidir. Anlayamadığımız şeyden hemen korkmaya başlarız ve bu korku beynimizin rasyonel kısımlarını bastırabilecegi için hemen nefrete hatta şiddete dönüşebilir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 264 - Okuyan us)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 264 - Okuyan us)
Esin Erol 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hafıza
Peki, nedir hafıza? Çoğumuz onu isimler, yüzler, telefon numaraları ile bağlantılı olarak düşünürüz fakat aslında hafıza bunlardan çok daha fazlasıdır. Biyolojik sistemlerin en temel özelliğidir. Hafıza beynin ne yaptığı, bizi nasıl oluşturduğu ve gecmişimizin geleceğimizi belirlemesini nasıl sağladığıdır. Hafızanın bizi biz yaptığını söylemek yanlış olmaz.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 44 - Okuyan us, Tina)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 44 - Okuyan us, Tina)
Esin Erol 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklar esnek doğmazlar. Esnek yapılırlar. Erken yaşlarda gelişim aşamasındaki bir beyin deneyimlere en açık olduğu dönemdedir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 57 - Okuyan us, Sandy)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 57 - Okuyan us, Sandy)
Esin Erol 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Beyin kişisel tarihimizi yansıtır. Genetik yeteneklerimiz ancak doğru gelişimsel deneyimleri uygun zamanlarda yaşarsak ortaya çıkar. Erken yaşta bu deneyimler cevremizdeki insanlar tarafından kontrol edilir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 156 - Okuyan us, Arthur)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 156 - Okuyan us, Arthur)
Esin Erol 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evrimsel açıdan çok iyi bir nedeni olduğu için korku bizim en ilkel duygumuzdur. Korku olmasaydı atalarımızın çoğu yaşayamazdı.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 87 - Okuyan us)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 87 - Okuyan us)
Rezzan 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan bağları
Felaketlerin en travmatik yanları, insan bağlarını paramparça etmeleridir. Sizi sevmesi gereken insanlar tarafından size zarar verilmesi, onlar tarafından terk edilmek, kendinizi güvende, değerli ve insan gibi hissettiğiniz bire bir ilişkilerinizden mahrum bırakılmanız çok ciddi yıkıcı deneyimlerdir. İnsanlar kaçınılmaz bir biçimde sosyal varlıklar olduğu için, başımıza gelebilecek en büyük felaketler ilişkisel kayıplarla ilgilidir.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 271)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Bruce D. Perry (Sayfa 271)
4 /