Adı:
Koralin
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759683
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Coraline
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Koralin
Koralin ve Gizli Dünya
Coraline
Coraline
Coraline
Hugo En İyi Novella Ödülü
Nebula En İyi Novella Ödülü
Locus En İyi Genç Yetişkin Kitabı Ödülü
Bram Stoker En İyi Genç Kitabı Ödülü

“Çünkü,” dedi Koralin, “bir şeyi korkmana rağmen yapıyorsan, bu cesurcadır.”

Koralin ve ailesinin yeni evinin tuhaf bir havası vardı. Tuhaflığın sebebi evi saran sis değildi. Gözlerini Koralin’in üzerinden ayırmayan kara kedi de. Çay yapraklarından fal bakan yeni komşuları Bayan Spink ve Bayan Forcible’ın da durumla bir ilgisi yoktu. Sebep diğer evdi: Misafir odasındaki eski kapıdan geçilebilen ev.

Bu evdeki düğme gözlü, beyaz tenli diğer annesi ve babası, Koralin’in kendilerine katılmasını bekliyordu. Ve onlarla birlikte orada kalmasını. Sonsuza kadar…

Neil Gaiman’ın kaleminden çıkan en tüyler ürpertici eser olan Koralin, yaş sınırı tanımayan, Alice Harikalar Diyarında ile karşılaştırılacak kadar güçlü ve eşsiz bir kitap.
162 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Filmini bıkmadan iki üç defa seyretmiştim fakat bir kitaptan uyarlama olduğunu açıkçası hiç düşünmemiştim. Kısaca konusundan bahsetmem gerekirse Coraline ismindeki kızımız ailesiyle yeni bir eve taşınır. Anne ve babası (günümüzdeki ailelerin bir kısmının sorunlardan biri olan) işlerinden dolayı o kadar meşgullerdir ki Coraline ile ilgilenmezler. Bunun üzerine Coraline evi keşfe çıkar ve bir kapı bulur. Biz de buradan geçtikten sonraki yaşadıklarını okuyoruz. “ Film mi kitap mı ? “ karşılaştırmasını bu seferlik yapamıyorum. Çünkü ikisinin de verdiği tat apayrıydı. Örneğin filmdeki Coraline karakterinin o mavi saçlarına ve sarı yağmurluğuna hayran kaldım !
Ayrıca yazarla ilk tanışma kitabım Coraline oldu. İyi ki de oldu. Kısacık bir “çocuk” kitabı olmasına rağmen verdiği mesajlardan ve Coraline’ ın o cesur yüreğinden etkilenmemek elde değil.
Şuanda kitabın malesef ki satışı yok fakat eski kitapçılarda denk gelirseniz mutlaka alıp okumanızı tavsiye ederim ️Ve eğer bu şekilde okuduğunuz ve beğendiniz çocuk kitapları varsa yorum kısmında benimle paylaşırsanız çok sevinirim
162 syf.
·8/10
Her zamanki gibi pipomu yakmış, Eric Satie’den Gnossienne 1’i açmış dinliyor ve kırmızı şarabımdan yudumlar alarak, Ufo’nun şairane çıtırtılarını dinliyorum. Ve yorumumu bunların eşliğinde yazıyorum.

Coraline, benim okuduğum ilk Gaiman kitabıydı. Her ilk defa denediğim yazar ve künefecide olduğu gibi, tam olarak neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Ki bazen çok iyi yazarların bana uymayan kitaplarıyla başlayıp yazarı bir daha hiç okumadığımdan dolayı, yanlış kitapla başlama endişem de vardı. Ancak ilk sayfaların ardından bu endişemin yersizliğinde (enteresandır) kendi kendimle hemfikir oldum, kendimi kutladım. Farklı bir hayal dünyasıyla, korku öğelerinin suyu çıkarılmadan tanışmıştım. Korku eserlerinin kronik teması “yeni taşınılan ev” bunda da vardı. Neil Amcacığım klişe mi kusacaktı acaba? Yo, hayır. Bu kara kitap kapağının altında bir fikir vardı ve fikirlere… Öhöm öhöm! Her neyse, kitap aslında sefanın peşinden ihtirasla koşanın, yakalanabileceği bakış körlüğünü anlatıyordu. Kısaca, sahip olma dürtüsü kakadır, mesajını çok iyi işlemişti. Çok sevdim kitabı. Bilmiş bilmiş, “Bu adam büyük yazar olacak,” demiştim. Meğer olmuş. Herifçioğlu zannettiğimden daha meşhurmuş. Bazı kitapları bittirdiğinizde, “Bu yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım,” dersiniz ya, işte ondan bir adet demiştim. Gaiman’ı biraz daha araştırdığımda ise, daha en iyi kitabını okumadığımı görmüştüm ve kısa zamanda diğerlerine yöneldim.

Bana göre Gaiman kitaplarının sıralaması şu şekildedir:
1- Mezarlık Kitabı
2- Yokyer
3- Coraline
4- Amerikan Tanrıları
5- Anansi Çocukları
6- Yolun Sonundaki Okyanus
180 syf.
·10/10
Gerçekten inanılmaz ve çok güzel bir kitap. Filmini izledim ve çok beğendim kitabını da okuyayım dedim. İyiki de okumuşum. Macera kitabı. Ana karakter koraline'nın küçük kapıdan geçtikten sonra yaşadıklarını anlatıyor. Ve tabi ki düğme gözlü diğer annesini.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Neil Gaiman çok fazla bahsi geçen bir yazar olduğu için kitapları bende hep merak uyandırıyordu. Good Omens kitabının mini dizisini izleyip çok beğenmiştim ve kitabını okumaya karar vermiştim. Ama kısmette yazarı Koralin kitabıyla tanımak varmış. Öncelikle kitabı bir solukta okuduğumu belirtmek isterim. Hiç ara vermeden okunabilecek bir kitap bence ve inanılmaz sürükleyici. Merak uyandırıcı ve bazen de ürpertici bir maceraya tanık oluyorsunuz kitabı okurken. Kitabın konusuna gelecek olursak Koralin adında küçük bir kızın ailesiyle yeni bir eve taşınması ve Koralin'in evi keşfederken hiçbir yere açılmayan bir kapı bulmasıyla başlıyor macera. Koralin'in annesi ve babası işleri ile fazla meşgul oldukları için Koralin her daim bir şeyler keşfetmek peşinde koşuyor ve bu özelliği onu hiçbir yere açılmayan kapının ardındaki başka bir dünyada maceraya atılmasına sebep oluyor. Koralin'in bu kapıdan gecmesi ile fantastik ve biraz da ürkütücü hikaye okuyucuyu sarıp sarmalıyor. Adeta Koralin ile bir olup o korkutucu dünyadan kurtulmaya çalışıyorsunuz ve çareler aramaya baslıyorsunuz. Kitabın genel olarak kurgusunu çok beğendim çünkü küçükken ben de macera arayan bir çocuktum hep. Koralin olsaydım kesinlikle ben de o kapıdan geçerdim Kitaba dair çok sevdiğim bir diğer şey ise kara kedi karakteriydi. Kedi ile Koralin'in arkadaşlığı çok güzel yazılmış açıkçası. Kedinin gizemli tutumları çok hosuma gitti. Kitabı bitirince yine kendimi tutamayıp kitabın filmini izledim ve filmi de kitap kadar basarılı buldum. Kesinlikle okumunızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
144 syf.
·9/10
Çocukluğumda bazı sahnelerini yalnız izlemeye korktuğum bir yapımdı Koralin. Geçtiği boğucu ama ilginç dünya beni her seferinde bu hikayeye dönmeye itiyordu. Kitabını bu kadar geç okumuş olmak da benim ayıbım olsun, bunu telafi etmek adına kitabı gece okudum ve hikayenin ürkütücü etkisini hala kaybetmemiş olduğunu gördüm. Koralin benim çocukluk kahramanlarımdan biriydi, gelecekte kitabı belirli aralıklarla tekrar tekrar okuduğumu görebiliyorum.
144 syf.
·Beğendi·8/10
Çeviri ve editörlük konusunda göze çarpıp rahatsız eden bir şeyle karşılaşmadım. Ben eski baskısından okudum ve yeni baskıda bir değişiklik var mı bilmiyorum.

Belki de Neil Gaiman’ın en sevdiğim eserlerinden birisi kendisi. Çok eskiden okumuş ve neredeyse tamamen unutmuştum. Atmosferi çok hoşuma gittiği ve karanlık bir yanı olduğu için tekrar hafızamı tazelemek istedim. Kitaptaki çizimler ise çok güzeldi.

Konusu; Adı Koralin olan bir kızın ailesiyle olan ilişkisini anlatıyor. Bir çocuğun gözünden çalışan ebeveynlerin hayatına bir eleştiri de sayılabilir aslında. Çocukların kendilerini nasıl hissettiğine bir gönderme diyebiliriz fakat işin ilginç boyutu ise tüm bu uzaklaşmanın karanlık bir mekana taşınması. Koralin yeni evlerinde bulduğu bir kapıdan geçer ve orada diğer annesiyle karşılaşır. Bu diğer anne oldukça habis bir şeydir. Onunla olan ürkütücü macerası hem kendinizi sorgulamanıza hem de tekinsiz duvarlar arasında yürümenize neden olacak.

Unutmadan bir de animasyon uyarlaması olduğunu belirtmekte fayda var. Ben uyarlamayı da oldukça beğenmiştim.
162 syf.
·6/10
Neil Gaiman’ı severim. Ancak okuduğum kitapları bir dolu, bir boş şeklinde oluyor. Bu da bence boş kitaplarından biri. Tarz olarak biraz Narnia, biraz Spiderwick Günceleri gibi. Küçük dostumuz Coraline – Caroline değil- yeni taşındıkları evi keşfederken, misafir odasında hiçbir yere açılmayan bir kapı buluyor. Bu kapı daha sonra Coralin’in gerçek hayatındaki her şeyin kötü bir kopyasının bulunduğu başka bir dünyaya açılacak.

Kitap kısa, 176 sayfa. Bahse konu kapıdan geçen Coralin’in, öteki dünyadaki varlığı kandırıp kendi dünyasına dönmesini konu alıyor. İlkokul çocukları için belki biraz ürkütücü sayılabilir. Ama ondan sonra okurun yaşı ile birlikte gereksizliği artmakta. Elinize alıp, uykudan önce çocuğunuza da okuyamazsınız. Ama neyse ki 5 TL civarında bir fiyatla çok büyük bir kayıp değil. ucalisan.blogspot.com.tr/2015/05/coraline.html
162 syf.
·4 günde·9/10
Korku hikayesi beklemiyordum ama korku çıktı :) Yani küçük yaşta okusaydım kesin korkar, ışık filan açık uyurdum sanırım. Keşif yapmaya bayılan küçük bir kız olan Coraline, başladığı maceranın altından cesareti ve zekasıyla sağ çıkmaya çalışıyor. İlginçti, yalnız çocuklarınıza okutmadan önce sizin okumanızda fayda var. Zaten iri puntolu ve kolay okunur bir ‪kitap‬.
162 syf.
·Puan vermedi
Filmine aşık olduğum, defalarca izlediğim bir eser
Durum böyle olunca kitabını da okumak istedim hemen ama kitap beklentimi karşılayamadı. Boş bir kitaptı sanki
180 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap, bir çocuk için meraklı, gizemli ve fantastik dünyalar açsa da, bir yetişkin, bir ebeveyn için şaşırtıcı derece de korkutucu olabiliyor. Kim küçücük bir kız çocuğunun, evde bulduğu gizli geçitten geçerek ailesiyle yaşadığı alternatif bir hayatta korkunç manzaralarla karşılaşmasını ister ki?

İlk önce hiçbir şey Koralin’in gözüne korkutucu gelmemişti. Sadece şaşırmıştı ve evde bulduğu bu geçidin merakına kapılmıştı. Öyle ki, gerçek hayatta kendisiyle tamamen ilgisiz olan anne ve babasının kopyasını geçitten geçerek bulduğunda hayalini kurduğu maceraya adım attığını düşünmüştü. Tabii, bu alternatif dünya da gerçek hayattaki ailesinin aksine, Koralin’in anne ve babasının gözleri düğmeden yapılmış ve bu da hangisi gerçek hangisi diğer dünyadan olduğunu anlamamıza yarıyor.

Spoilersız ayrıntılı incelemesi için; http://merilands.com/...ya-kitap-incelemesi/
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yıldız Tozu ve Kıyamet Gösterisi'nde yaşadığım hayal kırıklıklarından sonra Coraline'i okumak bana çok iyi geldi. Kendisi an itibariyle favori Gaiman kitaplarımdan biri. Coraline'i bu kadar çok sevmemdeki en büyük etken bence bu sefer kitaba karşı aşırı beklentiye girmemiş olmam. Nedense son birkaç kitaptır Gaiman'ın dağları delmesini falan bekleyip hayal kırıklığı yaşıyorum. Coraline'ni okurken tabii ki yine bir beklentim vardı ama bu beklenti daha çok "Kitabı okurken çok eğleneceğim ehehe." yönündeydi nitekim öyle de oldu.

Kitabımız, Coraline adındaki küçük bir kızın yaşadığı evde tuğla bir duvara açılan bir kapı bulmasıyla başlıyor. Daha sonraları o kapının karanlık bir dünyaya açıldığını fark eden Coraline kendisini ve ailesini kapının arkasındaki tehditten korumak zorunda.

Eğer bu kitaptan beklentiniz, derin bir fantastik dünya, detaylı bir anlatım veya çözülmesi zor olaylarsa çok yanlış yerdesiniz. Bir middle age kitabı olan Coraline; özgün konusu, eğlenceli karakteri ve zevkli anlatımı ile öne çıkıyor ve size bir middle age kitabından besleyebileceğiniz her şeyi veriyor.

Coraline gayet zeki ve cesur bir genç hanımefendi. Gaiman'ın bu karakteri yaratırken kızlarından ne kadar esinlendiğini çok merak ediyorum doğrusu çünkü Coraline'in anne ve babasını kendisinden esinlenerek yazdığını düşünüyorum. Gaiman kitabın önsözünde çok çalıştığından ve bu yüzden de bu kitabın fazlaca geciktiğinden bahsediyor. Kitapta da başlarını bilgisayardan nadiren ayıran iki ebeveyn görüyoruz. Kitabı okurken bu iki olayı birbirine bağdaştırmaktan kendimi alamadım.

Gaiman'ın çocuk kitaplarını gerçekten çok seviyorum. Ayılıp bayıldığım özgün hikayeleri ile 12 yaşındaki karakterleri birleşince ortaya okuması enfes hikayeler çıkıyor. Bilmiyorum, belki de ben bu türdeki kitapları okumayı çok sevdiğimden bana böyle geliyor olabilir ama Yokyer'i bile okurken -ki çok severim- Coraline'den veya Mezarlık Kitabı'ndan aldığım zevki alamadım.

Kitabın baskısı bildiğiniz gibi uzun süredir tükenmiş durumdaydı ve ikinci el İthaki baskıları da kırk beş liradan başlıyordu. 200 sayfalık bir kitaba o kadar para vermek istemediğimden dolayı biraz daha araştırma yapıp kitabın İngilizce Onuncu Yıl Özel Edisyonu'nu yirmi liraya aldım. İyi ki de almışım diyorum çünkü hem kitabın çizimleri müthiş hem de @ithakiyayinlari Koralin'i yeniden bastı.
Şahsen kitabı alırken dilinin bu kadar kolay olacağını düşünmemiştim. Belki çocuk kitabı olduğundan Gaiman'ın dili normalden biraz daha basittir ama nedense adamın yazım dilini kafamda hep dolambaçlı olarak canlandırmıştım. Kitabı İngilizce olarak alıp okuduğuma çok memnun oldum çünkü bu kadar sevdiğim bir yazarı kendi dilinde okumak, kelimeleri çevirmenin değil de onun gözünden görmek bana çok ayrı bir his verdi. Aynı sitede birkaç İnglizce kitabını daha gördüm. Ben baktığımda gayet uygunlardı. En kısa zamanda onları da almak istiyorum.
Umarım kitap ile ilgili düşüncelerim size belli konularda yardımcı olmuştur. Türkçe basımını aldığımda kitabı kız kardeşim ile birlikte tekrar okumayı düşünüyorum. Kendisini de yavaştan benim gibi Gaiman sevdalısı yapmaya başladım bile.
180 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Merhabalar Neil Geiman aşkıdır gidiyor bende, o yüzden elime geçen tüm kitaplarını okumayı düşünüyorum. Neil Geiman artık benim için Grimm kardeşler gibi ezop gibi biri çünkü yazdıkları gerçekten yetişkinler için masal. Koralin'de ben biraz Mezarlık kitabı tadı aldım nasıl onda Ev herşeye hükmediyorsa burada da Diğer Anne hükmediyordu. Orada Bod'un başına gelenler sıkıntıdandı burada da Koralin'in başına gelenlerde nispeten sıkıntıdan yani demek o ki ben bu iki kitabı birbirine çok benzettim. Kitabın içinde yer alan çoğu şey beni ürküttü özellikle çizimler falan.. Kitabın sanırım bir de filmi var onu da bir an önce izlemeyi düşünüyorum.
Mutlaka oku, ben çok sevdim.
Kitaba puanım: 5/5⭐️
"Peri masalları gerçekten de ötedir; yalnızca bize ejderhaların var olduğunu söyledikleri için değil, bize ejderhaları yenmenin mümkün olduğunu söyledikleri için."
-G.K.Chesterton
"İsimler, isimler, isimler," dedi başka, çok uzaklarda kaybolmuş bir ses. "Nefesten sonra ilk giden isimlerdir ve yüreğin atışı. Anılarımızı isimlerimizden daha uzun süre saklarız. Bir mayıs sabahı, çemberimle sopamı taşıyan dadımın, arkasındaki sabah güneşinin, esintide sallanan lalelerin görüntülerini hala zihnimde saklıyorum. Ama dadımın adını unuttum. Lalelerin de."
Korkuyorsan ve yine de yapmaktan korktuğun şeyi yapıyorsan, işte bu cesurcadır.
Neil Gaiman
Sayfa 60 - ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık
“Adın ne?” diye sordu Caroline kediye. “Bak, ben Caroline’ım. Tamam mı? “Kedilerin adı olmaz,” dedi kedi. “Olmaz mı?” dedi Caroline. “Olmaz” dedi kedi. “Siz insanların adı olur çünkü siz kim olduğunuzu bilmiyorsunuz. Biz kim olduğumuzu biliyoruz, bu yüzden adlara ihtiyacımız yok.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Koralin
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759683
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Coraline
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Koralin
Koralin ve Gizli Dünya
Coraline
Coraline
Coraline
Hugo En İyi Novella Ödülü
Nebula En İyi Novella Ödülü
Locus En İyi Genç Yetişkin Kitabı Ödülü
Bram Stoker En İyi Genç Kitabı Ödülü

“Çünkü,” dedi Koralin, “bir şeyi korkmana rağmen yapıyorsan, bu cesurcadır.”

Koralin ve ailesinin yeni evinin tuhaf bir havası vardı. Tuhaflığın sebebi evi saran sis değildi. Gözlerini Koralin’in üzerinden ayırmayan kara kedi de. Çay yapraklarından fal bakan yeni komşuları Bayan Spink ve Bayan Forcible’ın da durumla bir ilgisi yoktu. Sebep diğer evdi: Misafir odasındaki eski kapıdan geçilebilen ev.

Bu evdeki düğme gözlü, beyaz tenli diğer annesi ve babası, Koralin’in kendilerine katılmasını bekliyordu. Ve onlarla birlikte orada kalmasını. Sonsuza kadar…

Neil Gaiman’ın kaleminden çıkan en tüyler ürpertici eser olan Koralin, yaş sınırı tanımayan, Alice Harikalar Diyarında ile karşılaştırılacak kadar güçlü ve eşsiz bir kitap.

Kitabı okuyanlar 233 okur

  • Ata Berk Değirmenciler
  • Fidan Tokaç
  • Övül Barlas
  • Pasaklı_Kont
  • Semih Ağınlar
  • Arzu Bayrak
  • •dilara•
  • Şwldşwlflel
  • Yılmaz Çetintaş
  • Edaᴺᵃʳᵘᵗᵒ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.2 (16)
9
%12.1 (12)
8
%12.1 (12)
7
%5.1 (5)
6
%1 (1)
5
%0
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0