Korkma Ben Varım

·
Okunma
·
Beğeni
·
28451
Gösterim
Adı:
Korkma Ben Varım
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750507144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
''Öldürdüğüm insanlarla iyi arkadaş
olacağımızı düşünmüşümdür hep.''

Dublörün Dilemması'nın yazarından komik, hızlı, şoke edici bir roman daha.
Gönül İşleri Bakanlığı'nda basın müşaviri dövüş ustası Fu.
Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey.
Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi.
Padişah yorganları satıcısı Enver Paşa.
Dul gangster Hayati Tehlike.
Mr. Spock, Abdülcabbar, Ruhiye Hanım, papağan Huduni, cin Jajha, Atom Bombacıyan, Uçan Kız, Abidin Dandini, Leyla Kalahari ve diğerleri ''Korkma Ben Varım'ın her sayfası sürprizlerle dolu.
Aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı roman, olağanüstü bir enerji saçıyor.

''Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor.''
MURAT UYURKULAK
424 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kitap hakkındaki düşüncemi tek kelime ile ifade edersem. ''Muhteşem. '' Mizah kitabı gibi görünse de; Kitap zekice kurgulanmış bazen kahkaha atarak okudum, bazen de durup düşündüm. Sadece bu değil, roman karakterlerinden Şebnem Şibumi sayesinde pek çok tarihi bilgi edindim. Kısaca ben çok beğendim, son yıllarda okuduğum en güzel kitap.
424 syf.
·4 günde·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı ancak okuduğum son kitabı olup olmayacağına karar vermek çok güç. İlk 100 sayfasında gerçekten kendimi zorlayarak okudum özellikle Fu karakterinin dilinden yazılmış bölümlerde. Yazar zorlama bir dil cambazlığı kullanarak hem okuyucuyu etkilemeye çalışmış hem de kendini yazar aleminde podyuma çıkarırcasına göstere göstere kalemini kullanmış. Ancak sonraki bölümlerinde dili sadeleşti ve kitap beni adeta yuttu. Murat Menteş’in zekasına diyecek yok lakin sadelik benim için şıklık anlamına geliyor. İlk 100-150 sayfaya puanım 6, sonraki sayfalara 10.
424 syf.
Bu sıralar aslında okuduğum kitaplar başka olmasına rağmen, Ankara yolculuğunda havanın kararmasıyla araçtaki ışıkların sönmesi, elime normal kitap alamayacak olmamdan ötürü açtım ve başladım e-kitaptan okumaya ‘Korkma Ben Varım’ı. Murat Menteş’in kendine has tarzını Dublörün Dilemması ile tanımıştım. Fakat bu kitap cümleleri ile beni oldukça gülümsetti diyebilirim.Yolculuğu gayet keyifli hale getirdi :)
Menteş'in uslubü romana giren her karakterin ağzından hayata kendi bakış açısından, olaylardaki tutumunu, neden yaptığını anlatması çok ilgi çekici. Hem ilerisi için tahmin edilemez hem de hangi karakteri sevdiyseniz bir de onun ağzından dinlemiş oluyorsunuz yaşadıklarını :) Bu yüzden bu romana polisiye demek biraz haksızlık olur, cinayetin ortasındayken bir anda tam bir aşk betimlemeleri, mektupları ile bile karşılaşabiliyorsunuz. Benim en çok ilgimi çeken Fuat Atıf Tufa’dan Gönül İşleri Bakanlığı'nı dinlemekti, güzel bir haya gücü ve kıvrak bir zeka. :) Her karakterin ağzından olayları en avantajlı tarafları da çeşitli insan psikolojilerini anlamak, fazlaca insan tanımak sanırım. Kesinlikle Dublörün Dilemması'ndan daha çok sevdim bu romanını.
Yazarın tıp bilgisi de dikkatimi çekmedi değil, atropinler, botulinum toksini, afaziler, lobotomiler, trakeostomiler daha aklıma gelmeyen binbir çeşit terimleri gayet doğru şekilde kullanmış. Bir diğer dikkatimi çeken özellik ise tarih öğretmeni Şebnem Şibumi anlattığı her günden takvim yapraklarında olan eskiden bugünde neler olmuşu yazması. Yani her karakterin anlatışı kendine has bir başka bir kitaba konu olacak kadar farklı bunu da sevdim. :)
Son olarak görece daha ağır ya da farklı konularda kitaplar okuyorsanız yanına alternatif, eğlencelik bir roman olarak gayet güzel ve okunası, keyifli okumalar :)
424 syf.
·Beğendi·10/10
BU KİTAPTA ANLATILAN OLAYLARIN HEPSİ GERÇEKTİR, FAKAT HİÇ BİRİ HENÜZ CEREYAN ETMEMİŞTİR
Bu adam beni kendine hayran bıraktı. Evet ! murat menteş.. alıntılar, söz oyunları, muhteşem betimlemeler, fantastik olaylar, aşk, dostluk, intikam, kusursuz bir kurgu.. hepsini birden ustaca harmanlayıp okuyucunun üstüne bombardıman gibi yağdırıyor.
Şu ana kadar hugo ve dostoyevski de dahil olmak üzere 100 yazar ile tanışmışımdır ama hic biri senin kadar ilginç değil !
Hem güldüren hemde düşündüren bu kitabı şiddetle öneriyorum ve inanılmaz mizah anlayışı olan bu fevkalbeşer(insanüstü) yazarı huzurunuzda aklıma ve kalbime kitliyorum.
KORKMA BEN VARIM
424 syf.
·Beğendi·10/10
ilerde bir gün menteş severleri toplayıp menteşistler diye bi akım oluştursunlar. sıradışı ama sıradan, marjinal ama bi o kadar halktan. o nedenle bu yazarın inceliklerini fark edemeyenler beğenmiyorlar. Bu adam bi harika dostum :D
424 syf.
·52 günde
Öyle tatlı hisler biriktirdim ki sana,şekerin çıkmasın diye arasına acıda kattım acı dokunmasın midene diye hüsran da ekledim.Dokunur diye Korkma Ben Varım.
Aşk mı kaçtı gözlerine, yalanlar mı o süzülen yanaklarından Gökyüzünden yağan kurşunlar dişlerinin arasına mı takıldı.Korkma Ben Varım.
Sahi sen Şebnem Şibumi, güneşin kızı, saçları bahar kokulu, aşkın gülüşüyle can bulduğu, uğruna kurbağa bacakları feda edilen, gözlerinde yıldız çakan eyyy sevdalar ülkesinin prensesi, seni hep güzel mi sevdiler böyle.Bir gün yalnız kalırsam diye Korkma Ben Varım
Kelime cambazı, mizaha mizah yapan zeki şey. Kafa karıştıran. Sen çok yaşa. Sen hiç durma. Sen sürekli yaz. Sen sürekli saçma saçma kurgularla kitap yaz. Sen karakterlerine abuk sabuk isimler ver. Sen yazarken herşeyi abart. Sen yazdığının türü ne olsun diye takılma ; polisiye, aşk, roman, hikaye, felsefe harmanla dök ortaya. Sen gelişine vur. Sen 240 km hızla düş yola. Sen kurdu kuzuya karıştırp bizi manifesto et. Sen uçurumdan aşağıya saç kucağında ki kelimeleri, düşerim diye Korkma Ben Varım.
424 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Keyifli okumalar kitap dostlarım,
Size kitabın içeriğiyle ilgili bilgi vermeden önce kitabın benim için değerinden bahsetmek isterim. Kitabı almaya burada karar verdim çünkü özel bir kitap olsun istemiştim. Gerçekten öyle de oldu her kelimesi her cümlesi beni anlattı sanki. Korkmuyorum sen varsın dedirten insanların olması güzel bir duyguydu. Kitabın benim için değerini anlatmak zor olacak ben içeriğine geçiyim.
Kitabın girişinde olayları kavrayamıyorsunuz ama sonrasında her şey açıklığa kavuşuyor. İlk önce isimleri oturtmada zorlanıyorsunuz ama kendiliğinden kişiler kafanıza yerleşiyor. İsimlerin eğlenceli dünyasında, Menteş' in mizahi yaklaşımıyla çok eğleneceğiniz bazı yerlerde işkencelerde gözlerinizi kısıp tırnaklarınızı yiyerek okuyacağınız çok iyi kurgulanmış bir kitap. Okurken benim kadar bağlanmanız dileğiyle. KEYİFLİ OKUMALAR:)
424 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yazarın bölüm başlarındaki alıntılarıyla çok iyi bir birikimi olduğunu gösterdiği, kitap sevenlerin eğlenceli vakit geçirmek için arkadaşlığına ihtiyaç duyacağı türden bir kitap. Farklı bir tarzı olan Murat Menteş olayları kendince ele alıyor ve bence bu tarzla da oldukça takipçi elde edecek gibi görünüyor.
424 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Denize kıyısı olmayan evimizin üstünde uçan martılar var. Etçil olmalarına rağmen simitten, sarmaya dek alışan ve giderek cinsini ve ırkını reddecek kıvamda Türkleşen bu canlılar yüzünden uzun uzun okudum bu kitabı. Martılar affetsin beni, asıl suç benim seneye yeniden girecek olduğum üniversite sınavının endişesi. Bu endişe beni ders çalışmaktan dahi alıkoyuyor bu yüzden okuyamıyorum, " Tanrım bugün bir Martı öldü " demek istiyorum. Bu kitabı okumamın sebebi diyerekten konuya sol ayağımı atmak istiyorum. Ciddiyetimi hangi çılgın sorgularmış şaşarım, velhasıl liseye başladığımda kütüphanede dolanıp öylece aldığım "Ahmet Ümit " kitaplarıyla zihnimde hazırlanan Müzeyyen Senar sesiyle karışık tırtıklı zeminin yapısındandır diyorum bunu okuyuşuma. Bu kitabı da kütüphaneden aldım ancak içimdeki gaye, biraz anılar depreşsindi . Zihnim biraz kompleksli işler, fare yuvasını bulup zehirli peynirleri bırakıp ölümlerini seyreden bir cani oluşumdan kaynaklanıyor bu da. Kitapta da başlarda verilen cinayet betimlemelerinden ne kadar hoşnut oldum bilemezsiniz. Kanın rengi kadar kokusunu da içime çekmekten çekinmem, yanmış, paramparça olmuş insan uzuvlarını afiyetle diktiğim staj günlerimin de buna katkısı var. Vahşeti en saf haliyle benimsemiş biri olarak tavsiye edilecek bir kitap diye başlamak istemeyişimden günlük insani düşüncelerimi kullanarak porselen kişiliğimle diyeceğim o ki kitapta yakınlarınıza entellektüel olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz deyişler ve hikayeler ile paralel bir roman mevcut. Böyle diyorum çünkü bir kitapta ne kadar deyiş varsa o kadar rağbet görüyor ne yazık ki eserlerin niteliği eskisi kadar elzem teşkil etmiyor.Kimisi için bu doksanlarda kaldı kimisince yetmişlerde. Yazar içinde bu böyle gerçi bu dönemde yazan bir çok yazar için bu böyle çünkü edebiyata ekleyebilecek bir şey bulamamanın sancısı içine girmeden, kelam sahibi olmanın azabından kavrulmadan piyasaya sürülenlerden bahsediyorum işte bu kitap onlardan değil demek istiyorum. Paradan başka bir şey görmeyen yayınevlerinin ağzından akan salyalarla sürülmüş; mizah, dram, tarih, polisiye deyince işi kadın erkek ilişkisinden çok bel altına çekip biraz da uhreviyatla süslemeyenlerden diyemem az buçuk tesiri var. Bu da yazarın içinde yaşadığı dönemden bu vasat düşüncelerle her gün yüzyüze gelmesinden. "BU BİR SAVUNMA DEĞİLDİR "sadece saçmalamaya müsait vak'a oluşumun harflere tesiri denilebilir. Sosyal medya depresyonuna girmişlerin okudum demek için aldığı, kitapların başını çeken delikanlı kovboy " Kürk Mantolu madonna " kadar kadrolaşmış bir sanal kültürün mevcudiyetine, nam salmış değilse de yakında kötü çoçukların ve kendini kanıtlamak için uğraş sarfedenlerin üzerine yapışıp sözlerini her yerde tutkaldan sakız yapacağı kitaptır.
424 syf.
·4 günde·Puan vermedi
merhaba, öncelikle şunu söylemek istiyorum kitabı bitireli 3 dakika oluyor ve hala etkisinden çıkamamışken incelemesini yapmak istedim
kitap sizi karmaşıklaştırıyor ilk okuduğunuzda ama buna rağmen sürükleyici ve güldürürken düşündürengillerden:) okurken kahkaha attığım yerler de oldu ağladığım yerler de. Çok fazla alıntı yapabileceğiniz okurken altını çizebileceğiniz bir kitap. Kitaptaki kahramanlar sırayla olayları kendi açılarından anlatıyorlar. Şebnem karakterini öyle güzel seven iki adam var ki ve aşklarını öyle güzel dile döküyorlar ki insanın Şebnem olası geliyor adeta.Kitabın sonuna geldiğimde her kitabın sonunda hissettiğim gibi boşluk hissi oluştu. Kesinlikle okumanızı tavsiye edeceğim harika bir kitap, Murat Menteş' in okuduğum ilk kitabıydı, diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum:)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korkma Ben Varım
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750507144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
''Öldürdüğüm insanlarla iyi arkadaş
olacağımızı düşünmüşümdür hep.''

Dublörün Dilemması'nın yazarından komik, hızlı, şoke edici bir roman daha.
Gönül İşleri Bakanlığı'nda basın müşaviri dövüş ustası Fu.
Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey.
Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi.
Padişah yorganları satıcısı Enver Paşa.
Dul gangster Hayati Tehlike.
Mr. Spock, Abdülcabbar, Ruhiye Hanım, papağan Huduni, cin Jajha, Atom Bombacıyan, Uçan Kız, Abidin Dandini, Leyla Kalahari ve diğerleri ''Korkma Ben Varım'ın her sayfası sürprizlerle dolu.
Aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı roman, olağanüstü bir enerji saçıyor.

''Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor.''
MURAT UYURKULAK

Kitabı okuyanlar 4.010 okur

  • gıcırBey
  • feyza
  • Canan ÇAVDAR
  • Brju
  • Merve Ka
  • Tuba
  • Kübra ioek
  • Şener öncel
  • Enver Pasha
  • Ozgen Dundar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.4
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%26.5
25-34 Yaş
%38.7
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%2.8
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62
Erkek
%38

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.4 (390)
9
%26.3 (307)
8
%23.7 (277)
7
%10.6 (124)
6
%3.3 (39)
5
%0.7 (8)
4
%0.4 (5)
3
%0.5 (6)
2
%0.3 (3)
1
%0.8 (9)

Kitabın sıralamaları