Korkma Ben Varım

8,6/10  (156 Oy) · 
515 okunma  · 
115 beğeni  · 
3.561 gösterim
“Öldürdüğüm insanlarla iyi arkadaş
olacağımızı düşünmüşümdür hep.”

Dublörün Dilemması’nın yazarından komik, hızlı, şoke edici bir roman daha.
Gönül İşleri Bakanlığı’nda basın müşaviri dövüş ustası Fu.
Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey.
Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi.
Padişah yorganları satıcısı Enver Paşa.
Dul gangster Hayati Tehlike.
Mr. Spock, Abdülcabbar, Ruhiye Hanım, papağan Huduni, cin Jajha, Atom Bombacıyan, Uçan Kız, Abidin Dandini, Leyla Kalahari ve diğerleri…
Korkma Ben Varım’ın her sayfası sürprizlerle dolu.
Aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı roman, olağanüstü bir enerji saçıyor.

“Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor.”
MURAT UYURKULAK
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9750507144
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okuyalı epey zaman oldu, ama okuduğumdan beri hala öneririm. Söz oyunları, olay örgüsü, alıntılar falan karnaval yeri gibi. Murat Menteş'in aklının, binlerce aletin içinde tıkır tıkır çalıştığı bir fabrika gibi işlediğini düşündüğüm (bu nasıl bir cümle oldu) bir kitap. 3 romanı içinde en bi sevdiğim.

Şahin Kürekci 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en muhteşem kitaplardan birisidir. Yazar Murat Menteş bana kalırsa kendine özgü tarzını en iyi bu kitabında yansıtmıştır. Yarattığı her kahramana has bir özellik ataması özellikle takdire şâyandır. Bu, kânımca, kitabın ilerleyen sayfalarda hız kesmeden okunuşunu oldukça kolaylaştırmıştır. Ruhi Mücerret romanıyla her ne kadar bu konuda çekişecek olsa da, yazarın kendi deyimiyle, "saatte 300 kilometre hızla gitmeye" en uygun kitabı öyle sanıyorum ki bu kitaptır.

Elif Şulenur AYAZ 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilerde bir gün menteş severleri toplayıp menteşistler diye bi akım oluştursunlar. sıradışı ama sıradan, marjinal ama bi o kadar halktan. o nedenle bu yazarın inceliklerini fark edemeyenler beğenmiyorlar. Bu adam bi harika dostum :D

Greenalmond 
 08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murat Menteş yine şaşırtmadı,Korkma Ben Varım sıradan insanların sıradışı dünyalarına farklı pencerelerden bakmamızı sağladığı sağlam bir roman olmuş

Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Yazarın bölüm başlarındaki alıntılarıyla çok iyi bir birikimi olduğunu gösterdiği, kitap sevenlerin eğlenceli vakit geçirmek için arkadaşlığına ihtiyaç duyacağı türden bir kitap. Farklı bir tarzı olan Murat Menteş olayları kendince ele alıyor ve bence bu tarzla da oldukça takipçi elde edecek gibi görünüyor.

Müzeyem Adem 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Dublörün Dilemması ile başlamıştım Murat Menteş okumaya. Tıpkı onun gibi, yazarın bu kitabında da orjinal isimli kahramanlar (ki benim en beğendiğim Kader Güler-İnşallah'tı :)) ile tanışıyor, sıradışı olaylara tanık oluyoruz. Romanın temposu oldukça yüksek, zamanınız var ise bir kaç günde rahatlıkla bitirebilirsiniz.
Hikayesi farklı ve bir o kadar da güzel. Ama ben kitaba beklentisiz başlamış olmama rağmen Dublörün Dilemması gibi keyifle okuyamadım. Sevemediğim kısımlar vardı, bazılarını ise tamamen gereksiz buldum. Sanki bu kadar uzatılmasa daha iyi olabilirmiş.
Aynı olayların, farklı kahramanların hayatlarındaki yerlerinin anlatılması bir bakıma güzel, onların davranışlarına nelerin sebep olduğunu görüyor, yazarın da yardımı ile kendinizi onların yerine kolayca koyabiliyorsunuz. Ama ne yazık ki bu aynı hikayenin tekrarlanmasına neden oluyor ve her ne kadar yüksek tempolu bir roman olsa da yer, yer merakınız kayboluyor ve bu da kitaptan alabileceğiniz tadı azaltıyor. Yine de ben bu romanın okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Meşrebi Kalender 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

1963 yapımı Cleopatra filminde; Güzelliği dillere destan Elizabeth Taylor – tahmin edileceği gibi kendileri Mısır Kraliçesi Cleopatra rolündedirler- odasına kadar “eşlik” etme görevi verilen 6 tane izbandut gibi Romalı askerin arasında, o cılız cüssesinden beklenmeyecek bir şey söyler: “ Koridorlar çok karanlıktır ama korkmayın, ben varım !”

Bu -potansiyeli olduğunu bilen birinin kurabileceği- cümleyi söyleyen Cleopatra o sırada ” mazlum” dur. Kardeşi ile girdiği taht kavgasının sonucunda çöle sürülmüş, çevresinde sadık birkaç hizmetçinin dışında hiç kimse kalmamıştır. Peki bu “mazlum” kızımız “ masum” mu dur ?

Film boyunca " Fatmagül'ün bile suçu olabilir ama bu afeti devrana toz konduranı toz ederim" deyüp, her arzı endamında salyalarımız aka aka seyür ederiz. – Bizi bu hale sokmasında, kızımızın sahibi olduğu “ambalaj” ın etkisi yok diyen Goebbels’den bile yalancıdır – Peki, “niye” nin “çünkü” sü “ne” dir dersek; tarihi kaynaklarda çok daha farklı bir karakter de olsa; “anlatan” , “dinleyen”in edilgen olduğunu bildiğinden, bir sihirbaz gibi, akları kara, karaları ak yaptığında başına hiçbir şey gelmeyeceğini bilmesidir.

Mabadımızı azıcık abad edip anlatılan “hikayeyi” başkasının objektifinden, kamerasından değil de kendimiz araştırarak öğrenirsek, ezbere bildiğimizi sandığımız “ hikaye” hakkında aslında hiç bir şey bilmediğimizin farkına varırız. Ama bu seferde canımız çok “ uff” olur di mi? (Bu sıcakta klima bile “esmiyor” sen ne anlatıyorsun abicimmmm ! diyenlere selam verip sözün özüne gelelim.)

Murat Menteş de, alametifarikası olan, okuyucu manipüle etme işine bu kitabında da devam ediyor. Her zaman ki gibi aynı olayı farklı karakterlerin bakış açısı ile anlatıyor. Sen tam hain kurda ağız dolusu küfür edecekken bir de bakıyorsun, kurt sandığın kınalı bir kuzuymuş.

Korkmayın canım, yazar yukarıda söylediklerimi kaşlarınızı çatmanıza sebep olacak şekilde değil, her zaman ki gibi kıpır kıpır, janjanlı ve afilli bir şekilde anlatıyor.

Kitabı okurken sıkılmayı başaran olursa, üstün gayretlerinden dolayı tebrik bile edilmeli.

Sözlere “etanşın” edenler için şu köşeye de bir şey bırakıp çekilelim artık…

https://www.youtube.com/watch?v=WUIM4DAD_sA

Uğur 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eveeeeet, Murat Menteş külliyatı tamam Bu arada kitap kapağına bayıldım, söylemeden geçemeyeceğim. Murat Menteş okuyanlar az çok bilir stilini. Absürd isimler, harika bir kurgu, yalın bir dil, arada yazarımızın karakterler üzerinden bir konuda yaptığı tiradlar, her karakterin geçmişi ve bugünü, bugüne nasıl geldiği, olayların ve karakterlerin birbirine bağlanması... Yazarımız yine harika işler çıkarmış. Ayrıca her bölüm başında, yazar adı, doğum ve ölüm tarihi ile birlikte kitabı ve bu kitaptan seçilen cümleler de bir harika. Muhakkak altını çizmek isteyeceksiniz. Eğer ki hala başlamadıysanız bence fark etmez Ruhi Mücerret' ten, Dublörün dilemması' ndan ya da bu kitaptan başlayabilirsiniz. Bu arada Dublörün Dilemması' ndaki bir olayın bu kitapta geçmesi çok hoşuma gitti. Aklınızda "Başka kitaplar var ama birçok üye yorum olarak atmıyor, çok üzülüyorum" diyorsanız "KORKMAYIN BEN VARIM" geyiğimi de yapar ben kaçarım. Sabah iş var anacım

Hogír 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 7/10 puan

"Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor" Murat Uyurkulak'ın kitabın arka kapağında yer alan bu değerlendirmesi kitabı çok iyi açıklamış.
Murat Menteş bu kitabında kelime oyunlarını hunharca kullanmış. Bu da kitabın kolayca okunmasını sağlıyor. Ayrica orijinal karakter isimleri de güzel bir doku kazandırıyor kitaba.
Kitabı okurken yer yer sıkılmıyorda değil insan. Sanki hep aynı şeyi okuyrmuşum hissine kapıldım bir çok kez. Ancak sonunda bitirebildiğim için mutluyum.
Yapacak daha iyi bir işiniz yoksa kitabı okuyabilirsiniz.

Hasan Basri Dane 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Murat Menteş'in okuduğum 3. kitabı ve diğer kitapları gibi bu kitabı da kendine has üslubuyla okunmayı hak ediyor. Yazarın betimlemeleri, kurduğu cümleler öyle güzel ki kendini okutturuyor. Kitabı bir film izliyormuşçasına yaşayabiliyorsunuz. Karakterlerin isimleri, kullandıkları diller, yaşanan olaylar kitabın orjinalliğini ortaya koyuyor. Ben sadece konuya girmekte biraz zorlandım,onun dışında tek kelimeyle mükemmel bir kitaptı diyebilirim.

4 /

Kitaptan 175 Alıntı

ayamak 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünya acımasız bir yer, tamam mı; bana inanmıyorsanız televizyon seyredin.

Korkma Ben Varım, Murat MenteşKorkma Ben Varım, Murat Menteş
Mâsiva 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bebek doğdu mu,bir baba da doğar. Babalık,bitmeyen bir acemilik.

Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 163)Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 163)
özlem cu 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Pinokyo yalanın sembolüdür.
- Yanılıyorsun Şebnem... Pinokyo, insan olma çabasını temsil eder.

Korkma Ben Varım, Murat MenteşKorkma Ben Varım, Murat Menteş
Ahmet Samsa 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

-Bir şapkayı beğenince onu kafana çiviyle çakıyor musun?
-Yani?
-Evlenme!

Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 378)Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 378)