Korkma Ben Varım

·
Okunma
·
Beğeni
·
12.848
Gösterim
Adı:
Korkma Ben Varım
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750507144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
''Öldürdüğüm insanlarla iyi arkadaş
olacağımızı düşünmüşümdür hep.''

Dublörün Dilemması'nın yazarından komik, hızlı, şoke edici bir roman daha.
Gönül İşleri Bakanlığı'nda basın müşaviri dövüş ustası Fu.
Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey.
Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi.
Padişah yorganları satıcısı Enver Paşa.
Dul gangster Hayati Tehlike.
Mr. Spock, Abdülcabbar, Ruhiye Hanım, papağan Huduni, cin Jajha, Atom Bombacıyan, Uçan Kız, Abidin Dandini, Leyla Kalahari ve diğerleri ''Korkma Ben Varım'ın her sayfası sürprizlerle dolu.
Aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı roman, olağanüstü bir enerji saçıyor.

''Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor.''
MURAT UYURKULAK
Okumasi çok keyifli bir kitap arıyorsanız "Korkma Ben Varım" :) tam aradığınız kitap olabilir. Okuyorken keyifli zaman geçirebileceğiniz ayni zamanda edebi duygunuzu tatmin edebileceğiniz harika bir kitap. Kitaptaki her bir karakterle farklı hayatlara girip çıkıyorsunuz. Kitabin konusu, karekterleri, yazarım üslubu ve kitaptaki alıntılar bu kitabi daha önce neden okumamışım dedirtiyor. Okumak isteyene yazarindan harika bir kitap :) Herkese iyi okumalar. incelememi kitaptan bir alıntıyla bitiriyorum.

- Pinokyo yalanın sembolüdür.
- Yanılıyorsun Şebnem... Pinokyo, insan olma çabasını temsil eder...
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kitap hakkındaki düşüncemi tek kelime ile ifade edersem. ''Muhteşem. '' Mizah kitabı gibi görünse de; Kitap zekice kurgulanmış bazen kahkaha atarak okudum, bazen de durup düşündüm. Sadece bu değil, roman karakterlerinden Şebnem Şibumi sayesinde pek çok tarihi bilgi edindim. Kısaca ben çok beğendim, son yıllarda okuduğum en güzel kitap.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.373 Oy)19.145 beğeni43.651 okunma3.025 alıntı184.058 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.596 Oy)8.877 beğeni28.882 okunma844 alıntı140.435 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.767 Oy)13.486 beğeni34.733 okunma3.476 alıntı146.922 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.934 Oy)8.896 beğeni26.461 okunma2.695 alıntı115.509 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.611 Oy)9.114 beğeni25.497 okunma1.542 alıntı127.629 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.329 Oy)9.292 beğeni25.804 okunma1.849 alıntı119.527 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.739 Oy)11.486 beğeni28.636 okunma1.578 alıntı150.018 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.495 Oy)8.087 beğeni22.934 okunma846 alıntı90.427 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.054 Oy)6.406 beğeni16.921 okunma2.947 alıntı86.530 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.508 Oy)7.920 beğeni21.493 okunma4.037 alıntı130.239 gösterim
Keyifli okumalar kitap dostlarım,
Size kitabın içeriğiyle ilgili bilgi vermeden önce kitabın benim için değerinden bahsetmek isterim. Kitabı almaya burada karar verdim çünkü özel bir kitap olsun istemiştim. Gerçekten öyle de oldu her kelimesi her cümlesi beni anlattı sanki. Korkmuyorum sen varsın dedirten insanların olması güzel bir duyguydu. Kitabın benim için değerini anlatmak zor olacak ben içeriğine geçiyim.
Kitabın girişinde olayları kavrayamıyorsunuz ama sonrasında her şey açıklığa kavuşuyor. İlk önce isimleri oturtmada zorlanıyorsunuz ama kendiliğinden kişiler kafanıza yerleşiyor. İsimlerin eğlenceli dünyasında, Menteş' in mizahi yaklaşımıyla çok eğleneceğiniz bazı yerlerde işkencelerde gözlerinizi kısıp tırnaklarınızı yiyerek okuyacağınız çok iyi kurgulanmış bir kitap. Okurken benim kadar bağlanmanız dileğiyle. KEYİFLİ OKUMALAR:)
Bu sıralar aslında okuduğum kitaplar başka olmasına rağmen, Ankara yolculuğunda havanın kararmasıyla araçtaki ışıkların sönmesi, elime normal kitap alamayacak olmamdan ötürü açtım ve başladım e-kitaptan okumaya ‘Korkma Ben Varım’ı. Murat Menteş’in kendine has tarzını Dublörün Dilemması ile tanımıştım. Fakat bu kitap cümleleri ile beni oldukça gülümsetti diyebilirim.Yolculuğu gayet keyifli hale getirdi :)
Menteş'in uslubü romana giren her karakterin ağzından hayata kendi bakış açısından, olaylardaki tutumunu, neden yaptığını anlatması çok ilgi çekici. Hem ilerisi için tahmin edilemez hem de hangi karakteri sevdiyseniz bir de onun ağzından dinlemiş oluyorsunuz yaşadıklarını :) Bu yüzden bu romana polisiye demek biraz haksızlık olur, cinayetin ortasındayken bir anda tam bir aşk betimlemeleri, mektupları ile bile karşılaşabiliyorsunuz. Benim en çok ilgimi çeken Fuat Atıf Tufa’dan Gönül İşleri Bakanlığı'nı dinlemekti, güzel bir haya gücü ve kıvrak bir zeka. :) Her karakterin ağzından olayları en avantajlı tarafları da çeşitli insan psikolojilerini anlamak, fazlaca insan tanımak sanırım. Kesinlikle Dublörün Dilemması'ndan daha çok sevdim bu romanını.
Yazarın tıp bilgisi de dikkatimi çekmedi değil, atropinler, botulinum toksini, afaziler, lobotomiler, trakeostomiler daha aklıma gelmeyen binbir çeşit terimleri gayet doğru şekilde kullanmış. Bir diğer dikkatimi çeken özellik ise tarih öğretmeni Şebnem Şibumi anlattığı her günden takvim yapraklarında olan eskiden bugünde neler olmuşu yazması. Yani her karakterin anlatışı kendine has bir başka bir kitaba konu olacak kadar farklı bunu da sevdim. :)
Son olarak görece daha ağır ya da farklı konularda kitaplar okuyorsanız yanına alternatif, eğlencelik bir roman olarak gayet güzel ve okunası, keyifli okumalar :)
BU KİTAPTA ANLATILAN OLAYLARIN HEPSİ GERÇEKTİR, FAKAT HİÇ BİRİ HENÜZ CEREYAN ETMEMİŞTİR
Bu adam beni kendine hayran bıraktı. Evet ! murat menteş.. alıntılar, söz oyunları, muhteşem betimlemeler, fantastik olaylar, aşk, dostluk, intikam, kusursuz bir kurgu.. hepsini birden ustaca harmanlayıp okuyucunun üstüne bombardıman gibi yağdırıyor.
Şu ana kadar hugo ve dostoyevski de dahil olmak üzere 100 yazar ile tanışmışımdır ama hic biri senin kadar ilginç değil !
Hem güldüren hemde düşündüren bu kitabı şiddetle öneriyorum ve inanılmaz mizah anlayışı olan bu fevkalbeşer(insanüstü) yazarı huzurunuzda aklıma ve kalbime kitliyorum.
KORKMA BEN VARIM
ilerde bir gün menteş severleri toplayıp menteşistler diye bi akım oluştursunlar. sıradışı ama sıradan, marjinal ama bi o kadar halktan. o nedenle bu yazarın inceliklerini fark edemeyenler beğenmiyorlar. Bu adam bi harika dostum :D
merhaba, öncelikle şunu söylemek istiyorum kitabı bitireli 3 dakika oluyor ve hala etkisinden çıkamamışken incelemesini yapmak istedim
kitap sizi karmaşıklaştırıyor ilk okuduğunuzda ama buna rağmen sürükleyici ve güldürürken düşündürengillerden:) okurken kahkaha attığım yerler de oldu ağladığım yerler de. Çok fazla alıntı yapabileceğiniz okurken altını çizebileceğiniz bir kitap. Kitaptaki kahramanlar sırayla olayları kendi açılarından anlatıyorlar. Şebnem karakterini öyle güzel seven iki adam var ki ve aşklarını öyle güzel dile döküyorlar ki insanın Şebnem olası geliyor adeta.Kitabın sonuna geldiğimde her kitabın sonunda hissettiğim gibi boşluk hissi oluştu. Kesinlikle okumanızı tavsiye edeceğim harika bir kitap, Murat Menteş' in okuduğum ilk kitabıydı, diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum:)
Murat Menteş son dönem 'zeki' yazarlarından. Mizah, edebiyat, mafya üçgeninde oluşturulmuş bir başka eseri Korkma Ben Varım. Yazarın anlatımındaki, karakter oluşturuşundaki mizah olayların anlatımını etkiliyor. Karekterlerin isimlerinden tutun (Hayati Tehlike, Şebnem Şibumi, Korkut Üneli vs.) olayların ve durumların anlatımında mizahı görebilirsiniz. Genellikle tiyatro için kullanılan şu tabir bu roman için de geçerli olmuş: " Eğer sahnede bir tüfek varsa, patlamalı." KBV eserinde de her ne okuyorsak sebebi, hikayesi var. Hiçbir ayrıntı es geçilmemiş ve güzel bağlanmış.
Murat Menteş'in gangester sevdalısı biri olduğunu düşünüyorum. Silahlar, ölümler, kaçıp kovalamacalar, mafya liderleri okuduğum diğer kitabında da vardı. ( Dublörün Dilemması) Modern dünyanın konularını eserlerine içerik yapması, bunu yaparken anlatımında yakaladığı sürükleyicilik yazarı çağının ötesine taşıyacak. Yıllar sonra da bu yazarın adını göreceğiz. Keyifli okumalar.
Yazarın bölüm başlarındaki alıntılarıyla çok iyi bir birikimi olduğunu gösterdiği, kitap sevenlerin eğlenceli vakit geçirmek için arkadaşlığına ihtiyaç duyacağı türden bir kitap. Farklı bir tarzı olan Murat Menteş olayları kendince ele alıyor ve bence bu tarzla da oldukça takipçi elde edecek gibi görünüyor.
Eğlendirirken öğreten, cümle içinde ders veren ve düşüncelerinin ufkunu açan bir kitap. Her sayfada alınması gereken sosyal mesajlar ve daha niceleri...
Okumayan eksik kalır der, şiddetle tavsiye ederim :)
Murat MENTEŞ ilginç bir yazar. Hangi konuda yazarsa yazsın, yazdığı konuyu ilginç hale getirerek anlatmayı basarabiliyor. Her kitabını merakla okuyan bir okuyucu kitlesi edindi bile.
Bu adamın roman yazarken kullandığı mizahi dili ayakta alkışlanır cinsten. Tam bir kelime cambazı. Her bir cümle ustalıkla yazılmış, muhteşem bir kurgu. Okuduğum ikinci romanı ama ben şimdiden en iyi romanı diyebilirim. Gerçi bundan önce okuduğum Ruhi Mücerret adlı kitabını da çok sevdim. Kitaplarıyla tanıştığınızda çok ilginç bir yazar olduğunu anlayacaksınız. Bence hep böyle kalsın.
"Kalbinizde olup da hiç kimseye anlatmayı başaramadığınız, dile getirilmesi imkansız bir şey var ya, işte Allah onu biliyor, üzülmeyin.."
"Herkesin üç kişiliği vardır: Ortaya çıkardığı, sahip olduğu ve sahip olduğunu sandığı."
Murat Menteş
Sayfa 40 - iletişim yayınları
Aşk insanın sadece psikolojisini ve kimyasını değil; tarihini, müzigini, coğrafyasını, edebiyatını, fiziğini, beslenme çantasının içindekileri, hayat bilgisini de değiştiriyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korkma Ben Varım
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750507144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
''Öldürdüğüm insanlarla iyi arkadaş
olacağımızı düşünmüşümdür hep.''

Dublörün Dilemması'nın yazarından komik, hızlı, şoke edici bir roman daha.
Gönül İşleri Bakanlığı'nda basın müşaviri dövüş ustası Fu.
Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey.
Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi.
Padişah yorganları satıcısı Enver Paşa.
Dul gangster Hayati Tehlike.
Mr. Spock, Abdülcabbar, Ruhiye Hanım, papağan Huduni, cin Jajha, Atom Bombacıyan, Uçan Kız, Abidin Dandini, Leyla Kalahari ve diğerleri ''Korkma Ben Varım'ın her sayfası sürprizlerle dolu.
Aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı roman, olağanüstü bir enerji saçıyor.

''Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor.''
MURAT UYURKULAK

Kitabı okuyanlar 1.672 okur

 • Sevim
 • Esra Balcı
 • umut çakır
 • Furkan Töre
 • silvermirror
 • Mehmet Fatih AKAT
 • Yusuf Kadri Şirinkan
 • Elif Yirmidokuz
 • Betül Yılmaz
 • Henryk Sienkiewicz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.4
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%26.5
25-34 Yaş
%38.7
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%2.8
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62
Erkek
%38

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.2 (187)
9
%25.8 (137)
8
%22 (117)
7
%10.7 (57)
6
%4.1 (22)
5
%0.9 (5)
4
%0.8 (4)
3
%0.4 (2)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları