Korkma Ben Varım

8,7/10  (261 Oy) · 
791 okunma  · 
223 beğeni  · 
4.768 gösterim
“Öldürdüğüm insanlarla iyi arkadaş
olacağımızı düşünmüşümdür hep.”

Dublörün Dilemması’nın yazarından komik, hızlı, şoke edici bir roman daha.
Gönül İşleri Bakanlığı’nda basın müşaviri dövüş ustası Fu.
Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey.
Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi.
Padişah yorganları satıcısı Enver Paşa.
Dul gangster Hayati Tehlike.
Mr. Spock, Abdülcabbar, Ruhiye Hanım, papağan Huduni, cin Jajha, Atom Bombacıyan, Uçan Kız, Abidin Dandini, Leyla Kalahari ve diğerleri…
Korkma Ben Varım’ın her sayfası sürprizlerle dolu.
Aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı roman, olağanüstü bir enerji saçıyor.

“Bu kitap karnaval sırasında başgösteren bir bombardımana benziyor.”
MURAT UYURKULAK
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9750507144
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okuyalı epey zaman oldu, ama okuduğumdan beri hala öneririm. Söz oyunları, olay örgüsü, alıntılar falan karnaval yeri gibi. Murat Menteş'in aklının, binlerce aletin içinde tıkır tıkır çalıştığı bir fabrika gibi işlediğini düşündüğüm (bu nasıl bir cümle oldu) bir kitap. 3 romanı içinde en bi sevdiğim.

Bayan Okur 
27 Nis 11:52 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Keyifli okumalar kitap dostlarım,
Size kitabın içeriğiyle ilgili bilgi vermeden önce kitabın benim için değerinden bahsetmek isterim. Kitabı almaya burada karar verdim çünkü özel bir kitap olsun istemiştim. Gerçekten öyle de oldu her kelimesi her cümlesi beni anlattı sanki. Korkmuyorum sen varsın dedirten insanların olması güzel bir duyguydu. Kitabın benim için değerini anlatmak zor olacak ben içeriğine geçiyim.
Kitabın girişinde olayları kavrayamıyorsunuz ama sonrasında her şey açıklığa kavuşuyor. İlk önce isimleri oturtmada zorlanıyorsunuz ama kendiliğinden kişiler kafanıza yerleşiyor. İsimlerin eğlenceli dünyasında, Menteş' in mizahi yaklaşımıyla çok eğleneceğiniz bazı yerlerde işkencelerde gözlerinizi kısıp tırnaklarınızı yiyerek okuyacağınız çok iyi kurgulanmış bir kitap. Okurken benim kadar bağlanmanız dileğiyle. KEYİFLİ OKUMALAR:)

Farkhunda 
30 Tem 21:36 · Kitabı okudu · 23 günde · Puan vermedi

Denize kıyısı olmayan evimizin üstünde uçan martılar var. Etçil olmalarına rağmen simitten, sarmaya dek alışan ve giderek cinsini ve ırkını reddecek kıvamda Türkleşen bu canlılar yüzünden uzun uzun okudum bu kitabı. Martılar affetsin beni, asıl suç benim seneye yeniden girecek olduğum üniversite sınavının endişesi. Bu endişe beni ders çalışmaktan dahi alıkoyuyor bu yüzden okuyamıyorum, " Tanrım bugün bir Martı öldü " demek istiyorum. Bu kitabı okumamın sebebi diyerekten konuya sol ayağımı atmak istiyorum. Ciddiyetimi hangi çılgın sorgularmış şaşarım, velhasıl liseye başladığımda kütüphanede dolanıp öylece aldığım "Ahmet Ümit " kitaplarıyla zihnimde hazırlanan Müzeyyen Senar sesiyle karışık tırtıklı zeminin yapısındandır diyorum bunu okuyuşuma. Bu kitabı da kütüphaneden aldım ancak içimdeki gaye, biraz anılar depreşsindi . Zihnim biraz kompleksli işler, fare yuvasını bulup zehirli peynirleri bırakıp ölümlerini seyreden bir cani oluşumdan kaynaklanıyor bu da. Kitapta da başlarda verilen cinayet betimlemelerinden ne kadar hoşnut oldum bilemezsiniz. Kanın rengi kadar kokusunu da içime çekmekten çekinmem, yanmış, paramparça olmuş insan uzuvlarını afiyetle diktiğim staj günlerimin de buna katkısı var. Vahşeti en saf haliyle benimsemiş biri olarak tavsiye edilecek bir kitap diye başlamak istemeyişimden günlük insani düşüncelerimi kullanarak porselen kişiliğimle diyeceğim o ki kitapta yakınlarınıza entellektüel olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz deyişler ve hikayeler ile paralel bir roman mevcut. Böyle diyorum çünkü bir kitapta ne kadar deyiş varsa o kadar rağbet görüyor ne yazık ki eserlerin niteliği eskisi kadar elzem teşkil etmiyor.Kimisi için bu doksanlarda kaldı kimisince yetmişlerde. Yazar içinde bu böyle gerçi bu dönemde yazan bir çok yazar için bu böyle çünkü edebiyata ekleyebilecek bir şey bulamamanın sancısı içine girmeden, kelam sahibi olmanın azabından kavrulmadan piyasaya sürülenlerden bahsediyorum işte bu kitap onlardan değil demek istiyorum. Paradan başka bir şey görmeyen yayınevlerinin ağzından akan salyalarla sürülmüş; mizah, dram, tarih, polisiye deyince işi kadın erkek ilişkisinden çok bel altına çekip biraz da uhreviyatla süslemeyenlerden diyemem az buçuk tesiri var. Bu da yazarın içinde yaşadığı dönemden bu vasat düşüncelerle her gün yüzyüze gelmesinden. "BU BİR SAVUNMA DEĞİLDİR "sadece saçmalamaya müsait vak'a oluşumun harflere tesiri denilebilir. Sosyal medya depresyonuna girmişlerin okudum demek için aldığı, kitapların başını çeken delikanlı kovboy " Kürk Mantolu madonna " kadar kadrolaşmış bir sanal kültürün mevcudiyetine, nam salmış değilse de yakında kötü çoçukların ve kendini kanıtlamak için uğraş sarfedenlerin üzerine yapışıp sözlerini her yerde tutkaldan sakız yapacağı kitaptır.

Yavuz selim zık 
24 May 22:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

BU KİTAPTA ANLATILAN OLAYLARIN HEPSİ GERÇEKTİR, FAKAT HİÇ BİRİ HENÜZ CEREYAN ETMEMİŞTİR
Bu adam beni kendine hayran bıraktı. Evet ! murat menteş.. alıntılar, söz oyunları, muhteşem betimlemeler, fantastik olaylar, aşk, dostluk, intikam, kusursuz bir kurgu.. hepsini birden ustaca harmanlayıp okuyucunun üstüne bombardıman gibi yağdırıyor.
Şu ana kadar hugo ve dostoyevski de dahil olmak üzere 100 yazar ile tanışmışımdır ama hic biri senin kadar ilginç değil !
Hem güldüren hemde düşündüren bu kitabı şiddetle öneriyorum ve inanılmaz mizah anlayışı olan bu fevkalbeşer(insanüstü) yazarı huzurunuzda aklıma ve kalbime kitliyorum.
KORKMA BEN VARIM

Bu sıralar aslında okuduğum kitaplar başka olmasına rağmen, Ankara yolculuğunda havanın kararmasıyla araçtaki ışıkların sönmesi, elime normal kitap alamayacak olmamdan ötürü açtım ve başladım e-kitaptan okumaya ‘Korkma Ben Varım’ı. Murat Menteş’in kendine has tarzını Dublörün Dilemması ile tanımıştım. Fakat bu kitap cümleleri ile beni oldukça gülümsetti diyebilirim.Yolculuğu gayet keyifli hale getirdi :)
Menteş'in uslubü romana giren her karakterin ağzından hayata kendi bakış açısından, olaylardaki tutumunu, neden yaptığını anlatması çok ilgi çekici. Hem ilerisi için tahmin edilemez hem de hangi karakteri sevdiyseniz bir de onun ağzından dinlemiş oluyorsunuz yaşadıklarını :) Bu yüzden bu romana polisiye demek biraz haksızlık olur, cinayetin ortasındayken bir anda tam bir aşk betimlemeleri, mektupları ile bile karşılaşabiliyorsunuz. Benim en çok ilgimi çeken Fuat Atıf Tufa’dan Gönül İşleri Bakanlığı'nı dinlemekti, güzel bir haya gücü ve kıvrak bir zeka. :) Her karakterin ağzından olayları en avantajlı tarafları da çeşitli insan psikolojilerini anlamak, fazlaca insan tanımak sanırım. Kesinlikle Dublörün Dilemması'ndan daha çok sevdim bu romanını.
Yazarın tıp bilgisi de dikkatimi çekmedi değil, atropinler, botulinum toksini, afaziler, lobotomiler, trakeostomiler daha aklıma gelmeyen binbir çeşit terimleri gayet doğru şekilde kullanmış. Bir diğer dikkatimi çeken özellik ise tarih öğretmeni Şebnem Şibumi anlattığı her günden takvim yapraklarında olan eskiden bugünde neler olmuşu yazması. Yani her karakterin anlatışı kendine has bir başka bir kitaba konu olacak kadar farklı bunu da sevdim. :)
Son olarak görece daha ağır ya da farklı konularda kitaplar okuyorsanız yanına alternatif, eğlencelik bir roman olarak gayet güzel ve okunası, keyifli okumalar :)

Elif Şulenur AYAZ 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilerde bir gün menteş severleri toplayıp menteşistler diye bi akım oluştursunlar. sıradışı ama sıradan, marjinal ama bi o kadar halktan. o nedenle bu yazarın inceliklerini fark edemeyenler beğenmiyorlar. Bu adam bi harika dostum :D

Betül Akgün 
30 Tem 16:34 · Kitabı okudu · 5 günde

Eğlendirirken öğreten, cümle içinde ders veren ve düşüncelerinin ufkunu açan bir kitap. Her sayfada alınması gereken sosyal mesajlar ve daha niceleri...
Okumayan eksik kalır der, şiddetle tavsiye ederim :)

Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Yazarın bölüm başlarındaki alıntılarıyla çok iyi bir birikimi olduğunu gösterdiği, kitap sevenlerin eğlenceli vakit geçirmek için arkadaşlığına ihtiyaç duyacağı türden bir kitap. Farklı bir tarzı olan Murat Menteş olayları kendince ele alıyor ve bence bu tarzla da oldukça takipçi elde edecek gibi görünüyor.

Muhayyelll 
08 Haz 19:05 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Bu kitapta anlatılan olayların hepsi gerçektir fakat hiçbiri henüz cereyan etmemiştir."
Ruhi Mücerret ile başlayan, Dublerün dilemması ile artan ve sonunda Korkma ben varım ile zirveye ulaşan bir Murat Menteş hayranlığı var içimde. Yazar günümüzdeki diğer yazarlardan farklı bir tarz kullanıyor ve bu onu günümüz yazarlarından ayırıyor.
Murat Menteş'in en büyük farkı kullandığı isimler. Kitabı okurken okuru kitaba bağlıyor, kitabı okumamışken okuma merakı veriyor. Ben o yaşlı Ruhi Mücerret'i merak ederek başladım ve Hayati Tehlike ile nokta koydum.
Her bölümün başındaki müthiş alıntılar, dostluk, aşk, söz oyunları.. Kitabı okumak için en büyük sebepler. Olay müthiş bir kurguya bağlı ve hiç ama hiç sıkmıyor.
Kitabı hiç merak etmediyseniz en azından Hayati tehlike ile tanışmak için okuyun..

Şahin Kürekci 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en muhteşem kitaplardan birisidir. Yazar Murat Menteş bana kalırsa kendine özgü tarzını en iyi bu kitabında yansıtmıştır. Yarattığı her kahramana has bir özellik ataması özellikle takdire şâyandır. Bu, kânımca, kitabın ilerleyen sayfalarda hız kesmeden okunuşunu oldukça kolaylaştırmıştır. Ruhi Mücerret romanıyla her ne kadar bu konuda çekişecek olsa da, yazarın kendi deyimiyle, "saatte 300 kilometre hızla gitmeye" en uygun kitabı öyle sanıyorum ki bu kitaptır.

5 /

Kitaptan 323 Alıntı

ayamak 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünya acımasız bir yer, tamam mı; bana inanmıyorsanız televizyon seyredin.

Korkma Ben Varım, Murat MenteşKorkma Ben Varım, Murat Menteş
Bayan Okur 
28 Nis 10:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yukarı bakıyorum. Boş: Kuşlar göğü terk etmiş. Onlar da bizim gibi canlarını kurtarmak için kafese sığınmış olmalılar."

Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 162)Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 162)
Bayan Okur 
26 Nis 09:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Beyin harika bir organ; sabah kalktığınız anda çalışmaya başlıyor ve ofise gidinceye kadar da durmuyor!"

Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 119 - İletişim Yayınları)Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 119 - İletişim Yayınları)
Mâsiva 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bebek doğdu mu,bir baba da doğar. Babalık,bitmeyen bir acemilik.

Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 163)Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Sayfa 163)
özlem cu 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Pinokyo yalanın sembolüdür.
- Yanılıyorsun Şebnem... Pinokyo, insan olma çabasını temsil eder.

Korkma Ben Varım, Murat MenteşKorkma Ben Varım, Murat Menteş

İnsanın yetişme tarzına en iyi ışık tutan şey, kavga ederken sergilediği davranışlardır.

Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Epub)Korkma Ben Varım, Murat Menteş (Epub)

Kitapla ilgili 1 Haber