Korkma İnsancık Korkma

·
Okunma
·
Beğeni
·
3248
Gösterim
Adı:
Korkma İnsancık Korkma
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754947885
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Periler padişahının kızı Züleyha gibi çırılçıplak saçlarını beline akıtmış, ayakta duruyordu. Su tanecikleri inci dizisi gibi teninden aşağı süzülüyor, su almak için eğilip doğruldukça, ıslak kalçaları Balkız'ınkiler gibi kabarıp sönüyordu. Birden yan dönünce, soluğum kesildi...
Sevdiğim her şey onda toplanmıştı.
(Arka Kapak)
327 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Aslında gerçekten bu kitabı incelemeye kalkışsam yeni bir roman yazmam gerek sanırım bu yüzden fazlasıyla özet geçeceğim. Hiç çekinmeden 10 puan veriyorum. Muhteşem bir başyapıt. Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Muhteşem bir aşkın önünde durmaya çalışan elalem ne dercilik. Kitapta olumsuz bulduğum tek nokta cinselliğin fazla ön plana çıkması. Anlatılan cinselliğin yüzde 10u anlatılsaydı, konu daha ön plana çıkardı. Ama konu öylesine güzeldi ki yine de puan kırmaya gönlüm razı olmadı. Ayrıca beni duygusal olarak en fazla etkileyen kitaplardan bir tanesi.
327 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Turgut Özakman'ın soluksuz okunan romanlarından biri daha... Değer yargılarınızı sorguladığınız bir kitap..Kesinlikle elinizden bırakamıyor, yazarın yarattığı güçlü hayale kapılıyorsunuz...
327 syf.
Tarihi romanlarıyla tanınan yazarımızı farklı bir pencereden bakmak gerektiğini “Romantika” kitabı İle ikna olmuştum ...Tarihi kaleme alma ustalığını aşkı da kaleme alırken çok başarılı bir şekilde sergilemiş...Benden kocaman bir alkış kendisine .
Gelelim kitaba ;Osmanlı döneminin son günlerinde geçen bir hikaye okudum .Annesiz bir çocuk İle anne olamamış bir kadının birbirlerine olan hayranlığının aşka dönüşmesini olağanüstü bir şekilde kaleme almış Özakman.
Aykırı bir ilişki sözkonusu olduğu İçin bir çok okur beğenmeyebilir kitabı ama önyargılarınızı bir kenara bırakıp Ve “etik mi değil mi “ sorgulamak yerine yazarın anlatımını kaleme alma tarzını ve okuyucuya aktardığı duygu seline odaklanıp kitabı değerlendirirseniz göreceksiniz ki ortaya HARİKA bir başyapıt çıkarmış Turgut Özakman ..
327 syf.
·135 günde·Puan vermedi
Çok uzun zaman elimde dolaştı çok zor bitirdim. Akıcıydı evet ama bir olmamışlık vardı bende. Konu çok uzadı alelade bir son geldi bana. Tek olumlu tarafı Osmanlı’nın sonları cumhuriyetin başlarını yazar tarihe boğmadan güzelce alttan işlemiş kitap içinde.
327 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı okuduğumda alt üst oldum. Aynı duyguları siz de yaşar mısınız bilemem ama duygularımı bu kitap kadar allak bullak eden bir kitap daha okumadım.
327 syf.
·Puan vermedi
Halk nazarında onaylanmayacak bir ilişkiyi, kitabın sonunda onaylıyorsunuz. Salt aşk içerikli romanları hiç sevmesem de bu kitabı okumam için üç neden vardı. Birincisi salt aşk değil, arka planda, Cumhuriyet'e adapte olan halk, ve eski İstanbul var. İkincisi; Turgut Özakman. Yazarın direkt kendisi, çünkü Turgut Özakman isminin verdiği bir güven ve sempati var. Evet, Şu Çılgın Türkler'i yazan adam bunu da yazdı. Üçüncü ve kitabı okumamın esas nedeni, arkadaşımın "Lütfen oku, bu kitabı seninle tartışmak isterim" demesi. Bence Turgut Özakman bu kitabı "Hayır kardeşim tartışmayın, iki kişi arasında olanların iç yüzünü, tüm boyutlarını bilemezsiniz. Kimsenin ilişkisini tartışmayın!" demek için yazdı. Diğer kitabı Romantika'nın da onaylanmayan ilişki temalı olması, bana bunu düşündürüyor. Romantika'yı okudum mu hayır. Ancak Turgut Özakman isminin verdiği güvenle okuyabilirim.
327 syf.
·5 günde·10/10
Garip bir aşkın hikayesi. Çocuklukta hayranlıkla başlayan ve zamanla aşka dönüşen bir sevgi. Tiya Eleni, çocuğu mutlu etmek için yapmadığı şeyi bırakmaz. Diğer insanların ayıplamalarına, ayırma çabalarına karşı her şekilde birlikte olmayı başarırlar. Cumhuriyet dönemi olaylarını, düşünce yapısını da yansıtırken gerçekliği de yakalayan bir roman. Gayet etkileyici bir kitaptı.
327 syf.
·Puan vermedi
Bir çocuğun olmayan annesine,bir kadının hiç dogmamis çocuğuna olan sevgisi yıllar geçtikçe aşka dönüşür.Turgut Ozakmani hep tarihi romanlari ile tanıdık. Belki o yüzden belki de aşkın uçariligindan şaşkına döndüm kitap bitince ama aşkı çok değişik yorumlamis.Tabularinizdan sıyrılıp aykırılığa hazır olarak başlayın bu kitaba.O zaman elinizden birakamayacaksiniz.
327 syf.
·9/10
Bir arkadaşımın kitaplığında görüp , ödünç alıp okuduğum bir kitap. Ben Turgut Özakman'ın sadece tarih alanında eserleri olduğunu sanıyordum bu kitapla tanışana kadar .Ben kitabı çok beğendim. Bir de yazarın bu tarzı ile tanışın derim.
327 syf.
Tarihi roman yazarı olarak tanıdığınız Turgut Özakman’ı unutun ve bu kitap ile bambaşka bir Özakman ile tanışın.

Roman bir aşk romanı; sıradışı, aykırı, yasak ve cesur…

Anne babasız, babaanne ve anneanne evinde büyüyen bir erkek çocuğunun başlangıçta anne-arkadaş-dost sevgisi duyduğu tiyasına (yengesi) karşı olan duygularının zaman geçtikçe ve ilk gençlikle bir kadın-erkek aşkına dönüşümünü okuyacaksınız.

Kitabın arka fonunda çoğunlukla eski Bakırköy’ü, bahçeli, müstakil evleri ve köşkleri olan ve pek de kalabalık olmayan Bakırköy’ü, buluyoruz. İstanbul nüfusunun Rum, Ermeni, Yahudi vb. farklı din ve ırka sahip insanlardan oluştuğu ve bunun pek de normal olduğu zamanlar… İstanbul’un dönüşümü; yeni açılan pastaneler, sinemalar, gazinolar, eski ahşap evlerin yıkılıp yerine yapılan apartmanlar ile 1920-1930 İstanbul’unu bulacaksınız.

Osmanlı'nın son dönemi, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet'in ilanı ve takip eden ilk yıllar… Cumhuriyet ile birlikte yapılan devrimler; yeni yazıya geçiş, fesin kaldırılması ve şapka kanunu, kadınların yavaş yavaş toplum içinde varlık göstermesi, toplumdaki değişim ve dönüşüm metin aralarında işlenmiş. Bütün bunlar çoğunlukla geri planda kalırken, daha çok aşkın etrafında dönüyor roman.

Bu sıradışı aşkı okurken etik ve ahlak kavramlarını sorgulayabilir, konudan hoşlanmayabilirsiniz. Ama ne derler bilirsiniz; aşk engel ve yasak tanımaz…

Herkese keyifli okumalar…
327 syf.
·244 günde·Beğendi·7/10
Usta kalemin tiyatro oyunlarından sonra yazdığı ilk romanı. Osmanlı'nın yıkılışı ve Cumhuriyetin ilk yılları içinde geçen öykü o dönem ile ilgili çarpıcı sahneler sunmakta okura. Böyle bir dönemde çocukluk yıllarından başlayan ütopik bir aşk hikayesi kitabı elden bırakmadan okumanızı sağlayacak bir akıcılık içinde son sayfaya kadar devam ediyor. 2002 yılında ilk kez yayınlanan sessiz sedasız 35 den fazla baskı yapması kitabın ne kadar beğenildiğinin en net ifadesi olmalı..
Dikkatle baktı, "Ben seni nereden tanıyorum?" diye sordu.
"Çarşıdaki lokantadan öğretmenim. Çıkarken yanağımı okşamıştınız ya."
"Haa! Tamam, tamam! Kaç yıl önceki iş o yahu, iyi hatırladın, aferin."
"Ben unutmadımdı ki zaten. Hatırladığınız için size aferin!"
...
Müdür Bey, "İşte.." dedi, "Düşündüğünü söyleyebilen yeni kuşak geliyor." Sınıfa döndü.
"Kızlar! Gerektiği zaman, siz de böyle rahat, serbest konuşun! Düşüncenizi söyleyin! Hakkınızı savunun. Köle ruhlu anneler, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür insanlar yetiştiremez."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korkma İnsancık Korkma
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754947885
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Periler padişahının kızı Züleyha gibi çırılçıplak saçlarını beline akıtmış, ayakta duruyordu. Su tanecikleri inci dizisi gibi teninden aşağı süzülüyor, su almak için eğilip doğruldukça, ıslak kalçaları Balkız'ınkiler gibi kabarıp sönüyordu. Birden yan dönünce, soluğum kesildi...
Sevdiğim her şey onda toplanmıştı.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 386 okur

  • Aylala aylala
  • Tuğçe Akan Şahin
  • Nur
  • Merve hilal kartal
  • Fatmanur Çelikkaya
  • Nazar Çelik
  • NeverLand
  • Mine Naz
  • Hot-ice
  • Betül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%6.8
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%46.6
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%4.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.1 (56)
9
%21.8 (32)
8
%18.4 (27)
7
%8.8 (13)
6
%4.8 (7)
5
%0.7 (1)
4
%0.7 (1)
3
%0.7 (1)
2
%1.4 (2)
1
%4.8 (7)