·
Okunma
·
Beğeni
·
1.215
Gösterim
Adı:
Korkmasaydın Ne Yapardın?
Baskı tarihi:
30 Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050380545
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Bir içinde yaşadığımız hayat var, bir de içimizde taşıdığımız. İçimizde anlatılmamış hikâyeler ve kullanılmamış potansiyeller taşırız. İçimize gömülü hayaller, bizden bir şeyler yapmamızı bekler.

“Hayat kişinin cesareti oranında genişler ya da daralır.” diyor Anais Nin. Senin hayatında kaç cesaret denemesi var?

Başlangıçta dizlerini titreten ama yaptıktan sonra seni büyüten neler yaşadın?

Korkuna rağmen neler yaptın?
Korkmasaydın ne yapardın?

Bahar Eriş, yeni kitabında insanın dünya içinde kendi küçük dünyasını kurma çabasını anlatıyor. Öğrendiklerini ve düşündüklerini kendi hayatından da hikâyelerle paylaşıyor.

Okura serpme kahvaltı tadında bir kültürel karışım sunuyor: Cesaretli kadın modelleri, azimli çocuk hikâyeleri, ebeveynlik halleri, kariyer kurma mücadeleleri, temel insanlık durumları, az gelişmiş ülke dumurları… Başka neler var?

• Kendi en iyi versiyonunu nasıl bulacaksın?
• Anne olmak ya da olmamak: Bütün mesele bu mu?
• “Hak etme” kültürü mü “hak görme” kültürü mü?
• Girdiğimiz savaşlar mı bizi yaralar, kaçtıklarımız mı?
• Impostor sendromu: Kadının “iç güvesi” nedir?
• Tutkun için evlere temizliğe gider miydin?
160 syf.
·4 günde·8/10 puan
Yazarı bir süredir sosyal medyada takip ettiğim için kitabını okumak farz olmuştu.. Kişisel gelişim kitapları okuyan insanlara hep hayıflanırken bir şekilde kendim okur oldum. Başarının bir anda gelmediğinin hikayelerini dinledim hem yazarın kendi hayatına dair anlattıkları hem diğer hayatların anlatıları.. Kitapta iki şey beni duygulandırdı... İkincisinden bahsetmek istiyorum yazarın babasıyla olan bağı çok güzel. Bir oğlum var ama ileride kızım olursa nasıl bir kız babası olurum acaba diye sorduğum soruyu tekrar sormuş oldum...

Kitapta sıkmadan içerik olarak farklı hikayeler anlatılmış olsa da hikayelerin birbiriyle uyumunu beğendim...
160 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Hayat ve gelecek hakkında dersler veriyor ve size hayatın sürekli devam ettiğini mücadele ruhunuzun asla kaybetmemeyi hersey den ders çıkarmayı bunun yanı sıra hayatınızdan ders cikarilacak başarı hikayelerine yer veriyo .
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta başarı, motivasyona dair güzel küçük hikayeler var. Korkmayanların, hatta bazen korkularıyla birlikte adım atmaktan vazgeçmeyenlerin hikayeleri muhteşem.
160 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Motivasyonu arttıracak her alana dair örneklerin olduğu sohbet tadında bir kitap. Yoğun dönemlerde rahatlatıp iyi gelecektir. Yazarın samimiyeti iyi hissettiriyor.
160 syf.
·6 günde·9/10 puan
“ Korkmasaydın ne yapardın? “ sorusuna cevap aratan kitap. Gerçek hikayelerle donatılmış, yazarın kendi hayatından sıcak hikayeler paylaştığı bir düşünsel gelişim kitabı :) Kişisel gelişim kitaplarından çok daha öte. Kişilik geliştirmeden ziyade insanı düşünmeye sevk eden, nerede yanlış yapıyorum demektense neyi yapamıyorum dedirten okuru cesaretlendirme konusunda başarılı yazınsal bir ürün. Kitabı okurken “ Bunu da not etmeliyim. “ dediğim çok cümle, çok hikaye olduğu muhakkak. Kişisel gelişim kitaplarının ötesinde bir kitap düşünenler için tavsiyemdir.
160 syf.
·2 günde·Beğendi
Bahar Hanım'ın okuduğum ilk kitabıydı ama tek kelimeyle bayıldım. Kitap çok içten bir dille yazılmış. Bu yüzden beni çok etkiledi. İçindeki bilgiler belki sürekli etrafta duyduğumuz olgular olmuş olsa da sıkılmadan okuyorsunuz kesinlikle. Kitabı okurken yazarın kendisinden örnekler vermesi okuyucu olarak kitabın içerisine çekilmemi sağlayan önemli bir etken oldu. Bu bağlamda düşünüldüğünde yazardan alıntıların da olduğu bir kitap olmuş. Ayrıca konulara bakış açısı ve konular hakkında ki söylemleri çok hoşuma gitti. Yazarın diğer kitaplarını da kesinlikle okumak istiyorum.
160 syf.
·Puan vermedi
Bir süredir yüksek lisans derslerimin yoğunluğundan belki de reading slump döneminde olduğumdan kitap okuyamıyordum. Bu dönemin ne kadar çetrefilli ve can sıkıcı olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur diye düşünüyorum, aynı kitap elimde belki on gün kadar dolandı ve bıraktığım yerde kaldı. @dr.bahareris benim için tam da bu zamanda can kurtaran görevi gördü. Kitabın içeriği birbirinden bağımsız yazılardan oluşsa da bana ortak bir düşünce temasında buluşuyorlar gibi geldi, yazı dili gerçekten samimiydi. Ben tek oturuşta bitirdim ve kendim için içinde bulunduğum zamanda en uygun kitabı seçtiğimi anladım. Okumadan önce yazarın akademik kimliğini de göz önüne alarak bazı noktalarda daha bilgilendirici olacağını düşünmüştüm ben, bazı örnekler gerçekten her yerde belki de onlarca kez okuduğumuz duyduğumuz örneklerdi. Ancak yazar akademik dili bu kitabında geri planda bıraktığının uyarısını zaten girişte yapmış ve özgün söylemleri de sıklıkla duyduklarımızı bir daha okurken çok da şikayetçi olmamamızı sağlamış bana kalırsa. Ben diğer kitaplarını da okumayı kesinlikle düşünüyorum. Umarım orada da sevdiği kitaplardan, kişilerden alıntılarına rastlarım.
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitabı; bize içimizdeki belki kendimizin bile fark edemediği potansiyel gücü farkettirmeye çalışan, su gibi akıcı anlatımı ve çok çeşitli örnekleriyle, beynimize ben de yapabilirimi söyleten motivasyon içerikli bir kitap olarak tanımlayabiliriz. Yazarımız kitaptaki her bölümün birbirinden bağımsızlığını ve istendiği takdirde karışık okumalar yapılabileceğini belirtmiş. Ben tabi hiç sıralamayı bozmadan okumalarıma yön verdim. En çok “Matruşka” isimli bölümden etkilendim. Empatiye önem veren bir insanım ama bazı insanlar tahammül sınırlarımızı zorlayabiliyor. İnsanların içine kademeli olarak baktıkça belki de kendisinin bile anımsamadığı yaralarını görebilir, daha sebatkar davranabiliriz, kim bilir… Malala’nın cesaret temsili hikayesinden bahsedilmesi de beni ayrı etkiledi. İnsan hayatıyla ilgili çokça alacağımız bilgiler, öneriler olan bu kitabı okuyalım, aklımızda kalan bir cümle dahi kardır. Kitapla ilgili etkilendiğim ve hatırımda kalmasını istediğim diğer noktalara gelecek olursak:
• Yetenek doğuştan gelebilir ve insan kendisinde olmasını istediği yeteneği seçemeyebilir. Ancak hangi sese kulak vereceğimiz bizim seçimimizdir. Bu noktada devreye çabamız girer ve istediğimiz şeyi çalışarak, olması gerekenden daha fazla çabalayarak elde edebiliriz.
• Kusurlarımızı kendi yükselişimiz için bir basamak olarak görmeliyiz.
• Anne babalar olarak çocuklarımıza esnemeyi ama kırılmamayı öğretmeliyiz.
• Öğretmenler ve anne babalar olarak, kız çocuklarımızı konuşmaya, fikirlerini dile getirmeye daha çok teşvik etmeliyiz.
• Hayatta başımıza gelenler değil, başımıza gelenlere verdiğimiz tepki kim olduğumuzu belirler.
• Dünya herkese aynı şansları sunmayabilir. Yetenek, tutku, çaba, karakter, ilgi ve sevgiyle hayat yönümüzü değiştirebiliriz.
• Tutkularımızı keşfetmek önemlidir. Daha önemli olansa tutkularımız için sabır ve kararlılıkla çalışmaktır.
Çeşitli yazarlardan, kitaplardan verilen örneklerle bilmediğim, ilgimi çeken konuları farketmemi sağlayan ve araştıracaklarım listemi genişleten yazarımıza teşekkürü borç bilirim.
160 syf.
·8 günde·7/10 puan
Bahar Eriş’in ilk okuduğum kitabı “Korkmasaydın ne yapardın?” :) kitap kısa kısa, gerçek hayatta yaşanmış hikayelerden ve değerli Bahar Eriş’in yaşam tecrübelerinden oluşuyor. Okurken kendime sürekli sorular sordum, dürüstçe cevaplar vermeye çalıştım. İçerisinde yer alan hikayeler yavaş yavaş, kahvenizi yudumlayarak, iç sesinizle konuşarak sindire sindire okuyacağınız çok etkili olaylardan oluşuyor. Yazarın diğer kitaplarını da fırsat bulduğumda mutlaka okuyacağım ️
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Beğendiğim kitapları bitirmeden elimden bırakamıyorum. Bugün 3 saatliğine Bahar Eriş’in bu kitabı bana eşlik etti. Okuduğum ilk kitabı, kuşkusuz okuyucusuyla bir bağ kuruyor. Sohbetine doyum olmayan biriyle konuşuyormuş gibi hissettim okurken. Değindiği konular, anlatış tarzı ve olay akışı merak uyandırıyor.

Sayfa 125te “büyük egolu” insanlara yapılmasını önerdiği örneğe şiddetle katılıyorum :))

Kitaptan çıkardığım genel vurgu “ Hatalar da bir öğrenme biçimidir.” Oldu.


Okunması gereken bir kitap. Diğer kitaplarını da muhakkak okumayı düşünüyorum.
160 syf.
·7/10 puan
Hayatta herkes farklı tercihler yapar. Ve bu tercihlere göre hayatımızı yaşarız. Kimisi daha çok çalışmayı kimisi daha çok dinlenmeyi tercih eder. Hepimiz tercih ettiklerimiz doğrultusunda bir hayatı yaşarız. Kitap hayat konusunda güzel önerilerde bulunuyor. Her okuyan kendisine göre farklı bir anlam oluşturabilir.
.
“Hayatta kaçırdığım her tren, yakaladığın başka bir tren demektir.”
.
Kimsenin hayatı mükemmel değildir. Bazen dışarıdaki insan senin kötü bir hayat yaşadığını düşünürken sen kendi içinde ne kadar güzel bir hayatın olduğunu düşünerek şükredersin. Bazen de başkaları senin hakkında ne kadar mükemmel bir hayatı var diye düşünürken kendi içinde mutlu değilsindir. Kitapta çok çeşitli alanlarda yazılar mevcut. Önerebileceğim bir kitap oldu.
.
“Çalışmama lüksümüz yok. Zaten ancak lüksü olan böyle cümle kurar. Sen tembellik ediyorsan biri senin için de çalışıyor demektir.”
.
“ Ben bugün geriye dönüp baktığımda, hayatta sahip olmadıklarıma, sahip olduklarım kadar şükrediyorum. Ve bugün kendilerine ait konforlu odalarında çabasızca sahip oldukları onca oyuncağı ve eşyaya rağmen tatminsiz olan çocukları görünce üzülüyorum. Mutsuzlukları, her şeye parmaklarını şıklatarak sahip olmalarının bir yan etkisi olabilir. Hayattaki zorluklara karşı ortaya koyduğun her çaba bir gün mutlaka meyvesini veriyor. Gün geliyor geçmişin of’ları iyi’kilere dönüşüyor.”
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın ismini kitabın içinde arama huyumdan vazgeçmem lazım. Kapağın iddialı süsü sizi buna sürüklese de içinde nazikçe verilene odaklanmak daha elzem. Albenili bir kişisel gelişim kitabı diyebilirim. Klişe kitaplar gibi görünerek genele yayılma taktigiyle iyiliği güzelligi yaymak hevesinde olduğunu seziyorum ve yazarın böyle biri olduğunu düşünerek arkasında başka bir şey aramak istemiyorum.
Pek çok konuda hayatta izi olan kanlı-canlı düşüncelerini kendi yaşamından ve feyzaldığı anlaşılan düşünürlerden anektodlarla yoğurarak yansıtmaya çalışmış. Genis kesimlere hitap edici hikayeler ve sade diliyle iyiligi güzelliği yayma çabası nazarımda saygıyı hakediyor.
Bundan çok uzun zaman önce, Frederick Douglass adında bir köle yaşarmış. Bir gün Frederick’ in efendisi, kölesinin kitap okuduğunu duymuş. Öfkeden küplere binmiş “Öğrenmek dünyanın en iyi kölesini bile bozar,” demiş. “Okumaya bir başlarsa bir daha sonsuza dek köle olamaz.” Bunu duyan Frederick, kölelikten özgürlüğe giden yolun ne olduğunu anlamış.
Hayatın bir anlamı var mı bilmiyorum ama bize verilenlerle anlamlı bir hayat inşa etmek elimizde. Çabanın sihrine inananlardanım.Çabaladığınız her neyse onu mutlaka büyütürsünüz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korkmasaydın Ne Yapardın?
Baskı tarihi:
30 Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050380545
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Bir içinde yaşadığımız hayat var, bir de içimizde taşıdığımız. İçimizde anlatılmamış hikâyeler ve kullanılmamış potansiyeller taşırız. İçimize gömülü hayaller, bizden bir şeyler yapmamızı bekler.

“Hayat kişinin cesareti oranında genişler ya da daralır.” diyor Anais Nin. Senin hayatında kaç cesaret denemesi var?

Başlangıçta dizlerini titreten ama yaptıktan sonra seni büyüten neler yaşadın?

Korkuna rağmen neler yaptın?
Korkmasaydın ne yapardın?

Bahar Eriş, yeni kitabında insanın dünya içinde kendi küçük dünyasını kurma çabasını anlatıyor. Öğrendiklerini ve düşündüklerini kendi hayatından da hikâyelerle paylaşıyor.

Okura serpme kahvaltı tadında bir kültürel karışım sunuyor: Cesaretli kadın modelleri, azimli çocuk hikâyeleri, ebeveynlik halleri, kariyer kurma mücadeleleri, temel insanlık durumları, az gelişmiş ülke dumurları… Başka neler var?

• Kendi en iyi versiyonunu nasıl bulacaksın?
• Anne olmak ya da olmamak: Bütün mesele bu mu?
• “Hak etme” kültürü mü “hak görme” kültürü mü?
• Girdiğimiz savaşlar mı bizi yaralar, kaçtıklarımız mı?
• Impostor sendromu: Kadının “iç güvesi” nedir?
• Tutkun için evlere temizliğe gider miydin?

Kitabı okuyanlar 317 okur

  • Yağmur kök
  • s
  • Özlem kuş
  • Özge Gül
  • özlem
  • Fatma Güvenç
  • Bahar Ergün
  • Çağla Torun
  • raflardansızansifa
  • ozge ozdemirci

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.7 (33)
9
%20.4 (20)
8
%19.4 (19)
7
%16.3 (16)
6
%5.1 (5)
5
%3.1 (3)
4
%1 (1)
3
%1 (1)
2
%0
1
%0