Korku Kültürü Niçin 'Mış Gibi' Yaşıyoruz ?

8,0/10  (13 Oy) · 
60 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.253 gösterim
Cüceloğlu'nun, "Mış Gibi" Yaşamlar adlı kitabının devamı...

Bir toplumda "korku kültürü" egemense, orada ne "gerçeğe koşulsuz saygı" vardır ne de 'can' önemsenir. Her şeyde olduğu gibi bilimsel düşünce de gelişemez ve hayatlar ancak "mış gibi"yaşanır.

Doğan Cüceloğlu, oğlu Timur ve öğretmen Arif'le bir Türkiye yolculuğuna çıktı. Bu yolculukta, "Niçin 'mış gibi' yaşıyor ve bunu sürdürüyoruz?" sorusuna yanıt aradı ve 'mış gibi'liğe neden olan durumları irdeledi.

Cüceloğlu şimdi okurlarına soruyor: Bizimle yolculuğa var mısınız? Korku kültüründen kurtulmak için üçümüz el ele verdik, aydınlığa bir adım attık; bize katılmak ister misiniz? Haydi öyleyse!
(Tanıtım Yazısından)
Cizgilidefter 
30 Haz 02:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğan cüceloglunun kitaplarini okudugumda icimdeki his ayni hep ..Degiştirmek icin birseyler yapasim geliyor ama elimde olmadigi icin karamsarlik cöküyor .Herseyi gercekci ve cesur bir sekilde elestirmis bu kitabinda toplum olarak topluca degismeliyiz yani herkes ayni anda bu kitabi okumali ..

melek ertaş 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gelişmiş, olgun insan, verdiğin mesajların farkındadır ve onlarda sorumluluk alır; gelişmemiş insan farkında degildir ve doğal olarak farkında olmadığı şeyden sorumluluk alamaz.

bahar yakut 
Dün 21:15 · Kitabı okudu · 81 günde · Beğendi · 7/10 puan

farklı bir havası olan eser yazar oğlu ve bir öğretmen olmak üzere 3 kişinin katkı sağladığı sohbet havasında gerçekleşmiş günümüzdeki korkularımız ve bunları ustesinde gelme stratejileri üzerinde düşündüren güzel bir eserdi...

saerdem 
06 Ağu 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Siz hayatı yaşarken; bir korku kültüründe mi yaşıyordunuz veya korku kültürünü bir de siz mi oluşturuyorsunuz farkında olmadan? ya da farkında olmaksızın korku kültürüne ne kadar hizmet ediyorsunuz? gibi konularda farkındalık sağlıyor bu roman tadında eser...
Tüm özgürlük arayıcıları yada sağlayıcılarına..

TAYFUN MENGÜ 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın asıl olarak ahlak konusunu almış.Etik değerlerle ahlak kurallarını ayıran ince çizgiyi çok iyi anlatmış yazar... Değerlerin nerde ve hangi ortamda,hangi şartta olursa olsun değişmeyeceğini ama ahlak kurallarının ortama göre değişebileceğini çok güzel anlatmış.İnsanları aydınlatıyor.

Kitap okumak 
14 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kendini tanımak isteyen okurların okuması gereken önemli eserlerden biri. Kendine, çocuğuna, ailesine, topluma yatırım yapmak, değer katmak isteyen herkesin kitaplığında bulunması gereken eser. Aslında Hocamızın tüm eserleri kitaplıklarda yer almalı ve ara ara tekrar okunmak üzere eksik bırakılmamalı deriz.

Kitaptan 12 Alıntı

Bir insan, özünü gerçekleştirdiği zaman mutlu olur. O öz yaratıcıdır. O öz üreticidir. O öz paylaşımcıdır. O öz candır.
Bir insan, özünü gerçekleştirdiği, yaratıcı, üretici ve paylaşımcı olduğu zaman, onun yaşamı anlamlı ve coşkulu olur.

Korku Kültürü, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 202)Korku Kültürü, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 202)
meltem 
 04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Apartman çocugu olarak değil. Kırsal bölgede köy çocugu olarak yetişmek beyin gelişmesi yönünden daha avantajlı.

Korku Kültürü, Doğan CüceloğluKorku Kültürü, Doğan Cüceloğlu

Doğuştan getirdiğimiz güzellik bilinci var mı, yoksa yetiştiğimiz toplum mu bize neyin güzel ya da çirkin olduğunu öğretiyor? Ayrıca bir şeyin güzel ya da çirkin olduğuna kim karar veriyor?

Korku Kültürü, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 64)Korku Kültürü, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 64)
melek ertaş 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

İnsan ben olmayı gerçekleştirmeden biz olmayı gerçekleştiremez. Kendi özünü mutlu etmeyi beceremeyen insanlardan mutlu bir toplum oluşmaz.

Korku Kültürü, Doğan CüceloğluKorku Kültürü, Doğan Cüceloğlu
melek ertaş 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Gerçek sevginin en temel özelliği kişiyi olduğu gibi, neredeyse, o haliyle kabul etmesidir. O nedenle sevginin temelinde kişinin özüne koşulsuz bir saygı vardır. Seven, sevdiğini değiştirmek istemez, onun gelişmesine olanak sağlamak ister ve onun olabileceğinin en iyisi olmasını ister.

Korku Kültürü, Doğan CüceloğluKorku Kültürü, Doğan Cüceloğlu
melek ertaş 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yobazlık ve bağnazlık; inançları konusunda tartışmaya yer vermeyen, tek doğru şeyin kendi doğrusu olduğuna inanan, kendi gibi düşünmeyenlere en ağır biçimde saldıran, hoşgörüsüz ve sevgisiz insanları nitelemesi gereken kavramlardır.

Korku Kültürü, Doğan CüceloğluKorku Kültürü, Doğan Cüceloğlu
melek ertaş 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Bir insanın anavatanı çocukluğudur; çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur. O nedenle bir anne babanın en temel görevi çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamalarına olanak yaratmaktır.

Korku Kültürü, Doğan CüceloğluKorku Kültürü, Doğan Cüceloğlu
2 /