Adı:
Korku Vadisi
Baskı tarihi:
4 Aralık 2015
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053755074
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Valley of Fear
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ithaki Yayınları
Polisiye edebiyatında cinayetin şekli mi ön plandadır yoksa sebebi mi? Suçun çözümü Sherlock’un zihninde, ayrıntılar Watson’ın notlarında, cevaplar geçmişin sayfalarında…
Korku Vadisi, Sherlock Holmes romanlarının dördüncüsü ve sonuncusu. Külliyat içinde ayrı tutulması gereken bu eser, A.C. Doyle’un yazdığı en karanlık Sherlock öyküsüne sahne oluyor. “Burası Korku Vadisi, burası Ölüm Vadisi. Korku, gün batımından şafağa kadar insanların kalbini terk etmiyor.”
193 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk defa Sherlock Holmes okudum. Fakat Modern Klasik üzerinden olmuş oldu. Polisiye/Gizem kitaplarının sonu her zaman sürprizlere açık olduğunu biliyordum. 2 adet öykü içeren kitabın, 2 öyküsü de birbirine bağlı öyküler olduğunu belirtmeliyim. Kütüphaneme yine güzel bir kitap eklemiş oldum. :3
240 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10 puan
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, hepimizin bildiği gibi polisiye romanları titizlikle işlenmesi ve zekayla harmanlanması gereken bir ürün gibidir. Yazarın hikayede adeta kahramandan bile zeki ve çevik bir dedektif gibi rol alması beklenir. Sherlock Holmes serisinden en çok etkilendiğim kitap olan Korku Vadisi'nin yazarın bu yeteneğinden dolayı dünya klasiklerinde yer bulmasına hak veriyorum.
Kitap sizi gerçekten şaşırtacak iki kısıma ayrılmış gibi ve her iki kısımın sonunda ister istemez şaşkın bir şekilde yazara hayran kalmış buluyorsunuz kendinizi. İkinci kısım olarak gördüğüm olay örgüsüne girdiği zaman kafanızda bir taslak oluşturup ilk olayları sonuca bağlıyorsunuz. Fakat o kadar şaşırtıcı bir şekilde bitiyor ki sizin kafanızdaki o çözümlemenin yakınından bile geçmiyor. Herkesten şüphe etmek için haklı nedenleriniz olsa bile..
Eğer sherlock holmes'u ilk kez okuyacaksanız bu kitaptan başlamanızı tavsiye ederim. Eğer zaten daha önce başka kitaplarını okuduysanız bu kitabı okuduğunuzda geç kalmış olduğunuzu farkedeceksiniz. Çünkü söyleyeceğini ilk şeyin 'keşke daha önce okusaydım' olacağına eminim. İyi okumalar.. :)
231 syf.
·2 günde·10/10 puan
Insan uzun zaman okumaya ara verince (ki birkaç gün bile kitap kurtlarına uzun bir zaman gibi geliyor) nasıl da okumaya susadığını farkediyor.fakat hayatta her zaman işler istedigimiz gibi gitmiyor ve sevdigimiz şeylere bazen ara vermek zorunda kalabiliyoruz, uzatmadan hemen kitap değerlendirmesine geçiyorum:

Kitap kesinlikle diğerleri gibi muhteşemdi fakat yazarin bu kitabi beni tamamen bambaşka düşüncelere daldırdı..
Dernekler,localar,üyelikler,kardeşlik,tarikat üyeliği ,vahşet ve cinayetler ve en nihayetinde eli kanlı  bir Örgüt ! Şu son zamanlarda biraz da merakın getirmiş oldugu araştirmalarla dünya üzerinde bunların bir gerçek ve halihazırda yaşanmakta olduğunu ögreneli bir hayli olmuştu fakat bir polisiye kitabinda öğrendiklerime bu denli yakin bir yaklaşim daha okumamıştim ve işte kitabin beni en çok etkileyen noktasi da bu idi.

Kitabin sonlarına doğru büyük bir heyecanla (tabi sizde okurken bir sürü senaryolar üretiyorsunuz) okurken bizim talihsiz Douglas meğersem Birdy Edwards imiş.. Bu bölümü okurken nasıl o katiller şaşkınlıktan bembeyaz kesildilerse bende o denli şaşırdım,gerçi polisiye okumanin bir güzel yönüde bu değil mi zaten tamamen ters köşe olmak...

Sanırım polisiye okuyanların çoğuda  (tıplı benimde duyduğum gibi) garip bir merak duygusu karşılığında haz almalarıdır.

Insan okudukca güzelleşiyor;okudukca öğreniyor ve okuduca bakış açısı daha da bir degişiyor,bu kitap da tıpkı diger başucu kitaplarim gibi kalbimde bambaşka bir yeri ve tabikide başımınucunda da harika bir konumu olacak.

Teşekkürler, Arthur Conan Doyle

Iyi okumalar dilerim Humre Gazale
272 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Arthur Conan Doyle 'nin en beğendiğim romanı oldu.Kitabı iki bölüm olarak düşünebilirsiniz.Herşeyin bittiğini düşündüğünüzde, ikinci bölümü olan "Mavnacılar" başlıyor.Baştan sona sürükleyici ve ustalıkla kurgulanmış.Keyifli okumalar dilerim...
229 syf.
·2 günde·8/10 puan
Sherlock Holmes serisinin bir diğeriyle karşımızda. Kitap iki bölümden oluşuyor ilkinde cinayeti kim yaptı? İkinci bölümde ise cinayete kurban giden adamın hayatı.

Gerçekten iki bölümde de şaşırtıcı güzel bitti. Sherlock Holmes özel üstün yetenekleriyle olayı çözerek bize yine güzel bir son yaşattı. Sizin de okuduktan sonra gerçekten şaşıracağınızı düşünüyorum.
300 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dedektif shorlock Holmes serisini okumaya karar verdim. Daha önce edebi değeri yüksek değil diye okumaktan uzak durmuştum. Ama polisiye roman dalında en muhteşem yapıt gerçeğini gözden kaçırdığımı far ettim. Keşke daha önce okusaydım dedim. İyi okumalar. Var olun
240 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İlk defa bir Holmes okudum. Sanırım hepsini okumaya başlayacağım.. Merak uyandıran eserleri severim ama bu tarzları normalde sevmezdim polisiye, katil, bulmaca vs. Ama burada Holmes adındaki zeki karakter izlediğim filmlerden olsa gerek hoşuma gitti. ️
193 syf.
·11 günde·6/10 puan
Ben genelde kitap okurken, içerikte bana sunulan olaylardan yola çıkarak kişilerin yüzlerinin, hareketlerinin veya mekanların kafamda canlanması çok hoşuma gidiyor. Haliyle herşey bana aitmiş gibi oluyor buda kitapları daha güzel okumamı sağlıyor. Sharlock Holmes filmini izledikten sonra sıradışı bir senaryoyu izlediğim için çok mutlu olmuştum. İşin açık tarafı bu kafamda oluşturduğum senaryo yerine filmdeki senaryo ile hayal etmek zorunda kaldım. Yani tamamen filmdeki mekanlari, kişileri ve kişilerin giyinişleri aklıma geldikçe okumayı sürdürdüm. Kitabın acele bir girişle başlayıp tuhaf bir cinayet senaryosu ile bittiğini zannedip aniden ikinci bir başlıkla devam etmesi benim "Ne alaka" diyebileceğim bir şekilde devam ediyor. Ki gerçekten de alakasız devam ediyor ve pattt son iki sayfada herşeyi anlıyorsun. "Iyy ne saçma bir kitap okuyorum, ne alaka, çok sıradan derken" çok komik ama duygularımla oynanmış gibi hissettim. Sanki kitap beni kandırdı ve sanki bende kitaba inat son iki sayfaya göre "Güzeldi aslında" dememek için nispet edercesine kızdım. Güzeldi demek içimden gelmiyor çünkü o kadar sıkıp son dakika golü gibi doksana takmasını nedense sevmedim. Ama inceden de guzeldi demek istemiyorda değilim:) Konu gerçekten karmaşık ama zekice planlanmış bir olayın cesurca açığa çıkması ile son buluyor. Velhasıl okumak isteyene "Aman! Sakın okuma" demek istemiyorum. Ama o kandırılmış hissini hissedeceksiniz. İyi okumalar
193 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
MODERN KLASİKLER DİZİSİ - 5
.
Onca işime rağmen elimden bırakamadığımı belirtmek isterim öncelikle.
Konu Sherlock Holmes olunca konumuzun polisiye olduğunu söylememe gerek yok diye düşünüyorum
ABD’den başlayıp İngiltere’ye uzanan mason localarını andıran ve ikameti “korku vadisi” olarak nam salmış bir yerde hiyerarşik düzen içinde konuşlanmış kötü adamlardan oluşan bir çetenin cinayetlerini anlatmış yazar.
Ama ne yazar...
Ama ne kurgu...
Ajan Birdy Edwards’ın keskin zekasıyla çeteyi çökertmesi ancak çeteden azılı olan bazılarının kurtulmasıyla bitti denen hikayenin yeniden başlaması.
Ve beyninin çift tarafını muazzam bir şekilde kullanan Sherlock Holmes
Ve bunların sentezini kuran adam Sir Arthur Conan Doyle.
Tek polisiye yazarımızın Ahmet Ümit olmasından ötürü muzdarip olduğum için ayrıca bir kıskançlık da beslemedim değil.
İnsan istiyor kendi topraklarında böyle yazarlar ne de olsa.
Ama çevirmenler ve kaliteli yayınevleri iyi ki var ki eksiklik hissetmiyoruz.

Sonuç olarak; karmaşık cinayetlerin, delillerin, katillerin masum, masumların katil çıktığı aklın tüm odalarını kullanan bir ürünü hemen okuyun , okuduysanız bir daha okuyun
.
İyi okumalar efenim
.
.
Merve Çağla BAYRAKTAR
Sherlock Holmes - Korku Vadisi
Arthur Conan Doyle
272 syf.
·3 günde·9/10 puan
Klasik bir Sherlock kitabı. Sonunda şaşırıp kaldığınız güzel bir öyküsü var. Son sayfalarına kadar Korku Vadisinde geçen olayları tahmin edememiştim. Sonu şaşırtıcı ve güzel biten bir kitap. Senaryo tadında gidiyor. Tavsiye ederim.
216 syf.
·Puan vermedi
Büyük bir titizlikle yazılmış harika bir roman.okuyucuyu her sayfasında daha da heyecanlandıran ve acaba neler olacak sorusunu tekrar tekrar sordurabilecek bir yapıt.
193 syf.
·25 günde·Beğendi·7/10 puan
Sherleck holmes serisinden yine guzel bir macera;Dort yani suyla cevrili bir hendegin ortasinda giris cikisin inip kalkan kopruyle saglandigi koskte islenen bir cinayet ve arkasindaki sir perdesi.
Kitabimiz 2 bolumden olusuyor
1. Koskte oldurulen Bay Douglas'in cinayetini cozumleyen dedejtifimiz bizleri bolum sonunda farkli bir olayla karsilastiriyor. Ve
2 bolumde korku vadisi diye ün salmis bi nevi cetelerin kasabadaki ustunlugu ,basina buyruk ,kanun tanimamazligiyla herkesin korktugu bu cetenin ilk bolumle olan baglantisiyla kitabimizi bitirmis oluyoruz surukleyici,akıcı uslubuyla keyif aldigim serilerdendir.
İnsan doğası ne tuhaf. İşleri sadece cinayet olan; şahsi hiçbir kin gütmedikleri aile babalarına, karılarına ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan bu adamlar bile, müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korku Vadisi
Baskı tarihi:
4 Aralık 2015
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053755074
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Valley of Fear
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ithaki Yayınları
Polisiye edebiyatında cinayetin şekli mi ön plandadır yoksa sebebi mi? Suçun çözümü Sherlock’un zihninde, ayrıntılar Watson’ın notlarında, cevaplar geçmişin sayfalarında…
Korku Vadisi, Sherlock Holmes romanlarının dördüncüsü ve sonuncusu. Külliyat içinde ayrı tutulması gereken bu eser, A.C. Doyle’un yazdığı en karanlık Sherlock öyküsüne sahne oluyor. “Burası Korku Vadisi, burası Ölüm Vadisi. Korku, gün batımından şafağa kadar insanların kalbini terk etmiyor.”

Kitabı okuyanlar 4.455 okur

  • Kevser Kılıçsoy
  • meriç
  • Melda Yanık
  • Çiğdem Göğüş
  • muzaffer bilgin
  • Ali B.
  • havin aydemir
  • Uğur minkan
  • Ezgi Coşkun
  • Nûpelda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (8)
9
%0.6 (7)
8
%1.4 (17)
7
%0.6 (8)
6
%0.2 (2)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları