Korku Vadisi Sherlock Holmes

8,5/10  (89 Oy) · 
245 okunma  · 
74 beğeni  · 
1.970 gösterim
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı, dünya edebiyatının bugün de neredeyse aramızda "yaşayan" en canlı karakterlerinden biridir. Bir roman kahramanı olmasına rağmen onun 1800'lerde kullandığı yöntemler modern Adli Tıp'a ilham kaynağı olmuştur...

Holmes'un vakaları çözmekte kullandığı; şüphelinin giysilerinin mikroskopla incelenmesi, araç tekerlerinin izlerinin kalıplarının alınması, şüpheliye psikolojik baskı uygulanması yöntemini ilk kez o kullanmıştır.

Şimdi sık sık duyduğumuz "Suç ayrıntıda gizlidir" sözünü Holmes vakaları çözerken hayata geçirmiştir.

Doyle'un, Sherlock Holmes öyküleri ve romanlarının dünyadaki toplam satışı 60 milyonu ve sinema uyarlamaları ise 120'yi geçmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  193
 • ISBN:
  9789944886772
 • Orijinal Adı:
  Ali Alkan İnal
 • Çeviri:
  İpek Babacan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bazı yazarlar, yazdıklarıyla kendi ün ve ölümsüzlüklerini garantilerken, bazıları ise, öyle karakterler yaratır ki, bu kurgu-kahramanlar kendi şöhretlerini geçer.

Karakterinin gölgesinde kalan bir yazar düşünün. Arthur Conan Doyle (pardon, Sir Arthur Conan Doyle diyeceksiniz), tarihin en ünlü dedektifine kalemiyle hayat verdiği için bundan övünç duyup, memnun kalmışsa da, şöhretinin üzerine kara bir duman gibi ya da avının omzuna binen kötücül bir cin gibi dizginleri ele alıp onu gölgelemesi ve üzerine çökmesi karşısında rahatsızlık duymuştur Sonraki eserleriyle bundan kurtulmayı ummuşsa da, anlaşılan, umulmakla ve yamulmakla kalınmış.

Yazın dünyasına Sherlock'u hediye eden yazarımız, sadece çok okunmakla kalmaz, aynı zamanda yazdıkları, bunlara müdahale edilecek kadar insanları etkiler. Öyle ki, artık dedektifimiz hakkında yazmayı noktalamayı düşündüğü bir hikayede Sherlock'u çadırda öldürdüğü için halktan öyle büyük bir tepki toplar ki, kendisinin sıkı bir takipçisi olan Kraliçe bile işe karışıp, tepkisini dile getirir.

Tüm bu alçak ve yüksek perdeden gelen eleştiri, tepkilerden sonra, Doyle kraliçenin isteğini geri çeviremez ve sonraki kitabında, dandik filmlerin kurgularından aşağı kalmayacak şekilde, Sherlock'u diriltir. Öldüğü sanılan, Sherlock'u soyan, giysilerine el koyan bir hırsızmış da, Sherlock aslında yaşıyormuş da.. Eh, Sherlock, kendisine biçilen yetenek ve zekası gereği, ne idüğü belirsiz bir çadırda, elin "apaçi"si tarafından öldürülecek değildi ya. Ne sandınız!..

İnsanların dedektif Sherlock'u ne denli ciddiye alıp gerçek sandığını, kitapta Sherlock'un oturduğu evin bulunduğu Londra - Baker Street'e akın akın turistin üşüşmesiyle anlayabiliriz. Londra'da kitabın tarif ettiği böyle bir sokak ve ev var, ama başkaları oturmaktadır. Kitapların kazandığı başarı, ilgili evi, Sherlock Holmes anısına müzeye çevirecektir.

Kitap, yüksek edebi bir dille yazılmış olmasa da -ki dedektif yahut polisiye eserlerde, ilk aranan genelde inandırıcı açıklamalar, problemlerin zekice çözümleri, aksiyonun yüksek tutulması gibi şeylerdir-, kurgunun iyi işlenmiş olması, yer yer akıllıca (hikmetli mi demeliydim) sözler, şaşırtan öngörüler, keskin bir mizah ve derin bir zeka ile okuyucuyu kendine bağlar.

Güzel, eğlendirici, yer yer zihin de açabilen kitaplardan..

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE 
07 Oca 00:02 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sherlock ile Dr. Watson yine bir gün Baker Caddesi 221 numaralı mekanlarında otururken Sherlock Holmes şifreli bir mektup alır. Şifre Sherlock okuyanların tahmin edebileceği gibi karmaşık işlemlerden sonra çözülür. Gelen bu şifreli mektuba göre Bay Douglas sahibi olduğu Birlstone köşkünde öldürülmüştür. Bu bilgi mektupla uğraşan Sherlock’un yanına gelen resmi dedektifler mektubu görününce de teyit edilmiştir. Sherlock olaya müdahil olur ve macera başlar. Acaba Birstone köşkündeki cesedi kim neden bu hale getirmiştir. Köşkün sahibi Bay Douglas’ın eşi ve kadının fazla samimi olduğu Cecil Baker bir aşk cinayeti mi işlemişlerdir. Bay Douglas’ın kabusu olmuş Korku Vadisi neresidir ve kimdir bu Vücutların Efendisi. Bay Douglas karanlık geçmişinin kurbanı mı olmuştur.
Daha öncede söylediğim gibi Sherlock Holmes hikayelerinin yorum ve incelemelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntısı kitabı hiç okumamış birisine kitap konusu hakkında fikir verememek. Zira hikayeyi anlatsam okurken tadı kaçacak. Yani olayı hem sezdirmeyeceğim hem de fikir sahibi edeceğim derken belki de bu yorumlarımı okuyan birisi ne kadar yüzeysel geçmiş diyecek. Ama kitabı okuyunca bana hak vereceksiniz.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

CeyrekAsir 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · 36 günde · 9/10 puan

Kurgusuyla baş döndüren bir Sherlock kitabı daha. Dizisini ve filmini izlemiş biri olarak bu güne kadar nasıl olur da okumadım dediğim bir kitap oldu. Hele korku vadisinden gelen Birdy Edwards(Douglas)’ın hikayesi, Sherlock’un çözdüğü davanın daha bir üstünde olunca tadından yenmedi.

Ayrı iki hikaye gibi anatılsa da çok bağlantılı olan bu iki olay (Sherlock’un çözdüğü dava ve Douglas’ın korku vadisindeki hikayesi), kitabın heyecanını ve sürükleyiciğini gitgide artırıyor.

Dizisiyle karşılaştıracak olursak eğer; dizide Sherlock’un keskin zekası ön plana çıkartılmış fakat senaryo olarak kitapların altında bir performans ortada. Kitaptaki senaryo, on yıllar geçmesine rağmen hala kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Conan Doyle muazzam bir iş çıkartmış. Hala bu seviyede polisiye senaryosu ya da kurgusu olduğunu sanmıyorum.

Kitapta öncelikle isminde de olduğu gibi korku vadisi olarak adlandırılan bölgeden kalan bir hesaplaşmanın izi olan bir cinayet davasını kabul etmiştir Sherlock Holmes. Başka dedektiflerle çalışmaya başlar.

Fakat, daha önce de belirttiğim gibi, herkes başka bir şey yaparken o çok alakasız görünen yoldan işleri halletmeye çalışır. “Kesin bir sonuç almadan da yorum yapmayacağım.” diye anlaşmıştır.

Sonuçta davayı çözer. Herkesin ağzı açık kalır. Beklenmedik bir sonuçtur fakat gerçekler de ortadadır.

http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/

Şeyda jy1 
 12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın hakkı 4 gün. Haddinden fazla kitabı süründürdüğüm gerçeğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma da dediğim gibi, "Adam (Arthur Conan Doyle) mezardan kalkıp suratıma tükürürdü 8.gün bitirdiğimi duysa.
Neyse kitaba gelmek istiyorum artık. Yine bir Sherlock klasiğiydi. Yalnız konu o kadar detaylı işlenmiş ki (kötü anlamda söylemiyorum) ben bile zaman zaman olaylar zincirine yetişmekte zorlandım. Yalnız şunu farkettim Sherlock bu sefer çok ön planda tutulmamış. İlk kitabında bahsettiğim o olayın içine başka bir olay koyup sonunu harmanlama gerçeği burda da bizi karşılıyor. Bence bunu gayet başarılı bir şekilde halletmiş üstad. Şunu da belirtmek istiyorum kitaptan fazlasıyla alıntı çıkartabilirdim. Lakin kitabı uzatmama sebep olan neden buna da engel oldu. Velhasıl Sherlock okuyana pek bir şey anlatmaya gerek yok. Okumayana anlatacak şey çok. (Ama anlatmıyoruz gitsin okusunlar ^_^ ) Şiddetle tavsiyemdir. ~

M Emin Sezgin 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Serlock Holmes polisiyenin babası...
Döneminin çok ilerisinde bir kurgu ile efsane diyebiliriz. 7'den 70'e herkesin tanıdığı bir karakter.
İnce ayrıntılardan cinayeti çözmesiyle tanıdık biz onu. Ne denilebilir ki...

Şeyda 
16 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birdy Ewards ne karakterdi ama.. Hikayenin Sherlockla cok alakası yok tamamen ayrı bir öykü. Amerikadaki bir suc cetesinin cokertilmesi icin buyuk is adamlarinin isbirligiyle Birdy Ewards korku vadisine adım atıyor. Surukleyici bir hikaye okumadan gecmeyin derim.

Özgür Türk 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sherlock Holmes serisine bu kitapla beraber başlamış oldum. Ve kitap bana göre çok güzeldi, sürükleyiciydi. Yazar okurun canını sıkmadan sade bir dille yazmış. Belki de çevirmenin başarısıydı. Genel olarak çok beğendim.

mehmet şerif susuz 
10 Oca 19:24 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İngiltere'de Birlstone Faciası ile başlayan cinayet soruşturmasının kökleri korku vadisindedir.Korku vadisi ABD'de Vermissa Vadisidir. Bu vadi maden ocakları ve cinayetlerin koyuluğundadır. Hür biraderler terörün esiri olduğunda korku egemen olur. Geçmişiniz sizi gelir bir korunaklı köşkte bulur. Bütün gizemi bir kişi çözer.O da Sherlock Holmes'tir.

metehan otluoğlu 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sherlock Holmes kitapları benim çok hoşuma gidiyor olayların girişi,okuyucuları karmaşık lığın içine itişi ,gelişimi,sonuçu gerçekten çok güzel gidiyor zaten okuyucuları bağlayan da bu mükemmel kitaplar ortaya çıkarıyor, kısacası bu seriyi de çok beğendim...

Melek 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Klasik Sherloch hikayeleri. Cok akici anlatilmamis(yada cevrilmemis). Hikaye birbiriyle baglantili iki bölümden olusuyor. Ilk bölüm katili bulma ikinci bölümde hikayenin kahramaninin gecmisini anlatiyor.

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

Enes Küçük 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama zaten genellikle, hayal de gerçeğin annesi değil midir?

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 58 - E-kitap)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 58 - E-kitap)

Ne var ki hiçbir olayın insan beyninin açıklayamayacağı bir biçimde gerçekleşmiş olması mümkün değildir.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 77 - Cem yayınevi 3. Baskı eylül 2015)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 77 - Cem yayınevi 3. Baskı eylül 2015)
Metin Özdemir 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yalan söylediklerini nereden biliyorum? Çünkü anlattıkları hikaye doğru olmayacak kadar saçma. Düşünsene!

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 70 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 70 - Marcel)

Doğrusu dedektif romanlarını pek işe yarar bulmam. Romanın kahramanı dedektif romana konu olan olayı her zaman, bir şekilde çözer. Fakat asla bunu nasıl yaptığı anlaşılmaz. En fazla ilham alabilirsiniz onlardan, işinizde fayda sağlayacak birşey öğrenemezsiniz.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 25 - Cem yayınevi 3. Baskı eylül 2015)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 25 - Cem yayınevi 3. Baskı eylül 2015)

”O halde izin verirseniz daha ileri gitmeyelim, Bay Mac. Aceleyle davranıp yetersiz bilgilere dayanarak sonuç çıkarmak bizim meslekte sık yapılan Ve kaçınılması gereken, büyük bir hatadır.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 29 - Cem yayınevi 3. Baskı eylül 2015)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 29 - Cem yayınevi 3. Baskı eylül 2015)
Yalçın Yaşar 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu yalnızca bir hayal ürünü, kabul ediyorum, ama gerçekler ne kadar da sık hayal gücünden doğar.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 69)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 69)
Metin Özdemir 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Oysa Moriarty her türlü kötülüğün planlayıcısı, bütün zamanların en büyük hilebazı ve yeraltı dünyasının beyni.Hatta belki de yaptıkları ile ülkelerin kaderini bile etkilemiş bir beyin. İşte Moriarty gerçekte böyle bir adam. Ancak görünüşüne ve tavırlarına bakarsan, sanki tam tersine bir adammış düşüncesine kapılabilirsin. İnsana şüphe uyandırmaktan uzak, alçakgönüllü ve mükemmel biriymiş izlenimi veriyor. Üstelik her şeyi istediği gibi yönlendirmekte de oldukça başarılı. Öyle ki, söylediğin çok normal eleştiriler için bile seni mahkemeye düşürebilir ve incinmiş ruhu için tazminat alabilir.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 6 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 6 - Marcel)
Tuğba 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan doğası ne tuhaf.İşleri sadece cinayet olan;şahsi hiçbir kin gütmedikleri aile babalarına,karılarının ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan bu adamlar bile,müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187 - Martı yayınları)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187 - Martı yayınları)
Metin Özdemir 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Tabi ki ona Korku Vadisi ile neyi kastettiğini sordunuz, değil mi?"
"Sordum; ama yüzü hemen hortlak görmüş gibi oldu ve başını sallayarak 'Birimizin onun gölgesinde olması yeterli," dedi. 'Lütfen Allah'ım o gölge üzerimize düşmesin.'

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 62 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 62 - Marcel)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.