Korku Vadisi (Sherlock Holmes)Arthur Conan Doyle

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.092
Gösterim
Adı:
Korku Vadisi
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
193
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944886772
Orijinal adı:
Ali Alkan İnal
Çeviri:
İpek Babacan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı, dünya edebiyatının bugün de neredeyse aramızda "yaşayan" en canlı karakterlerinden biridir. Bir roman kahramanı olmasına rağmen onun 1800'lerde kullandığı yöntemler modern Adli Tıp'a ilham kaynağı olmuştur...

Holmes'un vakaları çözmekte kullandığı; şüphelinin giysilerinin mikroskopla incelenmesi, araç tekerlerinin izlerinin kalıplarının alınması, şüpheliye psikolojik baskı uygulanması yöntemini ilk kez o kullanmıştır.

Şimdi sık sık duyduğumuz "Suç ayrıntıda gizlidir" sözünü Holmes vakaları çözerken hayata geçirmiştir.

Doyle'un, Sherlock Holmes öyküleri ve romanlarının dünyadaki toplam satışı 60 milyonu ve sinema uyarlamaları ise 120'yi geçmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Bazı yazarlar, yazdıklarıyla kendi ün ve ölümsüzlüklerini garantilerken, bazıları ise, öyle karakterler yaratır ki, bu kurgu-kahramanlar kendi şöhretlerini geçer.

Karakterinin gölgesinde kalan bir yazar düşünün. Arthur Conan Doyle (pardon, Sir Arthur Conan Doyle diyeceksiniz), tarihin en ünlü dedektifine kalemiyle hayat verdiği için bundan övünç duyup, memnun kalmışsa da, şöhretinin üzerine kara bir duman gibi ya da avının omzuna binen kötücül bir cin gibi dizginleri ele alıp onu gölgelemesi ve üzerine çökmesi karşısında rahatsızlık duymuştur Sonraki eserleriyle bundan kurtulmayı ummuşsa da, anlaşılan, umulmakla ve yamulmakla kalınmış.

Yazın dünyasına Sherlock'u hediye eden yazarımız, sadece çok okunmakla kalmaz, aynı zamanda yazdıkları, bunlara müdahale edilecek kadar insanları etkiler. Öyle ki, artık dedektifimiz hakkında yazmayı noktalamayı düşündüğü bir hikayede Sherlock'u çadırda öldürdüğü için halktan öyle büyük bir tepki toplar ki, kendisinin sıkı bir takipçisi olan Kraliçe bile işe karışıp, tepkisini dile getirir.

Tüm bu alçak ve yüksek perdeden gelen eleştiri, tepkilerden sonra, Doyle kraliçenin isteğini geri çeviremez ve sonraki kitabında, dandik filmlerin kurgularından aşağı kalmayacak şekilde, Sherlock'u diriltir. Öldüğü sanılan, Sherlock'u soyan, giysilerine el koyan bir hırsızmış da, Sherlock aslında yaşıyormuş da.. Eh, Sherlock, kendisine biçilen yetenek ve zekası gereği, ne idüğü belirsiz bir çadırda, elin "apaçi"si tarafından öldürülecek değildi ya. Ne sandınız!..

İnsanların dedektif Sherlock'u ne denli ciddiye alıp gerçek sandığını, kitapta Sherlock'un oturduğu evin bulunduğu Londra - Baker Street'e akın akın turistin üşüşmesiyle anlayabiliriz. Londra'da kitabın tarif ettiği böyle bir sokak ve ev var, ama başkaları oturmaktadır. Kitapların kazandığı başarı, ilgili evi, Sherlock Holmes anısına müzeye çevirecektir.

Kitap, yüksek edebi bir dille yazılmış olmasa da -ki dedektif yahut polisiye eserlerde, ilk aranan genelde inandırıcı açıklamalar, problemlerin zekice çözümleri, aksiyonun yüksek tutulması gibi şeylerdir-, kurgunun iyi işlenmiş olması, yer yer akıllıca (hikmetli mi demeliydim) sözler, şaşırtan öngörüler, keskin bir mizah ve derin bir zeka ile okuyucuyu kendine bağlar.

Güzel, eğlendirici, yer yer zihin de açabilen kitaplardan..
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Okumaktan en zevk aldığım cinayet bu kitaptaydı. Cinayetin öncesi ve sonrası inanılmaz zekiceydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.594 Oy)18.124 beğeni41.072 okunma2.632 alıntı172.729 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.825 Oy)8.764 beğeni24.004 okunma1.602 alıntı111.333 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.168 Oy)8.468 beğeni27.149 okunma750 alıntı132.379 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.305 Oy)12.856 beğeni32.891 okunma3.091 alıntı138.130 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.500 Oy)8.450 beğeni24.930 okunma2.253 alıntı107.598 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.087 Oy)7.650 beğeni21.490 okunma750 alıntı83.856 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.016 Oy)6.705 beğeni19.425 okunma622 alıntı109.724 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.239 Oy)7.569 beğeni20.453 okunma3.650 alıntı122.136 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.386 Oy)11.058 beğeni27.343 okunma1.475 alıntı143.886 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.213 Oy)8.643 beğeni24.054 okunma1.260 alıntı118.190 gösterim
Sherlock ile Dr. Watson yine bir gün Baker Caddesi 221 numaralı mekanlarında otururken Sherlock Holmes şifreli bir mektup alır. Şifre Sherlock okuyanların tahmin edebileceği gibi karmaşık işlemlerden sonra çözülür. Gelen bu şifreli mektuba göre Bay Douglas sahibi olduğu Birlstone köşkünde öldürülmüştür. Bu bilgi mektupla uğraşan Sherlock’un yanına gelen resmi dedektifler mektubu görününce de teyit edilmiştir. Sherlock olaya müdahil olur ve macera başlar. Acaba Birstone köşkündeki cesedi kim neden bu hale getirmiştir. Köşkün sahibi Bay Douglas’ın eşi ve kadının fazla samimi olduğu Cecil Baker bir aşk cinayeti mi işlemişlerdir. Bay Douglas’ın kabusu olmuş Korku Vadisi neresidir ve kimdir bu Vücutların Efendisi. Bay Douglas karanlık geçmişinin kurbanı mı olmuştur.
Daha öncede söylediğim gibi Sherlock Holmes hikayelerinin yorum ve incelemelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntısı kitabı hiç okumamış birisine kitap konusu hakkında fikir verememek. Zira hikayeyi anlatsam okurken tadı kaçacak. Yani olayı hem sezdirmeyeceğim hem de fikir sahibi edeceğim derken belki de bu yorumlarımı okuyan birisi ne kadar yüzeysel geçmiş diyecek. Ama kitabı okuyunca bana hak vereceksiniz.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kurgusuyla baş döndüren bir Sherlock kitabı daha. Dizisini ve filmini izlemiş biri olarak bu güne kadar nasıl olur da okumadım dediğim bir kitap oldu. Hele korku vadisinden gelen Birdy Edwards(Douglas)’ın hikayesi, Sherlock’un çözdüğü davanın daha bir üstünde olunca tadından yenmedi.

Ayrı iki hikaye gibi anatılsa da çok bağlantılı olan bu iki olay (Sherlock’un çözdüğü dava ve Douglas’ın korku vadisindeki hikayesi), kitabın heyecanını ve sürükleyiciğini gitgide artırıyor.

Dizisiyle karşılaştıracak olursak eğer; dizide Sherlock’un keskin zekası ön plana çıkartılmış fakat senaryo olarak kitapların altında bir performans ortada. Kitaptaki senaryo, on yıllar geçmesine rağmen hala kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Conan Doyle muazzam bir iş çıkartmış. Hala bu seviyede polisiye senaryosu ya da kurgusu olduğunu sanmıyorum.

Kitapta öncelikle isminde de olduğu gibi korku vadisi olarak adlandırılan bölgeden kalan bir hesaplaşmanın izi olan bir cinayet davasını kabul etmiştir Sherlock Holmes. Başka dedektiflerle çalışmaya başlar.

Fakat, daha önce de belirttiğim gibi, herkes başka bir şey yaparken o çok alakasız görünen yoldan işleri halletmeye çalışır. “Kesin bir sonuç almadan da yorum yapmayacağım.” diye anlaşmıştır.

Sonuçta davayı çözer. Herkesin ağzı açık kalır. Beklenmedik bir sonuçtur fakat gerçekler de ortadadır.

http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın hakkı 4 gün. Haddinden fazla kitabı süründürdüğüm gerçeğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma da dediğim gibi, "Adam (Arthur Conan Doyle) mezardan kalkıp suratıma tükürürdü 8.gün bitirdiğimi duysa.
Neyse kitaba gelmek istiyorum artık. Yine bir Sherlock klasiğiydi. Yalnız konu o kadar detaylı işlenmiş ki (kötü anlamda söylemiyorum) ben bile zaman zaman olaylar zincirine yetişmekte zorlandım. Yalnız şunu farkettim Sherlock bu sefer çok ön planda tutulmamış. İlk kitabında bahsettiğim o olayın içine başka bir olay koyup sonunu harmanlama gerçeği burda da bizi karşılıyor. Bence bunu gayet başarılı bir şekilde halletmiş üstad. Şunu da belirtmek istiyorum kitaptan fazlasıyla alıntı çıkartabilirdim. Lakin kitabı uzatmama sebep olan neden buna da engel oldu. Velhasıl Sherlock okuyana pek bir şey anlatmaya gerek yok. Okumayana anlatacak şey çok. (Ama anlatmıyoruz gitsin okusunlar ^_^ ) Şiddetle tavsiyemdir. ~
“İki kere ikinin dört ettiğini kanıtlaman istenirse zorluk yaşayabilirsin, hâlbuki sonuçtan sonuna kadar eminsindir.” Amerika’da, Korku Vadisi’nde yaşananlar, Sherlock Holmes’e, onun büyütecinin altına kadar uzanmış, Londra sokaklarında birbirini tetikleyen suçlar dizisinin son halkasından Sherlock Holmes tutmuştur. İpuçları onu hem geçmişin hem de yıllarca alınmak için sabırsızlıkla beklenen bir intikamın peşine düşmek zorunda bırakmıştır. Sherlock Holmes, peşine düştüğü bu ipuçlarında, başka suçların ve suçluların kokusunu çoktan almıştır bile... Sherloch Holmes kitapları okumanızı şiddet ile öneririm.
Sahilde, şezlonga uzanırken okuduğum bir kitap oldu, oldukça keyifliydi ve 3 gün içerisinde bitirdim. Tam plajlık oldu, çok derinlere daldırmayan, zevkli bir okuma.

Klasik bir Sherlock hikayesi gibi başlayıp 149. sayfada size sürpriz yapan, tempoyu düşürüp anlatıyı tümüyle değiştiren, bu yönüyle de diğer Sherlock hikayelerinden ayrılan bir eser.

Arthur Conan Doyle gerçekten çok sade, akıcı bir dil kullanıyor ve okuyucuyu merak içinde bırakan olaylar silsilesini ustaca zincirliyor.

Bahsettiğim gibi, 150. sayfada Sherlock ortadan kayboluyor, başka bir zamanda geçen, başka karakterlerin içinde bulunduğu, başka bir hikayeye yelken açıyorsunuz. Aslına bakarsanız, hikayenin aslı Sherlock ile değil, başka birinin yaşadıklarının size aktarılmasıyla aktarılıyor. Korku Vadisi denen yerde yaşananların, yani geçmişte olan bitenin, bugüne etkisini okuduğunuz son birkaç sayfa sizi şoka uğratıyor ve sonunda ulaştığınız iç burkan son okuyucuyu son derece tatmin ediyor.

Tatil sezonunun ortasında, sahilde okumaktan çok zevk alacağınız bir kitap.
Okuduğum her kitabından sonra yok artık dediğim ender yazarlardandır. Sherlock karakterine ilham veren adam... Yani olay kurgusu cidden muazzam ve sonunda ne olacak acaba düşüncesi ile beyninizi yiyip bitiren br düşünce oluyor her zaman...
Suç hikayelerinde çığır açan , Sharlock Holmes'un fikir babası olan Sir Artur Conan Doyle bu sefer Korku Vadisi adlı eseriyle yine beni tepetaklak etmiş durumda. Korku Vadisi'nde ki Sherlock'un suç çözme becerisi aynı zamanda bana eleştirel düşüncenin ne kadar müthiş birşey olduğunu gösterdi. Aynı zamanda roman içinde yer alan suç çetesi günümüz toplumlarında ki katı yapıyıda göz önüne sermekte. Farklı bakış açıları kazanmak için okunması gereken bir kitap.
Sherlock Holmes.
Bir kitabı okumak için bu ismi duymanız yeterli. Ben çizgi roman değil de romanını okumuştum. Fakat sitede romanı kayıtlı değildi. Bunun da çok farklı olacağını sanmıyorum.
Muhteşem zekası ile olayları çözen Sherlock ve perde arkasında Dr. Watson. Okurken siz de çözmeye çalışacaksınız fakat Sherlock her daim bir adım öndedir. Bir solukta okuduğum muhteşem bir kitap.
bu kitabı elime aldığımda ne yalan söyleyeyim gereçkten kendimden utanıyorum ama "küçümsedim" ... evet ben bunu yaptım sussam daha iyi
Serlock Holmes polisiyenin babası...
Döneminin çok ilerisinde bir kurgu ile efsane diyebiliriz. 7'den 70'e herkesin tanıdığı bir karakter.
İnce ayrıntılardan cinayeti çözmesiyle tanıdık biz onu. Ne denilebilir ki...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korku Vadisi
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
193
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944886772
Orijinal adı:
Ali Alkan İnal
Çeviri:
İpek Babacan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı, dünya edebiyatının bugün de neredeyse aramızda "yaşayan" en canlı karakterlerinden biridir. Bir roman kahramanı olmasına rağmen onun 1800'lerde kullandığı yöntemler modern Adli Tıp'a ilham kaynağı olmuştur...

Holmes'un vakaları çözmekte kullandığı; şüphelinin giysilerinin mikroskopla incelenmesi, araç tekerlerinin izlerinin kalıplarının alınması, şüpheliye psikolojik baskı uygulanması yöntemini ilk kez o kullanmıştır.

Şimdi sık sık duyduğumuz "Suç ayrıntıda gizlidir" sözünü Holmes vakaları çözerken hayata geçirmiştir.

Doyle'un, Sherlock Holmes öyküleri ve romanlarının dünyadaki toplam satışı 60 milyonu ve sinema uyarlamaları ise 120'yi geçmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 691 okur

 • Bahattin KABAY
 • Selman Can
 • Uğur
 • merve alca
 • Serkan Şenbahar
 • Duygu Ongün
 • Ezgi Sözer
 • ÖZGÜRr
 • Ipek Sarıkaya
 • Batuhan Oğuz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%14.6
18-24 Yaş
%31.8
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%15.2
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.1
Erkek
%46.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.8 (49)
9
%14.2 (37)
8
%15 (39)
7
%6.2 (16)
6
%3.5 (9)
5
%1.5 (4)
4
%0
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları