Korku Vadisi Sherlock Holmes

8,2/10  (58 Oy) · 
176 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.414 gösterim
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı, dünya edebiyatının bugün de neredeyse aramızda "yaşayan" en canlı karakterlerinden biridir. Bir roman kahramanı olmasına rağmen onun 1800'lerde kullandığı yöntemler modern Adli Tıp'a ilham kaynağı olmuştur...

Holmes'un vakaları çözmekte kullandığı; şüphelinin giysilerinin mikroskopla incelenmesi, araç tekerlerinin izlerinin kalıplarının alınması, şüpheliye psikolojik baskı uygulanması yöntemini ilk kez o kullanmıştır.

Şimdi sık sık duyduğumuz "Suç ayrıntıda gizlidir" sözünü Holmes vakaları çözerken hayata geçirmiştir.

Doyle'un, Sherlock Holmes öyküleri ve romanlarının dünyadaki toplam satışı 60 milyonu ve sinema uyarlamaları ise 120'yi geçmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  193
 • ISBN:
  9789944886772
 • Orijinal Adı:
  Ali Alkan İnal
 • Çeviri:
  İpek Babacan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bazı yazarlar, yazdıklarıyla kendi ün ve ölümsüzlüklerini garantilerken, bazıları ise, öyle karakterler yaratır ki, bu kurgu-kahramanlar kendi şöhretlerini geçer.

Karakterinin gölgesinde kalan bir yazar düşünün. Arthur Conan Doyle (pardon, Sir Arthur Conan Doyle diyeceksiniz), tarihin en ünlü dedektifine kalemiyle hayat verdiği için bundan övünç duyup, memnun kalmışsa da, şöhretinin üzerine kara bir duman gibi ya da avının omzuna binen kötücül bir cin gibi dizginleri ele alıp onu gölgelemesi ve üzerine çökmesi karşısında rahatsızlık duymuştur Sonraki eserleriyle bundan kurtulmayı ummuşsa da, anlaşılan, umulmakla ve yamulmakla kalınmış.

Yazın dünyasına Sherlock'u hediye eden yazarımız, sadece çok okunmakla kalmaz, aynı zamanda yazdıkları, bunlara müdahale edilecek kadar insanları etkiler. Öyle ki, artık dedektifimiz hakkında yazmayı noktalamayı düşündüğü bir hikayede Sherlock'u çadırda öldürdüğü için halktan öyle büyük bir tepki toplar ki, kendisinin sıkı bir takipçisi olan Kraliçe bile işe karışıp, tepkisini dile getirir.

Tüm bu alçak ve yüksek perdeden gelen eleştiri, tepkilerden sonra, Doyle kraliçenin isteğini geri çeviremez ve sonraki kitabında, dandik filmlerin kurgularından aşağı kalmayacak şekilde, Sherlock'u diriltir. Öldüğü sanılan, Sherlock'u soyan, giysilerine el koyan bir hırsızmış da, Sherlock aslında yaşıyormuş da.. Eh, Sherlock, kendisine biçilen yetenek ve zekası gereği, ne idüğü belirsiz bir çadırda, elin "apaçi"si tarafından öldürülecek değildi ya. Ne sandınız!..

İnsanların dedektif Sherlock'u ne denli ciddiye alıp gerçek sandığını, kitapta Sherlock'un oturduğu evin bulunduğu Londra - Baker Street'e akın akın turistin üşüşmesiyle anlayabiliriz. Londra'da kitabın tarif ettiği böyle bir sokak ve ev var, ama başkaları oturmaktadır. Kitapların kazandığı başarı, ilgili evi, Sherlock Holmes anısına müzeye çevirecektir.

Kitap, yüksek edebi bir dille yazılmış olmasa da -ki dedektif yahut polisiye eserlerde, ilk aranan genelde inandırıcı açıklamalar, problemlerin zekice çözümleri, aksiyonun yüksek tutulması gibi şeylerdir-, kurgunun iyi işlenmiş olması, yer yer akıllıca (hikmetli mi demeliydim) sözler, şaşırtan öngörüler, keskin bir mizah ve derin bir zeka ile okuyucuyu kendine bağlar.

Güzel, eğlendirici, yer yer zihin de açabilen kitaplardan..

CeyrekAsir 
13 Mar 09:11 · Kitabı okudu · 36 günde · 9/10 puan

Kurgusuyla baş döndüren bir Sherlock kitabı daha. Dizisini ve filmini izlemiş biri olarak bu güne kadar nasıl olur da okumadım dediğim bir kitap oldu. Hele korku vadisinden gelen Birdy Edwards(Douglas)’ın hikayesi, Sherlock’un çözdüğü davanın daha bir üstünde olunca tadından yenmedi.

Ayrı iki hikaye gibi anatılsa da çok bağlantılı olan bu iki olay (Sherlock’un çözdüğü dava ve Douglas’ın korku vadisindeki hikayesi), kitabın heyecanını ve sürükleyiciğini gitgide artırıyor.

Dizisiyle karşılaştıracak olursak eğer; dizide Sherlock’un keskin zekası ön plana çıkartılmış fakat senaryo olarak kitapların altında bir performans ortada. Kitaptaki senaryo, on yıllar geçmesine rağmen hala kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Conan Doyle muazzam bir iş çıkartmış. Hala bu seviyede polisiye senaryosu ya da kurgusu olduğunu sanmıyorum.

Kitapta öncelikle isminde de olduğu gibi korku vadisi olarak adlandırılan bölgeden kalan bir hesaplaşmanın izi olan bir cinayet davasını kabul etmiştir Sherlock Holmes. Başka dedektiflerle çalışmaya başlar.

Fakat, daha önce de belirttiğim gibi, herkes başka bir şey yaparken o çok alakasız görünen yoldan işleri halletmeye çalışır. “Kesin bir sonuç almadan da yorum yapmayacağım.” diye anlaşmıştır.

Sonuçta davayı çözer. Herkesin ağzı açık kalır. Beklenmedik bir sonuçtur fakat gerçekler de ortadadır.

http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/

Şeyda jy1 
 12 Ağu 03:50 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın hakkı 4 gün. Haddinden fazla kitabı süründürdüğüm gerçeğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma da dediğim gibi, "Adam (Arthur Conan Doyle) mezardan kalkıp suratıma tükürürdü 8.gün bitirdiğimi duysa.
Neyse kitaba gelmek istiyorum artık. Yine bir Sherlock klasiğiydi. Yalnız konu o kadar detaylı işlenmiş ki (kötü anlamda söylemiyorum) ben bile zaman zaman olaylar zincirine yetişmekte zorlandım. Yalnız şunu farkettim Sherlock bu sefer çok ön planda tutulmamış. İlk kitabında bahsettiğim o olayın içine başka bir olay koyup sonunu harmanlama gerçeği burda da bizi karşılıyor. Bence bunu gayet başarılı bir şekilde halletmiş üstad. Şunu da belirtmek istiyorum kitaptan fazlasıyla alıntı çıkartabilirdim. Lakin kitabı uzatmama sebep olan neden buna da engel oldu. Velhasıl Sherlock okuyana pek bir şey anlatmaya gerek yok. Okumayana anlatacak şey çok. (Ama anlatmıyoruz gitsin okusunlar ^_^ ) Şiddetle tavsiyemdir. ~

M Emin Sezgin 
07 Tem 22:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Serlock Holmes polisiyenin babası...
Döneminin çok ilerisinde bir kurgu ile efsane diyebiliriz. 7'den 70'e herkesin tanıdığı bir karakter.
İnce ayrıntılardan cinayeti çözmesiyle tanıdık biz onu. Ne denilebilir ki...

Şeyda 
16 May 22:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birdy Ewards ne karakterdi ama.. Hikayenin Sherlockla cok alakası yok tamamen ayrı bir öykü. Amerikadaki bir suc cetesinin cokertilmesi icin buyuk is adamlarinin isbirligiyle Birdy Ewards korku vadisine adım atıyor. Surukleyici bir hikaye okumadan gecmeyin derim.

Özgür Türk 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sherlock Holmes serisine bu kitapla beraber başlamış oldum. Ve kitap bana göre çok güzeldi, sürükleyiciydi. Yazar okurun canını sıkmadan sade bir dille yazmış. Belki de çevirmenin başarısıydı. Genel olarak çok beğendim.

Melek 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Klasik Sherloch hikayeleri. Cok akici anlatilmamis(yada cevrilmemis). Hikaye birbiriyle baglantili iki bölümden olusuyor. Ilk bölüm katili bulma ikinci bölümde hikayenin kahramaninin gecmisini anlatiyor.

Fatih Orhun Uzun 
24 Ağu 20:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Seri de bana göre en güzel hikaye bu. Hikaye içinde başka bir hikaye ve o hikayenin de baya bir sürükleyici olması açısından tavsiye edebileceğim güzel bir kitap.

metehan otluoğlu 
09 Tem 22:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sherlock Holmes kitapları benim çok hoşuma gidiyor olayların girişi,okuyucuları karmaşık lığın içine itişi ,gelişimi,sonuçu gerçekten çok güzel gidiyor zaten okuyucuları bağlayan da bu mükemmel kitaplar ortaya çıkarıyor, kısacası bu seriyi de çok beğendim...

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Son derece güzel bir Sherlock Holmes romanı. Holmes, Moriarty ile ilgili çalışırken kendisine şifreli bir mesaj gelir ve Douglas adındaki bir adamın tehlikede olduğu söylenir. Şifreyi çözdüklerinde Douglas'ın öldürüldüğünü öğrenirler ve olay yerine giderler. Ancak cinayette bir gariplik vardır ve sonradan Douglas ortaya çıkar. Konu yıllar öncesinde Amerika'da bulunan Korku Vadisi adındaki yer ve oradaki bir çete ile ilgilidir. Çeteyi çökerten Douglas İngiltere'ye kaçmıştır ancak Moriarty peşindedir. Son derece sürükleyici bir polisiye roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Enes Küçük 
21 Tem 22:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama zaten genellikle, hayal de gerçeğin annesi değil midir?

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 58 - E-kitap)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 58 - E-kitap)
Metin Özdemir 
14 Mar 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yalan söylediklerini nereden biliyorum? Çünkü anlattıkları hikaye doğru olmayacak kadar saçma. Düşünsene!

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 70 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 70 - Marcel)
Yalçın Yaşar 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu yalnızca bir hayal ürünü, kabul ediyorum, ama gerçekler ne kadar da sık hayal gücünden doğar.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 69)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 69)
Tuğba 
20 Ağu 18:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ama insan zekâsının bir açıklama yapamayacağı hiçbir olay ya da olaylar zinciri olmamalı.Hadi gel seninle zihin jimnastiği yapalım ve bu kez başka türlü bir düşünce silsilesine girelim.Doğrudur diye ısrar etmeyeceğim,hatta itiraf edeyim,tamamen hayal ürünü bir fikir bu,ama söylesene Watson,gerçeklerin arkasınn hayal ürünlerinin çıktığına az mı tanık olduk seninle?

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 96 - Martı yayınları)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 96 - Martı yayınları)
Metin Özdemir 
14 Mar 23:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Tabi ki ona Korku Vadisi ile neyi kastettiğini sordunuz, değil mi?"
"Sordum; ama yüzü hemen hortlak görmüş gibi oldu ve başını sallayarak 'Birimizin onun gölgesinde olması yeterli," dedi. 'Lütfen Allah'ım o gölge üzerimize düşmesin.'

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 62 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 62 - Marcel)
Metin Özdemir 
15 Mar 00:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hayır, öyle demiyorum," dedi Holmes. Gözleri geleceği görüyor gibiydi. "Onun yenilmez olduğunu söylemiyorum. Ama bana zaman vermelisiniz bana zaman vermelisiniz!"

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 205 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 205 - Marcel)
Tuğba 
22 Ağu 23:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan doğası ne tuhaf.İşleri sadece cinayet olan;şahsi hiçbir kin gütmedikleri aile babalarına,karılarının ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan bu adamlar bile,müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187 - Martı yayınları)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187 - Martı yayınları)
Metin Özdemir 
14 Mar 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Oysa Moriarty her türlü kötülüğün planlayıcısı, bütün zamanların en büyük hilebazı ve yeraltı dünyasının beyni.Hatta belki de yaptıkları ile ülkelerin kaderini bile etkilemiş bir beyin. İşte Moriarty gerçekte böyle bir adam. Ancak görünüşüne ve tavırlarına bakarsan, sanki tam tersine bir adammış düşüncesine kapılabilirsin. İnsana şüphe uyandırmaktan uzak, alçakgönüllü ve mükemmel biriymiş izlenimi veriyor. Üstelik her şeyi istediği gibi yönlendirmekte de oldukça başarılı. Öyle ki, söylediğin çok normal eleştiriler için bile seni mahkemeye düşürebilir ve incinmiş ruhu için tazminat alabilir.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 6 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 6 - Marcel)
Tuğba 
20 Ağu 18:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önce elinde mumuyla gelip yatağımın başında durdu,sonra o uzun,ince bedeniyle bana doğru eğilip,"Söylesene Watson,"diye fısıldadı,"bir deliyle,beyni pelteleşmiş,aklını yitirmiş biriyle aynı odada yatmaktan korkmayacak mısın?"
"Neden korkacakmışım ki?"diye sordum hayret içinde.
"İyi o zaman,"dedi ve başka tek bir laf etmeden yattı.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 103 - Martı yayınları)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 103 - Martı yayınları)
Metin Özdemir 
15 Mar 00:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Çabuk karar veriyorsunuz," dedi kadın gülümseyerek.
"Kör bir adam bile bu kadarını görebilirdi," diye cevap verdi adam.

Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 110 - Marcel)Korku Vadisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 110 - Marcel)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.