Adı:
Korku ve Yakarış
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754735437
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Cahit Zarifoğlu’nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı ya da zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir.
Rasim Özdenören

Cahit Zarifoğlu’na ait hangi metin olursa olsun, O'nun dünyasına, bir iklime geçer gibi girerseniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz.
Alim Kahraman

Kendinden sonra yazmaya başlayan genç Müslüman şairlere, hangi özellikleriyle yol göstermiş olursa olsun, O'ndan sonrakiler, O'nda ders alınacak bir taraf bulacaklardır. Hem şiirin kendine mahsus kaliteleri bakımından, hem Müslüman bir şairin dünya hayatındaki temayülleri bakımından.
İsmet Özel

Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman, onu hemen anında şiire döküverirdi.
Erdem Bayazıt

Kanaatimce Cahit’in şiiri belli bir kalıp içerisinde hemen formüle edilebilecek, anlatılabilecek bir hüviyet taşımıyor. Cahit, eski tabirle şair­i maderzat, anadan doğma şair idi.
Akif İnan

Türkçe’de hem ahenge ulaşmak hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna ‘avucunda kor tutmayı’ eklemişti. ‘Hâl’ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, ‘şiir’ni de yeni ‘hâl’ine uydurma savaşımında idi.
Prof. Dr. Hüseyin Hatemi

Ece Ayhan’a sordum, ona göre “Cahit Zarifoğlu” şiirde yapı sorunun en iyi kavramış bu konuda örnek gösterilebilecek sanatçılardan biri. Kolsuz Bir Hattat’ta da ayrıca belirtmiş bunu.
Cemal Süreya

Cahit Zarifoğlu’nun şiirini ve düzyazısını o uzaklık, ayrılık gayrılık içinde ancak kendi uzlet köşemden izleyebiliyordum. Kamplaşma havasında kendine yer bulamayacak bu ince şiir, kapalı ama mutlaka sanatkârca düzyazı, kendine özgü değerleri daima korurdu.
Selim İleri

Cahit Zarifoğlu’nun şiiri, bütün diğer yapıp ettiklerini de, hatta müstear adla yazdığı ‘okuyucuya cevaplar’a varıncaya kadar bir çok şeyi aydınlatan veriler olarak alınabilir sanıyorum. Bu şiir, insanı çok yalın halinde kavrayan bir şiir.
Nâbi Avcı
136 syf.
·3 günde
Zarif Şair Cahit Zarifoğlu... Şiirleri her ne kadar kapalı veya zor anlaşılır olsa da hayran kaldım bu kitabına. Kitaptan çokça alıntı yapmak istedim ama hangisini yazmak istesem bir diğeri bana gülümser oldu. Hatta sonlarına doğru neredeyse her sayfa çevirdiğimde çok daha güzel mısralarla karşılaştım. Ayrı defterime not ettim hep. Bazı mısraları o kadar güzeldi ki bu ne güzel adam ya demekten alamadım kendimi. Hiç bitmesin istedim. Daha erken zamanda biterdi bitmesine ama her elime aldığımda geçmiş sayfalardaki sevdiğim yerleri okumadan devam edemedim. Çok okumaktan ezberime geçti bir çok yer. En sevdiğim mısralarla da son vereyim incelememe ;

Allahım
Yol boyunca
Bırakma elimi
Düşerim sonra
136 syf.
Cahit Zarifoğlu adı gibi zarif bir şair. Kalbe dokunabilen çok az şair var fakat Zarifoğlu ruhunuza dokunuyor. O kadar özel ve bir o kadar da ince ruhlu... Benim çok sevdiğim mısralarından bir kaçını bırakıyorum buraya da:

" Bir incelik gösterin
İncinmesin yüreğim "

" Bir gün ister istemez
Karşısında olacaksın kaçtkılarının
Dua et
O gün mahşer olmasın. "

" Filistin bir sınav kağıdı
Her mü'min kulun önünde "
136 syf.
·Puan vermedi
Allahım 
Yol boyunca 
Tarih boyunca 
Başıboş bırakma bizi
Düşeriz sonra.
Abdurrahman Cahit Zarifoğlu.Baş harfleri acz.Acziyetini bilmiş,tanımış bir zarif,ince adam.Oyunculuk ve tiyatro eğitimi almış ve almaya da devam ediyor olan bir garip fâni olarak televizyon izlemiyorum ben.Özellikle türk sineması ve dizilerini takip etmemeye özen gösteriyorum.Bu konu nereden aklına geldi bu incelemenin ortasında diyeceksiniz.Hemen izah edeyim:Yedi güzel adam.Kahramanmaraş yılları.Adil Erdem Beyazıt,Nuri Pakdil,Cahit Zarifoğlu ve diğer güzel adamların öğrencilik ve şairlik yılları.Bu güzel adamlardan şimdi kim kaldı?Onların mirasını yaşatabilmek için "Yedi güzel adam "adında Cahit Zarifoğlu'nun da şiir kitabının ismini taşıyan bir dizi yapıldı.O da az reytingten ötürü bitti zaten.


Gelelim acziyetini bilen bu güzel adamın diline:Kapalı,anlaşılmaz bir imge.Şiirleri açmıyor kendini size.Buzdağına yazıyor şiirlerini Zarifoğlu.Pırıl pırıl sulara yazıyor.Okumak yürek,anlamak bilgelik gerektiriyor.Üstad kabul ettiği Necip Fazıl'dan etkilendi.Zaten eşi Berat Zarifoğlu'yla onun aracılığıyla evlendi.Kafa dergisinde okuduğum bir yazıda ne denli doğru kestiremiyorum fakat şöyle bir anından bahsedilir.:Zarifoğlu'nun karnı çok ağrımaktadır.Artık dayanamaz ve hastaneye gider.Bağırsak kanseri olduğunu öğrenir.Arkadaslarına rüyasında Necip Fazıl'ı gördüğünü,"yirmi beş gün sonra bu hasret bitecek Cahit,kavuşacağız"dediğini söyler.Yirmi beş gün sonrada Zarifoğlu vefat eder.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dehşet an meselesi
Tuzağa ramak kalmış
Ahret kıl payı

Ah Zarif İnsan...

Anlaşılması güçtür ilk başlarda ZarifŞair, ama anladıktan sonra o devrik cümlelerini kavradıktan sonra yüreğinizde acı bir tat bırakır hem acı hem çok tatlı...
Bir deryadır Zarifoğlu...
136 syf.
·Beğendi·9/10
Cahit Zarifoğlu şiirlerini anlayabilmek de bir sanat olsa gerek. Bu sanatsal dili çözebilmek için elimden gelen gayreti en üst seviyeye kadar gösterdim ancak yine de tam olarak anlayabilme talihini elde edemediğimi düşünüyorum. Sanırım siz de okuduktan sonra böyle düşüneceksiniz.
136 syf.
·2 günde
Hüznü, yalnızlığı, anlamsız gibi görünen kelimelerin ardını, şiiri sevdiren şair. Ilk Yedi Güzel Adam şiir kitabını okumuştum çok da beklediğim gibi olmamış düz yazılarına yönelmiştim. Bu kitap çok Başka bambaşka hisler içerisinde bıraktı. Yaşanmışlıklarını, duygularını o kadar güzel şiirleştirmiş ki şair zamanı ve mekânı yer yer unutuyorsun. Şiir olup Filistin'e gidiyor yol olup Afganistan'a akıyorsun, aşık olıp gökyüzüne uçuyor, kuş olup Bir gönle konmak istiyorsun. Okuyun özellikle yaşadığı çağa ayak uyduramayan şair ruhlu gönüller çok şey bulacaksınız.
136 syf.
·2 günde·10/10
"SEN SEVGİLERİ GÖĞÜSLE VE NE OLUR ANLA..."
Anlaşılmanın zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ya biz anlatamıyoruz ya da anlamak istemiyorlar.
Ya da anlamak için sevgi göğüslemiyorlar...
Zarif şair yine alıp götürdü beni uzak diyarlara. Kitabı okurken birden geçmişime daldım. Tüm yaşadıklarım gözümün önünde canlandı. İYİKİLERİMİN keşkelerimden çook olduğunu anladım.
Hayatınızda iyikileriniz keşkelerinizden daha çok olsun :))
Korkum çok, Yakarışım ancak Allah'a..
Selam ve dua ile...
136 syf.
Ademoğlu hayatı boyunca , hatta asırlarca kendi ile olan savaşını bir türlü bitirememiştir. Kendini , evreni , yaradanı anlamayı kabul etmeyi , gözündeki ve da hi gönlündeki perdelerden kurtulmayı bazen başarabilmişse bile çoğu zaman hüsrana uğramıştır.

Sürekli bir huzursuzluk sarmalına esir olan Âdem ,sancılı kıvranışları ile kalbindeki düğümlerden kurtulmayı özgür olmayı diler .
Hiç mümkün müdür ki yeryüzünde bir Âdemoğlu olsun da havf ve reca ortasında kalmış olmasın ?
Hiç mümkün müdür ki ; tan ağardığında, ufuk yüzünü gösterdiğinde kalbinde esenlik hissetmemiş olsun Âdemoğlu.

Yaradan'dan ayrı düşmenin sancısı ile kapı kapı dolaşıp kalbinde gam , keder , korku ve yakarış ile biçare dolanır Âdemoğlu . Ne mutlu o Âdem'e !
Kalbinde gam, keder eksik olmayan kalp ne mutlu!
İçinde gam bulunmayan , korku , keder bulunmayan her kalp ölü kalptir. Görmek için başta göz gerekmez , kalp görmez ise gören gözler beyhudedir.

Zarif adam Zarifoğlu ; korku ve yakarış şiir kitabı ile adeta gören gözleri rafa kaldırıp gönül gözü ile sizi yolculuğuna eşlik ediyor . Ruhunuzu her bir şiirde susuz kalmış bir oruçlunun suya doyması gibi tatmin eder. Bazıları bu şiirlerden anlamayabilir. Anlamak için ise ruhun derinliklerine dalabilmek gerekir.

Onun şiirinde ironi, yabancılaşan insana dönüktür. İnsanı aşağılayan ve küçümseyen bir bakış yoktur onda. Eşyaya bakışla, eşyadan yansıyana dikkat çeker. Günümüz şiirindeki ironi sınırları aşar, pervasızlaşır. Onun nasıl bir şiirden doğduğu bellidir.
Zaman değiştikçe mekânın görüngüleri de değişir. Zamanın akışıyla algı ve hissedişle de hayat farklılaşır. Böyle olunca şiirin alanı genişler. Doğanın yükselen ritmiyle musikinin eşliğinde yolculuğunu sürdürür. Şiirinde durağanlığın ötesine geçişinin nedeni budur. Bundandır ki şiiri doğurgandır. Hem kendisinin hem de kendisinden sonrakilerin şiirini besler. Şiirinden yepyeni şiirler doğar. Bencil değildir.
Zarifoğlu’nun şiirinde gelecek var. Hayata uyanış ve açılım var. Eşya bir yandan canlanırken bir yandan da bu dikkatli bakışla bir başka şeye dönüşür.Bunun içindir ki Zarifoğlu şiiri açılımlı ve uzun solukludur. O, asla tıkanmaz. Okuyucusunu yormaz her söz , yeni bir soluk bulur okuyucuda. Her bir şiir de ayrı bir haz ayrı bir niyaz bulunur. Okuyucusunu hikmet ve hakikat eşiğinde bırakmayıp içeri davet eden en zarif şairdir.


Önce besmele
En güzel kelime

Allah'ım
Yol boyunca bırakma elimi
Düşerim sonra

Allah'ım
Niçin halkettinse beni
Kalbime söyle iyice
Engellerden arınsın yolum

Allah'ım
Nasıl pırıl pırılsa
Güzelse sevdiğin kulların
Öyle güzel kıl beni

Allah'ım
O güzeller güzeli
Hangi iyilikleri diledi senden
Dilerim bende öylelerini

Allah'ım
Peygamber efendimiz
Hangi şerlerden sığındıysa sana
Upuzak tut benden de onları

Allah'ım
Yol boyunca
Tarih boyunca
Başıboş bırakma bizi


Amin

Rabbim bu duayı yüreğimize ilmek ilmek nakış eylesin.

Keyifli okumalar
134 syf.
·Beğendi·10/10
Yanakları saçları gözleri yanmış
Zehirli gaz bombaları
Yılan gibi sokmuş yalamış gövdeleri
Ağızları,küçücük dilleri yanmış
Bütün Beyrut sapsarı kalmış
Sanki ağlamak imkansız

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korku ve Yakarış
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754735437
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Cahit Zarifoğlu’nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı ya da zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir.
Rasim Özdenören

Cahit Zarifoğlu’na ait hangi metin olursa olsun, O'nun dünyasına, bir iklime geçer gibi girerseniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz.
Alim Kahraman

Kendinden sonra yazmaya başlayan genç Müslüman şairlere, hangi özellikleriyle yol göstermiş olursa olsun, O'ndan sonrakiler, O'nda ders alınacak bir taraf bulacaklardır. Hem şiirin kendine mahsus kaliteleri bakımından, hem Müslüman bir şairin dünya hayatındaki temayülleri bakımından.
İsmet Özel

Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman, onu hemen anında şiire döküverirdi.
Erdem Bayazıt

Kanaatimce Cahit’in şiiri belli bir kalıp içerisinde hemen formüle edilebilecek, anlatılabilecek bir hüviyet taşımıyor. Cahit, eski tabirle şair­i maderzat, anadan doğma şair idi.
Akif İnan

Türkçe’de hem ahenge ulaşmak hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna ‘avucunda kor tutmayı’ eklemişti. ‘Hâl’ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, ‘şiir’ni de yeni ‘hâl’ine uydurma savaşımında idi.
Prof. Dr. Hüseyin Hatemi

Ece Ayhan’a sordum, ona göre “Cahit Zarifoğlu” şiirde yapı sorunun en iyi kavramış bu konuda örnek gösterilebilecek sanatçılardan biri. Kolsuz Bir Hattat’ta da ayrıca belirtmiş bunu.
Cemal Süreya

Cahit Zarifoğlu’nun şiirini ve düzyazısını o uzaklık, ayrılık gayrılık içinde ancak kendi uzlet köşemden izleyebiliyordum. Kamplaşma havasında kendine yer bulamayacak bu ince şiir, kapalı ama mutlaka sanatkârca düzyazı, kendine özgü değerleri daima korurdu.
Selim İleri

Cahit Zarifoğlu’nun şiiri, bütün diğer yapıp ettiklerini de, hatta müstear adla yazdığı ‘okuyucuya cevaplar’a varıncaya kadar bir çok şeyi aydınlatan veriler olarak alınabilir sanıyorum. Bu şiir, insanı çok yalın halinde kavrayan bir şiir.
Nâbi Avcı

Kitabı okuyanlar 398 okur

  • Yasemin Şahin
  • Gamze
  • Külbe-i ahzân
  • Emine
  • Ahmet Yılmaz
  • Beyaz Gölge
  • Rabia Kaya
  • Sena Dalgıç
  • Seda Kaya
  • Velhasıl 1 Heyûlâ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%43.2
25-34 Yaş
%25.7
35-44 Yaş
%18.9
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.3
Erkek
%41.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.6 (51)
9
%20.6 (20)
8
%16.5 (16)
7
%7.2 (7)
6
%1 (1)
5
%2.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0