Korkulacak Bir Şey Yok

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
421 gösterim
"Tanrı'ya inanmıyorum ama O'nu özlüyorum" gibi son derece çarpıcı bir ifadeyle başlayan Korkulacak Bir Şey Yok, Julian Barnes'ın ölüm, ölümlülük, Tanrı, sanatın ölüm karşısındaki yeri gibi temalar üzerine kaleme almış olduğu, tümüyle otobiyografik olmasa bile içinde yer alan anıların kapsamı itibariyle bu yanı belirgin biçimde ağır basan bir deneme, daha doğrusu, "anı" türü çerçevesinde de değerlendirilebilecek bir deneme kitabı.
Julian Barnes, yaşlılık ve ölüm temalarını daha önce de çok sayıda yapıtında, özellikle Limon Masası başlıklı öykü kitabında işlemişti. Ne var ki, bu kez, söz konusu "can alıcı" konuyu, örneklerini daha ziyade edebiyat ve müzik, kimi yerde de bilim ve tıp dünyasından ustalıkla seçtiği, çok daha geniş bir deneme alanına taşıyor. Başta ünlü Fransız yazar Jules Renard olmak üzere Montaigne, Stendhal, Daudet, Somerset Maugham, Arthur Koestler gibi edebiyatçıların ya da Ravel, Rahmaninov, Şostakoviç, Prokofyev ve Rossini gibi müzisyenlerin ilginç tanıklıklarına yer vererek, hepimizin mutlaka karşılaşacağımız bu kaçınılmaz ve "korkutucu olmayan" insanlık halini var olabilecek bütün boyutlarıyla irdelemeye girişiyor. Metnin dikkat çeken bir başka leitmotif özelliği de, Julian Barnes'ın tüm deneme boyunca, felsefeci olan ağabeyi Jonathan Barnes'la girmiş olduğu "yer yer çekişmeli, yer yer görüş birliği içinde cereyan eden" sorgulayıcı diyalog. Bu diyalog, bir bakıma, inanmakla inanmamanın, felsefeyle edebiyatın, Julian Barnes ile pek anlaşamadığı annesinin bitmek bilmez çekişmesi olarak da yorumlanabilir. Nitekim kitabın kasvetli sayılabilecek konusunu ilginç ve dinamik kılan unsur da, bu çekişmeyi tüm satırlara hem keyif veren hem de sorgulayıcı bir ironiyle yansımakta oluşudur.

Kendisiyle yapılan bir söyleşide, Korkulacak Bir Şey Yok'un içeriğini en yalın şekilde şu sözlerle tanımlıyor Julian Barnes: "Bu, kendimi bir vaka olarak inceleme ve bir soruya yanıt getirme alıştırmasıdır: Zamanın bu noktasında herhangi bir şeye inanmamak ama öte yandan da bir gün öleceğimiz düşüncesiyle uzlaşmamak ne anlama gelmektedir?.."
(Tanıtım Bülteninden)
instgrmkahvecisi 
02 May 22:36 · Kitabı okudu · 4 günde

Yazarın dediği gibi, tam olarak kendini incelemiş olan birinin elinden çıkmış bir kitap. 264 sayfa olan kitabım Ayrıntı yayınlarına aittir. Kapak tasarımı ilginçtir. Bana ying yang ı hatırlatıyor. Ama sanıyorum iç ses dış ses gibi bir çağrışımla tasarlanmış.

Kitaptan 2 Alıntı

Belki de çok iyi bir belleğe sahip olan insanlar genel fikirlere sahip olamazlar.

Korkulacak Bir Şey Yok, Julian Barnes (Sayfa 43 - ayrıntı)Korkulacak Bir Şey Yok, Julian Barnes (Sayfa 43 - ayrıntı)

Kurmaca, bütünsel özgürlükle eksiksiz denetimi bir araya getiren, kesin gözlemi hayal gücünün özgür oyunuyla dengeleyen,hakikati söylemek için yalanları ve yalan söylemek için de hakikati kullanan bir süreçle yapılır.

Korkulacak Bir Şey Yok, Julian Barnes (Sayfa 254)Korkulacak Bir Şey Yok, Julian Barnes (Sayfa 254)