Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi

9,1/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
16 beğeni  · 
207 gösterim
“Zorlaştırmayın kolaylaştırın. Sevdirin, nefret ettirmeyin…”
Hadis-i Şerif

Eğer biz namaz vakitlerini değil de dizi saatlerini dört gözle bekliyorsak…

Eğer Peygamberin çocuklara kaşlarını bile çatmadığını biliyor ama bir yandan çocuğumuzu dövüp sövüyorsak…

Eğer oruç tuttuğumuzda hırçın, kızgın, tahammülsüz oluyor ve çocuğumuza ‘zaten oruçluyum…’ diye başlayan cümleler kuruyorsak…

Eğer çocuğun oyununu bölmemek için secdelerini uzatan Nebi’ye rağmen namazda önümüzden geçti diye çocuğumuzu azarlıyorsak…

Eğer Hz. Ömer’in adaletini anlatırken iki kardeş arasında adil olmayı başaramıyorsak…

Eğer Hz. Osman’ın hayâsından bahsediyor ama ahlaka aykırı görüntüleri televizyonla evimize davet ediyorsak…

Eğer Hz. Ali’nin ilminden övgüyle bahsedip, en son ne zaman kitap okuduğumuzu bile hatırlamıyorsak…

Eğer hatim üstüne hatim yapmamıza rağmen Kur’an’ı anlamak ve yaşamak için hiç gayret sarf etmiyorsak…

Eğer çocukları camiden kovuyor, gerekçe olarak da çocukluk şakımalarını gösteriyorsak bir yerlerde bir hata yapıyoruz demektir.

Hatice Kübra Tongar, çocuklarımıza nasıl bir anlayışla, ne zaman, hangi yöntemlerle, zorlamadan, sevdirerek ve oyunlar oynayarak nasıl din eğitimi vereceğimizi adım adım anlatıyor.
Bir Okur Yazar 
01 Şub 10:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sürekli olarak Allah seni yakacak, öyle deme Allah seni taş eder, Allah seni cehennemine atacak sözleriyle kalbe ancak korku salar ve korkuyla hareket ettiririz. Oysa sevgi cümleleri kurar anlayışla anlatırsak kalbe güzelce dokunabiliriz. Çocuk kalbine güzel dokunabilmeye dair güzel bir kitaptı.

Kübra karakaş 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sevmek bir çok duruma meyletmenin en güzel sebeplerinden biridir.Dini yaşamaya niyet eden,yaşamak ve yaşatmak noktasında örnek olmak isteyen,minicik yüreklere ben dinimi nasıl sevdiririmin kaygısını yaşayanlara örnek niteliğinde bir kitap.Yaşantıma dahil edeceğim örnekler buldum içinde ne güzel kitapların içimizde yeşerip etrafa da fayda vermesi...

Kitaptan 22 Alıntı

Zarif'Hanım 
30 Eki 2017 · 9/10 puan

Bir çocuğun en büyük düşmanı, ona Allah'ı anlatmayan ve hiç ölmeyecekmiş gibi yalnızca bu dünya için yetiştiren anne babasıdır.
Hz.Ömer

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra TongarKorkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar
Zarif'Hanım 
30 Eki 2017 · 9/10 puan

"Yaramazlık yaparsan Allah seni yakar" değil; şöyle şöyle yaparsan Allah seni daha çok sever" yaklaşımı din eğitiminin sevgi merkezine yakışan doğru tutum olacaktır.

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 46)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 46)
Zarif'Hanım 
30 Eki 2017 · 9/10 puan

Korkutularak kuran okutulan bir çocuk Kurandan...
Dövülerek namaz kılması emredilen bir çocuk namazdan...
Cehennemde yakacağı söylenerek Allah'la tanıştırılan bir çocuk Allah'tan uzaklaşır...

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 42)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 42)
Zarif'Hanım 
30 Eki 2017 · 9/10 puan

Çocuğuna üstten bakan bir annenin evladıyla kurduğu iletişimle, çocuğu ona bir şey söylediğinde göz hizasına eğilen bir annenin kurduğu iletişim birbirinden kat be kat farklı etkidedir.

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 31)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 31)
Kitabenkatibin 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Camiiden kovduğumuz çocuk, dönüp 'Kimin evinden kimi kovuyorsun' derse ne diyeceğiz?

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Hayykitap)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Hayykitap)
Zarif'Hanım 
30 Eki 2017 · 9/10 puan

Abdülkadir Geylani Hazretlerinin Bir Öğüdü
"Ey evlat, önce nefsine öğüt ver, onu yola getir, sonra da başkalarını...
Senin henüz ıslaha muhtaç hallerin var, bunu sende biliyorsun. Bunu bildiğin halde başkalarının ıslahı ilr uğraşma yolunda nasıl başarılı olabilirsin? Gözlerin bir adım öteyi görmüyorken körleri neyle yola getirme sevdasındasın?"

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 23)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 23)
Efra bingöl 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan, içinde iyi hissettiği ve güven duyduğu bir ortamın parçası olmak ister.

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 89)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 89)
Kitabenkatibin 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vahiy yazılınca 'Mushaf', okuyunca 'Kuran', anlaşılınca 'Beyan', yaşanınca 'İnsan' olur.

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 128)Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hatice Kübra Tongar (Sayfa 128)
3 /