Korkuyu Beklerken Bütün Eserleri 4

8,7/10  (380 Oy) · 
1.110 okunma  · 
437 beğeni  · 
6.798 gösterim
Oğuz Atay'ın hikayeleri, gündelik hayatı kavrayış derinliği, anlatım zenginliği ve okuru alıp götürmedeki enerjileri bakımından romanlarından geri kalmaz. Kitaba adını veren hikayenin korkuyu beklerken kendini evine hapseden kahramanı, Atay'ın edebiyat güzergahındaki farklılığının en büyük kanıtlarından. Yazarın bu kitaptaki ilk hikayeyle varettiği "beyaz mantolu adam" da öyle.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  202
 • ISBN:
  9789754701586
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 08 Oca 04:05 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

" Korkuyu Beklerken " adlı kitapla, oğlumun vasıtasıyla tanıştım. Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen, tartışmasız çok etkilendim. Kitap sekiz harika hikâyeden oluşmaktadır. Oğuz Atay hikâyelerinde hayat mücadelesinden onarılmaz yaralar alan kahramanların, hazin ve trajik yaşam kavgalarına değinmiş. Hikâyelerinde ki kahramanların, okura yoğunlukla hissettirdiği hisler başarısızlık ve yalnızlık. Özellikle satırlar arasında ilerledikçe, anlatılmak istenilen yalnızlık kavramını ve bireyin üzerinde bıraktığı etkileri, bir okur olarak hissetmemeniz neredeyse imkânsız.
Hani ayazda kalınca, soğuktan tir tir titrer ya insan, kat kat örtülerle örtünse dahi ısınamaz ya, o soğuğu örtülerin altında bile iliklerine kadar hisseder. İşte ben de acı ve hüzünle yoğrulmuş hikâyeleri okudukça, tüm benliğimin içinde sıcacık, sevgi dolu ailemin yanında olmama rağmen, kahramanların yalnızlığını ayrımsadım. Ben ki, Oğuz Atay'ın bir kitabını okumakla Oğuz Atay'ı anladığımı iddia edemem. Ama hikayeleri vasıtasıyla, okura aksettirmek istediği düşüncelerini anladığımı ifade ederim. Yaşadığı hayatı artı ve eksi yönleriyle, sorgulayan yazarlar tanıdım. Ama yazılarıyla kendini eleştiren, kendisiyle barışık bir yazar tanıdığımı iddia edersem yalan söylerim. Hikâyelerde ki kahramanlarda dikkatimi çeken bir diğer unsur, kahramanların sıradışı, ulaşılmazın aksine sıradan, bizden ve içimizden karakterler oluşuydu. Karakterlerin dilinden kendini okura yansıtan Oğuz Atay, anlatımında yapmış olduğu ironi ile okura, " Sen derdine yan! " dedirtebilecek kadar, etkili bir anlatım sergileyen müthiş bir yazar. Etkin olduğu yıllarda nasıl da hissetmiş yazar, yıllar sonra Türkiye'nin içinde bulunacağı kaosu. İdari kesimden tutunda sıradan vatandaşın bile, bir parça ekmek uğruna güçlünün kölesi olacağına. Ben kitabı ilk okuduğumda, yazarın Hakkın rahmetine kavuştuğunu bilmiyordum. Araştırdığımda öğrendim yazarın vefat ettiğini. Sonrasında zihnimde artarak çoğalan bir sürü cevapsız soru. "Acaba, Türkiye'de yaşam 1970'lerde nasılsa, şimdi de aynısı mı tekerrür etmekte. Yoksa sistem hep böyle işlemekteydi de, ben mi yeni fark ettim. " diye, kendi kendimi sorguladım. Hikâyelerde öyle derin manalar var ki, ilk anda okur idrak edemeyebilir. Ama sessiz ve dingin bir ortamda okunursa her okur, yazarın anlatmak istediğini daha iyi kavrayabilir. Kitabı ben çok beğendim. Yaşamınızın ve yanınızda bulunan sevdiğiniz insanların değerini bilmek adına, mutlaka okumalısınız...

Güler Ayata 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hikayelerindeki karakterler; silik, ezik, yalnızlığın dibine dibine vurmuş, depresyonda, değersiz, kendisiyle barışık olmayan, toplum içinde var olamamış, sosyalleşememiş, sisteme girememiş, aidiyeti yakalayamamış, başarısız, vasat ama hep düşünen... Hep korktuğumuz türden bir yaşantının parçaları değil mi zaten, bu kitabı okurken ruh halimizin diplere vurması. Kendimizi o karakterlerin yerine koyduğumuz da ne kadarda acınası olunduğunu görüyoruz.
YAPAYALNIZ.. :(
Depresyondayken okunmamalı. Eğer çok yakınınız olanı birisini kaybettiyseniz yakın zamanda asla okumayın. Anlatımı kurgusu farklı olmakla beraber işlediği bu karamsar ve ne yazık ki gerçeğe tuttuğu aynalarda gördüğümüz konular, yalnızlığın karanlık renkleri Dostoyevski' nin Yeraltından Notlar ile çok benzer gibi geldi bana. Sakin sessiz bir ortamda kelime kelime özümsenerek okunmalı.
Bütün bunlar kitabı kötü yapmıyor tabibi, bilakis okunması gereken Türk Edebiyatının önemli eserlerinden olduğunu düşünüyorum.

Bayan Okur 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Oğuz Atay ya hayran olmamak elde değil, adam yazmış der susarım. O parantez içleri kitabın kendinden çok etkiledi beni. Yazarken bile farklı, ayrı, özel bir tarzı var. Hikaye olduğunu aldıktan sonra öğrensem de mutluyum. Baya sevdim kitabı.

Mehmet Admış 
05 Mar 09:16 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Normalde hiçbir incelemeye böylesine bodoslama dalmamışımdır ama bu sefer yapacağım bunu.. Eğer daha önce Oğuz Atay okumamışsanız, bu eserinden başlayın.. Böylece diğer romanlarını daha iyi anlarsınız. Tavsiye ederim..

Oğuz Atay, Oyunlarla Yaşayanlar'da aydın(!) kesime yönlendirdiği kalemini bu sefer de -8 adet öykü üzerinden- (Aslında 2 tanesi mektup olduğu için; "Bir Mektup" ve "Babama mektup", 6 hikaye olmaktadır.) topluma yönlendiriyor ve eleştiriyor. Sanatçı/aydın dediğimiz kişinin görevlerinden biri de bu değil midir? Topluma ayna tutmak/olmak..

Oğuz Atay bunu sonuna kadar yapıyor. Gerek 'Beyaz Mantolu Adam'da gerekse 'Korkuyu Beklerken'de ve gerek 'Babama mektup' ta hepsinde, bunu başarıyla yerine getirmiş ve toplumuna ayna olmuştur. Aslında bakarsanız, her biri kendi çapında roman olabilecek tarzda hikayeler bunlar ama madem Sevgili Yazarımız hikaye olarak uygun görmüş, bizimde öyle kabul etmemiz gerekiyor.

Peki Oğuz Atay, sadece topluma mı ayna oldu, bu 8 hikayede? Aslında hayır. Mesela;
"Beyaz Mantolu Adam", aslında kendisi, onu meşhur beyaz mantolu haliyle fotoğraflarda görmüşsünüzdür.
"Korkuyu Beklerken", burada hikayelerini yazdığı yıllardaki psikolojisini anlatıyor, yarattığı karakter üzerinden..
"Tahta At", buradaki Tuğrul Tuzcuoğlu'na bakın, özellikleri Oğuz Atay..
"Babama mektup", e babası Cemil Atay'a yazmış zaten.. Açık ve net anlatıyor orada hem babasını, hem kendini. Bu mektupta toplumumuzu da göreceksiniz. Yani öyle basit bir Baba-oğul arasındaki mektup değil.. (Bu mektubu okuduktan sonra, Selim'i, Turgut'u, Hikmet'i ve de Çoşkun'u daha iyi anlayacaksınız, eminim.)

Bu hikayelerde Oğuzcum Atay, romanlarındaki gibi saklanamıyor. Belki de artık kendisi saklanmak istemediği içindir. Belki de yorulmuştur, artık anlaşılmak istiyordur. Kaçmak isteğinin yanı sıra; her insan gibi var olmak, insanların kendisinin farkında olmasını istiyordur. Bunun için değil mi ki;

"Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?" diye sorması...

O zaman ben de diyorum ki;
"Ben buradayım sevgili yazarım, sen neredesin acaba?"...

Demet Özdemir 
 10 Tem 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumadan önce kitaba önyargıyla yaklaşmıştım. İsmi ilgimi çekmiş olmasına rağmen nedense hep ertelemiştim. Fakat okuduğumda ne kadar yanıldığımı anladım. Daha ilk satırlarından farklılığını ve kalitesini hissettiriyor hikayesinde. "Kalabalık bir topluluk içindeydi. Başarısızdı. Parası yoktu. Dileniyordu." Böyle başlıyor Oğuz Atay, Beyaz Mantolu Adam adlı hikayesine. Ve hikayenin sonuna kadar da baş kahramanımızı konuşturmuyor. Unutulan hikayesindeki tavan arasındaki sevgiliden çıkarılacak mesajdan mı bahsetsem, yoksa Korkuyu Beklerkende yer alan iç monologlardan mı, bilemiyorum. Fakat kitabı okuduktan sonra böyle bişey olamaz dedim. Oğuz Atay. Postmodern tarzın önde gelen isimlerinden ve ben yazarın kitaplarını özellikle de Korkuyu Beklerken hikaye kitabını çok beğendim, okurken çok keyif aldım ve kesinlikle tavsiye ederim.

Devran 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

8 hikaye ve 8 yalnız, silik, dışlanmış ve toplumdan soyutlanmış-tutunamayan- hayat.. Diğer yorumların aksine aslında tam da yalnız olduğunuz ya da depresyon halindeyken okumanızı öneririm.. Kitabı anlamak var bir de yaşamak. kitabı Yaşamak istiyorsanız tam da bahsettiğim zamanınız da okuyun. Oğuz Atay'dan etkilenmemek elde değil..

Yasemin Bektaş 
01 Ara 2016 · 8/10 puan

Yazara başlamak için öykülerinin uygun olduğu kesin. Başkalaşan toplum karşısında tek olmak, toplumun amaçsız ve gamsızlığı karşısında yalnızlaşmak. Fazlaca ironiye yer verilmekle beraber öykülerin hemen hepsinde tema aynı. Korkuyu Beklerken olmak üzere bir kaç öykü daha öne çıktı benim için.

Kitap Kokulu Adam 
15 Şub 17:56 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · Puan vermedi

tam bir yalnızlık depresyon kitabı kötü bir bir kitap asla degil tutunamayanlardan sonra bu kitabı okumak güzel oldu oguz atay okumak insana heyecan veriyor

"Yalnızlığı çok seversek bir gün o da çekip gider mi?"

Oğuz Atay'ı okuyun, okutturun. Tutunamayanlar baş yapıt sayılır. Keza Tehlikeli Oyunlar da öyle. Korkuyu Beklerken eserini okurken nerdeyse her sayfada altını çizdiğim cümleler vardı. Ben okurken çok sevdim.

kinokume 
 18 Haz 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptaki cümlelerin altını çize çize bitiremedim. Öyle güzeller ki... Sekiz ayrı hikâyeden oluşuyor Oğuz Atay'ın kaleme aldığı Korkuyu Beklerken. Özellikle kitaba ismini veren hikâyeye bayıldım. Parantez içinde yazılan cümleleri ayrı bir hayranlıkla okudum. Kendi iç sesime selam yolladım çoğu cümlede:) Oğuz Atay okumak için geç kalmışım diye düşündüm satırlar arasında kaybolurken. Severek, isteyerek, kısa sürede bitirdim kitabı. Oğuz Atay okumak isteyen ama çekinen varsa bu kitapla başlanabilir diye düşünüyorum. Ben çok sevdim.

Kitaptan 509 Alıntı

cosmos 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Serbest bir meslek seçtim ve başarıya ulaşamadım. Memur da olsaydım, başarıya ulaşamayacaktım; zaten memur olmak, başarıya ulaşamamak demektir.

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 80 - İletişim)Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 80 - İletişim)

"Her şeye yeniden başlamak mümkün değildi. İstesem de mümkün değildi. Nerede kaldığımı unuttuğuma göre, baştan başlamak için de birtakım yetenekler gerekliydi; daha talihli doğmuş olmak gerekliydi mesela. Yeni bir dil öğrenebilmek için, hiç dil bilmemek gerekliydi."

Korkuyu Beklerken, Oğuz AtayKorkuyu Beklerken, Oğuz Atay
Bayan Okur 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Garip kaderime gülümsedim;
Tatlı bir gülümseme. Eski neşemi kaybetmediğimi göstermek için. Sonra durgunlaştım. Neden?

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 37)Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 37)
Yasemin Bektaş 
27 Kas 2016 · İnceledi · 8/10 puan

Hayalimde daha önce çok insan öldürmüş olduğum için bu son ölümler beni fazla sarsmadı.

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 52)Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 52)
Serpil Ağ 
04 Oca 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En zavallı insanlardan kurbanlar buluyorlardı; ne dünyanın ne de ahretin farkında olmayan ve bir ekmek parası için ezilmişliklerini satan insanlardan yararlanıyorlardı, onları kötü ruhlar sayarak cezalandırıyorlardı. Neden kurban edildiklerini bilmeyenleri, kötülüğün yeryüzündeki temsilcileri olarak görüyorlardı.

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 85 - İletişim)Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 85 - İletişim)

Kitapla ilgili 1 Haber