Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin

8,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
2 beğeni  · 
723 gösterim
Kösem Sultan, 1603 yılında Yunan sahillerine yapılan bir baskında Osmanlı'ya esir düşer. Bu, hem onun kaderini, hem de Osmanlı İmparatorluğu'nun kaderini değiştiren bir tarihtir.

Topkapı Sarayı'na cariye olarak alındığında henüz 14 yaşındadır. Güzelliği ve çekiciliği sayesinde yüzlerce cariye arasından, hareme seçilir.

I. Ahmet'le evlenerek, kısa zamanda sarayın en "güçlü" kadını durumuna gelir. 34 yaşında "Valide Sultan" olduğunda da, tül perdelerin arkasından imparatorluğu yönelmeye kalkar.

İlk öncelere eşi I. Ahmet, daha sonra oğulları IV. Murat ve İbrahim, torunu IV. Mehmet'in saltanatları sırasında büyük bir nüfuz kazanır; kendine özgü yöntemler kullanarak yetkilerini arttırır. Devlet yönetiminde etkili olur, söz dinletir... İmparatorluğun kurulu düzenine karşı kendi kurallarıyla oynar.
Altınlarla kaplı Topkapı Sarayı, onun için bir altın kafestir. Ama o, faaliyetlerini kesintisiz sürdürür: Sadrazamlara emirler yağdırır. Hıristiyan cemaatlerini korumak amacıyla elinden geleni ardına koymaz. İktidarını sürdürmek için çok kurnazca planlar yapar. Her türlü entrikayı çevirmekten çekinmez. Yılmaz ve yorulmaz...

Genç Osman döneminde Eski Saray'a çekilmesi dahi gücünden hiçbir şey kaybettirmez. Fakat karşısına kendi yetiştirdiği ve kendisine çok benzeyen bir kadın çıkar. Onu şaşırtan bu kadın, üvey kızı Turhan Sultan'dır. Kösem Sultan'ın sürdürdüğü saltanat, yine bir kadın tarafından sarsılmaya başlar...

Bu kitabın yazarı Jean Bell, 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun perde arkasında kalmış yönlerini gözler önüne seriyor. Bir Avrupalı gözüyle kaleme alınan bu yapıtta, "1001 Gece Masalları"nı anımsatan görüntüler de bulacaksınız.

"Kösem Sultan / Topkapı'da Bir Gelin" 1965 doğumlu olan genç bir yazarın ilk tarih romanıdır. Bu romanda geçen olaylar, yazarın uzun araştırmalarının bir ürünüdür ve onun Osmanlı'ya, saraya bakış açısını yansıtmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2000
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789758263950
 • Orijinal Adı:
  La Dame de Topkapı
 • Çeviri:
  Nihal Önol
 • Yayınevi:
  Aksoy Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir yabancı yazarın kaleminden, Osmanlının ihtişamı ve saray içinde dönen entrikaları masal tadında ancak bu kadar anlatılabilir...

Yazarın uzun araştırmalar sonucu kaleme aldığı eser Kösem Sultan'ın iktidar hırsı için neleri feda ettiğine, iyiliğin yanında kötülüğe nasıl kucak açtığına, kendi ve evlatları adına taşıdığı can korkusunu nasıl diğer Sultanlara yaşattığını düşünerek okumuştum...

Tarihin en hırslı kadınlarından olan Kösem Sultan' ın hayatını bu yazarın kaleminden okumanızı tavsiye ederim...

Halil Yavuz KAYA 
 17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tarih içeriği olan kitapları okurken, mutlaka yan bilgilere de müracaat ederim. kütüphanemdekilerle kifayet etmediğimde internete yönelirim. Bu kitap içinde aynı yöntemi kullandığım. İnternette Kösem hakkındaki bilgiler tarihi yansıtmaktan daha çok Dizi hakkında olduğunu gördüm.Hayret etmemek elde değil doğrusu.
Kitabın yazarı, Jean Bell, belli ki çok fazla kaynaktan yararlanmış. Ancak bazı ifadelerinde bariz hatalar yapmış olduğu aşikar.
Ayrıca edindiğim bilgiler ile yazarın çelişir olduğunu da gözlemledim.
Tarihi gerçekleri tam yansıtıyor mu? Doğrusu bende çelişkiye düşmedim değil.
Bu kitap sadece Kösemin yaşamı ya da biyografisi olarak okunmamalı. o devrin toplum, dahası hanedan yaşamını ortaya koyuyor.
Hikaye, aynı zaman da Kösem ile haremağası Karaca Mustafa'nın da hikayesi. ( Bu isim de, Kösemin 40 hizmetlisi, sırdaşı, yoldaşı olan bir harem ağası var mı acaba? )
Kösem in gerçekten Rum asıllı "Bektaş adında yeniçeriden bir sevgilisi var mıydı? onunla nikah kıydı mı? bilmiyorum.
Kitabı okuduk dan sonra sizlerin yorumu nasıl olur bilemem. Ben bunları söyledim ama asıl söylenmesi gerekenleri tarihçiler açıklamalıdır derim...

Kitaptan 41 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sadelik taraftarıydı, zayıf değil ama nazik, küstah değil ama sözünü dinletir olmayı istiyordu.

Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 189)Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 189)
Halil Yavuz KAYA 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Sana söylüyorum Mustafa, delilik çoğu zaman sağduyunun habercisidir."

Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 184)Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 184)
Halil Yavuz KAYA 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Niye hala atmaya devam edersin ey kalbim? Ah ruhum! Zavallı kuş! Seni hapseden kafes şimdi paramparça. Kanatlarını çırpıp onu terk etmelisin.

Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 92)Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 92)
Halil Yavuz KAYA 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ya ikimiz aynı raporları okumuyoruz ya da aptallığın, tacını süsleyen şu değerli taş kadar büyük!

Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 198)Kösem Sultan Topkapı'da Bir Gelin, Jean Bell (Sayfa 198)
5 /