Kötülüğün Sıradanlığı Eichmann Kudüs'te

8,8/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
822 gösterim
Yahudi soykırımı nasıl oldu? Neden oldu? Neden Yahudiler? Neden Almanlar? Diğer devletlerin rolü neydi? Müttefikler bundan ne ölçüde sorumluydu? Yahudi liderler kendi insanlarının sonunu hazırlayanlarla işbirliği yapmaya nasıl yanaşmışlardı? Yahudiler neden kendi ayaklarıyla ölüme gitmişlerdi? Ülkemizde özellikle totalitarizm üzerine çalışmalarıyla tanınan ünlü Alman filozof ve siyaset bilimci Hannah Arendt bu sorular doğrultusunda, Nazi Almanyası döneminde milyonlarca Yahudinin toplama kamplarına, ölüme gönderilmesinden sorumlu SS yetkilisi Karl Adolf Eichmann'ın Kudüs'teki yargı sürecini ele alıyor.

Yahudi soykırımının mimarı olarak sunulan Adolf Eichmann'ın sadist bir canavardan ziyade, normal, hatta korkutucu derecede normal bir insan olduğuna dikkat çeken Arendt, özellikle düşünme ve muhakeme yetisinin kaybolmasıyla birlikte kötülüğün nasıl sıradanlaştığını vurguluyor. Eichmann duruşmasından yola çıkarak, insanlık tarihinin dönüm noktalarından birini ve bu dönemde yaşanan toptan ahlaki çöküşü gözler önüne seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789753427326
 • Orijinal Adı:
  A Report On The Banality Of Evil / Eichmann In Jerusalem
 • Çeviri:
  Özge Çelik
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Mahfuz 
31 Mar 17:38 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Eichmann Yahudi soykırımın mimarında sarsıcı bir yapıt...
dönemine ait bir gözle bakarak okumak da fayda var... ben pek objektif bulmadım
tavsiye üzerine alıp bir kenara bırakmıştım çok sonraları elime geçti parça parça okudum tavsiye eder miyim :) bilmiyorum

ilke özalp 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özgün ve Çağdaş bir felsefeci,filozof olan Arendt, Yahudi olmasına rağmen insanlığın anlından hiçbir zaman silinmeyecek bir kara leke olan bu soykırımı en başından sonuçlanana kadar oldukça objektif bir bakış ile yazmış..

Kitaptan 1 Alıntı