Köy Enstitüleri ve Ötesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
382
Gösterim
Adı:
Köy Enstitüleri ve Ötesi
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağdaş Yayınları
Baskılar:
Köy Enstitüleri ve Ötesi
Köy Enstitüleri ve Ötesi
222 syf.
·4 günde·8/10
Cumhuriyetin ilanından sonra girişilen bağımsız devlet hamlesinin, eğitim ayağındaki en önemli projesidir köy enstitüleri. Latin alfabesine geçtikten sonra hızla artan okuma yazma seferberliğinin bir ayağıdır bu proje.

Köy enstitüleri kurulurken esas amaç geri kalmış köylerin kalkindirilmasi, köy çocuklarınin okutulmasiydi. Gerilik sadece temel bilimlerde değil, köy yaşamını ilgilendiren bilgilerde de çok büyüktü. Bu amaçla yola çıkılarak, Hasan Ali Yücel ve ilköğretim okulları müdürü İsmail Hakkı Tonguç köy enstitülerini kurdular. Kısa zamanda da büyük yararliliklar gösterdiler. Bu okullardan mezun olan öğretmenler, gittikleri köylerde sadece öğrencileri değil, onlarin ebeveynlerini de egittiler,yol gösterdiler.

İşte böyle başarılı bir proje olan köy enstitüleri, ABD'nin direktifi ile kapatıldı. Sebep göstermeleri gerekiyordu, orada da dini devreye soktular. Komünizm propagandasi yapıyorsan tütün, kız erkek birarada olmaza kadar işi cirkinlestirdiler. Sonunda da kapandı bu okullar. Başrolde demokrat parti, ve özellikle görevlendirildiği belli olan Kazım Karabekir ve Şemsettin Günaltay.

Yurt dışından birçok aydinin da gıptayla baktığı bu kurumlar birilerini rahatsız ettiği için kapatıldı. Ezberci, sorgulamayan, uygulamadan uzak yeni okullar oluşturuldu.

Bu kitap özelinde kendisi de köy enstitü çıkışlı Mahmut Makal , bu okullarin nasıl işlediğini, hangi derslerin nasıl uygulandığını, tanımlarla ve gordukleriyle anlatıyor. Sonrasındaki durumu da yorumluyor. Ayrıca, bulunduğu bölgede, köylülerin hayatını olumlu anlamda nasıl guzellestirdigini de.

İşte bu da böyle ibretlik bir kitap. İyi okumalar.
238 syf.
·15 günde
Köy enstitüleri hakkında merakımı az da olsa gidermiş bir kitaptır. Bana yeni ufuklar da açtı, bu kitapta da bahsediyor köy enstitülu başka yazarların kitaplarını da okuyacagim.
238 syf.
·2 günde·9/10
Köy Enstitüleri adından da anlaşılacağı üzere kırsala eğitimi götürmüştür . Bu eğitim 17 Nisan 1940'da başlayıp , ancak 1946'ya kadar işlev görmüştür . Fikrî temelini Mustafa Kemal Atatürk'ün attığı Köy Enstitüleri , İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Âli Yücel 'in öncülüğünde yükselmiştir . Ülkemizin birçok yerinde Köy Enstitüleri kurulmuştur . Bu enstitüler hizmet verdiği sürede çok faydalı olmuştur .


Köy Enstitüleri'nde eğitim sadece kitaptan yapılmıyordu . Teorik eğitimin yanında hayatın içinden dersler de veriliyordu . Bu derslere örnek gösterecek olursak : Hayvancılık , arıcılık , çiftçilik , teknik-mekanik , el işi vb. uygulamalı dersler de veriliyordu . Kısacası örgün eğitimin yanında uygulamalı eğitim de verilmiştir . Bu uygulamalı eğitim , öğrencileri üretime yöneltmiştir . Bu üretim öylesine başarılı olmuştur ki bir süre sonra Köy Enstitüleri kendi bütçelerini oluşturup devlete maddî açıdan yük olmamaya başlamıştır . Fakat bir süre sonra politik bazı menfaatlerden dolayı sisteme yenik düşmüştür Köy Enstitüleri. Bu politik menfaatler Enstitülerin kapanmasına yol açtığı gibi , Enstitülerle ilintili olan insanların hayatlarını da olumsuz bir biçimde etkilemiştir . Enstitüler bir süre cismen varlığını sürdürmüştür . 1946'dan 1954'e kadar Öğretmen Okulları adıyla sadece fiziksel olarak devam etmiştir . Yani Köy Enstitüleri fikren 1946'da ölmüştür .
Yazarımız Mahmut Makal Köy Enstitüsü çıkışlıdır . Bu durum eserin diline yansımıştır . Eleştirel ve iğneleyici bir dili vardır . Anlatımı güçlendirmek için birçok alıntıya ve resimlere yer verilmiştir .
238 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Belli sayfaları -merakım üzere- köy enstitülerinin genel işleyişini , faydalarını öğrenmek açısından faydalı bir kaynak. Geri kalan sayfalar sanıyorum enstitütüler kapatıldığı için öfkeli bir kurguyla yazılmış beni sıkan bir anlatıma sahipti. Yarısını ancak okudum. Geri kalana göz gezdirerek bir şeyler kalabilir miyim acaba şeklinde "cımbız okuma" yaparak sürdürdüm. Anlatılmak isteneni ilk yüz sayfa bitmeden anlamanız mümkün. Gerisi bana hitap etmedi. İyi okumalar dilerim.
Neden kızla erkek yanyana , omuz omuza derse giriyor, tarlaya gidiyordu. Neymiş efendim, kızlar çocuklarını ayakyoluna gidip atıyorlarmis.
Türk köylüsünün okumasını, devrim ilkelerini öğrenip hakkı korur bir güce kavuşmasını çekemiyorlardi. Odleri kopuyordu bundan.
Köy enstitülerine indirilen darbe,Türk toplumunun çok ötesine taşan, bütün geri kalmış ülkelere yönelen bir ihanetin ifadesidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Köy Enstitüleri ve Ötesi
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağdaş Yayınları
Baskılar:
Köy Enstitüleri ve Ötesi
Köy Enstitüleri ve Ötesi

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Barış Ören

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0