Giriş Yap

Koyun Baba

“...Halk, kadere inandığından tehlikelerin karşısında çoğu zaman devekuşu gibi kafasını kuma gömer. Uzak karanlıkların dibinden çıkacak birilerinin gelip kendilerini kurtaracağı masalına bel bağlar...”
Koyun Baba, Hasan İzzettin DinamoSayfa 93 - Tekin Yayınevi, Şubat 2007
Reklam
Ne yazık ki en az iş gören silâh, göz yaşıydı. Hele kanunun kara kaplı kitabı, göz yaşından hiç anlamıyordu.
Koyun Baba, Hasan İzzettin DinamoSayfa 186 - Tekin Yayınevi, Şubat 2007
Siyasal korku, onunla bütün eşin dostun, insanoğlunun ilişkisini kesmişti. Yurdunun insanlarını daha üstün bir insanlık düzeyine çıkarmayı düşünmek, sonra, ceza olarak bu vahşi kayalıklar! İdealist bir felsefe öğretmeni olarak vaktiyle insanlar arasında geçirdiği günler, buradaki yalçın kayalıklardan daha anlamsız, daha çoraktı. Felsefeyle geri bir ülkenin sorunlarını çözümlemek isteyişine şimdi gülüyordu. Bu ıssız kayalıklara benzeyen okumamış insan yığınları, felsefenin yumuşak formülleriyle nasıl uyandırılabilir, ileriye doğru yürütülebilirdi? İktidar sahipleri, ellerindeki demirle vura vura onu bu kayalıklara sürmüş, felsefesiyle burada başbaşa bırakmışlardı.
Koyun Baba, Hasan İzzettin DinamoSayfa 22 - Tekin Yayınevi, Şubat 2007
— Kondularımız, bu dalgalı durumda her an yıkılabilir, dedi. Yıkılabilir ama, biz yıkılmamalıyız. İşin en tehlikeli yanı insanın yıkılmasıdır. Yıkılmamış bir insan, yıkılan bir gecekonduyu her zaman yine dikebilir. Gecekondularımız yıkılsa bile yıkıntılar arasında bağdaş kurup oturacağız. Eski bir sarayın mermer direkleri gibi mavi göğe karşı, bizi düşünmeyenlere karşı, her türden zulme karşı başkaldıracağız...
Koyun Baba, Hasan İzzettin DinamoSayfa 174 - Tekin Yayınevi, Şubat 2007
Reklam
"Her çağ, kendini aşmış düşünce adamlarının böyle sürgün yerlerine, engizitörlerin işkence zindanlarına püskürtmüştür."
2
12
115 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42