Koza Kelebeği Bilmez

8,3/10  (40 Oy) · 
153 okunma  · 
34 beğeni  · 
2.538 gösterim
Koza için hayatın sonu olarak görünen şeyi, ustalar kelebek olarak görür." Kafama değen metalin soğukluğunu hissedebiliyordum. Bu iş nasıl bu hale gelmiş olabilirdi? Bir motel odasında oturuyordum ve şakağıma bir silah dayalıydı. Alnımdan aşağı terler boşalıyor, kalbim gümbür gümbür çarpıyordu. Gözlerimi yumup yüksek sesle son duamı ederken mucizevi bir şey oldu. Başım dönmeye başladı, yere yığıldım ve silah elimden düştü. Orada hareketsiz yatarken birdenbire vücuduma kör edici bir ışık dolmaya başladı. Oysa ben her zaman ayakları yere basan, mantıklı bir insan oldum. Ne meleklerle konuşmuşluğum vardı, ne de yıldızlara göre hareket ederdim. Ama başıma gelen ortadaydı. İlahi bir tecrübe miydi? Yoksa yaşamakta olduğum aşırı stresli hayata fiziksel bir tepki mi? Doğrusu bilemiyorum. Tek bildiğim orada yaşanan şeyin hayatımın dönüm noktası olduğu.

Tam arkamı döneceğim sırada, kapı sihirliymiş gibi açıldı. Odaya adımımı attığım anda gördüğüm şey karşısında afalladım. Yerlere gül yaprakları serpilmişti. Kırmızı pelerin giymiş, uzun boylu biri duruyordu orada. Her nedense bir dostun yanında olduğumu hissediyordum.

Adam kıvrak bir hareketle bana doğru döndü, dosdoğru gözlerime baktı. Ömrüm boyunca hiç kimsede böyle bir güç hissetmedim. Genç bir adamdı ve teni güneş yanığı gibiydi. Kimdi bu adam? Bana neden böyle bakıyordu? Derken dudakları yumuşak bir gülümsemeyle kıvrıldı, gözleri çocuk gibi parladı ve konuşmaya başladı:"Kaderini ancak sen keşfedebilirsin, senin için hazırlanmış yolu ancak sen bilebilirsin. Burası kalbinin seni davet ettiği yoldur. Nasıl ki koza kelebeği bilmez, halbuki kaderidir onun kelebek olmak. Ancak cesur olursa, cesaret ederse bir yumağın içinde sıkışmış kalmışlıktan, kabuğunu kırarak gökyüzüne, özgürlüğe kanat çırpar. İşte insanoğlunun hikâyesi de budur. Asla kaderini baştan bilmez ve eğer geçilmemiş yollardan geçmez, açılmamış kapıları açmazsa, sonunda bir anlamda açılmadan iade olacaktır. Uykulardan uyanmanın, özgürlüğe kanat çırpmanın zamanı gelmedi mi?" Sözleri beni şoka sokmuştu. Cesaretimi topladım ve sordum:"Umarım kim olduğunuzu sormamın bir sakıncası yoktur.""Adım Julian Mantle ve buraya senin rehberin olarak hizmet etmeye geldim." Julian Mantle mı? Ferrari`sini Satan Bilge mi? Ciddi olamazsınız!"

Tüm gazeteler bu mucize adamın ülkeye dönüşünü yazıyordu.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789759064242
 • Orijinal Adı:
  Discover Your Destiny With The Monk Who Sold His Ferrari
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak
 • Yayınevi:
  Goa Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
özlem dnzhn 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Erken kalk...
Kendine kutsal saat ayır...
Duygularını beklenenden daha iyi sergiler...
Beklenenden daha daha büyük bir başarı göster...en sevgi dolu insan sen ol...
Yazarın önerdiği günlük 5 ibadet.
İlgi çekici...

"Ben bu dünyaya tesadüfen gelmedim.Bir amaçla geldim.O amaç da,büyüyüp dağ olmaktır, küçülüp kum tanesi olmak değil."
Robin Sharma Hindistan'li bir kişisel gelişim uzmani.Bu tür kitaplar okumak hayata daha pozitif bakmayı sağlıyor.Oyle güzel öğütler veriyorki yazar mutlaka biri size gelebiliyor.

Sevda 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Geçmiş bir mezardır , hayatını bir mezarda yaşamanın anlamı yok. Her son yeni bir başlangıcın işaretidir. Bu sözü çok begendim. Kitabın içindeki çoğu söz ümit verici ve insanı hayata daha olumlu bakmasını sağlayan sözler insanın her işin altından kalkabileceğine inandıran bir kişisel gelişim kitabı.

birsel özbellek 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Robin Sharma kitaplarını çok beğeniyorum. Kişisel gelişim alanında okuduğum kitaplar arasında bu kitap fark yaratıyor. Erken kalkmanın , sevgi dolu olmanın da bir ibadet olduğunu çok güzel anlatmış. ' Yedi Büyük Uyanışı' bende çok güzel etkiler bıraktı. Bu kitabı okumanızı mutlaka öneririm.

Derya Berber Tali 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

insanın hayatını bir kitap değiştirebilir mi?Koza kelebiği bilmez'i okursanız bu soruya kesinlikle evet dersiniz...

Halil Yavuz KAYA 
17 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şayet korkularımız varsa ve biz yenemiyorsak onları, üzerine üzerine gitmek daha da kaosa yönlendiriyorsa dünyamızı, yaşamımızı yaşanmazlık bataklığında boğuyorsa: Robin Sharma harika bir anlatım dili ile bizi korkularımızın üzerine yönlendiren bir pusula misali kaleme almış kitabını.
Derim ki okuyunuz.
Belki de beklediğimiz reçetemiz "O" dur...

Robin Sharma'yı Ferrarisini Satan Bilge ile tanıdım. O kitabın heyecanıyla okudum. Ama bundan aynı keyfi alamadım. Bence üslup biraz kaymış bu eserde. Karşımda bana direktifler yağdıran biri varmış gibi hissettim açıkçası. Beğenemedim.

melisa korkmaz 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuyucuya hayata dair altın bilgiler verilmek istenmiş ama bunu bir kereden yüklemek sadece okuyucuyu bunaltır bence açıkçası ben pek beğenmedim

Kitaptan 49 Alıntı

Hayatını çekingen biri olarak yaşama dostum!!! Çık arenaya, eleştirileri unut, sana verilen günlerin armağanıyla özgürce ve büyük oyna. Hayat kısa, yıllar tıpkı sıcak kumsalda parmaklarının arasından akan kumlar gibi çabucak kayıp gidiyor. Sen parıldamak, yeteneklerini gün ışığına çıkarmak için yaratılmışsın. Hayatta bir tek başarısızlık vardır; o da denememektir... En büyük başarısızlık, en yüce oyunu oynamak istememek, seni ürküten yerlere doğru yürümemektir..."

Koza Kelebeği Bilmez, Robin SharmaKoza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma

Hiçbir hata yoktur, hiçbir rastlantı yoktur. Tüm olaylar ders alalım diye yollanmış lütuflardır.

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Robin Sharma Koza Kelebeği Bilmez)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Robin Sharma Koza Kelebeği Bilmez)

''Geçmiş bir mezardır, hayatını bir mezarda yaşamanın anlamı yok. Her son, yeni bir başlangıcın işaretidir. Ya da başka bir ifadeyle, gözünü dikiz aynasından ayırmassan, hayatta hiç ilerleyemezsin.''

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 49)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 49)

Kaderini ancak sen keşfedebilirsin.
"Kaderini ancak sen keşfedebilirsin, senin için hazırlanmış yolu ancak sen bilebilirsin. Orası kalbinin seni davet ettiği yoldur.
Nasıl ki koza kelebeği bilmez, halbuki kaderidir onun kelebek olmak. Ancak cesur olursa, cesaret ederse bir yumağın içinde sıkışmış kalmışlıktan, kabuğunu kırarak gökyüzüne, özgürlüğe kanat çırpar. İşte insanoğlunun hikâyesi de budur. Asla kaderini baştan bilmez ve eğer geçilmemiş yollardan geçmez, açılmamış kapıları açmazsa, sonunda bir anlamda açılmadan iade olacaktır. Uykulardan uyanmanın, özgürlüğe kanat çırpmanın zamanı gelmedi mi?

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma)

Büyük Oyna
Hayatını çekingen biri olarak yaşama dostum.
Çık arenaya, eleştirileri unut, sana verilen günlerin armağanıyla özgürce ve büyük oyna.

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma)

''...Şu anda olduğun kişi, gerçekte olduğun kişi değil. Daha çok bu dünyada yaşadığın için dönüştüğün kişi...''

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 54)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 54)

Aydınlanmış olmak, tümüyle ışık olmaktır. Tümüyle ışık olan birinin gölgesi olmaz, karanlık yanları olmaz, korkuları, öfkeleri, güceniklikleri ve sınırları olmaz

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma)

''Durum hiçbir zaman göründüğü kadar kötü değildir. Bize üzüntü veren olaylar, bizi güce, kuvvete ve kendi bilgeliğimize götüren olaylarla aynıdır.''

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 43)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 43)
5 /