Koza Kelebeği Bilmez

8,2/10  (51 Oy) · 
190 okunma  · 
41 beğeni  · 
3.035 gösterim
Koza için hayatın sonu olarak görünen şeyi, ustalar kelebek olarak görür." Kafama değen metalin soğukluğunu hissedebiliyordum. Bu iş nasıl bu hale gelmiş olabilirdi? Bir motel odasında oturuyordum ve şakağıma bir silah dayalıydı. Alnımdan aşağı terler boşalıyor, kalbim gümbür gümbür çarpıyordu. Gözlerimi yumup yüksek sesle son duamı ederken mucizevi bir şey oldu. Başım dönmeye başladı, yere yığıldım ve silah elimden düştü. Orada hareketsiz yatarken birdenbire vücuduma kör edici bir ışık dolmaya başladı. Oysa ben her zaman ayakları yere basan, mantıklı bir insan oldum. Ne meleklerle konuşmuşluğum vardı, ne de yıldızlara göre hareket ederdim. Ama başıma gelen ortadaydı. İlahi bir tecrübe miydi? Yoksa yaşamakta olduğum aşırı stresli hayata fiziksel bir tepki mi? Doğrusu bilemiyorum. Tek bildiğim orada yaşanan şeyin hayatımın dönüm noktası olduğu.

Tam arkamı döneceğim sırada, kapı sihirliymiş gibi açıldı. Odaya adımımı attığım anda gördüğüm şey karşısında afalladım. Yerlere gül yaprakları serpilmişti. Kırmızı pelerin giymiş, uzun boylu biri duruyordu orada. Her nedense bir dostun yanında olduğumu hissediyordum.

Adam kıvrak bir hareketle bana doğru döndü, dosdoğru gözlerime baktı. Ömrüm boyunca hiç kimsede böyle bir güç hissetmedim. Genç bir adamdı ve teni güneş yanığı gibiydi. Kimdi bu adam? Bana neden böyle bakıyordu? Derken dudakları yumuşak bir gülümsemeyle kıvrıldı, gözleri çocuk gibi parladı ve konuşmaya başladı:"Kaderini ancak sen keşfedebilirsin, senin için hazırlanmış yolu ancak sen bilebilirsin. Burası kalbinin seni davet ettiği yoldur. Nasıl ki koza kelebeği bilmez, halbuki kaderidir onun kelebek olmak. Ancak cesur olursa, cesaret ederse bir yumağın içinde sıkışmış kalmışlıktan, kabuğunu kırarak gökyüzüne, özgürlüğe kanat çırpar. İşte insanoğlunun hikâyesi de budur. Asla kaderini baştan bilmez ve eğer geçilmemiş yollardan geçmez, açılmamış kapıları açmazsa, sonunda bir anlamda açılmadan iade olacaktır. Uykulardan uyanmanın, özgürlüğe kanat çırpmanın zamanı gelmedi mi?" Sözleri beni şoka sokmuştu. Cesaretimi topladım ve sordum:"Umarım kim olduğunuzu sormamın bir sakıncası yoktur.""Adım Julian Mantle ve buraya senin rehberin olarak hizmet etmeye geldim." Julian Mantle mı? Ferrari`sini Satan Bilge mi? Ciddi olamazsınız!"

Tüm gazeteler bu mucize adamın ülkeye dönüşünü yazıyordu.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789759064242
 • Orijinal Adı:
  Discover Your Destiny With The Monk Who Sold His Ferrari
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak
 • Yayınevi:
  Goa Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Yolculukların en ilginci,en şaşırtıcı olanıdır belki de kendi içimize yaptığımız yolculuk...
Bilinenden bilinmeyene,görünenden görünmeyene bitip tükenmeyen bir yolculuktur bu...İçimizde bulduğumuz,bulamadığımız,bulmaya çalıştığımız,aradığımız,aramadan bulduğumuz birbirine karışır durur...Ne uzun bir yolculuktur bu molalarda durduğumuz,nefes alıp soluklandığımız...
Özlemlerin hasretleri vurduğu,sevginin nefrete meydan okuduğu,kahkahanın gözyaşına gülümsediği,sılanın gurbete galip geldiği,tatlının acıyla,acının tatlıyla harmanlandığı,hayallerin gerçekle oyun oynadığı bu yolculuk bir ömür sürer gider...
Mutluluğun,sevginin,güvenin,inancın,içimizde,kendimizde olduğunu bildikten sonra başka arayışlar sadece masal gibi gelir insana...
En güzel yolculuktur bu sonu insanın kendisine çıkan...Kendisini bulan...

"Koza Kelebeği Bilmez" bir yolculuk...Kendini bulmak,kendinde kaybolmak,kendinde varolmak adına...Her şey bizim içimizde...Bizde...Bulmak da çok kolay...Bulmayı isteyene...

özlem dnzhn 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Erken kalk...
Kendine kutsal saat ayır...
Duygularını beklenenden daha iyi sergiler...
Beklenenden daha daha büyük bir başarı göster...en sevgi dolu insan sen ol...
Yazarın önerdiği günlük 5 ibadet.
İlgi çekici...

"Ben bu dünyaya tesadüfen gelmedim.Bir amaçla geldim.O amaç da,büyüyüp dağ olmaktır, küçülüp kum tanesi olmak değil."
Robin Sharma Hindistan'li bir kişisel gelişim uzmani.Bu tür kitaplar okumak hayata daha pozitif bakmayı sağlıyor.Oyle güzel öğütler veriyorki yazar mutlaka biri size gelebiliyor.

Sevda 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Geçmiş bir mezardır , hayatını bir mezarda yaşamanın anlamı yok. Her son yeni bir başlangıcın işaretidir. Bu sözü çok begendim. Kitabın içindeki çoğu söz ümit verici ve insanı hayata daha olumlu bakmasını sağlayan sözler insanın her işin altından kalkabileceğine inandıran bir kişisel gelişim kitabı.

birsel özbellek 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Robin Sharma kitaplarını çok beğeniyorum. Kişisel gelişim alanında okuduğum kitaplar arasında bu kitap fark yaratıyor. Erken kalkmanın , sevgi dolu olmanın da bir ibadet olduğunu çok güzel anlatmış. ' Yedi Büyük Uyanışı' bende çok güzel etkiler bıraktı. Bu kitabı okumanızı mutlaka öneririm.

Hayatta etrafımızda bizler için o kadar paradigma var ki,ancak ne yazık ki bizler bir tırtılın kelebek olma yolunda vermiş olduğu mücadeleyi görmüyor ,cırcır böceği gibi yan gelip yatıp kısmetimizin ayağımıza gelmesini bekliyoruz ve işin en kötüsü de bunu kadere bağlıyoruz....

Derya Berber Tali 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

insanın hayatını bir kitap değiştirebilir mi?Koza kelebiği bilmez'i okursanız bu soruya kesinlikle evet dersiniz...

Halil Yavuz KAYA 
17 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şayet korkularımız varsa ve biz yenemiyorsak onları, üzerine üzerine gitmek daha da kaosa yönlendiriyorsa dünyamızı, yaşamımızı yaşanmazlık bataklığında boğuyorsa: Robin Sharma harika bir anlatım dili ile bizi korkularımızın üzerine yönlendiren bir pusula misali kaleme almış kitabını.
Derim ki okuyunuz.
Belki de beklediğimiz reçetemiz "O" dur...

Robin Sharma'yı Ferrarisini Satan Bilge ile tanıdım. O kitabın heyecanıyla okudum. Ama bundan aynı keyfi alamadım. Bence üslup biraz kaymış bu eserde. Karşımda bana direktifler yağdıran biri varmış gibi hissettim açıkçası. Beğenemedim.

melisa korkmaz 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuyucuya hayata dair altın bilgiler verilmek istenmiş ama bunu bir kereden yüklemek sadece okuyucuyu bunaltır bence açıkçası ben pek beğenmedim

Kitaptan 65 Alıntı

DERYA... 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hayatta bekleyebileceğiniz bir tek şey varsa o da beklenmeyen şeydir...

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 29)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 29)

Hayatını çekingen biri olarak yaşama dostum!!! Çık arenaya, eleştirileri unut, sana verilen günlerin armağanıyla özgürce ve büyük oyna. Hayat kısa, yıllar tıpkı sıcak kumsalda parmaklarının arasından akan kumlar gibi çabucak kayıp gidiyor. Sen parıldamak, yeteneklerini gün ışığına çıkarmak için yaratılmışsın. Hayatta bir tek başarısızlık vardır; o da denememektir... En büyük başarısızlık, en yüce oyunu oynamak istememek, seni ürküten yerlere doğru yürümemektir..."

Koza Kelebeği Bilmez, Robin SharmaKoza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma
** KıRLaNGıÇ ** 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Ağızdan çıkandan daha büyük ve daha temiz bur şey vardır. Sessizlik ruhumuzu aydınlatır,yüreklerimize fısıldar, ikisini bir araya getirir.Sessizlik bizi kendimizden ayırır,ruhlar diyarına yelken açtırır."

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 63)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 63)
** KıRLaNGıÇ ** 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

' Uyudum, rüyamda hayatın Sevinç olduğunu gördüm,sonra uyandım,hayatın Görev olduğunu anladım. Çalışmaya başladığımda,bir de baktım, Görev de sevinç olabiliyormuş.

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 61)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 61)
** KıRLaNGıÇ ** 
 17 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya harika bir kitap ; evinden hiç ayrılma-
yanlar, onun ancak tek sayfasını okuyor.
St. Augustine

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 125)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 125)

Hiçbir hata yoktur, hiçbir rastlantı yoktur. Tüm olaylar ders alalım diye yollanmış lütuflardır.

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Robin Sharma Koza Kelebeği Bilmez)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Robin Sharma Koza Kelebeği Bilmez)
** KıRLaNGıÇ ** 
 17 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her kışın yüreğinde bir ilkbahar titreşir ; her gecenin peçesi ardından bir şafak gülümser."

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 123)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 123)

''Geçmiş bir mezardır, hayatını bir mezarda yaşamanın anlamı yok. Her son, yeni bir başlangıcın işaretidir. Ya da başka bir ifadeyle, gözünü dikiz aynasından ayırmassan, hayatta hiç ilerleyemezsin.''

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 49)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 49)
** KıRLaNGıÇ ** 
 13 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayatta bekleyebileceğiniz bir tek şey varsa o da beklenmeyen şeydir."

Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 29)Koza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma (Sayfa 29)