Kozmik Bağlantı Dünyamız Ötesine Heyecan Verici Bir Bakış

9,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
600 gösterim
Kozmik Bağlantı uzayın keşfinin insan üzerindeki etkilerini inceliyor ve insan ile evren arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Günümüzde çıplak göz yerine çok hassas optik aygıtlar, radyoteleskoplar ve uzay araçlarıyla yapılan bu keşif faaliyeti insanın kendisini ve evreni algılayışını büyük ölçüde değiştirdi. Artık gezegenleri geceleyin gökyüzünde dolaşan ışıklar olarak algılamıyoruz. İnsan yüzyıllardır güvenli, rahat ve hatta düzenli görünen bir evrende yaşıyordu. Dünya yaratılış için seçilen yerdi ve insan ölümlü yaratıkların doruk noktasıydı. Bu inanışlar zamanaşımına uğradı. Şimdi çok küçük bir kaya ve metal yığını üzerinde yaşadığımızı biliyoruz.

Uzay araçlarından alınan fotoğraflar bu kaya ve metal yığınının sadece küre şeklinde olmakla kalmayıp evren içerisinde küçücük bir nokta olduğunu kendi gözümüzle görmemizi sağladı. Artık evrenin hâkimi değil sadece ufacık bir parçası olduğumuzu biliyoruz.

Bilim bize, bir canlı türü olarak hayatta kalmak istiyorsak, millet, din ve ekonomi gibi fikirlerden çok, insanlık fikri çatısı altında toplanmamız ve daha barışçı, çevreci bir dünya algılayışı geliştirmemiz gerektiğini söylüyor.
(Arka Kapak)
Burak@ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Carl Sagan'ın 1973 yılında yazdığı o o dönemin bilimsel gelişmeleri ile gelecekte olması öngörülen Güneş sistemine ait araştırmaları konu alan, akışkan bir dille yazılmış bilimsel bir eser. Sagan'ın iyimser öngörülerinin birçoğu günümüzde maalesef gerçekleşmedi. Teknolojik gelişmeler öngörülemeyen bir alanda -kitle iletişim, internet vb.- tüm hızıyla devam etmekte. Sagan'ın iyimser Cosmos'a dair insan araştırmaları belki bu yüzyılın sonunda gerçekleşecek. Aya koloni kurmak, Mars'a insanlı araç gönderme gibi. Yakın zamanda görüntülenen Plüton'dan Carl Sagan'a koca bir sevgi gönderdiğini de hatırlatmak isterim.

Metin Dellal 
18 Tem 13:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Carl saganın bu kitabının nerdeyae ilk baskısını okuduğum için şanslıyım diyebilirim 1986 basımı aslında baktığımızda yakın bir trih gibi geliyor ama uzay ile ilgili şu kitapta anlatılanları okuyun sonra günümüze dönüp bi etrafınıza bakın eminim sizin de tüyleriniz bi diken diken olur.. Birkaç bölümde uzaylı muhabbeti falan da açmış kitapta ama sıkılırsanız belki anca o bölümde sıkılırsınız ;)

Kitaptan 8 Alıntı

Burak@ 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Üzerine bastığımız kaya ve madenler, kanımızdaki demir, dişlerimizdeki kalsiyum, genlerimizdeki karbon milyarlarca yıl önce bir kırmızı dev yıldızın içinde üretilmişti. Insanlarla yıldızlar aynı maddelerden yapılmıştır.

Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 221)Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 221)
Simay 
22 Şub 08:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Kozmik açıdan bakıldığında her birimiz değerliyiz. Eğer bir insan sizinle aynı fikirde değilse, onu olduğu gibi kabullenin. Yüz milyar galaksi içinde ondan bir tane daha bulamayacaksınız."

Kozmik Bağlantı, Carl SaganKozmik Bağlantı, Carl Sagan
Murdock 
01 Haz 12:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dünya insanların beşiğidir, fakat sonsuza kadar beşikte yaşanamaz.

Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 103)Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 103)
Simay 
22 Şub 17:12 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Margaret Mead, günümüzün yaşlılarını, dünden bugüne gelmiş gönülsüz göçmenler olarak tanımlıyor."

Kozmik Bağlantı, Carl SaganKozmik Bağlantı, Carl Sagan

Soluk Mavi Nokta/Carl Sagan
“Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.

Kozmik Bağlantı, Carl SaganKozmik Bağlantı, Carl Sagan
Simay 
22 Şub 17:10 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Gökyüzünün bilinmeyen yasalarına rağmen, insan yıldızlara mesajlar gönderebiliyor ama Dünya'da bulunan kendi sistemlerine egemen olmakta hala aciz."

Kozmik Bağlantı, Carl SaganKozmik Bağlantı, Carl Sagan
Şener Genç 
28 Tem 17:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cennetten kovulma hikayemizin aşikar mesajı mutluluğun ancak düşüncenin yer almadığı bir itaat ve cehalet hali içinde elde edebiliceğidir.

Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 23)Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 23)

Astronomi ve Yazı
Çağlar geçtikçe, insanlar atalarından bilgi birikimi sağladılar. Güneş'in, Ay'ın, ve yıldızların yerlerini ve hareketlerini ne kadar iyi bilirseniz, ekip biçmek, avlanmak, kabileleri toplamak için o denli güvenilir bir zamanlama olanağına sahiptiniz. Ölçüde kesinlik olanağı arttıkça, buna ait kayıtları tutmak gerekti. Böylece astronomi, gözlem gereksinimini, matematiği ve yazının gelişimini zorladı.

Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 63)Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 63)