Kozmik Bağlantı Dünyamız Ötesine Heyecan Verici Bir Bakış

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
535 gösterim
Kozmik Bağlantı uzayın keşfinin insan üzerindeki etkilerini inceliyor ve insan ile evren arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Günümüzde çıplak göz yerine çok hassas optik aygıtlar, radyoteleskoplar ve uzay araçlarıyla yapılan bu keşif faaliyeti insanın kendisini ve evreni algılayışını büyük ölçüde değiştirdi. Artık gezegenleri geceleyin gökyüzünde dolaşan ışıklar olarak algılamıyoruz. İnsan yüzyıllardır güvenli, rahat ve hatta düzenli görünen bir evrende yaşıyordu. Dünya yaratılış için seçilen yerdi ve insan ölümlü yaratıkların doruk noktasıydı. Bu inanışlar zamanaşımına uğradı. Şimdi çok küçük bir kaya ve metal yığını üzerinde yaşadığımızı biliyoruz.

Uzay araçlarından alınan fotoğraflar bu kaya ve metal yığınının sadece küre şeklinde olmakla kalmayıp evren içerisinde küçücük bir nokta olduğunu kendi gözümüzle görmemizi sağladı. Artık evrenin hâkimi değil sadece ufacık bir parçası olduğumuzu biliyoruz.

Bilim bize, bir canlı türü olarak hayatta kalmak istiyorsak, millet, din ve ekonomi gibi fikirlerden çok, insanlık fikri çatısı altında toplanmamız ve daha barışçı, çevreci bir dünya algılayışı geliştirmemiz gerektiğini söylüyor.
(Arka Kapak)
Burak@ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Carl Sagan'ın 1973 yılında yazdığı o o dönemin bilimsel gelişmeleri ile gelecekte olması öngörülen Güneş sistemine ait araştırmaları konu alan, akışkan bir dille yazılmış bilimsel bir eser. Sagan'ın iyimser öngörülerinin birçoğu günümüzde maalesef gerçekleşmedi. Teknolojik gelişmeler öngörülemeyen bir alanda -kitle iletişim, internet vb.- tüm hızıyla devam etmekte. Sagan'ın iyimser Cosmos'a dair insan araştırmaları belki bu yüzyılın sonunda gerçekleşecek. Aya koloni kurmak, Mars'a insanlı araç gönderme gibi. Yakın zamanda görüntülenen Plüton'dan Carl Sagan'a koca bir sevgi gönderdiğini de hatırlatmak isterim.

Kitaptan 1 Alıntı

Burak@ 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Üzerine bastığımız kaya ve madenler, kanımızdaki demir, dişlerimizdeki kalsiyum, genlerimizdeki karbon milyarlarca yıl önce bir kırmızı dev yıldızın içinde üretilmişti. Insanlarla yıldızlar aynı maddelerden yapılmıştır.

Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 221)Kozmik Bağlantı, Carl Sagan (Sayfa 221)