Kozmik Haydutlar

8,9/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
604 gösterim
Bir uyuşturucu kaçakçısı, gasp ettikleri eşyayı vakit öldürmek için karıştırırken karşısına çıkan kitaplardan kuantum fiziğine merak sarar ve hayatı onunla açıklama çabasına girişir. Orta ve Güney Amerika'da uyuşturucu kralları, haydutlar (banditolar), birbirinden kaçık tipler ve tabii ki CIA ve FBI gibi örgütler eşliğinde çizgi filmvari maceralar yaşanırken bir yandan da "gerçekliğin temel doğası"na heyecan verici bir yolculuk başlar...

Kozmik Haydutlar, artık, "yaşamınızı değiştirin" terapilerine bile sokulan son yılların en büyüleyici ve bulaşıcı "dini" olmaya aday kuantum fiziğini belki de ona en çok yakışan banditolar ve öteki esrarkeş maceraperestler aracılığıyla açıklıyor. Neredeyse her hükümetin polis teşkilatını peşine takan bu gamsız grup, külüstür uçak ve gemilerle kaçakçılık yaparak gittiği yerleri yakıp yıkıp kaos yaratıyor. El bombasıyla gemi tamirinden, uçakta fazla içerek yerçekimini azaltma projelerine kadar pek çok şenlikli absürdlük örgütlüyorlar.

Neden sonuç ilişkisinin ortadan kalkışıyla, yaşadığımız dünyaya hiç benzemeyen atomaltı âleminden, evrenin nasıl oluştuğuna, kara deliklere ve zaman yolculuklarına kadar sokaktaki insanın da ilgi alanına girecek bir dizi bi-limsel olgu ve kuramı okuru üzmeden ve tabii ki sıkmadan mizahi bir üslupla anlatıyor yazar.
Evrende hâlâ şaşıracak şeyler varken bütün mevsimlerin en haylaz, en neşeli kitabı Kozmik Haydutlar'ı kaçırmayın.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789755393629
 • Orijinal Adı:
  Cosmic Banditos
 • Çeviri:
  Nedim Çatlı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa okuduğum bir yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Esas kahramanımız zamanında pek çok kaçakçılık ve diğer suçlara karışmış bir Bandito yani hayduttur. Arkadaşı Jose, Tina adlı bir kızı ve ailesini soyar. Çaldıkları malzemeler arasında Kuantum Fiziği hakkında bazı kitaplar vardır. Bunu okuyan kahramanımızın hayatı değişir ve Tina'nın babasına ulaşmak ister. Bu olaylar olurken zamanında arkadaşları Robert, Jim ve Jose ile olan hikayeleri de anlatılır. Jose ile Tina'nın babasını bulmaya yola çıkarlar ve pek çok badire atlatırlar. Tina'nın babasının onlarla gazete yoluyla iletişime geçtiğini düşünürler ancak bu doğru mudur? Yoksa işin içinde başka bir iş mi vardır? Zamanında federallere yakalanan Robert, Jim ve uçak pilotu Flash nerededir? Banditolara Kuantum Fiziğini açıklayabilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman.

Kaonashi 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine (!) Alıklar Birliği kitabına benzer öneri listelerini araştırdığım sırada not edip satın aldığım kitaplardan biridir. Ne kadar doğru şekilde yönlendirildiğimi kitabı bitirince anladım. Dolayısı ile belirli sitelerdeki “X’e benzer kitap önerileri” ya da “Kült X türü kitap önerileri” gibi arayışlara güvenin derim. Kozmik Haydutlar yazarın üç kitabından ilki, diğer iki kitabı Türkçeye çevrilmemiş ne yazık ki.

Uyuşturucu kaçakçılığı yapan Bandito'lardan biri olan Jose gasp ettiği eşyaların arasında Kuantum Fiziği kitapları bulur (Uyuşturucu Kaçakçılığından basit bir soyguna nasıl gelindiği maceranın gidişatı ile ilgili bir ayrıntı). Hikâye anlatıcımız ise Jose'nin getirdiği bu kitaplar sayesinde/nedeniyle yaşam/anlam/kavram sorgulaması içine girer bunu kendi suç merkezli hayatıyla, arkadaşlarıyla, köpeği High Pockets ile öyle güzel harmanlar ki, ortaya çok eğlenceli, düşündürücü, temposu hiç düşmeyen ve son derece zekice bir kitap çıkar. Sonrasında felsefi ve bilimsel bir bakış açısı kazanarak kitapların sahibini bulup düşüncelerini doğrulatmaya yönelik bir maceraya atılır. Kitabı çok yönlü bir geçmiş/şimdi/gelecek bölümlerine ayırarak bize Kuantum’u referans aldırır. Hatta Meksikalı Haydutların bu spontan yaşamı, kitaptaki her olay, her gelişme Kuantum ile o kadar zekice paralel kurgulanmıştır ki, neden-sonuç ilişkisi kurmamak mümkün değil.

Ayrıntı Yayınları basımında (daha doğrusu kitabın yeni basımında) bir “Yeni Basıma Önsöz” bölümü var, başta sizi sıkabilir ama sabrederseniz bir cevherle karşılaşırsınız.

Çağrı 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Okuduğum en değişik kitaplardan birisi olduğunu itiraf etmeliyim. Kuantum fiziğiyle ilgilenen uyuşturucu kaçakcılarının hikayesi anlatılıyor. Kısa ve sürükleyici bir kitap. Boş zamanlarınızda okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

Noir 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evren sadece düşündüğümüzden daha tuhaf değil –düşünebileceğimizden de tuhaftır.
Werner Heisenberg

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu hikâyeyi ilk yazmaya başladığımda kafamdaki plana göre geçmiş, şimdiki zamana yetişince (şimdi olduğu gibi) hikâye sona erecekti; ama işler tam planladığım gibi gitmedi. Burada hayatın kendisinde de sık sık olduğu anlaşılan bir şey meydana geldi: Şimdiki zaman kontrolden çıktı. Size bir şey söyleyim. Eğer bir daha kitap yazacak olursam (çok şüpheli) bütün lanet hikâyeyi geçmiş zamanda yazacağım, böylelikle hiç değilse daha başlamadan nelerin kontrolden çıkacağını bilirim.

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Senin Yüce Ruh’un çok yaramaz bir çocuk. Kafamızı karıştırmak için elinden geleni yapıyor. Ama ne dolaplar çevirdiğini aşağı yukarı tespit ettik. Bize görünürde düzenli bir Evren verdi. Fakat o göz boyayan düzenin altında kaos var. Absürtlük var.”

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“ ‘Anlamlı’ bir Evrende yaşadığımız insan görüşü sonsuza dek ortadan kalktı. Bütün her şey bir Kozmik Barbut. İlk kural hiç kuralın olmadığıdır ve kurallarla paradokslar aralıksız devam ediyor ve sirk, belirsiz sayıdaki oyunlar, yan gösteriler ve ucube gösterileriyle aralıksız devam ediyor.”

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allak bullak bir çağda yaşıyorsunuz, her zamankinden daha allak bullak, çünkü büyük bilimsel buluşlar ve teknolojik gelişmelere rağmen, insanoğlunun, kim olduğu ya da ne yaptığı hakkında en ufak bir fikri yok.

Walker Percy

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yöntem her zaman işe yarıyordu, şimdi geriye dönüp bakınca nedenini anlıyorum. “Sür, Sür, Sür Kayığını” şarkısını hatırlıyor musunuz? Güzel. İşte o benim mantram.

Sür, sür, sür, kayığını
Derede süzülerek devam et.
Neşeyle, neşeyle, neşeyle, neşeyle
Hayat bir düşten ibaret.

Atomaltı Melodisinden bahsediyoruz! Bir düşünün. Eğer burada bazı birinci sınıf metaforların yer aldığına inanmıyorsanız, kitabı bırakıp boşvermenizi öneririm. Gidip Halil Cibran falan okuyun.

Hayat bir düşten ibaret.

Aman Tanrım, bizi yatıştırdığına şaşmamak lazım. Eğer bütün bu karmaşa sadece lanet bir düşten ibaretse otobüsü harap etmenin ya da pis herifin birinin gözlerini patlatmanın ne anlamı var?

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker