Kozmik Haydutlar

8,8/10  (12 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
690 gösterim
Bir uyuşturucu kaçakçısı, gasp ettikleri eşyayı vakit öldürmek için karıştırırken karşısına çıkan kitaplardan kuantum fiziğine merak sarar ve hayatı onunla açıklama çabasına girişir. Orta ve Güney Amerika'da uyuşturucu kralları, haydutlar (banditolar), birbirinden kaçık tipler ve tabii ki CIA ve FBI gibi örgütler eşliğinde çizgi filmvari maceralar yaşanırken bir yandan da "gerçekliğin temel doğası"na heyecan verici bir yolculuk başlar...

Kozmik Haydutlar, artık, "yaşamınızı değiştirin" terapilerine bile sokulan son yılların en büyüleyici ve bulaşıcı "dini" olmaya aday kuantum fiziğini belki de ona en çok yakışan banditolar ve öteki esrarkeş maceraperestler aracılığıyla açıklıyor. Neredeyse her hükümetin polis teşkilatını peşine takan bu gamsız grup, külüstür uçak ve gemilerle kaçakçılık yaparak gittiği yerleri yakıp yıkıp kaos yaratıyor. El bombasıyla gemi tamirinden, uçakta fazla içerek yerçekimini azaltma projelerine kadar pek çok şenlikli absürdlük örgütlüyorlar.

Neden sonuç ilişkisinin ortadan kalkışıyla, yaşadığımız dünyaya hiç benzemeyen atomaltı âleminden, evrenin nasıl oluştuğuna, kara deliklere ve zaman yolculuklarına kadar sokaktaki insanın da ilgi alanına girecek bir dizi bi-limsel olgu ve kuramı okuru üzmeden ve tabii ki sıkmadan mizahi bir üslupla anlatıyor yazar.
Evrende hâlâ şaşıracak şeyler varken bütün mevsimlerin en haylaz, en neşeli kitabı Kozmik Haydutlar'ı kaçırmayın.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789755393629
 • Orijinal Adı:
  Cosmic Banditos
 • Çeviri:
  Nedim Çatlı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa okuduğum bir yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Esas kahramanımız zamanında pek çok kaçakçılık ve diğer suçlara karışmış bir Bandito yani hayduttur. Arkadaşı Jose, Tina adlı bir kızı ve ailesini soyar. Çaldıkları malzemeler arasında Kuantum Fiziği hakkında bazı kitaplar vardır. Bunu okuyan kahramanımızın hayatı değişir ve Tina'nın babasına ulaşmak ister. Bu olaylar olurken zamanında arkadaşları Robert, Jim ve Jose ile olan hikayeleri de anlatılır. Jose ile Tina'nın babasını bulmaya yola çıkarlar ve pek çok badire atlatırlar. Tina'nın babasının onlarla gazete yoluyla iletişime geçtiğini düşünürler ancak bu doğru mudur? Yoksa işin içinde başka bir iş mi vardır? Zamanında federallere yakalanan Robert, Jim ve uçak pilotu Flash nerededir? Banditolara Kuantum Fiziğini açıklayabilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman.

Kaonashi 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine (!) Alıklar Birliği kitabına benzer öneri listelerini araştırdığım sırada not edip satın aldığım kitaplardan biridir. Ne kadar doğru şekilde yönlendirildiğimi kitabı bitirince anladım. Dolayısı ile belirli sitelerdeki “X’e benzer kitap önerileri” ya da “Kült X türü kitap önerileri” gibi arayışlara güvenin derim. Kozmik Haydutlar yazarın üç kitabından ilki, diğer iki kitabı Türkçeye çevrilmemiş ne yazık ki.

Uyuşturucu kaçakçılığı yapan Bandito'lardan biri olan Jose gasp ettiği eşyaların arasında Kuantum Fiziği kitapları bulur (Uyuşturucu Kaçakçılığından basit bir soyguna nasıl gelindiği maceranın gidişatı ile ilgili bir ayrıntı). Hikâye anlatıcımız ise Jose'nin getirdiği bu kitaplar sayesinde/nedeniyle yaşam/anlam/kavram sorgulaması içine girer bunu kendi suç merkezli hayatıyla, arkadaşlarıyla, köpeği High Pockets ile öyle güzel harmanlar ki, ortaya çok eğlenceli, düşündürücü, temposu hiç düşmeyen ve son derece zekice bir kitap çıkar. Sonrasında felsefi ve bilimsel bir bakış açısı kazanarak kitapların sahibini bulup düşüncelerini doğrulatmaya yönelik bir maceraya atılır. Kitabı çok yönlü bir geçmiş/şimdi/gelecek bölümlerine ayırarak bize Kuantum’u referans aldırır. Hatta Meksikalı Haydutların bu spontan yaşamı, kitaptaki her olay, her gelişme Kuantum ile o kadar zekice paralel kurgulanmıştır ki, neden-sonuç ilişkisi kurmamak mümkün değil.

Ayrıntı Yayınları basımında (daha doğrusu kitabın yeni basımında) bir “Yeni Basıma Önsöz” bölümü var, başta sizi sıkabilir ama sabrederseniz bir cevherle karşılaşırsınız.

Okuduğum en değişik kitaplardan birisi olduğunu itiraf etmeliyim. Kuantum fiziğiyle ilgilenen uyuşturucu kaçakcılarının hikayesi anlatılıyor. Kısa ve sürükleyici bir kitap. Boş zamanlarınızda okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 7 Alıntı

Noir 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evren sadece düşündüğümüzden daha tuhaf değil –düşünebileceğimizden de tuhaftır.
Werner Heisenberg

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu hikâyeyi ilk yazmaya başladığımda kafamdaki plana göre geçmiş, şimdiki zamana yetişince (şimdi olduğu gibi) hikâye sona erecekti; ama işler tam planladığım gibi gitmedi. Burada hayatın kendisinde de sık sık olduğu anlaşılan bir şey meydana geldi: Şimdiki zaman kontrolden çıktı. Size bir şey söyleyim. Eğer bir daha kitap yazacak olursam (çok şüpheli) bütün lanet hikâyeyi geçmiş zamanda yazacağım, böylelikle hiç değilse daha başlamadan nelerin kontrolden çıkacağını bilirim.

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Senin Yüce Ruh’un çok yaramaz bir çocuk. Kafamızı karıştırmak için elinden geleni yapıyor. Ama ne dolaplar çevirdiğini aşağı yukarı tespit ettik. Bize görünürde düzenli bir Evren verdi. Fakat o göz boyayan düzenin altında kaos var. Absürtlük var.”

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“ ‘Anlamlı’ bir Evrende yaşadığımız insan görüşü sonsuza dek ortadan kalktı. Bütün her şey bir Kozmik Barbut. İlk kural hiç kuralın olmadığıdır ve kurallarla paradokslar aralıksız devam ediyor ve sirk, belirsiz sayıdaki oyunlar, yan gösteriler ve ucube gösterileriyle aralıksız devam ediyor.”

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Noir 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allak bullak bir çağda yaşıyorsunuz, her zamankinden daha allak bullak, çünkü büyük bilimsel buluşlar ve teknolojik gelişmelere rağmen, insanoğlunun, kim olduğu ya da ne yaptığı hakkında en ufak bir fikri yok.

Walker Percy

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Belkin 
16 Haz 08:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çarşambaların popüler olduğunu fark ettim, ama neden böyle olduğuna dair hiçbir fikrim yok. Bu konuyu José’ye danıştım, o da o civarda yılanlar ve Dünya Görüşleri hakkında çok şey bilen bir Kızılderili’yi tanıyan bir arkadaşa soracağına söz vermişti, fakat Kızılderili bir çeşit manyakça bir oruca başladığı için José’nin dostuyla yılanlar ya da başka bir konuda konuşmak istemiyormuş.

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker
Belkin 
16 Haz 08:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçen hafta José’yle birkaç arkadaşı Sanla Marta'ya gittiler (eşekle ve I.and Rover’la uzun bir gezi) ve bir Amerikalı turist aileyi havaalanında soydular.Kimlikteki bilgilere bakılırsa Kaliforniya, Sausalito'lu dört kişilik bir aile. Baba, anne, iki de yeniyetme kız çocuğu. Kızlardan biri –adı Tina– erkek arkadaşı Tom’a yazmış. Aruba'nın güzel olduğunu ve geri dönünce birlikte olabilmeyi umduğunu söylüyor. Sonra onu sevdiğini iddia edip kartın üstünü neredeyse adresi (o da Sausalito’da) kapatacak kadar binlerce küçük X'lerle doldurmuş.

Doğrusunu söylemem gerekirse, Tina galiba boktan bir kız. Sürtük San Erancisco'daki bir herife de yazmış –çocuğun adı Gary– birkaç da kinayeli laf eklemiş, anladığım kadarıyla Gary’cik Tina evine döndüğünde bazı ciddi çalımlar görecek. Onu sevdiğini de iddia ediyor ve yine o küçük X koyma âdetini tekrarlıyor. Sırf eğlenmek için her iki karttaki X’leri saydım. Sayı bakımından Tom kazandı fakat Gary’ninkiler daha tertipli ve daha simetrik dizilmişti. O iki enayiye bu küçük yosma karşısındaki durumlarını bilsinler diye iki satır not yazsam mı diye düşünüyorum.

Kozmik Haydutlar, A. C. WeisbeckerKozmik Haydutlar, A. C. Weisbecker