Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları

9,2/10  (62 Oy) · 
119 okunma  · 
65 beğeni  · 
2.027 gösterim
"Carl Sagan zamanımızın en parlak bilim adamlarından biridir... İçinde varlığımızı sürdürdüğümüz akıllara durgunluk veren Kozmos'un sonsuzluğunu dile getirirken bilimin geçmişine, şimdiki zamanına ve geleceğine ilişkin muhteşem bir eser yaratmış."
- Associated Press

"Alanında göz kamaştırıcı, önerilerinde kışkırtıcı. Bu kitabı okuyan herkesin, etkisi altında kalacağından hiç kuşkum yok."
- The Miami Herald

"Sagan edebi bir coşkuyla yazıyor. Harika bir eser. İnsan aklının tüm noktalarına değinen Kozmos gerçek olmayacak kadar gerçek."

The Cleveland Plain Dealer
İnsanoğlu Uzay Okyanusuna Açılıyor
Canlıların ve Evrenin Yapısı
Doğa Yasaları Tüm Evrende Geçerlidir
Cennet ve Cehennem
Başka Gezegenlerde Yaşam Var mı?
Keşif Yolculuklarının Öyküsü
Samanyolu: Gecenin Belkemiği
Zaman ve Mekân İçinde Yolculuk
Başka Evrenlerin Kapısı Kara Delikler
Sonsuzluğun Kıyısı: Dördüncü Boyut
Aklın Evrimi
Galaktik Uygarlık
Yaşamak ya da Yok Olmak Konusunda Kim Karar Verecek?
(Tanıtım Yazısından)
İlker Uzun 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Kozmos, Carl Sagan'ın okumuş olduğum ikinci kitabı. Sagan'ın kitaplarında şunu farkettim ki, bilim dili mümkün olduğunca toplumun anlayabileceği sade bir dile indirgenmiş. O yüzden okuyan herkesin bir şeyler anlayıp öğrenebileceği bir kitap Kozmos.
Kitap 13 bölüme ayrılmış. Bu başliklar altında kitabın konusunu oluşturan uzay, evren ve dünyamız incelenip irdeleniyor.
-Evren nasıl var oldu?
-Dünyada yaşam nasıl oluştu?
-Dünyamız dışında yaşamı barındıran başka bir gezegen varmıdır?... gibi soruların cevabını arayan herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.
-Sagan, tarihin eski çağlarından beri insanların dünya ve evrene karşı olan merak ve ilgilerini, tarihte bu merakla hareket etmiş filozofları, bilim insanlarını ve buluşlarını da kaleme almış.
-Kozmos, kitap olarak basılmadan önce belgeseli çekilmiş, daha sonra kitap olarak basılmış. Kitabı okuduktan sonra belgeseli de izlenip bilgilerin daha kalıcı olması saglanabilir. En kısa zamanda bende izlemeyi düşünüyorum. Herkese iyi okumalar ve iyi seyirler dilerim :)

Osman Kaplan 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Ön yargılarımızı bir kenara bırakıp tamamen boş bir zihinle ve birazcık bilim merakı da olanların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bilim yapamıyor olabiliriz ama yeni bir şeyler  öğrenmek veya öğrenmemek tamamen bizim elimizde. Ufak bir merak sadece yeni bir ufuk elde edebilmek için kendimize gereken.. Bu kitabın bana birşeyler kazandırdığıni düşünüyor ve beğendiğimi söylemek istiyorum..

M. 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Tam anlamıyla ziyafet. İçerdiği bilgiler nedeniyle epey uzun zaman ayırdığım bir kitap oldu.
İçeriğinden bahsetmek gerekirse; Ay, Güneş, Yıldız'lar, Gezegen'ler,Beyin, Savaş'lar, insanlık... Kozmos. Her şey bir kitapta. Bilgilerin daha iyi yerleşmesi için 13 bölümden oluşan belgeselin izlenmesi ise benden bir tavsiye.
Uzay boşluğunda değil biz, dünyamız bile bir toz zerreciği iken nedir bu kavga?...

Taner Ataman 
 06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle böyle müthiş bir kitapla tanışmami ve Sagan'ı taniyıp sevmemi saglayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Kitap hakkında bir kaç kelam edecek olursak.Sagan'ın kendine has olaganüstü derece yalın bir anlatimla bilimi anlam olarak minimal düzeye indirmeyi başarmiş oldugunu gözlemliyoruz.Kitap toplam 13 bölümden meydana gelmekte ve bu her bölüm ayrı veye iniltili bilimsel konuları işlemektedir.Kitap kimi zaman okuyucu hayretler içerisinde bırakan bilimsel veriler sunarken kimi zaman ise insani allak bullak eden bir düşünce girdabına sevk ediyor.Fazlaca detaya girmeden bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Okuma faslı bittikten sonra ufkunuzun ne kadar genişledigini göreceksiniz. Şimdiden iyi okumalar. . . Ve son olarak "Hepimiz birer yıldız tozuyuz"

Cocoisreading 
13 Şub 15:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Voyager 1 'in bize en güzel armağanı; o ünlü "soluk mavi nokta" fotoğrafını göndererek, koca evrende minicik bir toz zerresinin içinde yaşadığımızı, gereksiz egoistliğimizin ne gülünç olduğunu idrak etmemizi sağlamak olsa gerek. Keşke tüm insan ırkı bu müthiş yapıtı okusa.

mustafa tamer akder 
25 Mar 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bu aralar dünya işleriyle çok yoğun olduğum için zaman ayıramadığımdan dolayı, burada görüp de vicdan azabı çekeceğime yarım bıraktığım kısma yollayarak, kendi vicdanımı rahatlatacağım. :D Kitapta 3 bölüm okuduğum için herhangi bir kısa yorum yapmayacağım.

Hiyel Kalemi Reisi 
02 Şub 01:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın dili basit ve halkın bilimi öğrenebileceği düzeyde yazılmış. Ayrıca kitabın içinde evren, yıldızlar, gezegenler, öte yaşam, bilimin gelişim için çektiği zorluklar ve evrim gibi konulardan bahsedilmiş. Halkın önyargılı olduğu konular güzel bir biçimde anlatılmış. Ayrıca belgeseli iki kere uyarlandı bir tanesi Carl Sagan tarafından bir diğeri ise Neil deGrasse Tyson tarafından sunuluyor. Mutlaka izlenmeli.

Mert G. 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Carl Sagan'a başlanması gereken ilk kitap olmasının yanı sıra yalın ve açıklayıcı diliyle -resimlerle desteklenmiş- akıcı ve merak uyandırıcı bir yapısı var kitabın.Daha kalıcı etki bırakmasını istiyorsanız belgeseli de vardır.Size önerim her okuduğunuz kitap bölümünden sonra eski belgeselin ilgili bölümünü izlemeniz.

Carl Sagan, bilimi, akademik dilin karmaşıklığından uzak, yeterince anlaşılır ve bu haliyle bile bilimsel manada oldukça doyurucu içeriğe sahip kitaplar yazarak sevdiren bir yazar.
Kozmos bu kitaplardan biri ve bir çok kozmik soruya bilimsel ve anlaşılır bir dille açıklamalar getiriyor.

Bilimin yalnızca belirli bir azınlığa hitap etmeyip halkında anlayabileceği düzeyde olduğunu ve buna bağlı kalarak kitaplar yazan Carl Sagan Olağanüstü Bilimsel Başarı ve Bilimi Halka Ulaştırma” Ödülü’nün sahibi ayrıca 1975′te “İnsanlığın Refah ve Huzuruna Büyük Katkıda Bulunmuş Kişi” ve 1978’de Pulitzer Edebiyat ödüllerini alan Carl Sagan Kozmos'u keşfetmenin kendi kendimizi keşfetmek olduğunu söylemiştir.

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
10 Oca 17:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

«İnsanlar sara hastalığının nedenini tanrılara bağlıyor, çünkü ne olduğunu anlayamıyorlar. Fakat anlamadıkları her şeyin nedenini tanrıya bağlarlarsa tanrısal işlerin sonu gelmez.»

Hipokrat

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
İrena 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

insan DNA'sının bir molekülünde bu tür 100 milyon büklüm ve yaklaşık 100 milyar da atom var. Buysa ortalama olarak bir galaksideki yıldız sayısına eşittir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

İnsanoğlu "tanrı" sözcüğünü nedenlerin kaynağını bulamadığı, doğal olanın kaynağı anlaşılır olmaktan çıktığı zaman kullanır ya da nedenleri birbirine bağlayan zincirin halkalarını kaybettiği anda, sonucu Tanrı'ya bağlayarak sorunu çözer ve araştırmasına son verir. Bu yüzden, bir şeyin oluşunu tanrılara bağladığında, aslında zihnindeki karanlığın yerini, hayret duygusuyla önünde eğildiği alışılmış bir sese terk etmekten başka bir şey mi yapıyor?

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

İnsan beynindeki bilgi içeriğini Bit olarak ifade edecek olursak, nöronlararası bağlantı toplamıyla Bit sayısının birbirine eşit olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık yüz trilyon, 10 üzeri 14 Bit’tir. Eğer bu bilgi yazıya dökülecek olsa, yirmi milyon cilt kitabı doldurur...

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 230)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 230)
İlker Uzun 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Beni dünya nasıl görecek bunu bilemem... Fakat ben kendimi, kocaman bir gerçekler okyanusu önümde keşfedilmemiş dururken, kıyıda kendimi oyalayan ve kâh daha yumuşak bir taş, kâh daha güzel bir deniz kabuğu bulan bir çocuk gibi görüyorum.
-Isaac Newton

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 96)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 96)
İlker Uzun 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayalgücü bizleri çoğu zaman bilinmedik diyarlara götürür ve o olmadan hiçbir yere ulaşamayız. Kuşku da bize, düş ürünüyle gerçek arasındaki farkı bulmamızı ve varsayımlarımızı sınamamızı sağlayan yolu açar.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 18)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 18)
İrena 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bilinen organik molekül 'sayısı on milyarları aşar. Oysa bunlar arasında yalnızca ellisi yaşamın temel faaliyetlerine gereklidir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
M. 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Nükleer silahlar icat edilinceye dek, akıl insanın hayatta kalmasına epey yardımcı olmaktaydı.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
M. 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yargısı önceden verilmiş bir düşünce demek, aklın desteğinden yoksun bir otorite kurmak demektir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 209)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 209)