Kraliçeyi Kurtarmak 4, 5, 6, 7. Sınıflar

8,7/10  (29 Oy) · 
70 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.697 gösterim
Matematiğin korkulacak değil, tersine eğlenceli bir şey olabileceğini gösteren roman, Vladimir Tumanov'un Türkçe'deki ilk kitabı.

Yolda bulduğu tuhaf kalemin, canını sıkan bütün matematik problemlerini çözüverdiğini fark eden Aleks, nasıl bir maceraya atılmakta olduğunu bilmiyordu. Kitaplığında ortaya çıkıveren esrarengiz kitap, hem onu hem de arkadaşları Sam ile Vanessa'yı neredeyse esir aldı. Kitapta anlatıldığına göre, Kral Rechner'in şatosuna kaçırılan Zümrüt Kraliçe Jayden'ın birbirinden ilginç matematik problemleri halindeki yüzlerce bilmeceyi çözmesi gerekiyordu. Bu zorlu bilmeceler çözüldükçe zindanların kapısı birer birer açılacaktı. Kraliçeye yardım etmek zorunda kalan üç kafadar için soluksuz bir mücadeleden başka kurtuluş yoktur... gerekiyordu. Bu zorlu bilmeceler çözüldükçe zindanların kapısı birer birer açılacaktı. Kraliçeye yardım etmek zorunda kalan üç kafadar için soluksuz bir mücadeleden başka kurtuluş yoktur...

Rus asıllı Kanadalı profesör Vladimir Tumanov'u, çocuklara matematiği sevdirmek için bu kitabı yazmaya iten neden, oğlu Aleks. Onun, matematik çalışmak yerine fantastik romanlar okumayı yeğlediğini gören yazar, baştan sona zorlaşarak çözülmeyi bekleyen birbirinden ilginç matematik bilmecelerinden oluşan bu kitabı kaleme aldı. Aralarında Çek Cumhuriyeti, Malezya, Rusya ve Makedonya'nın da bulunduğu pek çok ülkede aynı anda yayımlanan bu eğlenceli ve sürükleyici kitabı, özellikle Kanada'da matematik öğretmenleri derslerde etkin olarak kullanıyorlar. Yazarın yine çocuklar için, zor bir konu olan coğrafyayla ilgili ikinci kitabı Haritada Kaybolmak ise dünyada ilk kez Türkiye'de yayımlandı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2004
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789758142972
 • Orijinal Adı:
  Jayden's Rescue
 • Çeviri:
  Mine Kazmaoğlu
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Berra Nisa GENÇ 
25 Şub 23:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Matematik dersi korkulu rüyası olan Alex, bir gün dolabında gizemli bir kitap bulur. Hiç görmediği bir kitap... Yoktan var olmuştur sanki... Kitabı açar, ve okumaya başlar. Ama bir kaç sayfa okuduktan sonra bir bilmece ile karşılaşır. Sayfayı çevirmeye çalışır, ama olumlu olmaz. O da boş bir kağıt alıp, matematik bilmecelerini çözmeye başlar. İlk başta en iyi arkadaşlarına sòylemeye tereddüt eder, ama bilmeceleri tek başına çözmek çok yorucu bir hâl almıştır. Ve üç arkadaş; Sam, Vanessa ve Alex gizemli bir maceraya doğru yola koyulurlar...

Nur Pelda Uygur 
09 Şub 15:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitapta Aleks adındaki bir çocuğun matematiği sevmediği halde matematik problemleri ile kraliçeyi kurtarmasını anlatmaktadır.Ben bu kitabı çok beğendim çünkü öğrencilerin matematiğe olan sevgilerini artırmaktadır. Ve maceralarıyla sizi bambaşka yerlere sürükleyecektir

Gül Girgin 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta matematiği sevmeyen bir çocuğun, nasıl matematiği sevebildiğini anlatıyor. Her yeni sayfada yeni bir problemi çözüyor kahraman. İlkokul matematik öğretmenim satın almış ve böylece okumuştum. Matematik öğretmenlerinin dersi ilgi çekici hale getirmek, öğrenciyi yakalayabilmek adına tavsiye edebileceği bir kitap. Aynı şekilde ailelerinde çocukları için alabileceği bir kitap.

Deniz T. 
12 Şub 18:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alex'in bir kalem bulmasıyla başlayan bu macera zindandan kraliçeyi kurtarmaya çalışarak devam ediyor. Bu kitabı ilk elime aldığımda sıkıcı gelmişti ama okudukça çok sevdim ve bittiği için üzüldüm.

Tumanov, bu kitabı matematik dersi ve problemleri ile alakalı sıkıntı çeken çocuklar(ı) için yazmış; çocuklar(ı) için ne kadar başarılı oldu bilmiyorum ama her yaş için matematiği günlük hayattan değerlendirmeye sunabilecek asgari bakış açısına indirerek, çocuklar için de yetişkinler için de güzel bir eser bırakmış olduğunu düşüyorum.
Bir matematik öğretmeni olarak başta ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin okuması ayrıca tavsiye ederim.
Bir yetişkin niye okumalı, derseniz; bize bazen çocuk olmayı hatırlatan bir şeyler gerek. Tavsiye ederim. İyi okumalar.

Alara Apa 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklara matematiği sevdirmeyi amaçlamış bir kitap olarak çok başarılı bir kitaptı bence.