Krallar Ve Soytarılar

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
71 gösterim
Soytarı, Kral’ sordu: “Ey Kral Hazretleri! Yüce efendimiz, majesteleri, tanrının yeryüzündeki temsilcisi, milletin koruyucusu, ey otoritenin temsilcisi, ey…” “Kes!” dedi Kral, “Yeter, tamam anladım. Senden büyük alçak gelmedi bu topraklara.”
(Arka Kapak)

Kitaptan 22 Alıntı

Uzak
Uzak!..O, hep vardı ve var olacak. Uzaktaki ülke!, uzakta kalan dostlar!, uzaktaki şehir!; güneş uzaktır, bulutlar uzak. Aşk ve mutlulukta uzaktır; yakaladığınızı sandığınız anda biter çoğu zaman. Uzak yalnızca bir yanılsama mıdır, yoksa yaşamı anlamlı kılan imgeler toplamı mı?

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 8 - Yurt Kitap)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 8 - Yurt Kitap)

Aşk benzerliklerin değil, farklılıkların örtüşmesiyle boyutlanır ve çoğalır. Aşkta benzerlikler öldürücü, farklılıklar çoğaltıcıdır.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 41 - Yurt Kitap)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 41 - Yurt Kitap)

Bilgiyi başarı değil, başarısızlık gerçekleştirir.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 14 - Yurt Kitap, Heistenmann)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 14 - Yurt Kitap, Heistenmann)

Başkalarını yenen kişi güçlüdür ; kendi kendisini yenen kişi kahramandır.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 15 - Yurt Kitap, Tao Tse)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 15 - Yurt Kitap, Tao Tse)

Acı bölünmez bir bütündür. Paylaşılamaz, anaların çığlıklarıyla büyür; ağıtlarıyla beslenir.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 113 - Yurt Kitap)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 113 - Yurt Kitap)

O zaman ilk işimiz, masalcıları kollamak olacak. Masalları güzelse, bırakacağız söylesinler. Kötüyse yasak edeceğiz. Anaları, dadıları kandırıp, çocuklara yasak ettiğimiz masalları anlattırmayacağız. Çocukların bedenlerinden önce, güzel masallarla ruhlarını yoğurmalarını isteyeceğiz. Bugün anlatılan masallara gelince, çoğunu atmalı.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 17 - Yurt Kitap, Platon, Devlet)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 17 - Yurt Kitap, Platon, Devlet)

Her soru bir yanıtı doğurur: her yanıtta yeni bir soruya yol açar. Sorduğun sorular anlamlı olmalı ve yerini bulmalı. Uzaya fırlattığın sorular, yeniden sana çarpan ve seni parçalarına ayıran bumeranglara dönüşmemeli.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 15 - Yurt Kitap)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 15 - Yurt Kitap)

Her imge bir deniz feneridir; ışıkları hiç sönmemelidir. Hep bir deniz feneri bulmalı insan; içini ışıtan ve yol gösteren.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 24 - Yurt Kitap)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 24 - Yurt Kitap)

Kendini yeterli gördüğün anda senin kısacık hikayen sona ermiş demektir. " Dedim : artık bilgiden yana eksiğin yok! Şu dünyanın sırrına ermişim az çok! Derken aklım geldi başıma, bir de baktım! Ömrüm gelip geçmiş, hiçbir şey bildiğim yok."

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 15 - Yurt Kitap, Ömer Hayyam)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 15 - Yurt Kitap, Ömer Hayyam)
3 /