Kralların Çarpışması - Kısım 2 (Buz ve Ateşin Şarkısı 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.730
Gösterim
Adı:
Kralların Çarpışması - Kısım 2
Alt başlık:
Buz ve Ateşin Şarkısı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Ekim 2011
Sayfa sayısı:
487
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944824651
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Clash Of Kings
Çeviri:
Sibel Alaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon
Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

George R. R. Martin, Taht Oyunlarının sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışmasında okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi benzeri görülmemiş bir dünyanın kapıları açılırken büyük bir serüven başlıyor.

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayasının kadim kalesinden, Kışyarının haşin topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hâkimdir. Altı güç, Demir Tahtı ve parçalanmış Yedi Krallıkı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağlarının vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, zillet, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir...

"Martin, birinci ciltteki vaadini fazlasıyla yerine getiriyor ve yazılmış en iyi fantastik eser olmaya aday serisine devam ediyor."
The Denver Post

"George Martin kesinlikle destansı fantastik edebiyatın yeni ustalarından."
Katharine Kerr

"Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor."
Robert Jordan

"Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı."
Anne McCaffrey

"Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser."
Marion Zimmer Bradley
487 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabın en önemli bölümlerinden biri sevimsiz kardeş Stannis’in Kral Toprakları’na açtığı savaştı. Aslında genel olarak savaş sahneleri çok fazlaydı. Bu sebeple inanılmaz bir önemsiz isim bolluğu da var,akılda kalması mümkün olmayan bir sürü isim.

Dizi ve kitaba paralel olarak bakarsak bu savaşta Tyrion’un yüzüne aldığı yara dizide daha önemsizken, kitapta ölümden döndüğünü okuyorsunuz. Veya Tanrıateş denen maddenin zararlarını çok daha ciddi idrak edebiliyorsunuz. Theon’un Kışyarı’na saldırması bu kitapta. Ve benim okumayı merakla beklediğim Ramsay kitabın sonunda hikayeye dahil oluyor. Bran’in dönüştüğü karakter çok başka,etkileyici. Tekinsiz Orman’da ise çarşı tam anlamıyla karışıyor.

Genel olarak çok karışık gibi görünse de kitabı etkileyici yapan başka unsur olayları her karakterin kendi bakış açısından ve düşünceleriyle birlikte okuyor olmak. Böylece empati de kurabiliyorsunuz. Bölümler arası çok uzun değil. Hatta sevdiğiniz bir karaktere tekrar dönmek için aralardaki karakterlerin kısımlarını nasıl bitirdiğinizi anlamıyorsunuz ve bu kısır döngüde kitap hemen bitiyor.
487 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitap şimdiye kadar dizi ile birlikte ilerledi. Bu harika ötesi fantasik dünyayla ilk olarak dizilerle tanıştım ve şuanda kitaplarıyla birlikte devam ediyorum. Dizide kaçırdığım detayları bu sayede yakalayabiliyorum. Hoşuma giden sahnelerin heyecanını kitapla birlikte tekrar yaşıyorum. Şimdiye kadar okuduğum tüm kitaplarını eşit derecede sevdim diyebilirim.
487 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Serinin 3.kitabı olan bu kitap ilk iki kitaba göre daha hareketli, karakterlerin çoğunu artık yakından tanır hale gelmişken yazarın hareketlenmeye başlaması çok yerinde olmuş . Savaş sahnelerinin tasviri çok başarılı ayrıca yazarımız bu kitapta bölüm sonlarını biraz daha havada bırakarak heyecan ve merakı doruklara çıkarıyor. Serinin ilk iki kitabındaki gibi kendisini keyifle ve iştahla okutan bir eser. Yarısına yakın kısmını serviste tramvayda okumuş olmama rağmen hiç bir zaman kitaba adapte olma sorunu yaşamadım sanki beş dakika önce okumuş bırakmış gibi bir hissiyat vardı galiba sebebi yazarın kitabı okuyucuya çok başarılı bir şekilde yaşaması.
Tavsiyemdir.
487 syf.
Okurken çok keyif aldigim seri kitaplardan biri taht oyunları.her kitabında ayrı heyecan ve merak var.yalnız önce kitabı okuyunca dizisi biraz sade kalıyor.
487 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Diziyi güncel takip etmeme rağmen dizide olmayan onca detay kitabı heyecanla okumama sebep oldu. Neler olacağını biliyorsunuz ama bu yine de okunabilirliği etkilemiyor.
Her karakter özenle,incelikle işlenmiş.Karakterlerle bağ kurmakta hiç zorluk çekmiyorsunuz.
Okurken sık sık burasının böyle olduğunu anlayamamışım izlerken diye düşünürken buldum kendimi. Nasılsa diziyi izliyorum okumaya gerek yok diye düşünmeyin,kitabın dizinin kesilmiş sahnelerini size izlettirdiğini düşünerek okuyun.
487 syf.
·65 günde·8/10
Buz ve Ateşin Şarkısı serinin ikinci kitabı olan Kralların Çarpışmasının 2. cildi olan kitap. Dizideki senaryoyla paralel ilerliyor kitaptaki olaylar. Çoğu kişi gibi bende kitaplara diziden sonra başladım ama kitaplardaki derinliği görünce kitap ve dizi arasında gidip gelmedim desem yeridir. Kitap aşağı yukarı dizide ikinci sezonun 5. bölümünden sonraki bir kısmı anlatıyor ve çok derinlemesine bir anlatım mevcut.
453 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
3. kitap bitti. İlk kitabın yorumunda karakterler adına yorum yapmak için çok erken hissetmiştim -ki doğru da hissetmişim-. Bir bölümde sevmediğim karakteri tek bir hareketiyle "aaaa ne kadar da farklı düşünmüşüm karakter hakkında" diyebiliyorum. Yalnız ve yalnızca şu ana kadar en başından beri tek değişmez karakterim, en en en birinci favorim tabiki Tyrion Lannister oldu. Sanıyorum yıllar geçse de Tyrion'ın olduğu bölümleri tekrar tekrar okuyabilirim. .
Kralların çarpışmasında en çok dikkatimi çeken ve beni etkileyen noktalara gelicek olursam; birincisi iç seslerin, konuşma ve yaşanan olaylar içine çok güzel yerleştirilmiş olması, ikincisi de rüyalar. Resmen soluksuz okuduğum bölümler; duygulara daha çok öncelik tanınan ve net olarak aktarılabilenlerdi. Dolu dolu hissettim diyebilirim. .
Diğer karakterler ve hatta krallıklar konusunda hâlâ oldukça kararsız ve sanırım biraz da tarafsızım.
.
Zaten kurgusu on numara olan bir iş. Karakterler bir puzzle parçası gibi oturmuş. Bir tanesinin bile eksikliği büyük resimde çok büyük eksiklikler yaratabilirmiş gibi geliyor bana.
.
Serinin devamında neler hissediceğimi çok çok çok merak ediyorum.
487 syf.
·5 günde
Kuzey'in güney tarafından geçilmez kalesi Moat Cailin, Demir doğumlular tarafından kuzey yönünden ele geçirilmiş ve Robb Stark'ın Kuzey ile bağlantısı kesilmiştir. Babasına, elçi olarak gönderilen Theon Greyjoy, yemin ettiği Robb'a ihanet etmiş ve o da Kuzeye istilaya gelmiştir. Sahada kaybetmeyen Robb Stark, masada kaybetmeye başlar çünkü eski bir Lannister sancaktarı olan Westerling hanesinden Jeyne Westerling ile evlenmeyi planlar. Freylere, köprülerini kullanıp Jaime Lannister'ın ordusunu dağıtması için sözünü verdiği evliliği düşürmüş ve ilk çatırdamaları başlatmıştır. Nehir Toprakları'nda, Robb'un, Tywin ile Başkent arasında kalması için Westerland'e saldırır ve onu, Stannis'ten uzak tutup Stannis'i tahta geçirmeyi planlar mamafih Robb'un dayısı, Tywin'i, Casterly Kayası'na geçmeye çalışırken yener ve Tywin, Tyrell orduları ile birleşerek Başkent'e, kuşatmayı kaldırmaya gitmeye karar verir.
487 syf.
·10 günde·10/10
Heyecanlı bir yerde bitti kitap.Diziyi hiç izlememiş biri olarak gelecekte ne olacak çok merak ediyorum.Aklım Arya da kaldı.Joffery evlat olsa sevilmez.Bu kitapta ona çok sinir oldum.
487 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Seri kitap olmasına rağmen, heyecan hiç azalmadan devam ediyor. Zaman zaman isimler karışık gelse de, bazı karakterleri karıştırsam da, çok zevkli bir kitap.
487 syf.
·7/10
Kral Toprakları'nda ve Kuzey'de hatta Sur'un ötesinde bile artık gerilim fazlası ile büyümüştür. 4 - 5 farklı koldan gelişen ve okuru sürekli heyecanla merak içinde bırakan kesinlikle her roman okurunun okuması gerekli olduğu bir seri diye düşünüyorum ama ben bu yorumumda Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin şu ana kadar okuduğum sayfaları için ufakta olsa gözüme takılan eksilerini yazmak istiyorum. Seri genel olarak, sayfa sayısı olarak bayağı bir fazla, fazla diyorum çünkü bölüm içersinde olmasa da olur kısımları ekleyerek hem romanlarını daha sağlam bir temel üstüne atmış hem de sanki biraz uzatmış gibi ama bu uzatma da kesinlikle okumanıza engel oluşturmuyor. İkinci olarak fantastik roman içinde diğer okuduklarımın aksine fazla hatta bazı yerlerde insanı rahatsız da eden cinsellik unsurları bulunmakta ama bu durumda sizi bu mükemmel seriyi okumanıza yine bir engel oluşturmuyor. Üçüncü olarak sayfalar içersinde biraz fazla rüya görme sahneleri var gibi, sizleri bilmem ama ben nedense ne filmlerde ne de kitaplarda rüya görme ile ilgili sahneleri beğenmem. Son olarak fantastik romanların başka bir güzel bölümleri de savaş sahneleridir ama şu süre zarfında yaklaşık olarak okuduğum 2000 sayfada savaş sahneleri ya da çarpışma sahneleri birden bitip sonraki bölümde okuduğumuz diyalogların içinde sonuçlarını öğreniyoruz ama bu durumda beni bariz bir şekilde heyecanlandırıyor mu sinir mi ediyor bilemiyorum.
487 syf.
·Puan vermedi·
Inceleme yazima baslamadan önce uzun bir yazi olacagini belirtmek isterim. Bunun dizisini izledim kitabini okumam bana ne katar ki? Sorusunun cevabini vermeye calisacagim. Bunu yaparken mümkün oldugu kadar spoiler vermemeye calisacagim.Ayrica sadece bu ilk kitap icin degil serinin diger tüm kitaplari icin olan degerlendirlememi tek yazida yazarak genel bir degerlendirme yapmaya calisacagim. Umarim faydasi olur.
Bircok insan gibi bende ilk sezonu izledikten sonra kitaplarini okumaya karar verdim. Ne kadar doğru bir karar verdigimi serinin 3. Ve 4. Kitaplarini bitirdikten sonra daha net anlamis oldum. Kitap 7 kralligin gecmis dönemlerini diziye oranla daha cok anlatiyor. Hanedanlar hakkinda daha cok ayrintili ve hoşa gidecek bilgiler var. Dizide ana karakterlerin gölgesinde kalan ama hikayenin akisinda cok kilit rolleri olan kisilerin (Sansa, Bealish, Varys, Melissandre vs.) gözünden ilerleyen bölümler var. Yani bu karakterlerin düsüncelerini baglilik derecelerini vs daha net anlamamiz söz konusu. Yan karakterler bence bu dizide ana karakterler kadar merak edilen ve sahneleri tat veren sahneler.
Kitap, dizinin aksine kuzeyi taraf ilerlemiyor. Aslinda biraz daha tarafsiz diyebilirim. Yani diziyi izleyince favori karakterim kitap bitince degisti. Ayrica dizinin ozellikle ilk sezonunda aslinda oldugundan cok farkli aksettirilen bir Tyrion tanima imkanimiz oluyor. Zira ozellikle ilk sezonda kadin düşkünü ve ayyaş olmaktan oteye gidememis olan kücük adam kitapta daha zeki ve aristokrat bir kişilikle gidiyor. Ilk sezonda böyle öne cikarilmasi belkide o sezonun reyting kaygisi olmustur. Yan hanedanlarin yaninda Lekesizler ve Dotrakhiler gibi topluluklarin gücleri hakkinda daha fazla bilgiye sahip oldum bu benim icin harika bir ayrintiydi diyebilirim.
Karakter zenginligi acisindan Geoege amcamiz fazlasiyla cömert davranmis ama kitabin arkasinda telefon rehberi kadar soyagaci ekleyerek ilk baslarda aklimizda tutmakta zorlanacagimiz bircok karakteri bu soyagaci tablosundan bakabiliyoruz. Ayni sekilde dag tepe vadi ve kaleleri görebilecegimiz bir harita ekleyerek yaa bu anlattigi yer neresiydi ki dedigimiz anda haritaya bakip hemen yeşillenebiliyoruz.
Peki gelelim kötü yada eksik yanlarina. Dizide ve kitapta su ana kadar eksik kalmis bir akgezen hikayesi söz konusu. Hatta cikan kitaplar itibariyle dizide anlatilan kadar kitaplarda bilgi yok. Yani bu akgezen abilerimizi son kitapta daha ayrintili anlatip hikayeyi baglayacagini düsünüyorum. Jon ile ilgili acik ifadeler kullanmaktan kacinarak kitabin dizinin önüne gecmesini ve agir spoilerlarin agizlarda gezmesinin önüne gecmesini engellemis diyebilirim.
Yanlis hatirlamiyorsam George Amca gecen sene verdigi bir röportajda diziyi yapim sirketi HBO ya ilk sunduklarinda hikayeyi 11 13 sezon arasi bir süreye yaymak istediklerini ancak 7 8 sezona sigdirmak zorunda olduklarini belirtmisti. Yani dizideki olay örgüsünün yer yer kopmalara ani ilerlemelere sebep olmasi en çok bu yüzden olmuş. 10 sezon olsa daha ayrintili işlerdi bizlerde izlerdik seve seve ama kismet diyebiliyorum.
Diziye ve kitaplara mitoloji gözüyle bakanlara çok fazla katilmasamda bizlere genis bir evren ve yan dizilerin cekilebilecegi büyük bir malzeme birakmis oldu.
Kitabin sayfa sayilari ilk bakista uzun gibi gelsede ortalara gelince keske hic bitmese ne ara yari oldu dedigim oldu.
Umarim kitaplari okumak isteyenlere faydasi olabilecek olumlu etkiler birakabilecek bir degerlendirme olur. Simdiden iyi okumalar
Merhamet, diye düşündü Theon, Luwin’i arkasında bırakırken.
Merhamet kanlı bir tuzaktır. Çok fazlası varsa zayıf olduğunu söylerler, çok azı varsa canavar olursun.
Tyrion, Theon Greyjoy’u Starklar’la geçirdiği zamandan hayal meyal hatırlıyordu. Sürekli gülümseyen, yay taşıyan, toy bir delikanlı; onu Kışyarı Lordu olarak düşünmek zordu. Kışyarı Lordu her zaman bir Stark olmalıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kralların Çarpışması - Kısım 2
Alt başlık:
Buz ve Ateşin Şarkısı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Ekim 2011
Sayfa sayısı:
487
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944824651
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Clash Of Kings
Çeviri:
Sibel Alaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon
Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

George R. R. Martin, Taht Oyunlarının sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışmasında okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi benzeri görülmemiş bir dünyanın kapıları açılırken büyük bir serüven başlıyor.

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayasının kadim kalesinden, Kışyarının haşin topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hâkimdir. Altı güç, Demir Tahtı ve parçalanmış Yedi Krallıkı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağlarının vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, zillet, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir...

"Martin, birinci ciltteki vaadini fazlasıyla yerine getiriyor ve yazılmış en iyi fantastik eser olmaya aday serisine devam ediyor."
The Denver Post

"George Martin kesinlikle destansı fantastik edebiyatın yeni ustalarından."
Katharine Kerr

"Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor."
Robert Jordan

"Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı."
Anne McCaffrey

"Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser."
Marion Zimmer Bradley

Kitabı okuyanlar 1.245 okur

  • Halil İbrahim Karagedik
  • Yiit*
  • Merve Kılıç
  • Ezgi BAYINDIR
  • Veysel Ören
  • Talha Çalışkan
  • Alevlerin Dansı
  • Ekin Coşkun
  • Umut Furkan Meşe
  • Ece solakoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%20.3
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.1
Erkek
%51.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.3 (165)
9
%29.7 (108)
8
%14.3 (52)
7
%7.4 (27)
6
%0.5 (2)
5
%1.1 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.6 (6)

Kitabın sıralamaları