Kralların Çarpışması - Kısım 2 Buz ve Ateşin Şarkısı 2. Kitap

9,0/10  (254 Oy) · 
881 okunma  · 
227 beğeni  · 
3.093 gösterim
Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

George R. R. Martin, Taht Oyunlarının sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışmasında okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi benzeri görülmemiş bir dünyanın kapıları açılırken büyük bir serüven başlıyor.

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayasının kadim kalesinden, Kışyarının haşin topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hâkimdir. Altı güç, Demir Tahtı ve parçalanmış Yedi Krallıkı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağlarının vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, zillet, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir...

"Martin, birinci ciltteki vaadini fazlasıyla yerine getiriyor ve yazılmış en iyi fantastik eser olmaya aday serisine devam ediyor."
The Denver Post

"George Martin kesinlikle destansı fantastik edebiyatın yeni ustalarından."
Katharine Kerr

"Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor."
Robert Jordan

"Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı."
Anne McCaffrey

"Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser."
Marion Zimmer Bradley
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  487
 • ISBN:
  9789944824651
 • Orijinal Adı:
  A Clash Of Kings
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon
 • Kitabın Türü:
Ece 
21 Oca 19:37 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap şimdiye kadar dizi ile birlikte ilerledi. Bu harika ötesi fantasik dünyayla ilk olarak dizilerle tanıştım ve şuanda kitaplarıyla birlikte devam ediyorum. Dizide kaçırdığım detayları bu sayede yakalayabiliyorum. Hoşuma giden sahnelerin heyecanını kitapla birlikte tekrar yaşıyorum. Şimdiye kadar okuduğum tüm kitaplarını eşit derecede sevdim diyebilirim.

Okurken çok keyif aldigim seri kitaplardan biri taht oyunları.her kitabında ayrı heyecan ve merak var.yalnız önce kitabı okuyunca dizisi biraz sade kalıyor.

NigRa 
 24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Diziyi güncel takip etmeme rağmen dizide olmayan onca detay kitabı heyecanla okumama sebep oldu. Neler olacağını biliyorsunuz ama bu yine de okunabilirliği etkilemiyor.
Her karakter özenle,incelikle işlenmiş.Karakterlerle bağ kurmakta hiç zorluk çekmiyorsunuz.
Okurken sık sık burasının böyle olduğunu anlayamamışım izlerken diye düşünürken buldum kendimi. Nasılsa diziyi izliyorum okumaya gerek yok diye düşünmeyin,kitabın dizinin kesilmiş sahnelerini size izlettirdiğini düşünerek okuyun.

Samet Dönmez 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 65 günde · 8/10 puan

Buz ve Ateşin Şarkısı serinin ikinci kitabı olan Kralların Çarpışmasının 2. cildi olan kitap. Dizideki senaryoyla paralel ilerliyor kitaptaki olaylar. Çoğu kişi gibi bende kitaplara diziden sonra başladım ama kitaplardaki derinliği görünce kitap ve dizi arasında gidip gelmedim desem yeridir. Kitap aşağı yukarı dizide ikinci sezonun 5. bölümünden sonraki bir kısmı anlatıyor ve çok derinlemesine bir anlatım mevcut.

Ezgi 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

3. kitap bitti. İlk kitabın yorumunda karakterler adına yorum yapmak için çok erken hissetmiştim -ki doğru da hissetmişim-. Bir bölümde sevmediğim karakteri tek bir hareketiyle "aaaa ne kadar da farklı düşünmüşüm karakter hakkında" diyebiliyorum. Yalnız ve yalnızca şu ana kadar en başından beri tek değişmez karakterim, en en en birinci favorim tabiki Tyrion Lannister oldu. Sanıyorum yıllar geçse de Tyrion'ın olduğu bölümleri tekrar tekrar okuyabilirim. .
Kralların çarpışmasında en çok dikkatimi çeken ve beni etkileyen noktalara gelicek olursam; birincisi iç seslerin, konuşma ve yaşanan olaylar içine çok güzel yerleştirilmiş olması, ikincisi de rüyalar. Resmen soluksuz okuduğum bölümler; duygulara daha çok öncelik tanınan ve net olarak aktarılabilenlerdi. Dolu dolu hissettim diyebilirim. .
Diğer karakterler ve hatta krallıklar konusunda hâlâ oldukça kararsız ve sanırım biraz da tarafsızım.
.
Zaten kurgusu on numara olan bir iş. Karakterler bir puzzle parçası gibi oturmuş. Bir tanesinin bile eksikliği büyük resimde çok büyük eksiklikler yaratabilirmiş gibi geliyor bana.
.
Serinin devamında neler hissediceğimi çok çok çok merak ediyorum.

Leyla yüksel 
19 May 19:14 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

her seferinde daha da mükemmel oluyor. Dizi dahi final yapmamışken kendimi bir çukurun içine attım,pişman değilim. Taht Oyunları serisinin üçüncü kitabı olan Kralların Çarpışması kısım iki an itibari ile bitti ve MUAZZAMDI.
Hep şey diyorlardı işte kitabı okuyanlar bilir, kitap diziden farklı ilerliyor gibisinden bir cümle herkesin ağzında dolaşıyordu ama ben üçüncü kitaba kadar öyle keskin bir fark göremedim taaki bir yere kadar. kitapta, dizide tanıdığımız herkes bir parça daha farklı. tamam, herkeste entrikanın envai çeşidi var ama işte küçük bir yerde değişiyor.
kitap hakkında söylemek istediğim o kadar çok şey var ki atlamayım derken daldan dala atlıyorum. :D
öncelikle yazarın anlatımı MÜKEMMEL bir savaş sahnesi yazmış, akıllara zarar resmen savaşı, toprağı, kanı hissettim. Betimlemelerinin neredeyse hepsi gözümde canlandı. (biraz dizinin etkisi oldu tabi)
Bu kitapta en çok okuduğunuz karakter Tyrion oldu ve ben o adamı seviyorum. En az okuduğumuz karakterlerin arasında Catelyn ve Sansa geliyor. bu arada Sansa tam bir mal! O kadar sinir ediyor ki beni çektiği sıkıntılar için nerdeyse hakediyor diyecek kıvama geldim.
Arya yine bildiğimiz gibiydi yazık kız leydi olmak istemiyordu tamam ama bu kadar şeyi de haketmiyordu bence. Şimdi sana dizide hakkı yeterince verilmemiş bir kişiden bahsedeceğim
JAQEN H'GHAR!
Şimdi itiraf ediyorum dizide de bu adam etkileyici konuşuyor ama kitaba gelince tüm işler değişti. Adamın yaydığı o kadar değişik bir aura var ki dönüp dönüp tekrar okudum o bölümleri. Arya-Tazı bölümlerini merak ediyordum bu zamana kadar ama bu saatten sonra sabırsızlıkla Arya-Jaqen bölümlerini bekliyorum.
Kitaba puanım:5/5⭐⭐

mithrandir21 | Uğur 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kral Toprakları'nda ve Kuzey'de hatta Sur'un ötesinde bile artık gerilim fazlası ile büyümüştür. 4 - 5 farklı koldan gelişen ve okuru sürekli heyecanla merak içinde bırakan kesinlikle her roman okurunun okuması gerekli olduğu bir seri diye düşünüyorum ama ben bu yorumumda Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin şu ana kadar okuduğum sayfaları için ufakta olsa gözüme takılan eksilerini yazmak istiyorum. Seri genel olarak, sayfa sayısı olarak bayağı bir fazla, fazla diyorum çünkü bölüm içersinde olmasa da olur kısımları ekleyerek hem romanlarını daha sağlam bir temel üstüne atmış hem de sanki biraz uzatmış gibi ama bu uzatma da kesinlikle okumanıza engel oluşturmuyor. İkinci olarak fantastik roman içinde diğer okuduklarımın aksine fazla hatta bazı yerlerde insanı rahatsız da eden cinsellik unsurları bulunmakta ama bu durumda sizi bu mükemmel seriyi okumanıza yine bir engel oluşturmuyor. Üçüncü olarak sayfalar içersinde biraz fazla rüya görme sahneleri var gibi, sizleri bilmem ama ben nedense ne filmlerde ne de kitaplarda rüya görme ile ilgili sahneleri beğenmem. Son olarak fantastik romanların başka bir güzel bölümleri de savaş sahneleridir ama şu süre zarfında yaklaşık olarak okuduğum 2000 sayfada savaş sahneleri ya da çarpışma sahneleri birden bitip sonraki bölümde okuduğumuz diyalogların içinde sonuçlarını öğreniyoruz ama bu durumda beni bariz bir şekilde heyecanlandırıyor mu sinir mi ediyor bilemiyorum.

Sezgin Alp 
14 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sürükleyicilik zirvede. Karakterler sanki bir film edasıyla oldukça detaylı ve bir çok sürprizler var. Daha ne olsun. Kesinlikle serinin en iyilerinden biri daha.

Betül Şenol 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kralların Çarpışması Kısım-1, neticeye varamadan sona erdiğinden ve kitaplar kendi dilinde aslında tek cilt olarak basıldığından beraber yorumlamaya karar verdim. Taht Oyunları'nı okumayanlar için spoiler içerebilir, uyarmadı demeyin.
George R. R. Martin ilk kitaptaki epik fantastikliğin burada dibine vurmuş. Savaş sahneleri ilk kitaba göre çok daha fazla ve fantastik öğeler de öyle. Taht Oyunları'nın sonunda Daenerys Targaryen yani namıdiğer khaalesi ejderhaları diriltmişti bilindiği üzere. Bu kitapta (kitaplarda) Daenerys Targaryen'in bölümleri ejderhalar üzerine kurulmuş. Büyüyen ejderhalar, ejderhaları görmek isteyen insanlar, ejderhalara sahip olmak isteyen insanlar gibi... Favori bölümlerim ise Arya Stark ve Tyrion Lannister'in bölümleriydi. İple çektim Arya'nın maceraperestliğinin veya Tyrion'un hazır cevaplılığının olduğu bölümleri. Henüz ikinci kitapta olmama rağmen serinin sonu için hipotez dahi belirledim. Bakalım ilerleyen kitaplarda hipotezimi destekleyecek tezler mi çıkacak ortaya yoksa çürütecek antitezler mi göreceğiz.

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

İlk kısımdan farklı olarak temponun arttığı ikinci kitapta vahşet, ölümler ve entrikalar merdivenleri tırmanmaya devam ediyor. Okuyucuların istekleri yavaş yavaş gelişse de sürprizler ve olayların ters köşe yapması da ihtişamı sürdürüyor. İlk iki kitapta Jon'dan nefret edip Catelyn'i sevmem de beni şaşırtmıştı.

2 /

Kitaptan 41 Alıntı

Esra 
10 Nis 19:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet onları affettim. Affettim ama unutmadım.

Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 122 - Epsilon Yayıncılık)Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 122 - Epsilon Yayıncılık)
Aysu 
07 Mar 18:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi bir davranış kötü davranışı yok etmez tıpkı kötü bir davranışın iyi olanı yok etmediği gibi.

Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 122)Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 122)
ela demir 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tyrion her zaman insanların her zaman gerçeklere aç olduğunu iddia ettiğini ama gerçeğin tadını çok ender beğendiğini söyler.

Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. MartinKralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin
ela demir 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Merhamet kanlı bir tuzaktır. Çok fazlası varsa zayıf olduğunu söylerler, çok azı varsa canavar olursun.

Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. MartinKralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin
Esra 
10 Nis 14:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç konuşulmaması gereken sırlar vardı ve mezara götürülmesi gereken utançlar.

Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 152 - Epsilon Yayıncılık)Kralların Çarpışması - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 152 - Epsilon Yayıncılık)
5 /