Kralsız Ülke - Yaşam Taşı

8,5/10  (10 Oy) · 
19 okunma  · 
13 beğeni  · 
908 gösterim
Sekiz sene sadece mektupla haberleşen beş genç... Sekiz sene boyunca onları eğiten Gezgin... Sekiz senenin sonunda nihayet hepsini bir araya getirir ve yolculukları başlar... Dünyada tek kıta bir kıta vardır ve bu kıta üzerinde beş siyasi güç vardır. En güçlüsü olan imparatorluğun gücünü kaynağı özel yetenekli insanların kullanabildiği yaşam sanattırdır. İmparatorluk gizli okullarında bu yeteneği olan çocukları eğitmektedir. Bu okullarda eğitim gören Ateş, Ay, Yay, Dal ve Gölge kendileri eğiten gizemli bir adam olan Gezgin ile dünyayı dolaşmaya ve Yaşam sanatının başlangıcı olduğu inanılan Yaşam taşını aramaya çıkarlar. Bu yolculuklarında bir çok şeyle karşılaşacak, iyilik kötülük ve entirikaları görecek. Dünyayı bekleyen büyük tehlikeden yavaş yavaş haberdar olacaklardır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9786059184687
 • Yayınevi:
  Kuzgun Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
yasin yarış 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yazarı benim. Biliyorum teknik açıdan çok kusuru var lakin kurgu ve karakterlerin iyi olduğuna eminim. Kitabı okurken en yakın arkadaşlarınızla bir maceraya çıkıyormuş gibi hissetmenizi istedim. Uzun bir seri olarak tasarladım ve bu ilk kitap. Ülkemizde fantastik maceraya bir katkım olduysa ne mutlu bana :)

İlk kitabın konusundan bahsedecek olursam.


Dünya beş siyasi güçle yönetilmektedir. Bunların içinde en güçlü ve büyüğü olan İmparatorluk "Yaşam Sanatı" adı verilen güç sayesinde diğer krallıklardan üstündür. İmparatorluğun ordusu için özel bir ormanda yetiştirdiği çok gizli okulları vardır. Bu okullarda küçük yaşlardan itibaren yetiştirilen yaşam sanatı kullanıcı çocuklar vardır.

Gezgin adında bir adam çeşitli okullardan birer çocuk seçer ve onlara isimler koyar. Ateş, Ay, Yay, Dal ve Gölge. On yaşında tanıştığı çocukları kendi okullarında ziyaret ederek eğitmeye başlar. Bu eğitimde bazı kurallar vardır. İlk olarak çocuklar Gezgin söyleyene kadar asla görüşmeyecek ikinci olarak Gezgin hakkında konuşmayacaklardı. Çocukların iletişimi de Gezginin taşıdığı mektuplarla yapılacaktı.

Sekiz yıl sonunda Gezgin çocukları teker teker toplayarak maceraları başlar.

Nurhan Işkın 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Öncelikle belirtmeliyim ki eser editör desteği almamış yazım ve imla hataları bu anlamda göze çarpıyor. Yazarı çok genç.
İmkanları dahilinde eserini ortaya çıkarıp bizlere sunmuş. İlk baskı okuyucu kitlesi ile buluşursa sonraki baskı için editör desteği alacağını söylüyor...

Kitap yazmanın zorluğunu bilen biri olarak bu genç kardeşimizi desteklemek lazım diye düşünüyorum. İsmini duyuramadığı için bir çok yazar adayı yazmaktan vazgeçiyor. Yazı aşamasından sonra ki süreç gerçekten insana sabır olgusunu tekrar gözden geçirtiyor...

Esere gelecek olursak, beş ayrı okuldan beş farklı yeteneğe sahip olan birbirinden bağımsız çocuk, ormanda Gezgin adlı kişi ile karşılaşıyorlar ve yeteneklerine göre ondan eğitim alıyorlar ve bulmaları gereken yaşam taşları için yola koyuluyorlar...
Meditasyon ile dinlenip, ruhlarını yeniliyorlar. Beşi birbirini destekleyerek karakterlerindeki iyi ve kötü yönleri dengelemeye çalışıyorlar...

Yaşadıkları ülkenin kralı ihanete uğrayıp savaş halini alırken, kralın çocukları da bu beş çocuk ile karşı karşıya geleceklerini bilmeyerek yol alıp, birbirleri ile karşı karşıya geleceklerinden habersizce ülkelerinin geleceğinde söz sahibi olmak istiyorlar...

Fantastik bir eser, kurgu iyi olmasına rağmen çok kopuk fakat yazarın yazdığı şekilde eserini bizlere sunduğu için gurur duydum. Eminim bir sonraki daha iyi olacaktır. Çıktığı bu yolda kendisine başarılar diliyorum...

Onur Şahin 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumuş biri olarak beğendim,öneririm.Özellikle karakterler hoşuma gitti.Yazarın Türkiye de eksikliğini çektiğimiz bir alanda eser vermesi de cesaret işidir, bu yüzden teşekkür ederim.Serinin devamını merakla bekliyorum.

Ay 
 18 Oca 14:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kralsiz ülke,
Kralsiz ülke, ile bir Masal tarikati yaratmis yazar: Siki kurallariyla Gezgin tarafindan yetistirilen Ates, ay, dal, yay ve gölge ile. Birlikte ciktiklari yolculukta yasam tasini ariyorlar, ve masal yazarin essiz hayal gücü ile devam ediyor. Alinti yapilacak o kadar güzel ince sözler vardi ki, paylasmaya kiyamadim, zira okumak isteyen herkesin meraki icin.
Günümüz egitimcileri, asiri ”gercekci” yaklasimlari cocuklarin dogustan gelen duyusal yetileri olan hayal dünyalarina darbe vurarak gelisimlerini engelliyorlar: ”yok aslinda öyle degil, de, böyle.” gibi. Cocuklar hayal kurmali. Hayalleri ise masallarla beslenmeli.
Hayalleri ile kocaman bir dünya acarlar kendilerine, o dünya da yürüdükce büyür dünyalarida. Kralsiz ülke adli kurgu, hem cocuklar hem de yetiskinler icin essiz bir masal. Bana H.C. Andersen’in kitaplarinin lezzetini animsatti. O, masallarini yetiskinler icin yazmasina ragmen, - cocuklardan nefret ederdi- yuvalarda ve okullarda cocuklar icin okutulur genelde, seviyesi akademik dil olarak oldukca yüksek olmasina ragmen, cocuklarin diline indirgenir, zira H.C Andersen’in hayal dünyasi cok genistir ve bundan cocuklar yararlanmalidir.
Ancak, Yasin Yaris’in kitabi her iki grubu da temsil ediyor. Bana bir hayli inspiration verdi bu kitap , her bölümü cocuklarin keyifle dinleyeceginden eminim.
Bettelheim teorisine göre, cocuklara halk masallari anlatilmalidir. Der. Zira cocuklar kendilerini masallarda özdeslestirirler: Ölümü, yasami, mücadeleyi, iyiyi, kötüyü masallar yoluyla ögrenirler. Gercek hayattan edinilen deneyimler cocugu ruhsal olarak etkiler ve bazan onanmaz yaralar dogurur. ”Cocuk hayal kurdugunda, hayallerini destekleyin, ama asla ”gerceklerle” öldür’meyin, bu bir cinayettir.” Der.
Bu anlamda masallar ufku acarlar. Masallar ögretir gercek yasami cocuklara. Masallarla hazirlarlar kendilerini gercek olana.
" Kızıl prenses küreye dokundu, dokunduğu yerde küçük bir kapı açıldı. İçinden siyah renkte taşlar çıktı. Yaşam taşlarına benziyordu fakat daha önce siyah olanlarını ne duydu ne görmüştü. Taşları altı çocuğa dağıttı. Serçe ‘‘Kı..’’ derken Kızıl Prenses eliyle sus işareti yapıp ‘‘İzle’’ dedi. Çocuklara taşları yemelerini emretti. Emre itaat eden çocuklar taşları hemencik yuttular. Bir kaç saniye sonra çocuklarda bir tuhaflık olmaya başladı. Etraflarındaki yaşam enerjisi değiştiğini çok rahat hissedebiliyordu. "

Masallarin tükendigi bir dünyadayiz. Cocuklarimizin hayal ürünlerinin icinde dolasmaya ihtiyaclari var. Ve Yasin yaris gibi yazarlar umarim hakettikleri degeri toplumda bulurlar. Kendisini kutluyorum.
Kitap +3 yasindan baslayip, her yasa hitap eden, düslerde dolastiran güzel bir kitap.

Kitaptan 13 Alıntı

yasin yarış 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Sorgulama vicdandan gelir, vicdansız insanlar sorgulamaz.''

Gezgin

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 74 - kuzgun)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 74 - kuzgun)
yasin yarış 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Dünya kötülüklerle dolu olabilir eğer dikkatli bakarsanız bu kötülüklerin aslında korkudan kaynaklandığını görürsünüz.''

GEZGİN

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 82)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 82)
yasin yarış 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Doğru ve yanlış yoktur. Güçlü ve zayıf vardır. Güçlü olanın söylediği doğru zayıfın söylediği yanlıştır. Düşünce yada amacın bir önemi yoktur sadece güç vardır.''

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 7 - kuzgun)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 7 - kuzgun)
yasin yarış 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Sana aptal dediğim için özür dilerim. Kaybettiğini anlayacak kadar zekisin ama bunu kabullenemeyecek kadarda kibirlisin''
Gölge

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 186)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 186)
yasin yarış 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Her yaşam sanatı kullanıcısı delidir yada bir gün delirecektir.''

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 129 - kuzgun)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 129 - kuzgun)
Nurhan Işkın 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Silahlar savaşlara neden olur. Silah ne kadar tehlikeliyse savaşta o kadar büyük olur.

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 158)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 158)
Nurhan Işkın 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

En güvendiği kişi bile ilk fırsatta onu bırakmaya hazırken nasıl birine güvenebilirdi ki?

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 61)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 61)
Nurhan Işkın 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ağlamak istediğinde ağlıyordu sıkıntılarından kaçmıyor onlarla yüzleşiyordu.

Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 37)Kralsız Ülke - Yaşam Taşı, Yasin Yarış (Sayfa 37)
2 /