Kristal Denizaltı

7,8/10  (71 Oy) · 
320 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.940 gösterim
"İtiraf edeyim ki, ilişkiler içinde en çok hastalıklı olanları severim, ateşimin yükselmesini, sayıklamalarımı, kâbuslarımla hayallerimin birbirine karışmasını, en dokunulmaz yerlerimde hissettiğim sızıları. Hastalığının bütün kıvrımları hastalığımın bütün kıvrımlarıyla öpüşen bir kadınla denizaltıma binip çıktığım yolculukları, solgun bir sabah vakti insanların arasından ayrılışımı. Hiçbir yere gitmeyen bir denizaltının içinde, hiç kimsenin gitmediği yerlere gitmeyi.

"Birçoğumuz çıktık bu yolculuğa. Evet, sevdiğimiz hasta biri. Evet, bu ilişki hastalıklı. Ama bunun ne önemi var, hastalıklarımız birbirini tutuyorsa, öpüşen dudaklar gibi değiyorsa hastalıklarımız birbirine. Hangi sağlıklı ilişki benim gördüğüm rüyaları görebilir ki, hangi sağlıklı ilişki böyle sancıyabilir ki.

"Ateşlerle yanarak, sancılarla kavrularak, çılgın rüyaların içinde kıvranarak, kristal denizaltıda hastalıklı ilişkilerin içinde seyahatlere çıktım. Gezdiğim sıcak sahillerin büyücüleri bana hep aynı şeyi söyledi: Önemli olan onun sana uyması değil, önemli olan onun hastalığının senin hastalığına uyması.

"Dolaştığım tarih sayfaları aşk bölümlerinde hep "hastalıklı" ilişkileri anlatıyordu, kayda geçmeye değer olarak yalnızca onları bulmuştu. Brahms, Clara Schumann'a böyle tutulmuş; Yesenin, Isadura Duncan’a hayatını böyle armağan etmişti."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051416243
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
09 May 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir dönem ardı ardına Ahmet Altan okurdum. Okuduklarım içinde Kristal Denizaltı çok hoşuma gitmişti. Birbirinden etkileyici deneme tarzı ve düşünce yazılarından oluşuyordu kitap. Akılda yer edici öyle çok cümle vardı ki; 'Bıçağı saplayan çıkarsın isteriz', 'İnsanlar Tanrı'yı görmeden seviyorlar. Ama Tanrı'ya inananların çoğu, bir insanın bir başka insanı hiç görmeden sevmeyi sürdürebileceğine inanmıyor', 'Bir kadınla üç şey yapabilirsin: Ya onu seversin, ya onun için acı çekersin ya da onu yazarsın' gibi...Bu tarzı sevenlere, tavsiye ederim...

Şule ALTAN 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okurken bilgilendiğim , düşündüğüm , bolca alıntı aldığım bir kitap.Okudukça cahilliğimi fark ettim.Bana çok şey kattı , yeni kararlar aldırttı.Okuyun derim.

Yaren Sıla Koç 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Kitapta altını çizerek okuduğum çok güzel bölümler olduğu gibi okumaktan sıkıldığım bölümler de oldu. Ama sıkıldığım bölümler beğendiğim bölümlere oranla daha fazlaydı diyebilirim.

İndantee 
11 Tem 21:25 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet Altan' ın 'Kristal denizaltı'sını okurken sürekli unuttuğum şeyleri yeniden hatırlıyor gibi hissettim. Sanki eskiden okumuşum şimdi yeniden okuyorum gibi.

Eda Arda Ylmz 
22 Haz 15:38 · 7/10 puan

Bölüm bölüm hikayelerden oluşan kitapları bazen seviyorum,bazen sevmiyorum.Dikkatimi tam kitaba vermişken sanki kesiliyor bir yerde(bu benim fikrim tabiki) ama benim de herkes gibi bu kitapta fosforlu kalemle çizdiğim çok cümleler oldu.Kendi hayatımından bulduğum izler oldu.Hüngür hüngür ağladığım hikaye de oldu.Güzeldi ve güzel bitti ..Keyifli okumalar dilerim.

Mücahit karadeniz 
07 Kas 18:16 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap insana kronik deneme okuma hastalığı edindiriyor. Ele aldığı konular ve dili bakımından geniş ve içten bir yapıya sahip. Insanın yüreğini okşayan şiirsel anlatım şekli birçok pasaj bulmanizi sağlıyor. Güzel cümlelerin altını çizeyim derken kitabın hepsini çiziyorsunuz. Deneme ve şiir sevenler için harmanlanmış güzel bir eser. Bende güzel bir hissiyat bıraktı. Okumanızı tavsiye ediyorum.Iyi okumalar :)

Kitap Böcüğü 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ahmet Altan'ın kitaplarını hep okumak istemişimdir. Büyük bir hevesle başladığım kitap tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Deneme tarzında yazılmış bir kitap Kristal Denizaltı. Parça parça ele alınmış konular resmen ruhumu parçaladı ve boylece Ahmet Altan maceram tekrarlanmamak üzere sona erdi. :)

Ahmet Altan'ın deneme kitaplarından bir tanesi, erkek-kadın ilişkilerine değindiği kısa yazılar mevcut, okunduğunda insanı biraz yoldan çıkartabilir. Yoldan çıkmak derken, yoldan çıkmak işte. Gerçi sizde yoldan çıkmak için birşeyler varsa, bu kitapta da o kıvılcım var işte.

Sinem Bcdyzvei 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sanatsal ve edebik kültürünüzü geliştirecek , başkalarının hayatındaki dönemeçlerin, kendi hayatımızdaki sorgulamalarına sebep olabilecek bir kitap.O an okuduğum ruh halinden midir nedir çok etkilenmiştim.Okuyun , hediye edin , kaçın : )

İtinayla okumaya çalıştığım bu kitaptan not defterime ekleyeceğim, tekrar ve tekrar okumak isteyeceğim etkileyici cümleler, düşünceler buldum. Ancak bazı cümleleri daha ortasına varmadan atladığım da olmadı değil.

2 /

Kitaptan 121 Alıntı

Kafkaslı 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayatlarımızı kararlarımız mı, kararsızlıklarımız mı belirler?"

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 86 - Can yayınları)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 86 - Can yayınları)

Hiçbir şeyi olmamaktan başlarsan, o geniş özgürlük meralarından her şeyi olmaya ulaşabiliyorsun.
Her şeyi olmamaktan başlarsan, kısa zamanda gideceğin yer 'hiçbir şeyi ' olmamak oluyor.
Hiçbir şeyden başlayan macera artarak, çoğalarak, genişleyerek büyüyor.
Her şeyden başlayan ise sürekli eksilmeye, azalmaya sonunda yok olmaya mahkum gözüküyor.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 10)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 10)
Simge 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve acaba kaçımız gelecek korkusu yüzünden geleceğimizi kaybettik?

Kristal Denizaltı, Ahmet AltanKristal Denizaltı, Ahmet Altan
Kitap Böcüğü 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İki insan ayrılırken, şefkatli konuşan taraf aşık olmayan taraftır. (Marcel Proust)

Kristal Denizaltı, Ahmet AltanKristal Denizaltı, Ahmet Altan
Simge 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tecrübe, her maskenin ardında duranı, daha o maske inmeden tanımaktır.

Kristal Denizaltı, Ahmet AltanKristal Denizaltı, Ahmet Altan

Hayatınız, seçtiğiniz kadındır.
Bir kadın değil bir hayat seçersiniz çünkü.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 55 - Bir Hayattan Bir Hayata Geçmek)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 55 - Bir Hayattan Bir Hayata Geçmek)
Yaren Sıla Koç 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

-İnsan sevdiğini görmediğinde aşk biter mi?
-Düşünsene, Tanrı'yı bir kez bile görmedik ama onu seviyoruz.
-Ama benimki o tür bir sevgi değil Sarah.
-Belki de başka tür bir sevgi yok, Maurice. Aşk, bir insanı Tanrı'yı sever gibi sevmek mi, onu görmeden ama onu hissederek onun varlığına bağlı kalmak mı?
Bir dokunuşa, bir bakışa, bir sese, bir işarete muhtaç olmadan, onu besleyecek bir bedene, bir vaade, bir ümide ihtiyaç duymadan, tek başına da sürebilecek kadar güçlü bir sevgi mi aşk?

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 27 - Alkım Yayınları)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 27 - Alkım Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir düşünsenize , bugün yaşadıklarınızdan hangisi elli yıl sonra önemli gözükecek?

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 73 - Alkım)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 73 - Alkım)

Bazılarının gerçek yüzünü görmeyi kimse istemez, onları görenler genellikle lanetlilerdir.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 94)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 94)