Kristal Denizaltı

7,8/10  (50 Oy) · 
247 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.620 gösterim
"İtiraf edeyim ki, ilişkiler içinde en çok hastalıklı olanları severim, ateşimin yükselmesini, sayıklamalarımı, kâbuslarımla hayallerimin birbirine karışmasını, en dokunulmaz yerlerimde hissettiğim sızıları. Hastalığının bütün kıvrımları hastalığımın bütün kıvrımlarıyla öpüşen bir kadınla denizaltıma binip çıktığım yolculukları, solgun bir sabah vakti insanların arasından ayrılışımı. Hiçbir yere gitmeyen bir denizaltının içinde, hiç kimsenin gitmediği yerlere gitmeyi.

"Birçoğumuz çıktık bu yolculuğa. Evet, sevdiğimiz hasta biri. Evet, bu ilişki hastalıklı. Ama bunun ne önemi var, hastalıklarımız birbirini tutuyorsa, öpüşen dudaklar gibi değiyorsa hastalıklarımız birbirine. Hangi sağlıklı ilişki benim gördüğüm rüyaları görebilir ki, hangi sağlıklı ilişki böyle sancıyabilir ki.

"Ateşlerle yanarak, sancılarla kavrularak, çılgın rüyaların içinde kıvranarak, kristal denizaltıda hastalıklı ilişkilerin içinde seyahatlere çıktım. Gezdiğim sıcak sahillerin büyücüleri bana hep aynı şeyi söyledi: Önemli olan onun sana uyması değil, önemli olan onun hastalığının senin hastalığına uyması.

"Dolaştığım tarih sayfaları aşk bölümlerinde hep "hastalıklı" ilişkileri anlatıyordu, kayda geçmeye değer olarak yalnızca onları bulmuştu. Brahms, Clara Schumann'a böyle tutulmuş; Yesenin, Isadura Duncan’a hayatını böyle armağan etmişti."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051416243
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
09 May 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir dönem ardı ardına Ahmet Altan okurdum. Okuduklarım içinde Kristal Denizaltı çok hoşuma gitmişti. Birbirinden etkileyici deneme tarzı ve düşünce yazılarından oluşuyordu kitap. Akılda yer edici öyle çok cümle vardı ki; 'Bıçağı saplayan çıkarsın isteriz', 'İnsanlar Tanrı'yı görmeden seviyorlar. Ama Tanrı'ya inananların çoğu, bir insanın bir başka insanı hiç görmeden sevmeyi sürdürebileceğine inanmıyor', 'Bir kadınla üç şey yapabilirsin: Ya onu seversin, ya onun için acı çekersin ya da onu yazarsın' gibi...Bu tarzı sevenlere, tavsiye ederim...

Şule ALTAN 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okurken bilgilendiğim , düşündüğüm , bolca alıntı aldığım bir kitap.Okudukça cahilliğimi fark ettim.Bana çok şey kattı , yeni kararlar aldırttı.Okuyun derim.

Yaren Sıla Koç 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Kitapta altını çizerek okuduğum çok güzel bölümler olduğu gibi okumaktan sıkıldığım bölümler de oldu. Ama sıkıldığım bölümler beğendiğim bölümlere oranla daha fazlaydı diyebilirim.

Kitap Böcüğü 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ahmet Altan'ın kitaplarını hep okumak istemişimdir. Büyük bir hevesle başladığım kitap tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Deneme tarzında yazılmış bir kitap Kristal Denizaltı. Parça parça ele alınmış konular resmen ruhumu parçaladı ve boylece Ahmet Altan maceram tekrarlanmamak üzere sona erdi. :)

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet Altan'ın deneme kitaplarından bir tanesi, erkek-kadın ilişkilerine değindiği kısa yazılar mevcut, okunduğunda insanı biraz yoldan çıkartabilir. Yoldan çıkmak derken, yoldan çıkmak işte. Gerçi sizde yoldan çıkmak için birşeyler varsa, bu kitapta da o kıvılcım var işte.

Sinem Bcdyzvei 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sanatsal ve edebik kültürünüzü geliştirecek , başkalarının hayatındaki dönemeçlerin, kendi hayatımızdaki sorgulamalarına sebep olabilecek bir kitap.O an okuduğum ruh halinden midir nedir çok etkilenmiştim.Okuyun , hediye edin , kaçın : )

İtinayla okumaya çalıştığım bu kitaptan not defterime ekleyeceğim, tekrar ve tekrar okumak isteyeceğim etkileyici cümleler, düşünceler buldum. Ancak bazı cümleleri daha ortasına varmadan atladığım da olmadı değil.

Elif Şahin 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aşkın, zamanın ve edebiyatın kimyasını çözmeye çalışan yazılar... Kristal denizaltı yazısı özellikle harika Ahmet Altan'ın denemeciliği çok önemli bir edebiyat olayıdır. Tavsiye ederim.

Salihsevindik 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı okumadan önce İçimizde Bir Yer kitabının etkisindeydim açıkçası aynı hüsranı yaşayacağımı umarak okumakta başta karasızdım ancak önyargımın yanlış olduğunu okuduktan sonra anladım içinde beklemediğim kadar iyi metinler buldum. Şunu söylemeden geçemem yalnız Ahmet Altan iyi bir yazar fakat neden kadın-erkek ilişkilerine, müstehcenliğe bu kadar yer veriyor kitaplarında anlamıyorum bence kitaplarının değerini kendi değerini düşüren bir durum bu. Çok iyi denemeler bulabileceğiniz bence belli bölümleri mükemmel olan hatta çok çok iyi yazımlarla karşılaşacağınız bir kitap iyi okumalar.

Gül yalçın 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kitabı okuyalı 10 sene olmuş..ama çok sevdiğim kitaplardandır..etkili cümleler ve etkili detaylar,gözlemler içerir..eğer okumadıysanız ve okumayı düşünüyorsanız kitabın en sonundaki SANA yazısını okumalısınız..ne demek istediğimi anlayacaksınız..

2 /

Kitaptan 93 Alıntı

Kafkaslı 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayatlarımızı kararlarımız mı, kararsızlıklarımız mı belirler?"

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 86 - Can yayınları)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 86 - Can yayınları)
Simge 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve acaba kaçımız gelecek korkusu yüzünden geleceğimizi kaybettik?

Kristal Denizaltı, Ahmet AltanKristal Denizaltı, Ahmet Altan

Hiçbir şeyi olmamaktan başlarsan, o geniş özgürlük meralarından her şeyi olmaya ulaşabiliyorsun.
Her şeyi olmamaktan başlarsan, kısa zamanda gideceğin yer 'hiçbir şeyi ' olmamak oluyor.
Hiçbir şeyden başlayan macera artarak, çoğalarak, genişleyerek büyüyor.
Her şeyden başlayan ise sürekli eksilmeye, azalmaya sonunda yok olmaya mahkum gözüküyor.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 10)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 10)
Kitap Böcüğü 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İki insan ayrılırken, şefkatli konuşan taraf aşık olmayan taraftır. (Marcel Proust)

Kristal Denizaltı, Ahmet AltanKristal Denizaltı, Ahmet Altan
Simge 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tecrübe, her maskenin ardında duranı, daha o maske inmeden tanımaktır.

Kristal Denizaltı, Ahmet AltanKristal Denizaltı, Ahmet Altan

Hayatınız, seçtiğiniz kadındır.
Bir kadın değil bir hayat seçersiniz çünkü.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 55 - Bir Hayattan Bir Hayata Geçmek)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 55 - Bir Hayattan Bir Hayata Geçmek)
Meyrem KARADENİZ 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir düşünsenize , bugün yaşadıklarınızdan hangisi elli yıl sonra önemli gözükecek?

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 73 - Alkım)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 73 - Alkım)
Meyrem KARADENİZ 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Geçmiş yangınların alevi aydınlatır her yüzü.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 44 - Alkım)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 44 - Alkım)
Meyrem KARADENİZ 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, esprili bir kadına rastlarsanız zekanız gelişir.

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 54 - Alkım)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 54 - Alkım)
gökçe türkkan 
09 May 10:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ve ne garip, insanların ne kadar sevildiği hep onlar öldükten sonra fark edilir. Bir gün söylenecek diye bir kenarda bekletilen, ama hiç söylenmeyen bir cümle kalır kaybedenlerin aklında."

Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 109)Kristal Denizaltı, Ahmet Altan (Sayfa 109)