Kristal Yelkenli

8,9/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.248 gösterim
José Mauro de Vanconcelos (1920-1984) Türkiye'de 7'den 70'e herkes çok sevdi bu yazarı. Önce Şeker Portakalı, daha sonra onun devamı olan Güneşi Uyandıralım adlı kitaplarıyla tanıttığımız bu Brezilyalı yazarın bütün kitaplarını yayınlamayı sürdürüyoruz. İşte size yeni bir kitabı daha: Kristal Yelkenli. Bu kitabın kahramanı 13 yaşında bir çocuk. Adı Eduardo. Onu kısaca Edu diye çağırabilirsiniz. Edu, doğuştan özürlü bir çocuktur. Başı da oldukça büyüktür. Ne yazık ki, ailesince de yalnızlığa itilmiştir. Ama bu yalnız çocuğun birkaç sevgili arkadaşı vardır: Kaplan Gabriel, Bayankuş Mintaka, Kurbağa Bolitro, Bir de hayattaki tek dayanağı olan teyzesi Anna. Bu yalnız çocuk, sevdiği bu dört yakınıyla birlikte hayal dünyasının okyanuslarında yelken açıp yaşamının zorluklarını yenmeye çalışır. Özürlü doğmuş olmanın getirdiği yalnızlığa karşı gösterilen güçlü bir direnişin öyküsüyle sizleri baş başa bırakıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  117
 • ISBN:
  9789750704321
 • Orijinal Adı:
  O Veleiro De Cristal
 • Çeviri:
  Şehsuvar Adil
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
26 Nis 00:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zevkle okuduğum, okurken duygulandığım bir kitaptı. Çocukların ölümleri insanı bir başka etkiliyor. Benim kardeşim de bir gün kristal bir yelkenli ye binip bu dünyadan göçmüştü, ne acı bir gidişti o. Kitabın sonunda, uzaklaşan yelkenliden el sallayan kardeşimi gördüm. İyi ki okudum.

Emine TELCİ 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Küçük bir çocuğun hayalleri, umutları, yaşayamadığı mutluluğu yaşaması... Çocuk kitabı olarak geçse de içine herkesi çekebilecek olgunlukta bir hikaye. Elimden bırakmadan bitirdiğim ve herkese tavsiye edebileceğim bir eser. Zira etrafımıza baktığımız zaman kahramanımızı görebileceğimiz kadar gerçek bir çocuğun hayal dünyasını yansıtacak kadar kurmaca...