Krupp'un Bitmeyen Balkan Savaşı

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
22 gösterim
Birinci Dünya Savaşı sadece 'uzak' Avrupa'da değil, Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu tarihinde, başta ermeniler olmak üzere, her birimizin ailesinde kalıcı izler bırakan savaştır ve ondan sonra gelen acıların, sürgün, soykırım ve savaşların da 'anasıdır.' Balkan Savaşı bu büyük savaşın üvertürünü oluşturur. Bu savaşı Aram Andonyan ve Troçki'nin büyük yapıtlarının da yardımıyla bu kitapta anlatmaya çalıştık.
Bu kitap Balkan halkları ve Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'na nasıl sürüklendiklerini, alman silah tekelleri ile alman-türk militaristlerinin, ulusalcılığın bu "sürüklenişteki" belirleyici rolünü yüzlerce belge ile gösterme yönünde bir çaba. Bunun için Alman Dışişleri Politik Arşivi'ndeki İstanbul, Atina, Sofya, Belgrad, Çetinye, Viyana, Paris, Petersburg, Londra ve Girit'teki diplomatlardan gelmiş ve önemli bölümü Türkçe'de henüz yayımlanmamış 1500'ün üzerinde belge değerlendirilmiştir.
Birinci Dünya Savaşı'nın patlatılmasında en belirleyici rolü oynayan alman militarizminin ve onun "kadim türk dostlarının" kanlı izleri günümüze dek geliyor. Bunu ve dünyamızın "Balkanlaştırılması" sürecini son yıllarda Almanya'da büyük yankı uyandıran barış kitaplarının da ışığında bu kitapta göstermeye çalıştık.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9786054794621
 • Yayınevi:
  Favori Yayınları
 • Kitabın Türü: