Kuantum Felsefesi

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
27 gösterim
Dünyaya ve evrene ilişkin bilgimizin olağanüstü derinleştiği günümüzde, felsefe modern bilimleri kavramakta zorlanıyor. Hem bilimi hem de felsefeyi iyi anlamış ve doğru yorumlayan az sayıda düşünür arasında yer alan ünlü fizikçi Roland Omnès’in bu kitabı, kuantum fiziğinin getirdiği yeni felsefeyi anlamak için en önemli eserlerden birisidir. Kitap, antik felsefeden günümüze kadar gelen felsefe öğretilerinin özetini vererek, kuantum fiziğinin felsefeye getirdiği yeni yaklaşım üzerine yoğunlaşıyor. Omnès ayrıca Kuhn ve Feyerabend eleştirisi bağlamında bir fizikçi gözüyle bilim nedir sorusunu da irdeleniyor.“Fizik ile felsefe arasındaki ayrım, tıpkı kuantum fiziği ile klasik fizik arasındaki ayrımda olduğu gibi net değildir... Omnès bu ayrımları açıklığa kavuşturuyor.”

-Daniel B. Radov, American Scientist-“Harika bir kuantum mekaniği ve bilim felsefesine başlangıç kitabı.”

-Richard Scalettar, Physics Today-“Böyle büyük bir felsefi projeye girişmeye yeltenen başka bir fizikçi tanımıyorum.”

-Jeffrey Alan Barrett, University of California-

(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 1 Alıntı

Tüm bunlara karşın, bu verimli yalınlık Einstein'ın da daha sonra gösterdiği gibi, somut ve sarsılmaz bir gerçeği garantilemeye yeterli değildir. "Tanrı ince düşünür,"

Kuantum Felsefesi, Roland Omnes (Sayfa 54 - Alfa/Bilim Yay.)Kuantum Felsefesi, Roland Omnes (Sayfa 54 - Alfa/Bilim Yay.)