Kuantum Teorisi Felsefe Ve Tanrı

7,7/10  (20 Oy) · 
46 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.117 gösterim
Kuantum teorisi evren anlayışımızda hangi köklü değişiklikleri yapmıştır? Kuantum teorisine dayanılarak 'doğanın teolojisi' nasıl yapılabilir? Bu teorinin ortaya konulmasının sonucunda Kanî'm, Spinoza'nın, Leibniz'in felsefelerinde hangi düzeltmelerin yapılması gerekmektedir? Jeolojik fikirler arasındaki tercihte bilimin rolü nedir? Metafizik tercihler, kuantum teorisi nin yorum lanışında ne tür farklar oluşturmaktadır? Tamamlayıcılık İlkesi ve Belirsizlik İlkesi hangi farklı şekillerde anlaşılabilir? Bu teoriyle ortaya çıkan indeterminizm ontolojik mi, epistemolojik midir? Evrende 'ontolojik şans' var mıdır? Bohr'la Einstein arasındaki tartışmanın galibi kimdir? Schrödinger'in kedisiyle ne anlatılmak istenmiştir? Doğa yasalarının ontolojik statüsüne ne gibi farklı yaklaşımlar vardır? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak değerlendirilebilir mi? Kuantum teorisi mucizeler, özgür irade ve kötülük sorunu hakkında binlerce yıldır yapılan tartışmalara yeni açılımlar getirebilir mi? Bunlar ve benzeri daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. Kuantum teorisinin felsefi ve teolojik açıdan ele alınmasını önemli bulanlara bu kitabı mutlaka tavsiye ediyoruz.(tanıtm yazısından)
Ferman Mamedov 
 18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Adnan Oktar'ın kediciklerinden Tülay Kumaşçı: <<Caner Taslaman uzun yıllar hocamız Adnan Oktar'ın yanındaydı...>>

Taslaman'ı Habertürk Tv'de izlemeye zaten en fazla beş dakika tahammül edebiliyorum. Kitabını okurken de teşhisim şu oldu; 'çok şey biliyor gibi gözüken ama hiç bir şey anlamamış cahil'. Belki de "mankurtlaştırma" amaçlı yazıyordur.

Kitapta Kuantum diye bir şey yok. Bunu geçelim, bir kere olsun Allah ismini kullanmıyor hep Tanrı. Bunu da geçelim, Tanrı diye bahseder ama 'full' beşeri (isterseniz felsefi diye okuyun) tanrı anlayışı üzerinden açıklıyor. Dinlerin, kutsal kitapların getirdiği tanrı anlayışının zerresi yok bu kitapta. Bunu da geçelim, sürekli din felsefesi der, işte tam burada benim gözümde Taslaman tastamam olur.

Tülay Kumaşçının tweetine gerek yok, okurken "harun yahyacı" misyona hizmet ettiğine kendimce karar vermiştim zaten.

Kitabın içeriğine değinmek istemiyorum ama sadece bir alıntıyla bitirmek istiyorum: "Diğer yandan hiçbir teist ve ateist yaklaşım, iradenin tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayamamaktadır." Büyük bir yalan. Ayrıca tv'de Kur'an diyor, İslam diyor, bilim diyor. Please...