Küba'dan Teleks

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
352 gösterim
Annesi Oriente vilayetinde, romanın geçtiği Amerikan yerleşiminde büyümüş olan Rachel Kushner'ın bu şaşırtıcı derecede zeki, iddialı ve sürükleyici yapıtı Castro'nun devrim yaptığı yıllara doğru, sınırlı bir süre ve sınırlı sayıda insan için bir cennet olan Küba'daki Amerikan toplumunu anlatıyor. 1958'de adadan kovulan Amerikalılar hakkında ustalıkla ele alınmış bir romanla karşı karşıyayız.

Amerikan kolonisinden bin kilometre ötede ve bambaşka bir dünya olan Havana'da bir kabare dansçısı, karizmatik kişiliğinin utanç verici geçmişinden izler taşıyan Christian de La Mazière isimli Fransız bir provokatörle tanışır. İkisi siyasetin entrikayla dolu yeraltı dünyasına bulaşır. Fidel ve Raúl Castro şekerkamışı çiftliklerinin ardında yükselen dağlarda bir isyan başlatır, tarlaları ateşe verip bir vapur dolusu "Yankee" eğlence düşkününü kaçırırlarken Amerikalı ailelerin çocukları, kendi Amerikan toplumlarının çarklarını çeviren gaddarlığın içyüzünü görmeye başlarlar.

Hikâyenin geçtiği dönemde acil haberler teleksle bildirilirdi. Kushner'ın romanı da, akılda kalıcı ve etkileyici bir başarı olarak unutulmuş bir zaman ve mekândan gönderilen bir teleks mesajı gibi bizi uyarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789750725456
 • Çeviri:
  Suat Ertüzün
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erkan Ergül 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Puan vermedi

Kushner, Kübadan Teleks adlı romanında, Küba devrimine giden süreçte, Küba’da yaşayan ABD.lilerin günlük yaşantılarını ele alıyor. Yaşadığımız coğrafyadan çok uzak bir iklimde hayat süren insanların gündelik yaşantısı, elbetti ki merak uyandırıyor. Bu anlamda, okunması gereken bir kitaptır. Kitaba dair yazacak çok şey var. Ama bunları yazmaktan ziyade, kitapta tespit ettiğim ve beni şaşırtan bir bölüme dikkatinizi çekmek isterim.

Ksenophon’un Anabasis adlı bir eseri vardır. MÖ 400 yılında paralı Yunan askerlerinin Sart (Salihli)’tan yola çıkarak İran sınırlarından, Trabzon’a kadar giden bir yürüyüşünü, savaşlarını, yaşam mücadelelerini anlatır. Bir bakıma, bu süreçte onlarla bulunan Ksenophon’un anılarını kapsar bu kitap. Tarihe de “Onbinlerin Dönüşü” olarak geçer.

Söylemek istediğim, Anadolu’da 2400 yıl önce yaşanmış bir olay, okyanus ötesinde yazılan romanda karşıma çıkıyor. Acaba, bu tarihsel olayı kaçımız biliyoruz. Endişem ise, Truva gibi tarihsel bir olay beyaz perdeye aktarılırken Çanakkale’nin asla gündeme gelmediği ve filmin Mısır’da kameraya alındığı düşünülecek olursa, yarın Onbinlerin Dönüşü beyaz perdeye aktarıldığında, kendi iç çekişmelerimizden dolayı bir fırsatı daha kaçıracak olmamızdır. Acaba Kültür Bakanlığı bunun farkında mı?