1000Kitap Logosu
Kucaklaşmanın Kitabı
Kucaklaşmanın Kitabı
Kucaklaşmanın Kitabı

Kucaklaşmanın Kitabı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
85 Kişi
251
Okunma
94
Beğeni
5,5bin
Gösterim
296 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 23 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Aralık 2020 · Karton kapak · 9789750747939
Orijinal adı
El Libro de los Abrazos
Diğer baskılar
Kucaklaşmanın Kitabı
Kucaklaşmanın Kitabı
Dünya bir insanlar yığını, bir minik alevler denizidir,” derdi. Herkes kendi ışığıyla ışıldar. Hiçbir alev öbürüne benzemez. Büyük alevler vardır, küçük alevler, her renkten alev. Kimi insanların alevi öyle durağandır ki rüzgârda bile dalgalanmaz, kimi insanlarınsa havayı kıvılcıma boğan çılgın alevleri vardır. Kimi saçma alevler ne tutuşur ne de ışık serperler; kimileri de öyle bir canlılıkla yalazlanırlar ki onlara bakınca gözlerimiz kamaşır, yaklaşırsak üstümüze ateş vurmuş gibi parlarız. Kucaklaşmanın Kitabı vedalaşanların değil, kavuşanların kucaklaşmasının hikâyeleri. Okuru günlük gerçekliğin içine örülü büyülü ve merak dolu bir dünyayla kavuşturan; anıların düşlerle, gerçeğin olanak dışı fabllarla, savaşın barışla kucaklaşmasını anlatan bu kitapta Eduardo Galeano, kısa, yalın ve Latin Amerika’nın kesik damarlarına dokunan parçalarla bir toplumun kitlesel hafızasını, vicdanını ve düşlerini ele alıyor. “Galeano tehlikeli, radikal bir öykücüdür, tıpkı Gabriel García Márquez gibi, Isabel Allende gibi ve onların da piri Pablo Neruda gibi... Kucaklaşmanın Kitabı, bir mozaik ya da sözcüklerden oluşma bir Diego Rivera duvar resmi.” John Leonard, New York Newsday
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,66
8.4
10 üzerinden
85 Puan · 12 İnceleme
Adem Kara
Kucaklaşmanın Kitabı'ı inceledi.
296 syf.
·
8/10 puan
“Beni okuyamayanlar için yazıyorum: ezilmişler için, yüzyıllardır tarihe geçebilmek umuduyla kuyrukta bekleyenler, kitap okuyamayanlar ve kitap alacak parası olmayanlar için.” (s.165) • Galeano nefes alırken ‘direniş’ meşalesine ateş tutanlardandı. Her yazdığı, söylediği ve yaptığında ‘ezilenlerin’ sesi oldu. Olmaya da devam edecek. Eserleriyle. • Bu defa kucaklaştıracak. Bir araya getirecek. Dost edinecek. Belki dost olacak. Anılar, düşler, masalsı hikayeler ve yaşamlarla yapacak bunu. Hep yaptığı gibi aslında. • Şiir gibi söyleyecek yine. İsraftan uzak. Sade, hedefini gözeten ve şaşmayan. • Seveceksiniz. Buyurun.
Kucaklaşmanın Kitabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Dilek
Kucaklaşmanın Kitabı'ı inceledi.
272 syf.
·
9 günde
Eduardo Galeano'nun yaşamından kesitler, Latin Amerika'dan ve özellikle Uruguay'dan kesitler var.. özlemin acısı var, bağlarından koparılmanın acısı, yeniden kavuşmanın buruk mutluluğu var.. Düzensizliğin düzenine eleştiri, yaratılmaya çalışılan kalıplarla dalga geçme var. Çok zekisin be adam iyi ki gelmişsin bu dünyaya.. İyi ki buluşmuş satırların benimle.. Huzurla uyu.. İnsan neden yazı yazar, benliğinin bölük pörçük parçalarını birleştirmek için değilse?... Ama Colombia kıyılarının balıkçıları etik ve ahlak konularında doktora yapmış olsalar gerek ki doğruyu söyleyen dili betimlemek için 'sentipensante', yani, hissederek düşünme, deyimini yaratmışlar. #(Gönülle Beynin evliliğine övgü) Çelişki, tarihin akciğeriyse bana öyle geliyor ki paradoks da tarihin bizimle dalga geçmek için tuttuğu aynadır. .... 'Sen sinirli görünüyorsun,' der histeri hastası. Aşık, 'Senden nefret ediyorum,' der, Ekonomi bakanı, 'Devalüasyon olmayacak,' der, devalüasyon arifesinde..... #(Paradokslar) #Düzen, #Geleceğin Gelenekleri, # Terör Kültürü, #Televizyon, #Sanatın Saygınlığı, #Güvensizliğe Övgü, #Duvarlar Konuşuyor, #İnsan Sesine Övgü (Kitaptaki favori öykülerim) Okuyun efendim pişman olmasınız.. Sevgiler..
Kucaklaşmanın Kitabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Hatice Gümüş
Kucaklaşmanın Kitabı'ı inceledi.
272 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
1940 doğumlu Uruguaylı yazar Galeano’dan muhteşem bir anlatı: Kucaklaşmanın Kitabı (Libro de los abrazos). Yazar, fonda Latin Amerika, sanattan dine, diplomasiden bürokrasiye, televizyondan yabancılaşmaya, korkudan cesarete, neredeyse her konuya bilgece değiniyor kitabında. Kimi acı, kimi hüzünlü, kimi trajikomik ama tamamı fazlasıyla duyarlı bir sürü kısa kısa metin, deneme…  Kahramanlarının büyük bir bölümü sürgündeki aydınlar, sanatçı dostlar, mahkûmlar, kurbanlar bazen de diktatörler, işkenceciler, cellâtlar olan bu kitap gerçekten okunmaya değer. 
Kucaklaşmanın Kitabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
21