Küçük Ağaç'ın Eğitimi

8,8/10  (129 Oy) · 
302 okunma  · 
114 beğeni  · 
4.383 gösterim
Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti
Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap...

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çeroki'lere ithaf edilen bu kitap, insanı 'umursayan', acılarını 'paylaşan', yaşamın bütünselliğini 'savunan' bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi... Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ya da Martı'daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için... En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789754680942
 • Orijinal Adı:
  The Education Of Little Tree
 • Çeviri:
  Şen Süer Kaya
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
zuhal 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 57 günde · Puan vermedi

muhteşem bir kitap daha bitti.çok çok güzel bir kitap.Şehrin bunaltıcı ortamından kaçıp doğaya sığınmak isteriz ya huzur bulmak için işte bu kitap bizi doğanın eşsiz huzuruna götürüyor.Menekşelerin, çamların,çınarların mis gibi kokusunu hissedeceksiniz, rüzgar değecek teninize, yazın sıcak güneşi ısıtacak vücudunuzu, kışın buzu, karı çıtırdayacak ayağınızın altında, baharın eşşiz güzellikleri renkleri içinde yürüceksiniz, dağların tepelerine çıkıp güneşin doğuşunu izleyeceksiniz,tatlımı tatlı bir büyükanne ve büyükbabanız olacak sizinle konuşan gereksiz sözcükleri atıp samimi sözcükler ile seslenecek.öksüz kalmış 5 yaşında bir çocuk önce babasını sonra annesini kaybediyor kızıldereli soyundan gelen büyükanne ve büyükbabasının yanında yaşamına devam ediyor.Öyle güzel eğitiliyor ki onların yanında sıcacık bir yuva içinde yaşamına devam ediyor.Yaptığı en ufak bir işten gurur duymasını sağlayacak övgülerle.Doğaya en büyük saygıyı gösteren topluluğun kızıldereliler olduğunu birkez daha öğrenmiş oluyoruz.Muhteşem bir eğitim, insana, hayvana, doğanın en küçük bitkisine saygıyı görmüş olacaksınız.kesinlikle alıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Yüreğinizde ki sevgiyi çocuklardan esirgemeyin :))))

Şeyma Öztürk 
19 Şub 16:44 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

Kimi eserler vardır, pek çok okuyucu tarafından istisnasız beğenilir, üzerine pek çok güzel yorum yapılır. Henüz eseri okumamış birine 'Mutlaka okumalısın.' diye telkinde bulunulur. Herkesin dilinde o kadar iddialı övgülerle dolaşır ki henüz okumamış bir okuyucuda epey merak uyandırır. Küçük Ağaç'ın Eğitimi de bu kategoride yer alan eserlerden biri. Hakkında pek çok güzel yorum mevcut. Durum böyle olunca insan 'Bu güzellikten mahrum kalmayayım' diyerek kitaba sarılıyor.

Eserin ana unsurunu Amerika kıtasının en eski sahipleri olan yerliler/Kızılderililer oluşturuyor. Yerli olan bir büyükbaba ve büyükannenin 'Küçük Ağaç' adını verdikleri torunlarıyla sürdürdükleri yaşam anlatılıyor eserde. Herkesten uzakta, sâkinlik ve huzur içinde, çok az şeye ihtiyaç duyularak sürdürülen bir yaşam var satırlarda. Zîra günümüz keşmekeşliğinden epey uzak bir manzara mevcut. Kendi yiyeceklerini kendileri yetiştiren, ilaçlarını dahi kendileri yapan, kaldı ki doktora pek de ihtiyaçları olmayan bir aileden bahsediyoruz. Anne ve babasının ölümü üzerine küçük yaştan beri büyükanne ve büyükbabasıyla yaşamaya başlayan Küçük Ağaç, yaşadığı bu ortamda her fırsatta kimi zaman doğaya, kimi zaman hayata dair bir şeyler öğrenmektedir.

Genelde esere dair yapılan övgülere baktığımda kitap içerisinde verilen duyguların yoğunluğuna dikkat çekildiğini görmüştüm fakat ben aynı şeyi hissedemedim. Daha önce Bir Çift Yürek isimli eseri okumuştum ve hemen hemen iki eserin konusu da birbirine yakındı. Bir Çift Yürek'de de bir bayan doktorun Avustralya'da yaşayan Aborjinler'e konuk olması ve onlarla birlikte geçirdiği zaman süresince çıktığı ruhsal yolculuk anlatılıyordu. Bir Çift Yürek'de insanlığın temelinde sahip olduğu saf ve samimi duygulara, aslında hantallıklardan kurtularak yaşanan bir hayatın gerçek yaşamı yansıttığına ve sevginin her daim iyileştirdiğine şahit olmuştum. Küçük Ağaç'ın Eğitimi'nde ise asıl amaç bu iken, bu duygular yeterince öne çıkarılmamış bana kalırsa. Bu sebeple kitap bana fazlasıyla yavan geldi.

Bunların yanı sıra eserin çevirisinin çok da kaliteli olduğunu düşünmüyorum. Bendeki kitap 2018 baskılı Say Yayınları'na ait. Başka bir yayınevinden satışı var mı bilmiyorum fakat ben sipariş verirken sadece bu yayınevi mevcuttu. Kitabın genel olarak anlatımı mı bu kadar sıkıcı yoksa çeviriden mi kaynaklı bir durum tam olarak bilemiyorum. Eserde beni rahatsız eden bir diğer unsur ise, Küçük Ağaç'ın büyükbabası ve büyükannesinden öğrendiklerini aktardığı kısımların üst üste sürekli 'Büyükbaba/ büyükanne dedi ki' şeklinde başlayan cümlelerle verilmesi anlatım bozukluğuna sebep olarak okuyucunun kulağını tırmalıyor. Haliyle metnin akıcılığını da bozuyor.

Eserin sonunda ise birtakım şahısların kitaba dair görüşlerine yer verilmiş. Sırf bu yazılardan birini okuyarak bile kitap içinde anlatılanlar çözülebilir. Velhasıl-ı kelâm, büyük umutlarla okumaya başladığım eser beni hayal kırıklığına uğrattı. Sıkılarak, 'Acaba bir sonraki sayfada akıcı olur mu?' diye ümid ederek okuduğum bir eser oldu.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi benzeri kitaplar

Merve Yerlikaya 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Size de hiç oluyor mu,bazı filmleri bazı kitapları ders olarak okutulması ve izletilmesini istiyorum.İşte bu kitap da tam olarak öyle bir kitap oldu benim için.İstanbul'a yeni taşınmış olmamın etkisidir belki de bilemiyorum.İncelemeye geçmeden önce sırt çantalarınızı ulaşamayacağınız bir yere koymanızı tavsiye ederim zira into the wild ve bir çift yürek karışımı tadındaydı.

6 aylıkken ananem ve dedemin yanına verildiğim,senin yaşlarındayken tüm çiçek isimlerini ezbere bildiğim,hiç arkadaşım olmadığı için köpeklerimizle konuştuğum için sen benim kandaşımsın Küçük Ağaç..

Bir gün bir anne olursam çocuğumu toprağı ayağına değecek şekilde yetiştireceğim demiştim.Doğayla iç içe büyüyen bir çocuk olmanın tadına varmış olanların beni gerçekten anlayacağına da eminim.Kitaptan hayattan öğrenemeyeceğim birçok şeyi öğrendiğime inanıyorum aslına bakarsanız.Dikkatimi çeken diğer bir husus Da şu oldu,yerli halka vahşi diyen beyaz insanların Küçük Ağaç'ı yetiştirme yurdunda dövmesi.Köpeklerini bile öldükten sonra kucaklayıp o şekilde gömen insanlara vahşi diyebilmek...Bir gün çocuğum olunca ona izletmek istediğim filmlerden birkaçı Çizgi pijamalı çocuk,cennetin çocukları başta olacak demiştim.Kitap olarak da okumak istediğim kitaplar listesine yazdım bu kitabı da anlayacağınız.Birlikte küçük ağaç gibi rüzgarı dinlemeyi,gidişatı,dostluğu öğreneceğiz.Sonunda büyükbaba ve büyükannenin ölümünde bir iki damla yaş bırakmadım desem yalan söylemiş olurum.Diyebilecegim şu ki okuyun,okutun Hatta ders olarak gösterilsin tüm bunlar,vahşi diye nitelendirdiğimiz insanların bir çocuğu ne kadar güzel eğittiğini görelim,eğitim diye bize verilen şeyin Aslında eğitim olmadığını yetkili mercilere gösterelim.Doğayla daha çok iç içe olacağımız günler temennisiyle..

Emine Aydın 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Otobiyografik bir roman, çok yoğun bir duygu aktarımı yaşatıyor. Kitap beş yaşındaki kızılderili bir erkek çocuğun yetim kalıp büyükanne ve büyükbabasının yanına gelmesiyle başlıyor. Küçük bir çocuğun hayatın acıları karşısında sergilediği asilce duruşunu anlatıyor. İnsanlık suçlarından biri de Kızılderili katliamlarıdır bence. Sosyologlar daha iyi bilir ama yeryüzünde insana her türlü canlıya, doğaya bu kadar saygılı, hayatla ruhla bu kadar barışık olabilmiş, kendi keşif yolculuklarında sonuca ulaşıp, dingin bir ruha kavuşabilmiş başka bir insan topluluğu yok. Eğer katledilmeselerdi ve etkin bir sosyal yaşamları olsaydı şu an batıdaki hayat bambaşka bir boyutta olurdu ve batı insanı kendi yaşam konforu için tüm dünyayı kana bulamaz böyle kirli bir siyaset yapmazdı diye düşünüyorum...Yer yer hüzünlendiren, ağlatan çoğu zaman düşündüren, güldüren, içinizi ısıtan kısaca duygu seli yaşatan bir kitap. Mutlaka okumalısınız.
Ve son olarak Merve Yerlikaya beni bu kitapla tanıştırdığın için çok teşekkür ederim. Bu kitabı her hatıraldığımda seni de hatırlayacağım mümkün den öte:))

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım ve 6-7 aydır okumayı ertelediğim bir kitap. Yazarın üslubundan mıdır yoksa çeviri hatasından mı kaynaklı anlayamadığım şekilde cümleleri oldukça basit ve hatalı buldum. İlk başta üslubunu yadırgasam da içerik bakımından sayfalar ilerledikçe git gide bağlanmama vesile oldu. Öksüz ve yetim kalan 5 yaşındaki çocuğun gözünden, kızılderili Büyükbaba ve Büyükanne tarafından doğa şartlarında yetiştirilişi anlatılıyor. Dönemde işleyen sisteme farklı noktadan bakarak oldukça gerçekçi eleştirilerde bulunulmuş, özellikle Büyükbabanın özlü sözleri altı çizilesi.

İnsanlar doğayla iç içe yaşayarak sivrilikleri törpüleniyor, törpülenme seçeneği bulunmayanların ölümüne sebep oluyor. Fakat günümüzde sistem tüm insanları barındırmayı amaçladığından, birlikte olmanın gerektirdiği problemlerin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Sonra sistem zapt edemez hale gelip gaddarlaşıyor. Sonuç insanların kafalarında dahi barındırdığı küçük cehennnemler birliktelikle oluşan büyük cehennemler...
Hazırakonmuşluk ilkelliğimizin göstergesi değil midir ?

Bülbülü Öldürmek kitabını sevdiyseniz bu kitabı da seveceğinizden eminim. Keyifle okumanızı dilerim.

Fatma Akyüz 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Bu kitap hakkında ne söylesem eksik kalır. Ama henüz kitabı okumayanlar için, okumaya teşvik edici bir şeyler söylemek zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü bu kitap insanı derinden etkiliyor!
Küçük Ağaç'ın Eğitimi, kitabın yazarı Forrest Carter'ın otobiyografik kitabıdır. Bu kitapta Kızılderili küçük bir çocuğun -Yerli adı Küçük Ağaç- ağzından, kendi yaşam hikayesini öğreneceksiniz. Küçük Ağaç'ın çocukluk yıllarında, büyükannesi ve büyükbabasından edindiği bilgi ve deneyimlere şahit olacaksınız. Bu muazzam kitabı okurken o kadar farklı duygular hissedeceksiniz ki; bittiğinde kendinizi hüzünlü, hayatta olan ve daha önce olmuş olan adaletsizliklere, kötülüklere karşı sitemli ama bir o kadar da güçlü bulacaksınız.

Göktuğ Güner 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adalet(sizliğ)in ve hukukun işleyiş sistemine,Hristiyanlığa ince eleştirilerle yaklaşmış Forrest Carter.Doğa ve hayvan sevgisini öyle perçinlemiş ki,toprağı işlemeyi,bir mahsulü ekip biçmeyi öyle tatlı bir kıvamda vermiş ki,kitabı kitap yapan şeylerden yararlanmasını bilmiş açıkçası.Komün yaşamın da örneklerinden birini vermiştir aslında fakat günümüzde elektrik kesilince ne yapacağını bilemeyen bir kitleye sahip olduğumuzdan dolayı,o yaşam tarzına sadece kitaplardan erişebileceğiz.Keyifle okunabilecek,''Beyaz Adam'' a karşı bir duruş belirtebilen nadir kitaplardandır,pişman olmazsınız.Bu arada anlatımı 5 yaşındaki bir çocuğun ağzından aktarılmaktadır,bu ilk başta çeviri hatası gibi gözükse de,kitap bitimine doğru,netleşiyor her şey.Okuduysanız eğer zamanınızdan çaldığım için özür diler,kitabınızdan keyif almanızı umarım,sevgiyle kalın.

Hatice 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çerokilere ithaf edilen bu kitap, insanı umursayan, acılarını paylaşan, yaşamın bütünselliğini savunan bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi...

Çetin 
19 Şub 01:06 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adı Küçük Ağaç ama yüreği kocaman olan bir çocuğun dilinden kendi otobiyogragisinin konuğu oluyorsunuz sanki. Küçük Ağaç, Büyükbabası ve büyükannesi ile yaşamak zorunda kalan yetim ve öksüz bir Kızıldereli. Kitabı okurken o doğal ortamda hissetmemek imkansız bir hal alıyor. Akıcı bir anlatıma sahip olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca kızıldereli bir ailenin, gündelik yaşamı ve Beyaz Adamların yapmış olduğu adaletsizliği çerokilerin orda bütün bunlara şahit olmuş hissine kapılıyor insan. Hele hele doğayı işlemiş olması(ağaçlar, kuşlar, hayvanlar, tarım vs) doğallığına ayrı bir güzellik katmış. Kızıldereli bu yetimin hayat hikayesini okuyun derim.
İyi Okumalar
Kalbi Selamlar

Ayşee 
01 Şub 22:42 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Forrest Carter’ın, ilk kitabını okuduğumdan şimdilik bana göre en iyi kitabı. Yerinde seçim yaparak zamanımı taçlandırdığını düşünüyorum :) Kitabın sayfaları arasında yolculuk yaparken, "Küçük Ağaç" ile birlikte bende belli bir eğitimden geçtim diyebilirim. Uygulanası, güzel taktikler verdiği kanısındayım. Bunu sadece yazmış olmak için yazmadığıma emin olabilirsiniz, eğer kitaba kendinizi verebilirseniz, hayata dair fark etmediğiniz birçok konuda basamak olacak nitelikte. Tek yapmanız gereken ilk adımı atarak kapağı açmanız....
Kitabı değerlendirecek olursam; bu kitap aslında sadece otobiyografik bir roman tarzında ele alınmış, ancak bazı yerlerde tür olarak, anı kabul ediliyor. Genel anlamda baktığımda, o dönemdeki siyasi portreyi, dini hayatı, insan ilişkilerini, insanlara yapılan muameleleri itina ile anlatıyor. Önemli olan bu yolculuk esnasında bazı yerlerde mola verip burada bana ne demek istedi diye düşünmeden edemiyorsunuz. Günümüzde ‘’değerler’’ dediğimiz, insanı insan yapan niteliklerdir. Ancak bu kitapta, bir eğitimci olarak dikkatimi çeken şey, pedagojiye yapılan göndermeleri. Bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğini, çocuğu nelerin mutlu edeceğini, çocuğa hangi değerlerin aşılanmasının önemli olduğunu, çocuğu yetiştirirken nasıl bir yol izleyeceğimizi, ona nasıl rol model olacağımızı anlatıyor.
Benim en çok sevdiğim cümle: "Öğretmen olduğu için onu küçümsememek gerekir çünkü onların çoğunun çılgın olduğunu duymuştum."
Okunacaklar listenizde olması önemli, zamanı gelince zaten kapağı açıp okumaya başlıyorsunuz. Keyifli okumalar

4 /

Kitaptan 106 Alıntı

İyi bir şeyle karşılaştığın zaman, yapman gereken ilk şey bulabildiğin insanla onu paylaşmaktır; bu şekilde iyilik öyle bir yayılır ki nereye gittiğini bilemezsiniz.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)
zuhal 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Benim geçmişi bilmemi istiyorlardı."Geçmişi bilmezsen bir geleceğin olmaz çünkü.Halkının bir zamanlar nerede olduğunu bilmezsen,nereye gittiğini de bilemezsin."

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55 - Say)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55 - Say)
zuhal 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

......birbirimize sarıldık.Sözcüklere ihtiyacımız yoktu ve bu yüzden söylemedik.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 249 - say)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 249 - say)
Ayşee 
 26 Oca 13:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kulübe Duvarındaki Gölgeler
Öğretmen olduğu için onu küçümsememek gerekir çünkü onların çoğunun çılgın olduğunu duymuştum.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 28 - undefined)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 28 - undefined)
zuhal 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Büyük baba dedi ki ağaçları yok etmek yerine onlarla birlikte yaşarsan ağaçlar seni beslermiş

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 130)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 130)
zuhal 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Annesinin kollarında, annesi yürürken kapanmayacak gözlerle sarsılarak gökyüzüne bakan katılaşmış bebek hakkında şiir yazamazsınız.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 5 - say)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 5 - say)

Onlara göre sevgi ve anlayış aynı şeydi. Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söyledi. İnsanları ve Tanrı'yı anlamazsan ne insanları ne Tanrı'yı sevebilirdin.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)
Şinka 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Büyük baba dedi ki anlamak gerekirmiş.
Ama birçok insan anlamak istemezmiş
çünkü anlamak
zahmetli işmiş. "

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.