Küçük Ağaç'ın Eğitimi

8,8/10  (65 Oy) · 
141 okunma  · 
52 beğeni  · 
2.283 gösterim
Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti
Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap...

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çeroki'lere ithaf edilen bu kitap, insanı 'umursayan', acılarını 'paylaşan', yaşamın bütünselliğini 'savunan' bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi... Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ya da Martı'daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için... En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789754680942
 • Orijinal Adı:
  The Education Of Little Tree
 • Çeviri:
  Şen Süer Kaya
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım ve 6-7 aydır okumayı ertelediğim bir kitap. Yazarın üslubundan mıdır yoksa çeviri hatasından mı kaynaklı anlayamadığım şekilde cümleleri oldukça basit ve hatalı buldum. İlk başta üslubunu yadırgasam da içerik bakımından sayfalar ilerledikçe git gide bağlanmama vesile oldu. Öksüz ve yetim kalan 5 yaşındaki çocuğun gözünden, kızılderili Büyükbaba ve Büyükanne tarafından doğa şartlarında yetiştirilişi anlatılıyor. Dönemde işleyen sisteme farklı noktadan bakarak oldukça gerçekçi eleştirilerde bulunulmuş, özellikle Büyükbabanın özlü sözleri altı çizilesi.

İnsanlar doğayla iç içe yaşayarak sivrilikleri törpüleniyor, törpülenme seçeneği bulunmayanların ölümüne sebep oluyor. Fakat günümüzde sistem tüm insanları barındırmayı amaçladığından, birlikte olmanın gerektirdiği problemlerin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Sonra sistem zapt edemez hale gelip gaddarlaşıyor. Sonuç insanların kafalarında dahi barındırdığı küçük cehennnemler birliktelikle oluşan büyük cehennemler...
Hazırakonmuşluk ilkelliğimizin göstergesi değil midir ?

Bülbülü Öldürmek kitabını sevdiyseniz bu kitabı da seveceğinizden eminim. Keyifle okumanızı dilerim.

Göktuğ Güner 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adalet(sizliğ)in ve hukukun işleyiş sistemine,Hristiyanlığa ince eleştirilerle yaklaşmış Forrest Carter.Doğa ve hayvan sevgisini öyle perçinlemiş ki,toprağı işlemeyi,bir mahsulü ekip biçmeyi öyle tatlı bir kıvamda vermiş ki,kitabı kitap yapan şeylerden yararlanmasını bilmiş açıkçası.Komün yaşamın da örneklerinden birini vermiştir aslında fakat günümüzde elektrik kesilince ne yapacağını bilemeyen bir kitleye sahip olduğumuzdan dolayı,o yaşam tarzına sadece kitaplardan erişebileceğiz.Keyifle okunabilecek,''Beyaz Adam'' a karşı bir duruş belirtebilen nadir kitaplardandır,pişman olmazsınız.Bu arada anlatımı 5 yaşındaki bir çocuğun ağzından aktarılmaktadır,bu ilk başta çeviri hatası gibi gözükse de,kitap bitimine doğru,netleşiyor her şey.Okuduysanız eğer zamanınızdan çaldığım için özür diler,kitabınızdan keyif almanızı umarım,sevgiyle kalın.

Fatma Akyüz 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Bu kitap hakkında ne söylesem eksik kalır. Ama henüz kitabı okumayanlar için, okumaya teşvik edici bir şeyler söylemek zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü bu kitap insanı derinden etkiliyor!
Küçük Ağaç'ın Eğitimi, kitabın yazarı Forrest Carter'ın otobiyografik kitabıdır. Bu kitapta Kızılderili küçük bir çocuğun -Yerli adı Küçük Ağaç- ağzından, kendi yaşam hikayesini öğreneceksiniz. Küçük Ağaç'ın çocukluk yıllarında, büyükannesi ve büyükbabasından edindiği bilgi ve deneyimlere şahit olacaksınız. Bu muazzam kitabı okurken o kadar farklı duygular hissedeceksiniz ki; bittiğinde kendinizi hüzünlü, hayatta olan ve daha önce olmuş olan adaletsizliklere, kötülüklere karşı sitemli ama bir o kadar da güçlü bulacaksınız.

Hatice Kaluk 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çerokilere ithaf edilen bu kitap, insanı umursayan, acılarını paylaşan, yaşamın bütünselliğini savunan bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi...

Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Şub 09:36 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Şu merhametsizlik çağında insan en çok çocuk olmayı özlüyor. Dil, din, ırk gözetmeksizin insanları kucaklayabilmeyi, doğayı ve hayvanları tüm güzellikleriyle koruyabilmeyi, karşılık beklemeden, çıkarın gölgesinde ezmeden ezilmeden koşulsuzca sevebilmeyi kısacası; büyürken kaybettiği tertemiz, insani yanı özlüyor. Tek kavganın 'Sen benim topumu patlattın' , 'Ama o benim bebeğim' 'of oyun bozanlık yapma işte, sıra bende!'lerden çıktığı, dünyanın kirli yüzüyle yüzleşmeden, kendi hayal dünyasının derinliğinde yaşadığı günleri özlüyor insan.
Oysa büyümenin güzel bir şey olduğunu sanarak ne çok büyümek istemiştik; elimizdeki servetin değerini bilmeden, dünyanın bizim sandığımızdan çirkin olduğunu hesaba katmadan.İş işten geçmeden kıymet bilmemeye alışan insan , büyüdükçe kavrıyor o yere göğe sığdıramadığı, hayran hayran baktığı büyümek kavramının karanlıkta kalan yanını; büyüdükçe büyüdüğüne bin pişman olup büyümek istemiyor. Oysa zaman önüne geçilmez, durdurulamaz bir nehir gibi akıyor ve insan her gün biraz daha büyüyor.
Her ne kadar içinizdeki çocuğu yaşatmaya çalışsak da tertemiz yanından vuruluyor insan, çünkü büyüdü bir kere. Artık ne dünya eski dünya, ne de hayaller uçsuz bucaksız bir çocuk saflığında... Şimdi biz büyümüş olanlara kalansa, özlem duyduğumuz çocuksu yanımızı ara ara yoklamak için bir çocuğun gözünden dünyaya bakabileceğimiz kitaplarda çocukluğumuzdan birer parça aramak...

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, çok küçük yaşta anne babasını kaybeden yazarın büyükanne ve büyükbabasıyla yaşadığı zaman dilimini kaleme aldığı otobiyografik romanıdır. Yazarın Kızıldereli kültürüyle harmanladığı bu güzel eserde, çocuk büyütmenin incelikleri muazzam bir biçimde ele alınırken, beyaz insan karşısında Kızıldereli halkının ne denli ezildiği, hor görüldüğü de gözler önüne seriliyor. Sevginin, duyarlılığın, dürüstlüğün samimiyetin, dostluğun ve barışın ince ince işlendiği bu eser, günümüzde en başta insani olmak üzere yitirdiğimiz değerleri bize hatırlatırken, çocuk büyütmenin ve eğitimin günümüzde ne denli yetersiz olduğunu da net bir biçimde okurunun takdirine sunuyor.

Her bir satırında unutulan yanlarınızı sorgulayacağınız, bir çocuğun gözünden üstelik farklı bir kültür çerçevesinde hayatı sorgulayacağınız bu güzel eseri, başta anne babalara daha sonrasında ise eğitimcilere özellikle tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun, içinizdeki çocuk yanınız hiç solmasın :)

ali güven 
23 Nis 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çeroki kızılderilisi olan forrest carter'ın otobiyografik öyküsüdür. kitapta kendisini küçük yaştan itibaren eğiten büyükanne ve büyükbabasının ona verdiği öğütler yer alır. aslında bir çocuğa verilecek gerçek bir eğitimden kesitler sunar kitap. kitabın bir yerinde şöyle bir söz vardır: 'yalnızca arılar ihtiyacından fazlasını depolar bu yüzden de ayılar tarafından soyulur' paylarından fazlasını depolayan insanlar içinde durum böyledir. bu yüzden savaşlar çıkar ve herkes kendi payını artırmak için söz oyunlarına başvurur. Felsefi anlamda ufkunuzu açar. doğaya ve insanın günümüzde doğa içinde al(a)madığı yere karşı bakış açınızı son derece değiştirir. Büyük babanın öldüğü kısımda ki şiir adamı çökertir. Basit ama etkileyici bir kitap

Emine TELCİ 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Küçük Ağaç Çeroki geleneğiyle büyütülüp doğru bir eğitim alıyor. Beyaz Adam'ın hatalı eğitim sistemini gözler önüne seren bir kitap. Cahil olarak nitelendirilen yerlilerin aslında ne kadar sağlıklı bir birey yetiştireceğini anlatan bir eser. Carter'ın büyükanne ve büyükbabasıyla yaşadığı dönemi anlatıyor kitapta. Ve doğayla barışık, doğayı seven bir çocuk yetiştiriyorlar. Tüm eğitimcilerin ve özellikle tüm ebeveynlerin okuması gereken bir eser.

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Küçük Ağaç’ın Eğitimi, 1927-1979 yılları arasında yaşamış Kızılderili yazar Forrest Carter’ın otobiyografik romanıdır.
Küçük Ağaç'ın Eğitimi evrensel dostluk ve barışı anlatan bir kitap özelliği taşımaktadır .Çoçuk eğitimi ile ilgili olarak okunması gereken bir başyapıttır.

kitapayraci 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

üniversitede ödev kitabımızdı başlangıçta çocuk kitabı okuyacağım diye ön yargılı davranmıştım kitabı okumaya başladığımda hiç bitmesin istedim çoğu zaman duygulandıran ve insanlık dersi veren bilgelik kitabı hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden bir kitap.

Mehtappp 
 11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

"Aday öğretmenlerin okuması gereken kitaplar" listesinde görüp de aldığım bir kitaptı Küçük Ağacın Eğitimi. Her zaman Kızılderililerin hayatına merak duymuşumdur. Bu da kitapta Çeroki'lerin hayata bakış açısını ve yaşam tarzını bir çocuk aracılığıyla dile getiriyor.Kitabı okurken Çerokileri ve yazarın hayatını da araştırdım ve diğer kitaplarını da okumaya karar verdim.
Yazarın kendi çocukluğunu anlattığı romanda; "dedi ki.." ifadesi bol bol kullanılmış bu da bir çocuğun ağzıyla dile getirilişini hissettirmiş. Bize öğretilen yaparak yaşayarak öğrenme şeklini bu kitapta Küçük Ağaç ile görüyoruz. Doğada yaşam, tüm canlılara ve doğaya saygı-sevgi, yaşayarak öğrenme, duyarlılık, elindekiyle yetinebilme, ırkçılık, doyumsuzluk gibi birçok konuya değiniyor. Günümüz insanlarından ve yaşayışından o kadar farklı bir bakış açısına sahipler ki... Okurken birçok şeyi düşünüp tartıyorsunuz.
Çocuk eğitimini ele alan bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 66 Alıntı

İyi bir şeyle karşılaştığın zaman, yapman gereken ilk şey bulabildiğin insanla onu paylaşmaktır; bu şekilde iyilik öyle bir yayılır ki nereye gittiğini bilemezsiniz.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)

Onlara göre sevgi ve anlayış aynı şeydi. Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söyledi. İnsanları ve Tanrı'yı anlamazsan ne insanları ne Tanrı'yı sevebilirdin.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendimi kötü ve boş hissediyordum. Büyükbaba dedi ki, neler hissettiğimi biliyormuş, çünkü kendisi de aynı şeyleri hissediyormuş. Büyükbaba, sevip de kaybettiğin her şey sana bu duyguyu verir, deyip ekledi: ‘Bundan kurtulmanın tek yolu hiçbir şeyi sevmemektir ki bu daha da kötüdür; çünkü o zaman sürekli boşluk hissedersin.’”

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest CarterKüçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter
SlmbnKüçükStajer 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Artık onun geldiğini hissettiler
Orman ve koru rüzgarı
Dağ Baba şarkısıyla ona 'hoşgeldin' diyor
Küçük Ağaç'tan korkmuyorlar
Onun çok duygulu olduğunu biliyorlar
Ve şarkı söylüyorlar: 'Küçük Ağaç yalnız değil'

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 12 - SAY YAYINLARI)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 12 - SAY YAYINLARI)

Neye güldüğümüzü tam olarak bilmiyorduk ama daha önce güldüğümüz her şeyden daha komikti.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 246)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 246)

Geçmişi bilmezsen bir geleceğin olmaz çünkü. Halkının bir zamanlar nerede olduğunu bilmezsen, nereye gittiğini de bilemezsin.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55)
Cahil Okur 
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Büyübaba dedi ki, anlamak gerekirmiş. Ama birçok insan anlamak istemezmiş, çünkü anlamak zahmetli işmiş.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)
Mehtappp 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sözcükler
Kahrolası aptal sözcük oyunu adamları aptallaştırır. Bir kişinin başka birine karşı sözcükleri kullandığını işitirsen, onu tanımak için sözcüklerden yola çıkma. Kahrolası sözcüklerin hiçbir anlamı yoktur çünkü. Sesinin tonuna dikkat et.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 100 - Say yayınları)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 100 - Say yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.