Küçük Ağaç'ın Eğitimi

8,8/10  (77 Oy) · 
195 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.810 gösterim
Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti
Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap...

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çeroki'lere ithaf edilen bu kitap, insanı 'umursayan', acılarını 'paylaşan', yaşamın bütünselliğini 'savunan' bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi... Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ya da Martı'daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için... En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789754680942
 • Orijinal Adı:
  The Education Of Little Tree
 • Çeviri:
  Şen Süer Kaya
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatma Akyüz 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Bu kitap hakkında ne söylesem eksik kalır. Ama henüz kitabı okumayanlar için, okumaya teşvik edici bir şeyler söylemek zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü bu kitap insanı derinden etkiliyor!
Küçük Ağaç'ın Eğitimi, kitabın yazarı Forrest Carter'ın otobiyografik kitabıdır. Bu kitapta Kızılderili küçük bir çocuğun -Yerli adı Küçük Ağaç- ağzından, kendi yaşam hikayesini öğreneceksiniz. Küçük Ağaç'ın çocukluk yıllarında, büyükannesi ve büyükbabasından edindiği bilgi ve deneyimlere şahit olacaksınız. Bu muazzam kitabı okurken o kadar farklı duygular hissedeceksiniz ki; bittiğinde kendinizi hüzünlü, hayatta olan ve daha önce olmuş olan adaletsizliklere, kötülüklere karşı sitemli ama bir o kadar da güçlü bulacaksınız.

Merve Yerlikaya 
15 Eki 01:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Size de hiç oluyor mu,bazı filmleri bazı kitapları ders olarak okutulması ve izletilmesini istiyorum.İşte bu kitap da tam olarak öyle bir kitap oldu benim için.İstanbul'a yeni taşınmış olmamın etkisidir belki de bilemiyorum.İncelemeye geçmeden önce sırt çantalarınızı ulaşamayacağınız bir yere koymanızı tavsiye ederim zira into the wild ve bir çift yürek karışımı tadındaydı.

6 aylıkken ananem ve dedemin yanına verildiğim,senin yaşlarındayken tüm çiçek isimlerini ezbere bildiğim,hiç arkadaşım olmadığı için köpeklerimizle konuştuğum için sen benim kandaşımsın Küçük Ağaç..

Bir gün bir anne olursam çocuğumu toprağı ayağına değecek şekilde yetiştireceğim demiştim.Doğayla iç içe büyüyen bir çocuk olmanın tadına varmış olanların beni gerçekten anlayacağına da eminim.Kitaptan hayattan öğrenemeyeceğim birçok şeyi öğrendiğime inanıyorum aslına bakarsanız.Dikkatimi çeken diğer bir husus Da şu oldu,yerli halka vahşi diyen beyaz insanların Küçük Ağaç'ı yetiştirme yurdunda dövmesi.Köpeklerini bile öldükten sonra kucaklayıp o şekilde gömen insanlara vahşi diyebilmek...Bir gün çocuğum olunca ona izletmek istediğim filmlerden birkaçı Çizgi pijamalı çocuk,cennetin çocukları başta olacak demiştim.Kitap olarak da okumak istediğim kitaplar listesine yazdım bu kitabı da anlayacağınız.Birlikte küçük ağaç gibi rüzgarı dinlemeyi,gidişatı,dostluğu öğreneceğiz.Sonunda büyükbaba ve büyükannenin ölümünde bir iki damla yaş bırakmadım desem yalan söylemiş olurum.Diyebilecegim şu ki okuyun,okutun Hatta ders olarak gösterilsin tüm bunlar,vahşi diye nitelendirdiğimiz insanların bir çocuğu ne kadar güzel eğittiğini görelim,eğitim diye bize verilen şeyin Aslında eğitim olmadığını yetkili mercilere gösterelim.Doğayla daha çok iç içe olacağımız günler temennisiyle..

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım ve 6-7 aydır okumayı ertelediğim bir kitap. Yazarın üslubundan mıdır yoksa çeviri hatasından mı kaynaklı anlayamadığım şekilde cümleleri oldukça basit ve hatalı buldum. İlk başta üslubunu yadırgasam da içerik bakımından sayfalar ilerledikçe git gide bağlanmama vesile oldu. Öksüz ve yetim kalan 5 yaşındaki çocuğun gözünden, kızılderili Büyükbaba ve Büyükanne tarafından doğa şartlarında yetiştirilişi anlatılıyor. Dönemde işleyen sisteme farklı noktadan bakarak oldukça gerçekçi eleştirilerde bulunulmuş, özellikle Büyükbabanın özlü sözleri altı çizilesi.

İnsanlar doğayla iç içe yaşayarak sivrilikleri törpüleniyor, törpülenme seçeneği bulunmayanların ölümüne sebep oluyor. Fakat günümüzde sistem tüm insanları barındırmayı amaçladığından, birlikte olmanın gerektirdiği problemlerin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Sonra sistem zapt edemez hale gelip gaddarlaşıyor. Sonuç insanların kafalarında dahi barındırdığı küçük cehennnemler birliktelikle oluşan büyük cehennemler...
Hazırakonmuşluk ilkelliğimizin göstergesi değil midir ?

Bülbülü Öldürmek kitabını sevdiyseniz bu kitabı da seveceğinizden eminim. Keyifle okumanızı dilerim.

Göktuğ Güner 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adalet(sizliğ)in ve hukukun işleyiş sistemine,Hristiyanlığa ince eleştirilerle yaklaşmış Forrest Carter.Doğa ve hayvan sevgisini öyle perçinlemiş ki,toprağı işlemeyi,bir mahsulü ekip biçmeyi öyle tatlı bir kıvamda vermiş ki,kitabı kitap yapan şeylerden yararlanmasını bilmiş açıkçası.Komün yaşamın da örneklerinden birini vermiştir aslında fakat günümüzde elektrik kesilince ne yapacağını bilemeyen bir kitleye sahip olduğumuzdan dolayı,o yaşam tarzına sadece kitaplardan erişebileceğiz.Keyifle okunabilecek,''Beyaz Adam'' a karşı bir duruş belirtebilen nadir kitaplardandır,pişman olmazsınız.Bu arada anlatımı 5 yaşındaki bir çocuğun ağzından aktarılmaktadır,bu ilk başta çeviri hatası gibi gözükse de,kitap bitimine doğru,netleşiyor her şey.Okuduysanız eğer zamanınızdan çaldığım için özür diler,kitabınızdan keyif almanızı umarım,sevgiyle kalın.

Hatice 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çerokilere ithaf edilen bu kitap, insanı umursayan, acılarını paylaşan, yaşamın bütünselliğini savunan bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi...

Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Şub 09:36 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Şu merhametsizlik çağında insan en çok çocuk olmayı özlüyor. Dil, din, ırk gözetmeksizin insanları kucaklayabilmeyi, doğayı ve hayvanları tüm güzellikleriyle koruyabilmeyi, karşılık beklemeden, çıkarın gölgesinde ezmeden ezilmeden koşulsuzca sevebilmeyi kısacası; büyürken kaybettiği tertemiz, insani yanı özlüyor. Tek kavganın 'Sen benim topumu patlattın' , 'Ama o benim bebeğim' 'of oyun bozanlık yapma işte, sıra bende!'lerden çıktığı, dünyanın kirli yüzüyle yüzleşmeden, kendi hayal dünyasının derinliğinde yaşadığı günleri özlüyor insan.
Oysa büyümenin güzel bir şey olduğunu sanarak ne çok büyümek istemiştik; elimizdeki servetin değerini bilmeden, dünyanın bizim sandığımızdan çirkin olduğunu hesaba katmadan.İş işten geçmeden kıymet bilmemeye alışan insan , büyüdükçe kavrıyor o yere göğe sığdıramadığı, hayran hayran baktığı büyümek kavramının karanlıkta kalan yanını; büyüdükçe büyüdüğüne bin pişman olup büyümek istemiyor. Oysa zaman önüne geçilmez, durdurulamaz bir nehir gibi akıyor ve insan her gün biraz daha büyüyor.
Her ne kadar içinizdeki çocuğu yaşatmaya çalışsak da tertemiz yanından vuruluyor insan, çünkü büyüdü bir kere. Artık ne dünya eski dünya, ne de hayaller uçsuz bucaksız bir çocuk saflığında... Şimdi biz büyümüş olanlara kalansa, özlem duyduğumuz çocuksu yanımızı ara ara yoklamak için bir çocuğun gözünden dünyaya bakabileceğimiz kitaplarda çocukluğumuzdan birer parça aramak...

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, çok küçük yaşta anne babasını kaybeden yazarın büyükanne ve büyükbabasıyla yaşadığı zaman dilimini kaleme aldığı otobiyografik romanıdır. Yazarın Kızıldereli kültürüyle harmanladığı bu güzel eserde, çocuk büyütmenin incelikleri muazzam bir biçimde ele alınırken, beyaz insan karşısında Kızıldereli halkının ne denli ezildiği, hor görüldüğü de gözler önüne seriliyor. Sevginin, duyarlılığın, dürüstlüğün samimiyetin, dostluğun ve barışın ince ince işlendiği bu eser, günümüzde en başta insani olmak üzere yitirdiğimiz değerleri bize hatırlatırken, çocuk büyütmenin ve eğitimin günümüzde ne denli yetersiz olduğunu da net bir biçimde okurunun takdirine sunuyor.

Her bir satırında unutulan yanlarınızı sorgulayacağınız, bir çocuğun gözünden üstelik farklı bir kültür çerçevesinde hayatı sorgulayacağınız bu güzel eseri, başta anne babalara daha sonrasında ise eğitimcilere özellikle tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun, içinizdeki çocuk yanınız hiç solmasın :)

Pınar Baran 
06 Eki 08:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yalnızca arı kullanabileceginden fazlasını depolar. Bu yüzden ayı tarafından soyulur. Paylarindan fazlasını depolayan ve kendisini besleyen insan içinde bu böyledir. Ellerindeki ni kaptırdılar. Bu konuda savaşlar olur. Uzun konusmlar yaparak paylarindan fazlasını ellerinde tutmaya çalışırlar."

E rumeysa 
04 Eki 10:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim favori kitaplarım arasına girmeyi başardı. Kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum. Okuyan herkese mutlaka bir şeyler katacaktır! Bir eğitimci olarak özellikle eğitimcilerin okuması lazım. Çünkü eğitim namına Çerokilerden öğrenilecek çok şey var!

Emine TELCİ 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Küçük Ağaç Çeroki geleneğiyle büyütülüp doğru bir eğitim alıyor. Beyaz Adam'ın hatalı eğitim sistemini gözler önüne seren bir kitap. Cahil olarak nitelendirilen yerlilerin aslında ne kadar sağlıklı bir birey yetiştireceğini anlatan bir eser. Carter'ın büyükanne ve büyükbabasıyla yaşadığı dönemi anlatıyor kitapta. Ve doğayla barışık, doğayı seven bir çocuk yetiştiriyorlar. Tüm eğitimcilerin ve özellikle tüm ebeveynlerin okuması gereken bir eser.

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Küçük Ağaç’ın Eğitimi, 1927-1979 yılları arasında yaşamış Kızılderili yazar Forrest Carter’ın otobiyografik romanıdır.
Küçük Ağaç'ın Eğitimi evrensel dostluk ve barışı anlatan bir kitap özelliği taşımaktadır .Çoçuk eğitimi ile ilgili olarak okunması gereken bir başyapıttır.

3 /

Kitaptan 84 Alıntı

İyi bir şeyle karşılaştığın zaman, yapman gereken ilk şey bulabildiğin insanla onu paylaşmaktır; bu şekilde iyilik öyle bir yayılır ki nereye gittiğini bilemezsiniz.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)
zuhal 
11 Eki 20:55 · Kitabı okuyor

Benim geçmişi bilmemi istiyorlardı."Geçmişi bilmezsen bir geleceğin olmaz çünkü.Halkının bir zamanlar nerede olduğunu bilmezsen,nereye gittiğini de bilemezsin."

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55 - Say)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55 - Say)
zuhal 
11 Eki 22:35 · Kitabı okuyor

Annesinin kollarında, annesi yürürken kapanmayacak gözlerle sarsılarak gökyüzüne bakan katılaşmış bebek hakkında şiir yazamazsınız.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 5 - say)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 5 - say)

Onlara göre sevgi ve anlayış aynı şeydi. Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söyledi. İnsanları ve Tanrı'yı anlamazsan ne insanları ne Tanrı'yı sevebilirdin.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)
Şinka 
30 Eyl 09:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Büyük baba dedi ki anlamak gerekirmiş.
Ama birçok insan anlamak istemezmiş
çünkü anlamak
zahmetli işmiş. "

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)
Ayşegül kal 
31 Oca 14:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onlara göre sevgi ve anlayış aynı şeydi. Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söyledi.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest CarterKüçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendimi kötü ve boş hissediyordum. Büyükbaba dedi ki, neler hissettiğimi biliyormuş, çünkü kendisi de aynı şeyleri hissediyormuş. Büyükbaba, sevip de kaybettiğin her şey sana bu duyguyu verir, deyip ekledi: ‘Bundan kurtulmanın tek yolu hiçbir şeyi sevmemektir ki bu daha da kötüdür; çünkü o zaman sürekli boşluk hissedersin.’”

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest CarterKüçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter
SlmbnKüçükStajer 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Artık onun geldiğini hissettiler
Orman ve koru rüzgarı
Dağ Baba şarkısıyla ona 'hoşgeldin' diyor
Küçük Ağaç'tan korkmuyorlar
Onun çok duygulu olduğunu biliyorlar
Ve şarkı söylüyorlar: 'Küçük Ağaç yalnız değil'

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 12 - SAY YAYINLARI)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 12 - SAY YAYINLARI)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.