Küçük Bahçe

·
Okunma
·
Beğeni
·
426
Gösterim
Adı:
Küçük Bahçe
Baskı tarihi:
Eylül 1984
Sayfa sayısı:
197
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayın Dağıtım
Baskılar:
Küçük Bahçe
Küçük Bahçe
Küçük Bahçe
214 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İlk okuduğum, bana okumayı sevdiren kitaplardan biri. Bu kitabı okuduktan sonra hemen gidip bulabildiğim tüm Çetin Altan kitaplarını almıştım ama hiçbiri Küçük Bahçe'nin tadını vermemişti. Tavsiye ederim.
197 syf.
·12 günde
Çetin Altan'ın hayatının zor günlerini kurgusal olarak anlattığı romanlarından biri. Asıl karakter Bay X'in hapishaneden çıktıktan sonra, küçük bahçede bir şezlongda oturarak, hayal ettiği yaşamlara girip çıkar, ama gerçekte bunların hiçbirini yaşamaz. Her hayalden sonra yine kendini şezlongda oturur bulur X.
Kendini bir boşluğa ışınlanmış olarak gören X, kendisinin yapayalnız hisseder ve bu hayata ait görmez. Aslında burda X, Çetin Altan'ın bizzat kendisidir. Her zaman X'ler de vardır çevremizde ama biz farketmeyiz X'leri. Çünkü romandaki gibi farketmemiz istenmez yalnızlaştırılıp, yok edilmeye çalışırlar. X ise sorar "Neredeydiniz arkadaşlar?"

https://www.youtube.com/watch?v=UixfFXfx9_o

'' - Neredeydiniz hocam? Arkadaşlar nerede? Bütün o koşuşturmalar, o eylem planları, paylaştığımız her şey nerede? Bir şeyler söyleyin hocam. O kalabalıklara ne oldu? O meydanlara sığmayan kalabalıklara, üç beş kişiden bahsetmiyorum. Mümkün mü yüz binlerin aynı anda unutması her şeyi?

- Kimi adını değiştirdi, kimi yüzünü. Hatta kalbini bile değiştirenler oldu Ali. Kimi kayboldu, senin gibi derinlere düşmeseler de...''

Sahi, o kalabalıklara ne oldu?

Bu arada kitap 1977'de yazılmış, ben Özgür Yayınları tarafından basılmış 2. Baskısından okudum 1984 basımı, benden daha eski olan kitaplara bayılıyorum. Şuan telif hakları İnkılap Yayınevinde diye biliyorum ama yeni baskılarını yapmıyorlar galiba ki hiçbir yerde bulamıyorum, kitap siteleri dahil.
214 syf.
·7/10
Kitap bay X i anlatıyor. Bay x ise herkes olabilir. Bakış açısı, yaklaşımı güzel ancak Çetin Altan'ın diğer kitapları kadar akıcı gelmedi bana. Sonlara doğru daha akıcı olsada başlarda kopuk kopuktu. Yine de okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Aslında kimse kim olduğunu bilmiyor. Bir şey olduğuna inanıp yaşamaya uğraşıyor.
Çetin Altan
Sayfa 70 - Özgür Yayınları 2. Baskı 1984
Bir arkadaşı da kalkmış:
- Parasız devrim olmaz, demişti.
O da:
- Parası olan devrimi niçin yapsın, demişti.
Çetin Altan
Sayfa 64 - Özgür Yayınları 2. Baskı 1984
- Sömürücü olmayanlar para kazanamıyor mu?
- Kazanamıyor ya... Sömürücü olmadığı halde zengin olmuş bir kişi göstersene sen bana.
Çetin Altan
Sayfa 58 - Ozgur Yayınları 2. Baski 1984
Teypte "Bir türbe ki ömrüm, gelen ağlar giden ağlar" diye bir şarkı çalıyordu.
Çetin Altan
Sayfa 189 - Özgür Yayıncılık 1. Baskı 1985
O koşullar içine düşmedikçe kimsenin algılama yeteneği uygun değildi böylesi bir yalnızlığı kavramaya... Hele böyle bir yalnızlığın ola ki bir gün kendisine de rastlayacağını aklından bile geçirmezdi kimse... Nasıl ki yaşayanların büyük çoğunluğu da hiç düşünmezler maden kuyularında, yahut hastanelerde, yahut cezaevlerinde yaşamın nasıl olduğunu...
Kahramanlık gösterme ve mucize yaratma eğilimleri pompalandıkça pompalanmış, akılcılık, yetenek ve deney donatımı kıyıya itilmişti. Dayanışma geleneğinden yoksun bir ortamda kendisi gibiler elbirliğiyle boşluğa ışınlanmıştı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Bahçe
Baskı tarihi:
Eylül 1984
Sayfa sayısı:
197
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayın Dağıtım
Baskılar:
Küçük Bahçe
Küçük Bahçe
Küçük Bahçe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0