Küçük Dilekler Büyük Mutluluklar

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.695
Gösterim
Adı:
Küçük Dilekler Büyük Mutluluklar
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054962310
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Yoksul bir ailenin kızı olan Tess, daha iyi bir hayat sürmesi için üst sınıfa mensup akrabaları D'urberville ailesinin yanında çalışması için ikna edilir. Yeni yaşamında verdiği kararlar yüzünden hayatı altüst olan Tess, gerçek aşkıyla da bu sırada tanışır. Ancak geçmişin bir gölge gibi peşinde oluşu ve art arda yaşanan sarsıcı olaylar, Tess'i aşk ile ona dayatılan hayat arasında bir seçim yapmaya zorlar.

Thomas Hardy'nin en önemli eserlerinden biri olan Tess, 19. yüzyıl İngiltere'sinde alt sınıftan bir aileye mensup saf ve güzel bir kızın trajik öyküsünü toplumsal yargıların gölgesinde ele alıyor.
560 syf.
·9 günde·5/10
Yalan Bahçesinde Bir Gül Tess okuduğum ikinci Thomas Hardy romanı. Çılgın Kalabalıktan Uzak'ın ardından Tess'i de okuyarak Thomas Hardy okumalarını bitirmiş bulunuyorum. İlk olarak iki kitap açısından söyleyebileceğim şey, her iki kitabın da beklentilerimin çok altında kaldığı. İki kitapta da genel tema aşk, ancak belki de kitaplar 1800'lü yıllarda yayınlandığı içindir, kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı davranışları, kullandıkları cümleler hoşuma gitmedi. Dönemin aşka bakış açısını ya da bunun yazar aracılığıyla karakterler tarafından dile getirilişini de sevmediğimi söyleyebilirim. Tess'i kendi içinde  değerlendirecek olursam son derece sıradan bir aşk hikayesiydi diyebilirim.

Kitabın isminde de yer aldığı gibi, ana karakterimiz Tess. Maddi durumları iyi olmayan Durbeyfield ailesinde baba John Durbeyfield ailesinin soyunun üst sınıfa mensup d'Urberville'lere dayandığını öğrenir. John ve eşi Joan bir şekilde bu soyun son temsilcilerinden olan Alec d'Urberville'e ulaşırlar. Tess'in ailesinin amacı, kızlarını Alec ve annesinin yanında çalışmak için ikna etmek ve ardından Tess'in bu genç adamla evlenmesini sağlamaktır. Çalışmak için bu ailenin yanına giden Tess'in başına gelen bir olay hem o gününü hem de geleceğini fazlasıyla etkileyecek ve peşini asla bırakmayacaktır.

İlk olarak şunu söylemem gerekir ki, Türk sinemasında çokça gördüğümüz zengin erkek fakir kadın veya tam tersi durum bu kitapta kendini hissettiriyor. Zaten kitabın kısaca konusundan bahsetmek yerine sadece özet geçsem ne kadar klişe bir olaylar dizisi diyebilirsiniz. Yazarımız da bu klişelikten kurtulmak için pek fazla bir şey yapmamış gibi. Kitapta ana karakterler olarak nitelendirebileceğim karakterler Tess ve Angel. Bu iki karakterden de hiş hoşlanmadım. Angel'in, tabii dönemin de etkisiyle, olaylara bakış açısı, Tess'in sevdiği adam karşısında ezilip büzülen tavırları çok sinir bozucuydu. Kitaptan bir bölümle ne demek istediğimi daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum: "... belki o zaman yapayalnız, biçare karına biraz olsun merhamet gösterebilirdin... Karın olmasam bile, hizmetkarın olarak yanında olmaktan mutlu olurum, yeter ki yanında olayım... Dön bana yalvarırım..." ve bunlar gibi daha birçok cümle. Şahsen ben bir kadın olarak Tess'in kurduğu bu cümlelerden rahatsız oldum. Birinden merhamet dilenmenin veya ona hizmetkarı olmayı teklif etmenin aşkla bağdaştırabileceğim bir yönü yok. Bu olsa olsa hastalıklı bir saplantıdır. Bin Muhteşem Güneş'ten de hatırlayabileceğimiz alıntı gibi gerçekten bir erkeğin suçlayan parmağı mutlaka bir kadını gösteriyor. Bu durum kitabın birçok bölümünde de kendini hissettiriyordu.

Tess için söyleyebileceğim sınırlı sayıdaki olumlu şeylerden biri yine güçlü ama zaman zaman aşırıya kaçan betimlemeler ve Tess'in diğer Hardy kitabına oranla biraz daha iyi olmasıydı. Onun dışında Tess ile ilgili genel düşüncem olumsuz. Okura bir türlü geçirilemeyen sevme duygusu, karakterlerin genelinin sinir bozucu yapısı, olaylar zincirinin tekdüze bir şekilde sürmesi gibi nedenlerle okurken sıkıldığım, hemen bitse ne iyi olur hissini yaşadığım bir kitap oldu Tess. Thomas Hardy denildiğinde aklıma gelecek başlıca şeyler kır hayatı, aşk ama büyük ölçüde kitaplarını okurken ne kadar sıkıldığım ve karakterlere ne kadar sinirlendiğim olacak. Keyifli okumalar.
599 syf.
·Beğendi·10/10
________________________
Güzel bir aşk hikayesi.Konusuna geçersek;Tess adında bir kız var ve ailesi fakir.Bir gün ailelerinin eski,soylu bir aileden geldiğini öğreniyorlar ve Tess’in hayatı değişmeye başlıyor.
384 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Kitap çok güzel olabilir ama çevirisi ve yayın evi çok kötüydü.Bir çok imla hatası ve çeviri yanlışları vardı.Eğer iyi bir yayın evinden temin edilebilinirse okunabilir ve güzel.
Thomas Hardy Naturalism etkisinde kalan ve bu etkiyi romanlarında açık bir şekilde yansıtan yazarlardan biridir. Romanın ana karakteri olan Tess fakir bir ailenin genç, güzel ve alımlı bir kızıdır. Ailenin geçim kaynağını at arabası sağlamaktadır. Fakat bir gün Tess at arabası ile kaza yapar ve atları ölür bunun ardından kendisini ailesine karşı suçlu hisseden Tess' in hayat macerası başlar. Bu aralarda soylu bir aileden geldiklerini öğrenirler ve ailesi Tess' i akrabaları olduklarını düşündükleri bir aileye yardım istemek için gönderilir . Tess her ne kadar gitmek istemese de kendisini suçlu hissettiği ve ailesini zor durumda bıraktığı için gitmek zorunda kalır ve hayatı o noktadan sonra şekillenmeye başlar.. Bu kitapta özellikle toplumun , çevrenin ve özellikle kaderin insanın hayatı üzerindeki etkilerini gözlemlemek mümkün. Acaba Tess'in hayatını şekillendiren onun kaderi mi yoksa kendi tercihleri mi ? Bu konuda sizleri düşünmeye iten bir roman olması ile ön plana çıkmaktadır...Acaba Tess' in hayatını şekillendiren neydi ? Tess mecbur muydu ? Yorumu sizlere bırakıyorum ... :):):)
543 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Tess yoksul bir ailenin kızıdır.Annesi kızının güzelliğine güvenerek varlıklı bir akrabalarının yanına çalışmaya gönderir.Amacı zengin biriyle evlendirmek tir.Oranın sahibi kızı sever fakat Tess onu sevmemiştir işi bırakıp eve dönerken adam zorla sahip olur ve çocuğu olur.Kısa süre de çocuk ölür. Tess başka bir yerde çalışmaya başlar.Oranın sahibini çok sever ve evlenir.Fakat kocası başından geçenleri öğrenince kızı bırakır gider. Tess ne zorluklar yaşayacak,hangi mücadelelere girecek ve birbirini çok seven iki kişiyi nasıl bir son bekliyor?Güzel bir klasik.Okumadıysanız okuyup öğrenin..
599 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Beni derinden etkileyen bir kitap. Hikaye içime işledi ve hala üzerinde düşünüyorum. İnsanların kişiliklerine, hayatlarına bakılmaksızın toplumsal önyargıların acımasızlığı bu hikayede öyle başarılı işlenmiş ki adaletsizlik ve haksızlık içimi sızlatıyor. Kadın ve erkeğin toplumdaki eşitsiz konumu ve insanların düşüncelerine bu derece işleyişi asıl ahlaki değerleri ikinci plana atıyor öyle ki en sevdiğimiz, en iyi tanıdığımız insanları bile tanımaz hale getiriyor ve kitabın bunu işleyiş tarzı insanı bunu bilmekten öte yaşamaya ve hissetmeye sevk ediyor.
Tess'e hala üzülüyorum ve sanırım bu duyguyu bir süre daha içimden atamayacağım, çok etkilendim.
560 syf.
·2 günde·4/10
Büyük bir hevesle başladığım kitap ne yazık ki beni pek tatmin etmedi. Sıkıntımı anlatmak için hafiften spoilere girmek zorundayım.

İlk olarak kitabın çevirisinden başlamak istiyorum. Martı'nın, Tess çevirisi başarısızdı. Çoğu yerde tırnak içine alınması gereken kısımlar alınmamıştı.

Spoiler:

Kitabın başlarını biraz geçtikten sonra Tess'in hamile olduğunu öğrendim fakat bu kız hangi ara baştan çıktı, kim tarafından baştan çıkarıldı sorusunu sordum kendime. Bence ya çevirmen kitaba sansür uygulamış ya da yazar o kısmı atlayıp nasıl olsa okuyucu anlar demiş.

Çoğu kişinin aksine ben Tess'i çok sevdim. Onun naifliği ve saflığı beni baya etkiledi. Ne yazık ki ailesi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Hepsi uyuz -_- .

Aslında kitabın konusu ve kitap boyunca yaşananlar tam benim okuyabileceğim tarzdaydı. Kitap bir nevi benim istediğim tarzda bitti. O yönden yazarın kurgu kısmını başarılı buldum. Fakat Tess'i okuyan çoğu kişiye de katılıyorum. Maalesef yazarın dili sıkıcıydı. Karamsar havadan ziyade bazı yerlerde betimlemelerin fazlalığı ve çoğu yazılmasa da olurmuş denen eylemlerden dolayı kitabı yarım bıraktım. Böylece ilk kez bir kitabın özetini okuyarak bitirmiş oldum. En fazla 400 sayfalık bir kurgu vardı bence.

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/2016/04/tess-yorum.html
599 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hardy zamanının çağında bir yazar olduğunu çizdiği kadın profillerinin kendi kararlarını almasıyla yansıtıyor. Tess okuyacağınız klasikler içinde zamanının çok ötesinde bir birey. Bizim Türk filmleri tadını verse de, kitap Hardy'nin betimlemeleriyle, doğa-olay örgüsü ve kader-özgür irade sorgulatmasıyla okura verdiği tat sayesinde yokuş aşağı gider gibi bitiyor.
400 syf.
İnsanlığın hiç gösterilmeyen taraflarını, yani karanlık taraflarını göstermeyi amaçlamış bir kitap. İngiliz Edebiyatı'nın naturalist temsilcilerinden Thomas Hardy...
599 syf.
·2 günde·9/10
Ingilizce okudugum ilk kitap olmasina ragmen beni o kadar icine surukledi ki iki gun icerisinde kitabi bitirdim. Bitirdigimde ise icimde Tess'in yasadiklarina karsi anlamsiz bir huzun olustu, en yakin zamanda filmini de izlemeyi dusunuyorum.
599 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kendinizi karakterlerle birlikte kitabın içinde bulabileceğiniz mükemmel bir Hardy kitabı. Sıkılmadan bir daha okumak istersiniz. Bittiği için üzüldüğüm bir kitap oldu. Aynı zamanda kitabın birde filmi mevcut
599 syf.
·27 günde·9/10
Aslında kitabı okurken aklımdan birçok şey geçiyordu ama şimdi inceleme yapma sırasına gelince nutkum tutuldu gibi konuşamıyorum anlatamıyorum ..Thomas Hardy nin kitaplarını genel olarak beğenmemek birlikte bu kitabi beni fazlasiyla etkiledi ..olaylara mudahale edememek Angel la konusamamak Tess i uyaramamak çok canimi sıkmış olsa da en nihayetinde kitabı bitirmiş oldum ..okumanızı tavsiye ederken geçmişte yapılan hataların er ya da gec insanın karşısına çıktığını bir gölge gibi sinsice takip edip hayatının belki de en mutlu olduğu döneminde hortladigini ve bunun icin birsey yapmadan önce iki kere düşünmek deyiminin niceliğine varmanın çok önemli olduğunu belirtmek isterim ..Arkadaşlar gerçekten daha fazla yazarsam kitabı baştan sona anlatacagimi biliyorum ..çok kizginim yasanilanlara o yüzden de uzatmadan keyifli okumalar dilerim
Kudretlilerin bile günün birinde nasıl düşebileceğini düşünerek kendini ıslah et.
Thomas Hardy
Sayfa 13 - Martı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Dilekler Büyük Mutluluklar
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054962310
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Yoksul bir ailenin kızı olan Tess, daha iyi bir hayat sürmesi için üst sınıfa mensup akrabaları D'urberville ailesinin yanında çalışması için ikna edilir. Yeni yaşamında verdiği kararlar yüzünden hayatı altüst olan Tess, gerçek aşkıyla da bu sırada tanışır. Ancak geçmişin bir gölge gibi peşinde oluşu ve art arda yaşanan sarsıcı olaylar, Tess'i aşk ile ona dayatılan hayat arasında bir seçim yapmaya zorlar.

Thomas Hardy'nin en önemli eserlerinden biri olan Tess, 19. yüzyıl İngiltere'sinde alt sınıftan bir aileye mensup saf ve güzel bir kızın trajik öyküsünü toplumsal yargıların gölgesinde ele alıyor.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 1 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0